Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 4/7/2019 06:12 AM
        2019 Speedo LC Sectional Championship - 3/28/2019 to 3/31/2019         
                            Sanction #: NI 1819-046                            
                                    Results                                    
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: # 22.76    4/2/2016 Drew Modrov, SWMN-MR                         
                23.99  JR 2019 LC Juniors
                24.89  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chetcuti, Andrew    26 Unattached-NE          23.49      23.47 JR      20  
  2 Do, Aiken           15 The Fish-PV            24.59      24.42 FUT     17  
  3 Harding, Ryan       17 Retriever Aquati-MD    25.17      24.52 FUT     16  
  4 Kolishchak, Alexey  16 Unattached-NE          24.70      24.75 FUT     15  
  5 Mlodzienski, Nicho  18 Radnor Aquatic C-MA    24.95      24.78 FUT     14  
  6 Linseisen, Erik     15 Vermont Aquatic-NE     25.25      25.09         13  
  7 Hiltbrand, Alexand  17 Liverpool Jets S-NI    25.07      25.12         12  
  8 Bearor, Theodore    16 Clifton Park-Hal-AD    24.72      25.31         11  
B - Final
  9 Germain, Eli        16 Cape Cod Swim Cl-NE    25.83      25.30          9  
 10 Wahl, Alec          20 Webster BlueFins-NI    25.43      25.46          7  
 11 Octaviano, Antonio  16 Radnor Aquatic C-MA    25.37      25.47          6  
 12 Ziaian, Bijan       15 Granite Gators         25.73      25.66          5  
 13 Flint, Patrick      17 Cougar Aquatic T-NJ    25.66      25.68          4  
 14 Merkling, Griffin   15 Liverpool Jets S-NI    25.48      25.96          3  
 15 Matteson, Owen      15 Star Swimming-NI       25.85      26.17          1.5
 15 Whitworth, Kevin    15 Cougar Aquatic T-NJ    25.54      26.17          1.5
C - Final
 17 Neuman, Sean        15 Granite Gators         25.96      25.51        
 18 Oberting, Addison   18 Clifton Park-Hal-AD    26.13      25.54        
 19 Tingley, Aaron      17 The Fish-PV            26.04      25.59        
 20 Crone, Benjamin     18 Retriever Aquati-MD    26.10      25.72        
 21 Dimeglio, David     18 The Fish-PV            25.91      25.82        
 22 Dean, Kyle          15 Star Swimming-NI       25.97      26.05        
 23 Stegner, Joshua     15 Star Swimming-NI       26.07      26.12        
 24 Fabris, Alexander   16 Clifton Park-Hal-AD    26.01      26.44        
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: # 22.76    4/2/2016 Drew Modrov, SWMN-MR                         
                23.99  JR 2019 LC Juniors
                24.89  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chetcuti, Andrew          26 Unattached-NE          20.77Y     23.49 JR     
  2 Do, Aiken                 15 The Fish-PV            24.89      24.59 FUT    
  3 Kolishchak, Alexey        16 Unattached-NE          25.17      24.70 FUT    
  4 Bearor, Theodore          16 Clifton Park-Hal-AD    21.59Y     24.72 FUT    
  5 Mlodzienski, Nicholas     18 Radnor Aquatic C-MA    21.68Y     24.95        
  6 Hiltbrand, Alexander      17 Liverpool Jets S-NI    25.27      25.07        
  7 Harding, Ryan             17 Retriever Aquati-MD    24.80      25.17        
  8 Linseisen, Erik           15 Vermont Aquatic-NE     25.12      25.25        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Octaviano, Antonio        16 Radnor Aquatic C-MA    21.41Y     25.37        
 10 Wahl, Alec                20 Webster BlueFins-NI    22.29Y     25.43        
 11 Merkling, Griffin         15 Liverpool Jets S-NI    26.29      25.48        
 12 Whitworth, Kevin          15 Cougar Aquatic T-NJ    26.27      25.54        
 13 Flint, Patrick            17 Cougar Aquatic T-NJ    22.33Y     25.66        
 14 Ziaian, Bijan             15 Granite Gators         25.53      25.73        
 15 Germain, Eli              16 Cape Cod Swim Cl-NE    22.34Y     25.83        
 16 Matteson, Owen            15 Star Swimming-NI       25.45      25.85        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dimeglio, David           18 The Fish-PV            24.87      25.91        
 18 Neuman, Sean              15 Granite Gators         24.98      25.96        
 19 Dean, Kyle                15 Star Swimming-NI       22.33Y     25.97        
 20 Fabris, Alexander         16 Clifton Park-Hal-AD    27.50      26.01        
 21 Tingley, Aaron            17 The Fish-PV            26.47      26.04        
 22 Stegner, Joshua           15 Star Swimming-NI       26.31      26.07        
 23 Crone, Benjamin           18 Retriever Aquati-MD    25.05      26.10        
 24 Oberting, Addison         18 Clifton Park-Hal-AD    26.55      26.13        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Rompicherla, Shrujay      17 Clifton Park-Hal-AD    26.72      26.34        
 26 Petroff, Alexander        14 Cougar Aquatic T-NJ    27.18      26.40        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lassetter, Zackary        16 Clifton Park-Hal-AD    27.50S     26.41        
 28 Walters, Zachary          17 Town Wreckers Sw-NI    27.19      26.56        
 29 Khodarkovsky, Aaron       17 Cougar Aquatic T-NJ    26.97      26.85        
 30 McCrone, Patrick          15 Town Wreckers Sw-NI    28.16      27.21        
 31 Wilson, Christian         15 Town Wreckers Sw-NI    26.92      27.24        
 32 White, Brian              17 Cougar Aquatic T-NJ    26.06      27.40        
 33 Wangelin, Charlie         15 Town Wreckers Sw-NI    29.03      27.52        
 34 Russotti, Daniel          18 Webster BlueFins-NI    30.48      29.71        
 -- Henderson, Toby           16 Granite Gators         24.63         NS        
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: # 50.35    4/3/2016 Drew Modrov, SWMN-MR                         
                51.99  JR 2019 LC Juniors
                53.79  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chetcuti, Andrew    26 Unattached-NE          51.95      51.79 JR      20  
                  24.70       51.79 (27.09)                                        
  2 Do, Aiken           15 The Fish-PV            53.52      53.76 FUT     17  
                  25.92       53.76 (27.84)                                        
  3 Harding, Ryan       17 Retriever Aquati-MD    54.52      54.28         16  
                  26.44       54.28 (27.84)                                        
  4 Crone, Benjamin     18 Retriever Aquati-MD    54.69      54.66         15  
  5 Linseisen, Erik     15 Vermont Aquatic-NE     55.26      54.76         14  
                  25.91       54.76 (28.85)                                        
  6 Wahl, Alec          20 Webster BlueFins-NI    55.33      54.86         13  
                  26.56       54.86 (28.30)                                        
  7 Bearor, Theodore    16 Clifton Park-Hal-AD    54.25      55.07         12  
