Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 4/5/2017 05:49 PM
        2017 Speedo LC Sectionals - Time Trials - 3/30/2017 to 4/2/2017        
                            Sanction #: NI-1617-059                            
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.49  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Furigay, Sophia           17 Peddie Aquatic A-NJ       NT      29.25        
  2 Tesluk, Erin              14 Star Swimming-NI          NT      29.30        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.49  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Claire             17 The Fish-PV               NT      30.14        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 26.07    4/2/2016 Ky-lee Perry, Wilton Y Wahoos                
                28.49  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howes, Skye               17 Peddie Aquatic A-NJ       NT      28.97        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 56.64    4/3/2016 Ky-lee Perry, Wilton Y Wahoos                
              1:00.69  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Lorelai             12 Cougar Aquatic T-NJ       NT    1:02.40        
                  30.17     1:02.40 (32.23)                                        
  2 Custance, Claire          16 Cougar Aquatic T-NJ       NT    1:04.38        
                  29.98     1:04.38 (34.40)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:00.69  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Morgan           16 Star Swimming-NI          NT    1:05.29        
                  31.24     1:05.29 (34.05)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:00.69  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Claire             17 The Fish-PV               NT    1:03.59        
                  31.61     1:03.59 (31.98)                                        
  2 Riccio, Emma              15 Star Swimming-NI          NT    1:04.71        
                  31.20     1:04.71 (33.51)                                        
  3 Allen, Courtney           16 Star Swimming-NI          NT    1:05.77        
                  31.20     1:05.77 (34.57)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:11.09  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emanuel, Caroline         16 The Fish-PV               NT    2:22.70        
                  32.68     1:09.22 (36.54)     1:47.08 (37.86)     2:22.70 (35.62)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 2:03.53    4/1/2016 Makayla Sargent, Victor Swim Club          
                2:11.09  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manchester, Maggie        17 Cardinal & Gold-MD        NT    2:17.55        
                  30.80     1:05.96 (35.16)     1:41.93 (35.97)     2:17.55 (35.62)
  2 Wu, Dora                  14 Una FISH-PV               NT    2:29.54        
                  32.29     1:10.47 (38.18)     1:49.87 (39.40)     2:29.54 (39.67)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:37.69  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emanuel, Caroline         16 The Fish-PV               NT    4:48.48        
                  32.37     1:08.89 (36.52)     1:45.03 (36.14)     2:21.63 (36.60)
        2:58.74 (37.11)     3:35.63 (36.89)     4:13.01 (37.38)     4:48.48 (35.47)
  2 Gardner, Morgan           16 Star Swimming-NI          NT    4:52.24        
                  32.83     1:09.44 (36.61)     1:46.06 (36.62)     2:23.85 (37.79)
        3:01.32 (37.47)     3:39.17 (37.85)     4:16.03 (36.86)     4:52.24 (36.21)
  3 Bray, Karly               14 Star Swimming-NI          NT    4:55.53        
                  35.39     1:11.44 (36.05)     1:49.05 (37.61)     2:26.20 (37.15)
        3:04.10 (37.90)     3:41.29 (37.19)     4:19.34 (38.05)     4:55.53 (36.19)
  4 Thompson, Lydia           17 Cardinal & Gold-MD        NT    4:56.29        
                  32.76     1:09.56 (36.80)     1:47.27 (37.71)     2:25.03 (37.76)
        3:02.48 (37.45)     3:40.13 (37.65)     4:18.42 (38.29)     4:56.29 (37.87)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:37.69  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Lillian        16 Star Swimming-NI          NT    4:54.93        
                  33.85     1:09.94 (36.09)     1:47.81 (37.87)     2:25.36 (37.55)
        3:03.64 (38.28)     3:41.19 (37.55)     4:19.25 (38.06)     4:54.93 (35.68)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:07.89  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reinhard, Marlena         15 Weymouth Club Wa-NE       NT    1:13.28        
                  35.57     1:13.28 (37.71)                                        
  2 Carcani, Flavia           14 The Fish-PV               NT    1:15.48        
                  36.45     1:15.48 (39.03)                                        
  3 Cutrell, Grace            16 The Fish-PV               NT    1:16.24        
                  37.40     1:16.24 (38.84)                                        
  4 Wu, Dora                  14 Una FISH-PV               NT    1:16.78        
                  37.01     1:16.78 (39.77)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 1:02.15    4/2/2016 Matea Samardzic, Scarlet Aquatics          