                  26.01       55.07 (29.06)                                        
  8 Chatoor, Graham     19 Unattached-MR          54.54      55.88         11  
                  26.72       55.88 (29.16)                                        
B - Final
  9 Redman, William     15 The Fish-PV            56.87      54.91          9  
 10 Hiltbrand, Alexand  17 Liverpool Jets S-NI    55.36      55.25          7  
                  26.89       55.25 (28.36)                                        
 11 Mlodzienski, Nicho  18 Radnor Aquatic C-MA    55.77      55.29          6  
                  26.74       55.29 (28.55)                                        
 12 Dimeglio, David     18 The Fish-PV            55.45      56.81          5  
                  27.48       56.81 (29.33)                                        
 13 Matteson, Owen      15 Star Swimming-NI       56.96      56.92          4  
                  27.21       56.92 (29.71)                                        
 14 Staples, Graeme     17 Star Swimming-NI       57.55      58.09          3  
                  27.55       58.09 (30.54)                                        
 15 Blake, Joseph       17 Star Swimming-NI       56.98      58.44          2  
                  27.78       58.44 (30.66)                                        
 16 Abrahams, David     17 Radnor Aquatic C-MA    57.91      58.65          1  
                  28.34       58.65 (30.31)                                        
C - Final
 17 Branigan, Carter    16 Radnor Aquatic C-MA    58.34      56.57        
                  27.66       56.57 (28.91)                                        
 18 Stegner, Joshua     15 Star Swimming-NI       58.10      57.50        
                  27.87       57.50 (29.63)                                        
 19 Dean, Kyle          15 Star Swimming-NI       58.50      58.37        
                  28.07       58.37 (30.30)                                        
 20 Sapio, Luke         16 Town Wreckers Sw-NI    59.20      58.86        
                  28.68       58.86 (30.18)                                        
 21 Wilson, Christian   15 Town Wreckers Sw-NI    59.31      58.98        
                  28.02       58.98 (30.96)                                        
 22 Kisker, Benjamin    15 Town Wreckers Sw-NI  1:00.57    1:00.45        
                  28.74     1:00.45 (31.71)                                        
 23 Thomas, Williams    17 Radnor Aquatic C-MA    59.70    1:00.58        
                  28.33     1:00.58 (32.25)                                        
 24 Merkling, Griffin   15 Liverpool Jets S-NI    58.88    1:01.22        
                  28.68     1:01.22 (32.54)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: # 50.35    4/3/2016 Drew Modrov, SWMN-MR                         
                51.99  JR 2019 LC Juniors
                53.79  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chetcuti, Andrew          26 Unattached-NE          44.35Y     51.95 JR     
                  24.94       51.95 (27.01)                                        
  2 Do, Aiken                 15 The Fish-PV            54.15      53.52 FUT    
                  25.93       53.52 (27.59)                                        
  3 Bearor, Theodore          16 Clifton Park-Hal-AD    47.09Y     54.25        
                  26.14       54.25 (28.11)                                        
  4 Harding, Ryan             17 Retriever Aquati-MD    47.62Y     54.52        
                  26.24       54.52 (28.28)                                        
  5 Chatoor, Graham           19 Unattached-MR          54.00      54.54        
                  26.66       54.54 (27.88)                                        
  6 Crone, Benjamin           18 Retriever Aquati-MD    54.23      54.69        
                  26.59       54.69 (28.10)                                        
  7 Linseisen, Erik           15 Vermont Aquatic-NE     55.01      55.26        
                  26.48       55.26 (28.78)                                        
  8 Wahl, Alec                20 Webster BlueFins-NI    47.59Y     55.33        
                  26.71       55.33 (28.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hiltbrand, Alexander      17 Liverpool Jets S-NI    55.24      55.36        
                  26.97       55.36 (28.39)                                        
 10 Dimeglio, David           18 The Fish-PV            54.58      55.45        
                  26.87       55.45 (28.58)                                        
 11 Neuman, Sean              15 Granite Gators         54.64      55.55        
                  27.00       55.55 (28.55)                                        
 12 Mlodzienski, Nicholas     18 Radnor Aquatic C-MA    48.21Y     55.77        
                  26.83       55.77 (28.94)                                        
 13 Redman, William           15 The Fish-PV            47.29Y     56.87        
                  27.35       56.87 (29.52)                                        
 14 Matteson, Owen            15 Star Swimming-NI       48.47Y     56.96        
 15 Blake, Joseph             17 Star Swimming-NI       57.86      56.98        
 16 Hotaling, Kaleb           18 Clifton Park-Hal-AD    47.82Y     57.41        
                  27.20       57.41 (30.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ziaian, Bijan             15 Granite Gators         56.73      57.49        
                  26.95       57.49 (30.54)                                        
 18 Staples, Graeme           17 Star Swimming-NI       58.96      57.55        
 19 Jordan, James             17 Clifton Park-Hal-AD    47.85Y     57.59        
                  27.11       57.59 (30.48)                                        
 20 Khodarkovsky, Aaron       17 Cougar Aquatic T-NJ    58.10      57.80        
 21 Abrahams, David           17 Radnor Aquatic C-MA  1:00.44      57.91        
                  28.31       57.91 (29.60)                                        
 22 Whitworth, Kevin          15 Cougar Aquatic T-NJ    55.72      57.98        
                  27.67       57.98 (30.31)                                        
 23 Stegner, Joshua           15 Star Swimming-NI       57.14      58.10        
                  27.95       58.10 (30.15)                                        
 24 Rompicherla, Shrujay      17 Clifton Park-Hal-AD    57.90      58.27        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Branigan, Carter          16 Radnor Aquatic C-MA    56.88      58.34        
                  28.09       58.34 (30.25)                                        
 26 Dean, Kyle                15 Star Swimming-NI     1:02.89      58.50        
                  27.79       58.50 (30.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 White, Brian              17 Cougar Aquatic T-NJ    57.21      58.54        
                  28.42       58.54 (30.12)                                        
 28 Merkling, Griffin         15 Liverpool Jets S-NI    58.72      58.88        
 29 Lassetter, Zackary        16 Clifton Park-Hal-AD  1:00.54      59.02        
                  28.09       59.02 (30.93)                                        
 30 Sapio, Luke               16 Town Wreckers Sw-NI  1:00.95      59.20        
 31 Wilson, Christian         15 Town Wreckers Sw-NI  1:00.23      59.31        
                  28.45       59.31 (30.86)                                        
 32 Thomas, Williams          17 Radnor Aquatic C-MA    53.48Y     59.70        
                  28.28       59.70 (31.42)                                        
 33 Kisker, Benjamin          15 Town Wreckers Sw-NI  1:00.95    1:00.57        
                  28.67     1:00.57 (31.90)                                        
 34 Walters, Zachary          17 Town Wreckers Sw-NI    59.15    1:00.61        
 35 Ward, Scott               17 Clifton Park-Hal-AD    57.80    1:01.07        
 36 Kibler, Seth              16 Town Wreckers Sw-NI  1:00.13    1:02.07        
 -- Kolishchak, Alexey        16 Unattached-NE          55.11        DFS        
      Declared false start
 -- Henderson, Toby           16 Granite Gators         54.42         NS        
 -- Octaviano, Antonio        16 Radnor Aquatic C-MA    48.19Y        NS        
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: # 1:50.32    8/7/2009 Matt McLean, SNOW-PV                       
                1:54.29  JR 2019 LC Juniors
                1:58.09  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chatoor, Graham     19 Unattached-MR        1:57.15    1:56.04 FUT     20  
                                  56.74 ( )     1:27.23 (30.49)     1:56.04 (28.81)
  2 Linseisen, Erik     15 Vermont Aquatic-NE   2:01.26    1:58.12         17  
                  26.98       57.39 (30.41)     1:27.37 (29.98)     1:58.12 (30.75)
  3 Harding, Ryan       17 Retriever Aquati-MD  1:58.81    1:58.23         16  
                  27.76       57.73 (29.97)     1:28.49 (30.76)     1:58.23 (29.74)
  4 Crone, Benjamin     18 Retriever Aquati-MD  1:59.31    1:58.41         15  
                  27.43       57.44 (30.01)     1:28.01 (30.57)     1:58.41 (30.40)
  5 Anderson, Carter    16 Swim Ithaca-NI       2:01.43    1:58.95         14  
                  27.59       57.48 (29.89)     1:28.05 (30.57)     1:58.95 (30.90)
  6 Bearor, Theodore    16 Clifton Park-Hal-AD  2:00.52    2:00.84         13  
                  27.27       57.77 (30.50)     1:29.92 (32.15)     2:00.84 (30.92)
  7 Flint, Patrick      17 Cougar Aquatic T-NJ  2:01.14    2:01.00         12  
                  28.05       58.80 (30.75)     1:30.37 (31.57)     2:01.00 (30.63)
  8 Neuman, Sean        15 Granite Gators       2:00.80    2:01.95         11  
                  27.57       58.34 (30.77)     1:30.19 (31.85)     2:01.95 (31.76)
B - Final
  9 Whitworth, Kevin    15 Cougar Aquatic T-NJ  2:02.81    2:02.02          9  
                  27.97       58.87 (30.90)     1:31.07 (32.20)     2:02.02 (30.95)
 10 Jordan, James       17 Clifton Park-Hal-AD  2:02.70    2:02.23          7  
                                  59.69 ( )   2:02.23 (1:02.54)                    
 11 Germain, Eli        16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:04.21    2:03.36          6  
                  28.84     1:00.50 (31.66)     1:32.04 (31.54)     2:03.36 (31.32)
 12 Mullen, Brian       15 Cougar Aquatic T-NJ  2:05.61    2:04.46          5  
                                1:00.08 ( )   2:04.46 (1:04.38)                    
 13 Oneil, Callum       17 PACK Swim Team o-NI  2:05.27    2:05.87          4  
                  29.22     1:00.63 (31.41)     1:33.59 (32.96)     2:05.87 (32.28)
 14 Dimeglio, David     18 The Fish-PV          2:06.52    2:05.88          3  
                  28.44     1:00.37 (31.93)     1:33.53 (33.16)     2:05.88 (32.35)
 15 Khodarkovsky, Aaro  17 Cougar Aquatic T-NJ  2:05.51    2:06.34          2  
                  28.81     1:01.31 (32.50)     1:33.44 (32.13)     2:06.34 (32.90)
 16 Tingley, Aaron      17 The Fish-PV          2:06.51    2:10.30          1  
                  28.98     1:02.26 (33.28)     1:36.08 (33.82)     2:10.30 (34.22)
C - Final
 17 Stegner, Joshua     15 Star Swimming-NI     2:07.76    2:04.80        
                  29.13     1:01.04 (31.91)     1:32.92 (31.88)     2:04.80 (31.88)
 18 Hiltbrand, Alexand  17 Liverpool Jets S-NI  2:06.92    2:06.33        
                  28.50     1:00.72 (32.22)     1:34.97 (34.25)     2:06.33 (31.36)
 19 Casey, Patrick      15 Radnor Aquatic C-MA  2:06.67    2:06.72        
                                1:00.71 ( )     1:34.24 (33.53)     2:06.72 (32.48)
 20 Staples, Graeme     17 Star Swimming-NI     2:07.55    2:07.03        
                  29.11     1:00.75 (31.64)     1:34.99 (34.24)     2:07.03 (32.04)
 21 Redman, William     15 The Fish-PV          2:10.61    2:09.79        
                  29.75     1:02.60 (32.85)     1:35.61 (33.01)     2:09.79 (34.18)
 22 Fabris, Alexander   16 Clifton Park-Hal-AD  2:10.76    2:13.32        
                  29.80     1:03.27 (33.47)     1:38.51 (35.24)     2:13.32 (34.81)
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: # 1:50.32    8/7/2009 Matt McLean, SNOW-PV                       
                1:54.29  JR 2019 LC Juniors
                1:58.09  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chatoor, Graham           19 Unattached-MR        1:56.21    1:57.15 FUT    
                  27.20       56.40 (29.20)     1:27.18 (30.78)     1:57.15 (29.97)
  2 Harding, Ryan             17 Retriever Aquati-MD  1:43.69Y   1:58.81        
                  28.16       57.69 (29.53)     1:28.31 (30.62)     1:58.81 (30.50)
  3 Crone, Benjamin           18 Retriever Aquati-MD  2:00.05    1:59.31        
                  27.57       57.65 (30.08)     1:29.25 (31.60)     1:59.31 (30.06)
  4 Bearor, Theodore          16 Clifton Park-Hal-AD  1:43.92Y   2:00.52        
                  27.74       58.09 (30.35)     1:29.10 (31.01)     2:00.52 (31.42)
  5 Neuman, Sean              15 Granite Gators       1:59.28    2:00.80        
                  28.56       59.13 (30.57)     1:30.19 (31.06)     2:00.80 (30.61)
  6 Flint, Patrick            17 Cougar Aquatic T-NJ  1:44.74Y   2:01.14        
                  27.89       58.55 (30.66)     1:30.35 (31.80)     2:01.14 (30.79)
  7 Linseisen, Erik           15 Vermont Aquatic-NE   1:59.40    2:01.26        
                  27.54       58.31 (30.77)     1:30.19 (31.88)     2:01.26 (31.07)
  8 Anderson, Carter          16 Swim Ithaca-NI       1:44.17Y   2:01.43        