                1:07.89  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Hanna                14 The Fish-PV               NT    1:10.70        
                  34.55     1:10.70 (36.15)                                        
  2 Hemminger, Keely          16 The Fish-PV               NT    1:12.20        
                  36.12     1:12.20 (36.08)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 2:12.39    4/3/2016 Matea Samardzic, Scarlet Aquatics          
                2:26.99  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reinhard, Marlena         15 Weymouth Club Wa-NE       NT    2:35.31        
                  35.98     1:15.31 (39.33)     1:56.02 (40.71)     2:35.31 (39.29)
  2 Kenn, Amanda              17 Weymouth Club Wa-NE       NT    2:36.90        
                  35.85     1:15.88 (40.03)     1:56.27 (40.39)     2:36.90 (40.63)
  3 Rongione, Natalia         13 The Fish-PV               NT    2:40.11        
                  37.85     1:18.10 (40.25)     1:59.72 (41.62)     2:40.11 (40.39)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 1:11.53    4/1/2016 Sophia Zhang, Asphalt Green Un             
                1:18.29  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Lydia           17 Cardinal & Gold-MD        NT    1:24.50        
                  40.09     1:24.50 (44.41)                                        
  2 Tesluk, Erin              14 Star Swimming-NI          NT    1:27.26        
                  40.22     1:27.26 (47.04)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:49.39  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rongione, Natalia         13 The Fish-PV               NT    3:01.90        
                  40.19     1:27.37 (47.18)     2:14.04 (46.67)     3:01.90 (47.86)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 1:01.26    4/1/2016 Amelia Bullock, Fairport Area Sw           
                1:06.69  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Lillian        16 Star Swimming-NI          NT    1:12.89        
                  33.68     1:12.89 (39.21)                                        
  2 Riccio, Emma              15 Star Swimming-NI          NT    1:15.18        
                  34.92     1:15.18 (40.26)                                        
  3 Bray, Karly               14 Star Swimming-NI          NT    1:15.35        
                  34.74     1:15.35 (40.61)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:06.69  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Peninah           18 Executive Swim C-NE       NT    1:07.17        
                  31.54     1:07.17 (35.63)                                        
  2 Allen, Courtney           16 Star Swimming-NI          NT    1:14.34        
                  34.58     1:14.34 (39.76)                                        
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:28.99  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez-Hegarty, Carlee   15 Cougar Aquatic T-NJ       NT    2:36.27        
                  32.64     1:16.30 (43.66)     1:59.97 (43.67)     2:36.27 (36.30)
  2 Cutrell, Grace            16 The Fish-PV               NT    2:41.44        
                  32.19     1:15.63 (43.44)     2:04.15 (48.52)     2:41.44 (37.29)
  3 Carcani, Flavia           14 The Fish-PV               NT    2:45.24        
                  34.50     1:17.53 (43.03)     2:08.51 (50.98)     2:45.24 (36.73)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:28.99  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Hanna                14 The Fish-PV               NT    2:34.19        
                  33.00     1:12.23 (39.23)     2:00.37 (48.14)     2:34.19 (33.82)
  2 Kenn, Amanda              17 Weymouth Club Wa-NE       NT    2:39.62        
                  33.63     1:12.82 (39.19)     2:03.28 (50.46)     2:39.62 (36.34)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                25.59  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zoda, Mark                17 Executive Swim C-NE       NT      24.50 MEET   
  2 Creeks, Mathew            16 The Fish-PV               NT      26.18        
  3 Flint, Patrick            15 Cougar Aquatic T-NJ       NT      26.45        
  4 Matteson, Owen            13 Star Swimming-NI          NT      27.08        
  5 Breslin, Owen             17 Cougar Aquatic T-NJ       NT      27.09        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                25.59  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Andrew            17 Peddie Aquatic A-NJ       NT      25.94        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 50.35    4/3/2016 Drew Modrov, Swimmin-MR                      
                55.69  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garthright, Samuel        15 Cardinal & Gold-MD        NT      57.36        
                  27.94       57.36 (29.42)                                        
  2 Michaels, Matthew         17 Cougar Aquatic T-NJ       NT      58.36        
                  28.50       58.36 (29.86)                                        
  3 Stearns, William          15 Cougar Aquatic T-NJ       NT      59.95        