                  28.27       58.75 (30.48)     1:29.97 (31.22)     2:01.43 (31.46)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jordan, James             17 Clifton Park-Hal-AD  1:43.89Y   2:02.70        
                  27.88       58.67 (30.79)     1:30.44 (31.77)     2:02.70 (32.26)
 10 Whitworth, Kevin          15 Cougar Aquatic T-NJ  1:45.36Y   2:02.81        
                  28.31       59.36 (31.05)     1:31.52 (32.16)     2:02.81 (31.29)
 11 Germain, Eli              16 Cape Cod Swim Cl-NE  1:44.81Y   2:04.21        
                  29.28     1:01.26 (31.98)     1:32.45 (31.19)     2:04.21 (31.76)
 12 Oneil, Callum             17 PACK Swim Team o-NI  1:52.26Y   2:05.27        
                  29.17     1:01.42 (32.25)     1:33.52 (32.10)     2:05.27 (31.75)
 13 Khodarkovsky, Aaron       17 Cougar Aquatic T-NJ  2:06.44    2:05.51        
                  29.20     1:00.66 (31.46)     1:33.16 (32.50)     2:05.51 (32.35)
 14 Mullen, Brian             15 Cougar Aquatic T-NJ  2:09.05    2:05.61        
                  29.43     1:01.05 (31.62)     1:32.99 (31.94)     2:05.61 (32.62)
 15 Tingley, Aaron            17 The Fish-PV          2:07.85    2:06.51        
                  28.49     1:00.59 (32.10)     1:33.25 (32.66)     2:06.51 (33.26)
 16 Dimeglio, David           18 The Fish-PV          1:45.07Y   2:06.52        
                  29.17     1:00.68 (31.51)     1:34.32 (33.64)     2:06.52 (32.20)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Casey, Patrick            15 Radnor Aquatic C-MA  2:10.58    2:06.67        
                  28.22     1:00.62 (32.40)     1:33.59 (32.97)     2:06.67 (33.08)
 18 Hiltbrand, Alexander      17 Liverpool Jets S-NI  1:50.75Y   2:06.92        
                  27.91     1:00.83 (32.92)     1:34.94 (34.11)     2:06.92 (31.98)
 19 Staples, Graeme           17 Star Swimming-NI     2:05.70    2:07.55        
                  29.37     1:01.03 (31.66)     1:34.27 (33.24)     2:07.55 (33.28)
 20 Stegner, Joshua           15 Star Swimming-NI     2:05.60    2:07.76        
                  29.64     1:01.48 (31.84)     1:34.75 (33.27)     2:07.76 (33.01)
 21 Petroff, Alexander        14 Cougar Aquatic T-NJ  2:11.50    2:09.40        
                  28.36     1:00.42 (32.06)     1:34.42 (34.00)     2:09.40 (34.98)
 22 Redman, William           15 The Fish-PV          1:45.40Y   2:10.61        
                  29.75     1:02.32 (32.57)     1:35.97 (33.65)     2:10.61 (34.64)
 23 Fabris, Alexander         16 Clifton Park-Hal-AD  1:46.29Y   2:10.76        
                  28.81     1:02.06 (33.25)     1:35.60 (33.54)     2:10.76 (35.16)
 24 Branigan, Carter          16 Radnor Aquatic C-MA  2:03.02    2:11.81        
                  28.54     1:01.53 (32.99)     1:36.17 (34.64)     2:11.81 (35.64)
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: # 3:57.96   3/13/2004 John Cole, BOSS-NE                         
                4:02.79  JR 2019 LC Juniors
                4:09.99  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chatoor, Graham     19 Unattached-MR        4:08.21    4:08.22 FUT     20  
                  28.02       58.65 (30.63)     1:30.43 (31.78)     2:01.95 (31.52)
        2:34.61 (32.66)     3:06.65 (32.04)     3:37.61 (30.96)     4:08.22 (30.61)
  2 Anderson, Carter    16 Swim Ithaca-NI       4:20.36    4:15.59         17  
                  28.29       58.82 (30.53)     1:30.36 (31.54)     2:02.31 (31.95)
        2:35.28 (32.97)     3:08.73 (33.45)     3:42.70 (33.97)     4:15.59 (32.89)
  3 O'Brien, Sam        16 The Fish-PV          4:15.94    4:18.53         16  
                  28.72     1:00.11 (31.39)     1:33.57 (33.46)     2:07.06 (33.49)
        2:40.06 (33.00)     3:13.05 (32.99)     3:46.17 (33.12)     4:18.53 (32.36)
  4 Casey, Patrick      15 Radnor Aquatic C-MA  4:22.82    4:22.68         15  
                  28.65     1:01.38 (32.73)     1:34.26 (32.88)     2:08.62 (34.36)
        2:42.17 (33.55)     3:16.67 (34.50)     3:50.07 (33.40)     4:22.68 (32.61)
  5 Ward, Scott         17 Clifton Park-Hal-AD  4:20.93    4:24.22         14  
                  28.35       59.62 (31.27)     1:33.09 (33.47)     2:07.82 (34.73)
        2:41.81 (33.99)     3:16.43 (34.62)     3:51.44 (35.01)     4:24.22 (32.78)
  6 Mullen, Brian       15 Cougar Aquatic T-NJ  4:21.95    4:24.72         13  
                  29.43     1:01.36 (31.93)     1:34.18 (32.82)     2:07.89 (33.71)
                                3:16.47 ( )   4:24.72 (1:08.25)                    
  7 Gray, Matthew       16 Radnor Aquatic C-MA  4:22.21    4:25.27         12  
                  29.33     1:01.86 (32.53)     1:36.62 (34.76)     2:11.18 (34.56)
        2:45.52 (34.34)     3:19.84 (34.32)     3:53.79 (33.95)     4:25.27 (31.48)
  8 Khodarkovsky, Aaro  17 Cougar Aquatic T-NJ  4:25.55    4:25.62         11  
                  29.91     1:03.37 (33.46)     1:37.27 (33.90)     2:11.53 (34.26)
        2:45.32 (33.79)     3:19.57 (34.25)     3:53.42 (33.85)     4:25.62 (32.20)
B - Final
  9 Kruglov, Maxim      15 Star Swimming-NI     4:26.32    4:25.63          9  
                  30.23     1:03.15 (32.92)     1:37.45 (34.30)     2:11.27 (33.82)
        2:45.52 (34.25)     3:19.16 (33.64)     3:53.39 (34.23)     4:25.63 (32.24)
 10 Oneil, Callum       17 PACK Swim Team o-NI  4:27.35    4:27.15          7  
                  31.17     1:04.86 (33.69)     1:39.88 (35.02)     2:14.47 (34.59)
        2:49.24 (34.77)     3:23.32 (34.08)     3:56.42 (33.10)     4:27.15 (30.73)
 11 Kibler, Seth        16 Town Wreckers Sw-NI  4:31.66    4:30.83          6  
                  30.40     1:03.63 (33.23)     1:37.80 (34.17)     2:12.02 (34.22)
        2:46.91 (34.89)     3:21.71 (34.80)     3:56.74 (35.03)     4:30.83 (34.09)
 12 Dimeglio, David     18 The Fish-PV          4:38.07    4:33.61          5  
                  29.65     1:03.83 (34.18)     1:38.79 (34.96)     2:14.48 (35.69)
        2:49.35 (34.87)     3:25.29 (35.94)     4:00.40 (35.11)     4:33.61 (33.21)
 13 Eisenmann, Zachary  16 Star Swimming-NI     4:35.17    4:34.92          4  
                                1:05.82 ( )                             2:15.86 ( )
                                3:26.01 ( )     4:00.90 (34.89)     4:34.92 (34.02)
 14 Ormond, Garrett     17 Islanders Aquati-MR  4:26.68    4:36.30          3  
                  30.41     1:04.20 (33.79)     1:38.98 (34.78)     2:14.03 (35.05)
        2:49.57 (35.54)     3:25.54 (35.97)     4:01.28 (35.74)     4:36.30 (35.02)
 15 Stegner, Joshua     15 Star Swimming-NI     4:35.33    4:41.68          2  
                  31.01     1:05.22 (34.21)     1:41.11 (35.89)     2:14.73 (33.62)
        2:49.24 (34.51)     3:25.29 (36.05)     4:02.75 (37.46)     4:41.68 (38.93)
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: # 3:57.96   3/13/2004 John Cole, BOSS-NE                         
                4:02.79  JR 2019 LC Juniors
                4:09.99  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chatoor, Graham           19 Unattached-MR        4:06.10    4:08.21 FUT    
                  28.18       58.45 (30.27)     1:30.38 (31.93)     2:02.01 (31.63)
        2:33.44 (31.43)     3:05.40 (31.96)     3:37.63 (32.23)     4:08.21 (30.58)
  2 O'Brien, Sam              16 The Fish-PV          4:43.76Y   4:15.94        
                  28.77     1:00.28 (31.51)     1:32.83 (32.55)     2:05.42 (32.59)
        2:38.00 (32.58)     3:10.71 (32.71)     3:43.52 (32.81)     4:15.94 (32.42)
  3 Anderson, Carter          16 Swim Ithaca-NI       4:36.23Y   4:20.36        
                  29.19     1:00.85 (31.66)     1:33.60 (32.75)     2:06.22 (32.62)
        2:39.74 (33.52)     3:13.33 (33.59)     3:47.25 (33.92)     4:20.36 (33.11)
  4 Ward, Scott               17 Clifton Park-Hal-AD  4:16.37    4:20.93        
                  29.27     1:01.67 (32.40)     1:36.27 (34.60)     2:10.55 (34.28)
        2:44.59 (34.04)     3:17.00 (32.41)     3:49.84 (32.84)     4:20.93 (31.09)
  5 Mullen, Brian             15 Cougar Aquatic T-NJ  4:32.37    4:21.95        
                                1:03.32 ( )                             2:10.23 ( )
                                3:16.75 ( )   4:21.95 (1:05.20)                    
  6 Gray, Matthew             16 Radnor Aquatic C-MA  4:45.62Y   4:22.21        
                  29.50     1:02.32 (32.82)     1:36.18 (33.86)     2:10.08 (33.90)
        2:44.04 (33.96)     3:17.54 (33.50)     3:50.58 (33.04)     4:22.21 (31.63)
  7 Casey, Patrick            15 Radnor Aquatic C-MA  4:46.20Y   4:22.82        
                  29.35     1:02.29 (32.94)     1:36.17 (33.88)     2:10.04 (33.87)
        2:43.63 (33.59)     3:17.18 (33.55)     3:50.90 (33.72)     4:22.82 (31.92)
  8 Khodarkovsky, Aaron       17 Cougar Aquatic T-NJ  4:47.18Y   4:25.55        
                  30.08     1:03.34 (33.26)     1:37.28 (33.94)     2:12.03 (34.75)
        2:45.45 (33.42)     3:19.77 (34.32)     3:52.80 (33.03)     4:25.55 (32.75)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kruglov, Maxim            15 Star Swimming-NI     4:29.06    4:26.32        
                  30.07     1:03.44 (33.37)     1:37.03 (33.59)     2:11.23 (34.20)
        2:45.31 (34.08)     3:19.67 (34.36)     3:53.68 (34.01)     4:26.32 (32.64)
 10 Ormond, Garrett           17 Islanders Aquati-MR  4:43.70    4:26.68        
                  29.57     1:02.39 (32.82)     1:35.65 (33.26)     2:09.65 (34.00)
        2:43.29 (33.64)     3:18.25 (34.96)     3:52.86 (34.61)     4:26.68 (33.82)
 11 Oneil, Callum             17 PACK Swim Team o-NI  4:43.60Y   4:27.35        
                  30.35     1:03.67 (33.32)     1:38.44 (34.77)     2:12.56 (34.12)
        2:47.05 (34.49)     3:20.96 (33.91)     3:55.36 (34.40)     4:27.35 (31.99)
 12 Kibler, Seth              16 Town Wreckers Sw-NI  4:33.83    4:31.66        
                  30.14     1:03.79 (33.65)     1:37.19 (33.40)     2:12.29 (35.10)
        2:46.59 (34.30)     3:22.30 (35.71)     3:57.30 (35.00)     4:31.66 (34.36)
 13 Eisenmann, Zachary        16 Star Swimming-NI     4:36.34    4:35.17        
                  31.96     1:07.68 (35.72)     1:43.07 (35.39)     2:18.18 (35.11)
        2:52.53 (34.35)     3:27.84 (35.31)     4:02.19 (34.35)     4:35.17 (32.98)
 14 Stegner, Joshua           15 Star Swimming-NI     4:26.93    4:35.33        
                  32.08     1:07.54 (35.46)     1:43.45 (35.91)     2:18.43 (34.98)
        2:53.19 (34.76)     3:29.57 (36.38)     4:03.81 (34.24)     4:35.33 (31.52)
 15 Dimeglio, David           18 The Fish-PV          4:46.47Y   4:38.07        
                  30.23     1:04.08 (33.85)     1:38.39 (34.31)     2:13.21 (34.82)
        2:47.60 (34.39)     3:23.61 (36.01)     4:01.30 (37.69)     4:38.07 (36.77)
 
Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: # 8:10.50   7/21/2005 Tobias Work, CCSC-NE                       
                8:23.09  JR 2019 LC Juniors
                8:40.69  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Sam        16 The Fish-PV          8:56.98    8:44.02         20  
                  28.89     1:00.09 (31.20)     1:32.89 (32.80)     2:05.47 (32.58)
        2:38.49 (33.02)     3:11.31 (32.82)     3:44.69 (33.38)     4:17.85 (33.16)
        4:51.68 (33.83)     5:24.68 (33.00)     5:58.50 (33.82)     6:31.58 (33.08)
        7:05.44 (33.86)     7:38.50 (33.06)     8:12.45 (33.95)     8:44.02 (31.57)
  2 Flint, Patrick      17 Cougar Aquatic T-NJ  9:02.43    8:45.26         17  
                  29.25     1:01.11 (31.86)     1:33.53 (32.42)     2:06.34 (32.81)
        2:39.23 (32.89)     3:12.39 (33.16)     3:45.70 (33.31)     4:19.03 (33.33)
        4:52.72 (33.69)     5:26.62 (33.90)     6:00.43 (33.81)     6:33.79 (33.36)
        7:07.57 (33.78)     7:41.05 (33.48)     8:10.98 (29.93)     8:45.26 (34.28)
  3 Casey, Patrick      15 Radnor Aquatic C-MA  9:05.22    8:48.85         16  
                  28.66     1:01.02 (32.36)     1:33.98 (32.96)     2:07.63 (33.65)
        2:40.75 (33.12)     3:14.48 (33.73)     3:47.84 (33.36)     4:21.69 (33.85)
        4:54.99 (33.30)     5:28.98 (33.99)     6:02.36 (33.38)     6:36.61 (34.25)
        7:09.88 (33.27)     7:43.96 (34.08)     8:17.05 (33.09)     8:48.85 (31.80)
  4 Anderson, Carter    16 Swim Ithaca-NI       9:54.32Y   8:51.73         15  
                  29.29     1:01.44 (32.15)     1:30.23 (28.79)     2:06.78 (36.55)
        2:40.15 (33.37)     3:13.66 (33.51)     3:47.64 (33.98)     4:21.49 (33.85)
        4:55.81 (34.32)     5:29.34 (33.53)     6:03.34 (34.00)     6:38.08 (34.74)
        7:12.54 (34.46)     7:45.78 (33.24)     8:19.12 (33.34)     8:51.73 (32.61)
  5 Chapman, Thomas     17 Victor Swim Club-NI  9:00.37    8:55.40         14  
                  29.76     1:02.36 (32.60)     1:36.40 (34.04)     2:10.32 (33.92)
        2:45.12 (34.80)     3:19.29 (34.17)     3:53.60 (34.31)     4:26.47 (32.87)
        5:00.61 (34.14)     5:33.89 (33.28)                             6:41.54 ( )
                                7:49.31 ( )   8:55.40 (1:06.09)                    
  6 Butler, Michael     16 Lake Erie Silver-LE  9:02.28    9:00.74         13  
                  30.06     1:03.34 (33.28)     1:38.05 (34.71)     2:12.48 (34.43)
        2:46.94 (34.46)     3:21.06 (34.12)     3:55.56 (34.50)     4:29.95 (34.39)
        5:04.48 (34.53)     5:38.90 (34.42)     6:13.34 (34.44)     6:47.51 (34.17)
        7:21.53 (34.02)     7:55.34 (33.81)     8:28.88 (33.54)     9:00.74 (31.86)
  7 Mullen, Brian       15 Cougar Aquatic T-NJ  9:55.51Y   9:04.63         12  
                  29.09     1:02.53 (33.44)     1:35.21 (32.68)     2:09.28 (34.07)
        2:42.58 (33.30)     3:16.99 (34.41)     3:50.89 (33.90)     4:25.55 (34.66)
        4:59.92 (34.37)     5:35.19 (35.27)     6:09.43 (34.24)     6:44.83 (35.40)