                  28.12       59.95 (31.83)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                55.69  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maguire, Edward           16 Cougar Aquatic T-NJ       NT    1:01.24        
                  29.11     1:01.24 (32.13)                                        
  2 Bickford, Sebastien       17 Cougar Aquatic T-NJ       NT    1:03.05        
                  29.74     1:03.05 (33.31)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                55.69  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kong, Alexander           16 The Fish-PV               NT      56.98        
                  27.63       56.98 (29.35)                                        
  2 Tingley, Aaron            15 The Fish-PV               NT      59.21        
                  28.60       59.21 (30.61)                                        
  3 Prior, Matthew            15 Cougar Aquatic T-NJ       NT      59.48        
                  28.29       59.48 (31.19)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 1:53.75    4/1/2016 Jarrett Jones, Cape Cod Swim Cl            
                2:01.49  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kong, Alexander           16 The Fish-PV               NT    2:07.05        
                  28.43     1:00.43 (32.00)     1:34.62 (34.19)     2:07.05 (32.43)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:18.59  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fye, Reese                15 The Fish-PV               NT    4:20.87        
                  28.68     1:00.97 (32.29)     1:34.03 (33.06)     2:07.60 (33.57)
        2:40.82 (33.22)     3:14.12 (33.30)     3:48.04 (33.92)     4:20.87 (32.83)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 56.84    4/2/2016 John Montesi, Chelsea Piers Aq               
              1:01.99  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miagkov, Ignat            16 The Fish-PV               NT    1:07.83        
                  32.53     1:07.83 (35.30)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 1:03.57    4/1/2016 Luke Otto, Unattached-NI                   
                1:10.39  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arellano Uribe, Juan      21 UPRM-ZZ                   NT    1:23.36        
                  30.16     1:23.36 (53.20)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:32.99  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amoreno, Benjamin         17 Cougar Aquatic T-NJ       NT    2:41.37        
                  36.84     1:18.10 (41.26)     1:59.36 (41.26)     2:41.37 (42.01)
 
Men 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stern, Nathan             16 Peddie Aquatic A-NJ       NT      26.16        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:00.89  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michaels, Matthew         17 Cougar Aquatic T-NJ       NT      59.80 MEET   
                  28.70       59.80 (31.10)                                        
  2 Blake, Joshua             17 Star Swimming-NI          NT    1:01.71        
                  29.40     1:01.71 (32.31)                                        
  3 Stearns, William          15 Cougar Aquatic T-NJ       NT    1:03.88        
                  29.66     1:03.88 (34.22)                                        
  4 Miagkov, Ignat            16 The Fish-PV               NT    1:05.31        
                  30.37     1:05.31 (34.94)                                        
  5 Adams, Mason              16 Town Wreckers Sw-NI       NT    1:08.22        
                  30.13     1:08.22 (38.09)                                        
  6 Merriman, Andrew          16 Cardinal & Gold-MD        NT    1:10.00        
                  30.94     1:10.00 (39.06)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        MEET: # 54.03    4/1/2016 John Montesi, Chelsea Piers Aq               
              1:00.89  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fye, Reese                15 The Fish-PV               NT    1:00.42 MEET   
                  28.77     1:00.42 (31.65)                                        
  2 Staples, Graeme           15 Star Swimming-NI          NT    1:05.80        
                  29.89     1:05.80 (35.91)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:00.89  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Alex                16 Cougar Aquatic T-NJ       NT    1:04.30        
                  29.16     1:04.30 (35.14)                                        
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:16.59  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Tingley, Aaron            15 The Fish-PV               NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  31.73     1:08.61 (36.88)     1:52.80 (44.19)          DQ (33.04)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:16.59  MEET 2017 Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garthright, Samuel        15 Cardinal & Gold-MD        NT    2:24.87        
                  30.67     1:08.29 (37.62)     1:51.77 (43.48)     2:24.87 (33.10)
  2 Staples, Graeme           15 Star Swimming-NI          NT    2:35.74        
                  31.87     1:14.17 (42.30)     1:59.91 (45.74)     2:35.74 (35.83)