        7:19.23 (34.40)     7:54.74 (35.51)     8:30.01 (35.27)     9:04.63 (34.62)
  8 Kruglov, Maxim      15 Star Swimming-NI    10:02.34Y   9:07.56         11  
                  30.84     1:04.18 (33.34)     1:39.11 (34.93)     2:13.69 (34.58)
        2:48.45 (34.76)     3:23.18 (34.73)     3:54.79 (31.61)     4:33.31 (38.52)
        5:04.11 (30.80)     5:42.45 (38.34)     6:13.39 (30.94)     6:52.17 (38.78)
        7:27.10 (34.93)     8:01.34 (34.24)     8:34.75 (33.41)     9:07.56 (32.81)
  9 Dimeglio, David     18 The Fish-PV          9:56.76Y   9:12.20          9  
                  30.30     1:03.27 (32.97)     1:37.70 (34.43)     2:12.02 (34.32)
        2:47.07 (35.05)     3:21.84 (34.77)     3:51.45 (29.61)     4:32.68 (41.23)
        5:03.17 (30.49)     5:43.05 (39.88)     6:13.29 (30.24)     6:52.86 (39.57)
        7:27.73 (34.87)     8:02.83 (35.10)     8:38.16 (35.33)     9:12.20 (34.04)
 10 Fargo, Jacob        16 PACK Swim Team o-NI 10:00.47Y   9:15.30          7  
                  30.86     1:04.68 (33.82)     1:40.19 (35.51)     2:15.38 (35.19)
        2:51.09 (35.71)     3:25.76 (34.67)     3:58.77 (33.01)     4:35.99 (37.22)
        5:11.24 (35.25)     5:46.23 (34.99)     6:22.33 (36.10)     6:56.84 (34.51)
        7:32.19 (35.35)     8:06.55 (34.36)     8:31.34 (24.79)     9:15.30 (43.96)
 
Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
EZ LC Record: # 15:30.85   3/16/2008 Tom Koucheravy, UN-PV                     
                16:05.09  JR 2019 LC Juniors
                16:38.99  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chatoor, Graham     19 Unattached-MR       16:40.51   16:22.06 FUT     20  
                  28.24       59.09 (30.85)   2:36.38 (1:37.29)     3:09.00 (32.62)
                                                    3:42.07 ( )     4:14.61 (32.54)
        4:48.00 (33.39)     5:21.06 (33.06)     5:54.49 (33.43)     6:27.76 (33.27)
        7:01.62 (33.86)     7:34.43 (32.81)     8:08.69 (34.26)     8:41.07 (32.38)
        9:15.25 (34.18)     9:48.14 (32.89)    10:21.59 (33.45)    10:54.27 (32.68)
       11:28.28 (34.01)    12:01.16 (32.88)    12:34.05 (32.89)    13:06.69 (32.64)
       13:39.47 (32.78)    14:12.10 (32.63)    14:45.95 (33.85)    15:18.53 (32.58)
       15:51.30 (32.77)    16:22.06 (30.76)                                        
  2 O'Brien, Sam        16 The Fish-PV         16:53.23   16:39.47         17  
                  29.01     1:00.71 (31.70)                             2:07.16 ( )
        2:40.78 (33.62)     3:13.78 (33.00)     3:47.44 (33.66)     4:20.59 (33.15)
        4:54.26 (33.67)     5:27.73 (33.47)     6:01.63 (33.90)     6:35.07 (33.44)
        7:08.54 (33.47)     7:42.03 (33.49)     8:15.87 (33.84)     8:49.21 (33.34)
        9:23.04 (33.83)     9:56.21 (33.17)    10:29.73 (33.52)    11:03.31 (33.58)
       11:37.07 (33.76)    12:10.69 (33.62)    12:44.71 (34.02)    13:18.48 (33.77)
       13:52.33 (33.85)    14:26.19 (33.86)    14:59.95 (33.76)    15:33.77 (33.82)
       16:07.71 (33.94)    16:39.47 (31.76)                                        
  3 Casey, Patrick      15 Radnor Aquatic C-MA 17:13.41   16:44.43         16  
                  29.14     1:01.39 (32.25)                             2:07.84 ( )
        2:40.94 (33.10)     3:14.25 (33.31)     3:47.45 (33.20)     4:20.82 (33.37)
        4:54.46 (33.64)     5:28.14 (33.68)     6:01.93 (33.79)     6:35.79 (33.86)
        7:09.50 (33.71)     7:43.56 (34.06)     8:17.58 (34.02)     8:51.56 (33.98)
        9:25.80 (34.24)     9:59.65 (33.85)    10:33.68 (34.03)    11:07.42 (33.74)
       11:41.74 (34.32)    12:15.92 (34.18)    12:49.97 (34.05)    13:23.83 (33.86)
       13:57.81 (33.98)    14:31.85 (34.04)    15:05.60 (33.75)    15:39.21 (33.61)
       16:07.25 (28.04)    16:44.43 (37.18)                                        
  4 Butler, Michael     16 Lake Erie Silver-LE 17:13.59   17:09.78         15  
                  30.59     1:03.95 (33.36)                             2:12.92 ( )
                                3:22.60 ( )                             4:32.22 ( )
        5:07.03 (34.81)     5:41.48 (34.45)                             6:50.88 ( )
        7:25.61 (34.73)     7:59.88 (34.27)     8:34.41 (34.53)     9:08.80 (34.39)
        9:43.50 (34.70)    10:17.76 (34.26)    10:52.34 (34.58)    11:26.53 (34.19)
       12:01.52 (34.99)    12:35.78 (34.26)    13:10.64 (34.86)    13:45.45 (34.81)
       14:19.91 (34.46)    14:54.43 (34.52)    15:29.02 (34.59)    16:02.74 (33.72)
       16:36.91 (34.17)    17:09.78 (32.87)                                        
  5 Mullen, Brian       15 Cougar Aquatic T-NJ 16:26.82Y  17:20.55         14  
                  29.87     1:03.15 (33.28)                             2:10.99 ( )
        2:45.05 (34.06)     3:20.11 (35.06)     3:54.61 (34.50)     4:29.93 (35.32)
        5:04.42 (34.49)     5:39.86 (35.44)     6:14.42 (34.56)     6:50.17 (35.75)
        7:25.05 (34.88)     8:00.62 (35.57)     8:35.49 (34.87)     9:10.69 (35.20)
        9:45.74 (35.05)    10:20.99 (35.25)    10:55.96 (34.97)    11:31.48 (35.52)
       12:06.45 (34.97)    12:41.70 (35.25)    13:16.52 (34.82)    13:51.84 (35.32)
       14:26.69 (34.85)    15:02.01 (35.32)    15:36.79 (34.78)    16:11.87 (35.08)
       16:45.99 (34.12)    17:20.55 (34.56)                                        
  6 Fargo, Jacob        16 PACK Swim Team o-NI 16:43.66Y  17:42.05         13  
                  30.28     1:04.86 (34.58)                             2:14.47 ( )
        2:49.52 (35.05)     3:25.45 (35.93)     4:00.84 (35.39)     4:37.13 (36.29)
        5:12.62 (35.49)     5:48.74 (36.12)     6:23.25 (34.51)     6:59.40 (36.15)
        7:34.77 (35.37)     8:11.03 (36.26)     8:45.70 (34.67)     9:21.78 (36.08)
        9:57.04 (35.26)    10:33.18 (36.14)    11:08.98 (35.80)    11:45.43 (36.45)
       12:21.00 (35.57)    12:57.49 (36.49)    13:32.87 (35.38)    14:08.99 (36.12)
       14:44.82 (35.83)    15:21.28 (36.46)    15:56.52 (35.24)    16:32.82 (36.30)
       17:07.63 (34.81)    17:42.05 (34.42)                                        
  7 Wangelin, Charlie   15 Town Wreckers Sw-NI 16:43.53Y  17:53.86         12  
                                1:04.50 ( )                             2:14.61 ( )
                                3:26.29 ( )     4:02.44 (36.15)     4:37.98 (35.54)
        5:13.93 (35.95)     5:49.82 (35.89)                             7:01.79 ( )
                                8:14.27 ( )                             9:27.10 ( )
                               10:39.98 ( )                            11:52.50 ( )
                               13:05.53 ( )                            14:18.49 ( )
                               15:31.28 ( )                            16:44.00 ( )
     17:53.86 (1:09.86)                                                            
 
Men 100 LC Meter Backstroke Swim-off
===============================================================================
EZ LC Record: # 54.84    8/3/2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                58.79  JR 2019 LC Juniors
              1:00.79  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Hannig, Michael           18 Radnor Aquatic C-MA       NT    1:01.52        
                  29.91     1:01.52 (31.61)                                        
  2 Redman, William           15 The Fish-PV               NT    1:01.53        
                  30.46     1:01.53 (31.07)                                        
 -- Whitworth, Kevin          15 Cougar Aquatic T-NJ       NT         NS        
 -- Hewett, Ian               14 Star Swimming-NI          NT         NS        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
EZ LC Record: # 54.84    8/3/2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                58.79  JR 2019 LC Juniors
              1:00.79  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bocci, David        16 Lake Erie Silver-LE  1:01.82    1:00.97         20  
                  30.70     1:00.97 (30.27)                                        
  2 O'Brien, Sam        16 The Fish-PV          1:01.41    1:01.37         17  
  3 Miagkov, Ignat      18 The Fish-PV          1:01.70    1:01.67         16  
                  30.06     1:01.67 (31.61)                                        
  4 Deemer, Samuel      15 Lake Erie Silver-LE  1:03.01    1:01.74         15  
                  29.87     1:01.74 (31.87)                                        
  5 Tingley, Aaron      17 The Fish-PV          1:01.81    1:01.87         14  
                  29.65     1:01.87 (32.22)                                        
  6 Lassetter, Zackary  16 Clifton Park-Hal-AD  1:02.42    1:03.00         13  
                  29.54     1:03.00 (33.46)                                        
  7 Merkling, Griffin   15 Liverpool Jets S-NI  1:02.69    1:03.32         12  
                  30.24     1:03.32 (33.08)                                        
  8 Hannig, Michael     18 Radnor Aquatic C-MA  1:03.14    1:03.87         11  
                  30.56     1:03.87 (33.31)                                        
B - Final
  9 Redman, William     15 The Fish-PV          1:03.14    1:00.83          9  
                  29.76     1:00.83 (31.07)                                        
 10 Kisker, Benjamin    15 Town Wreckers Sw-NI  1:04.30    1:02.70          7  
                  30.29     1:02.70 (32.41)                                        
 11 Zeng, Aaron         15 Retriever Aquati-MD  1:05.13    1:02.94          6  
                  30.03     1:02.94 (32.91)                                        
 12 Hewett, Ian         14 Star Swimming-NI     1:03.69    1:03.31          5  
                  31.41     1:03.31 (31.90)                                        
 13 Petroff, Alexander  14 Cougar Aquatic T-NJ  1:04.94    1:03.59          4  
                  30.93     1:03.59 (32.66)                                        
 14 Whitworth, Kevin    15 Cougar Aquatic T-NJ  1:03.69    1:04.23          3  
                  31.56     1:04.23 (32.67)                                        
 15 Bearor, Theodore    16 Clifton Park-Hal-AD  1:04.65    1:04.55          2  
                  30.63     1:04.55 (33.92)                                        
 16 Matteson, Carter    18 Star Swimming-NI     1:06.10    1:05.57          1  
                  31.55     1:05.57 (34.02)                                        
C - Final
 17 Oberting, Addison   18 Clifton Park-Hal-AD  1:07.59    1:10.28        
                  33.65     1:10.28 (36.63)                                        
 18 Wilson, Christian   15 Town Wreckers Sw-NI  1:16.98    1:14.69        
                  35.99     1:14.69 (38.70)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
EZ LC Record: # 54.84    8/3/2013 Shane Ryan, UN-MA                            
                58.79  JR 2019 LC Juniors
              1:00.79  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Brien, Sam              16 The Fish-PV            53.49Y   1:01.41        
                  30.02     1:01.41 (31.39)                                        
  2 Miagkov, Ignat            18 The Fish-PV            53.61Y   1:01.70        
                  30.42     1:01.70 (31.28)                                        
  3 Tingley, Aaron            17 The Fish-PV            52.60Y   1:01.81        
                  30.46     1:01.81 (31.35)                                        
  4 Bocci, David              16 Lake Erie Silver-LE    53.18Y   1:01.82        
                  31.25     1:01.82 (30.57)                                        
  5 Lassetter, Zackary        16 Clifton Park-Hal-AD    53.61Y   1:02.42        
                  29.81     1:02.42 (32.61)                                        
  6 Merkling, Griffin         15 Liverpool Jets S-NI    54.32Y   1:02.69        
                  29.80     1:02.69 (32.89)                                        
  7 Deemer, Samuel            15 Lake Erie Silver-LE    51.07Y   1:03.01        
                  31.23     1:03.01 (31.78)                                        
  8 Hannig, Michael           18 Radnor Aquatic C-MA    54.04Y   1:03.14        
                  30.32     1:03.14 (32.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Redman, William           15 The Fish-PV            52.58Y  J1:03.14        
                  30.56     1:03.14 (32.58)                                        
 10 Hewett, Ian               14 Star Swimming-NI     1:05.89    1:03.69        
                  31.27     1:03.69 (32.42)                                        
 11 Whitworth, Kevin          15 Cougar Aquatic T-NJ  1:04.38   J1:03.69        
                  30.86     1:03.69 (32.83)                                        
 12 Kisker, Benjamin          15 Town Wreckers Sw-NI    54.04Y   1:04.30        
                  31.17     1:04.30 (33.13)                                        
 13 Bearor, Theodore          16 Clifton Park-Hal-AD    54.41Y   1:04.65        
                  30.80     1:04.65 (33.85)                                        
 14 Petroff, Alexander        14 Cougar Aquatic T-NJ  1:03.50    1:04.94        
                  31.31     1:04.94 (33.63)                                        
 15 Zeng, Aaron               15 Retriever Aquati-MD    54.04Y   1:05.13        
                  31.71     1:05.13 (33.42)                                        
 16 Matteson, Carter          18 Star Swimming-NI       54.00Y   1:06.10        
                  31.79     1:06.10 (34.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Oberting, Addison         18 Clifton Park-Hal-AD    53.56Y   1:07.59        
                  32.70     1:07.59 (34.89)                                        
 18 Wilson, Christian         15 Town Wreckers Sw-NI  1:13.30    1:16.98        
                  36.73     1:16.98 (40.25)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
EZ LC Record: # 2:00.44   3/30/2014 Connor Green, ABF-NE                       
                2:06.99  JR 2019 LC Juniors
                2:11.89  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hewett, Ian         14 Star Swimming-NI     2:14.26    2:13.09         20  
                  31.96     1:04.81 (32.85)     1:39.26 (34.45)     2:13.09 (33.83)
  2 Kruglov, Maxim      15 Star Swimming-NI     2:15.87    2:14.32         17  
                  32.07     1:05.56 (33.49)     1:39.93 (34.37)     2:14.32 (34.39)
  3 O'Brien, Sam        16 The Fish-PV          2:13.06    2:14.44         16  
                  31.59     1:05.38 (33.79)     1:41.15 (35.77)     2:14.44 (33.29)
  4 Tingley, Aaron      17 The Fish-PV          2:15.60    2:14.81         15  
                  31.06     1:04.18 (33.12)     1:38.74 (34.56)     2:14.81 (36.07)
  5 Miagkov, Ignat      18 The Fish-PV          2:16.98    2:15.70         14  
                  31.24     1:05.69 (34.45)     1:40.56 (34.87)     2:15.70 (35.14)
  6 Merkling, Griffin   15 Liverpool Jets S-NI  2:19.36    2:19.13         13  
                  32.42     1:07.86 (35.44)     1:43.36 (35.50)     2:19.13 (35.77)
  7 Matteson, Carter    18 Star Swimming-NI     2:19.42    2:19.24         12  
                  32.85     1:08.08 (35.23)     1:43.85 (35.77)     2:19.24 (35.39)
  8 Kibler, Seth        16 Town Wreckers Sw-NI  2:18.46    2:20.09         11  
                                1:07.88 ( )   2:20.09 (1:12.21)                    
B - Final
  9 Kisker, Benjamin    15 Town Wreckers Sw-NI  2:19.95    2:18.05          9  
                  31.81     1:05.94 (34.13)     1:43.07 (37.13)     2:18.05 (34.98)
 10 Redman, William     15 The Fish-PV          2:27.47    2:22.64          7  
                  33.88     1:09.68 (35.80)     1:47.00 (37.32)     2:22.64 (35.64)
 11 Zeng, Aaron         15 Retriever Aquati-MD  2:26.49    2:23.32          6  
                  33.31     1:09.18 (35.87)     1:47.80 (38.62)     2:23.32 (35.52)
 12 McCrone, Patrick    15 Town Wreckers Sw-NI  2:31.57    2:30.71          5  
                  33.90     1:11.09 (37.19)     1:51.09 (40.00)     2:30.71 (39.62)
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
EZ LC Record: # 2:00.44   3/30/2014 Connor Green, ABF-NE                       
                2:06.99  JR 2019 LC Juniors
                2:11.89  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bocci, David              16 Lake Erie Silver-LE  2:13.69    2:11.85 FUT    
                  32.56     1:06.67 (34.11)     1:40.45 (33.78)     2:11.85 (31.40)
  2 Deemer, Samuel            15 Lake Erie Silver-LE  1:56.02Y   2:12.75        
                  31.92     1:05.59 (33.67)     1:39.69 (34.10)     2:12.75 (33.06)
  3 O'Brien, Sam              16 The Fish-PV          1:55.51Y   2:13.06        
                  30.79     1:03.71 (32.92)     1:38.60 (34.89)     2:13.06 (34.46)
  4 Hewett, Ian               14 Star Swimming-NI     1:57.87Y   2:14.26        
                  32.64     1:06.63 (33.99)     1:41.63 (35.00)     2:14.26 (32.63)
  5 Tingley, Aaron            17 The Fish-PV          1:55.62Y   2:15.60        
                  32.33     1:06.48 (34.15)     1:41.32 (34.84)     2:15.60 (34.28)
  6 Kruglov, Maxim            15 Star Swimming-NI     1:57.20Y   2:15.87        
                  32.89     1:07.27 (34.38)     1:41.97 (34.70)     2:15.87 (33.90)
  7 Miagkov, Ignat            18 The Fish-PV          1:54.61Y   2:16.98        
                  32.15     1:06.53 (34.38)     1:42.77 (36.24)     2:16.98 (34.21)
  8 Kibler, Seth              16 Town Wreckers Sw-NI  1:58.23Y   2:18.46        
                  32.47     1:07.39 (34.92)     1:43.09 (35.70)     2:18.46 (35.37)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lassetter, Zackary        16 Clifton Park-Hal-AD  2:21.82    2:18.51        
                  32.27     1:07.38 (35.11)     1:43.87 (36.49)     2:18.51 (34.64)
 10 Merkling, Griffin         15 Liverpool Jets S-NI  2:15.57    2:19.36        
                  32.82     1:08.95 (36.13)     1:44.96 (36.01)     2:19.36 (34.40)
 11 Matteson, Carter          18 Star Swimming-NI     1:57.89Y   2:19.42        
                  32.96     1:08.45 (35.49)     1:43.75 (35.30)     2:19.42 (35.67)
 12 Kisker, Benjamin          15 Town Wreckers Sw-NI  1:58.14Y   2:19.95        
                  32.71     1:08.48 (35.77)     1:45.83 (37.35)     2:19.95 (34.12)
 13 Petroff, Alexander        14 Cougar Aquatic T-NJ  1:58.24Y   2:20.84        
                  33.45     1:09.44 (35.99)     1:44.71 (35.27)     2:20.84 (36.13)
 14 Bearor, Theodore          16 Clifton Park-Hal-AD  1:57.21Y   2:20.95        
                  33.23     1:09.14 (35.91)     1:46.63 (37.49)     2:20.95 (34.32)
 15 Wang, Eric                18 Cougar Aquatic T-NJ  2:19.46    2:23.27        
                  33.07     1:08.87 (35.80)     1:46.24 (37.37)     2:23.27 (37.03)
 16 Lapoint, Alex             23 FAST-NI              1:52.56Y   2:23.71        
                  33.04     1:08.90 (35.86)     1:46.45 (37.55)     2:23.71 (37.26)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zeng, Aaron               15 Retriever Aquati-MD  2:28.65    2:26.49        
                  32.96     1:10.41 (37.45)     1:48.19 (37.78)     2:26.49 (38.30)
 18 Redman, William           15 The Fish-PV          2:14.02    2:27.47        
                  34.58     1:11.73 (37.15)     1:50.76 (39.03)     2:27.47 (36.71)
 19 McCrone, Patrick          15 Town Wreckers Sw-NI  2:33.68    2:31.57        
                  33.65     1:11.67 (38.02)     1:51.15 (39.48)     2:31.57 (40.42)
 -- Hannig, Michael           18 Radnor Aquatic C-MA  2:21.40         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
                  31.86     1:08.22 (36.36)     1:45.97 (37.75)          DQ (34.92)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
EZ LC Record: # 1:01.06   7/16/2015 Brendan McHugh, Greater Philly -           
                1:06.09  JR 2019 LC Juniors
                1:08.69  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Abrahams, David     17 Radnor Aquatic C-MA  1:04.16    1:04.16 JR      20  
                  30.19     1:04.16 (33.97)                                        
  2 Gallup, Thomas      20 Unattached-GU        1:04.77    1:04.44 JR      17  
                  30.62     1:04.44 (33.82)                                        
  3 Goodman, James      24 Unattached-NI        1:04.57    1:04.76 JR      16  
                  30.88     1:04.76 (33.88)                                        
  4 Do, Aiken           15 The Fish-PV          1:06.95    1:05.63 JR      15  
                  31.03     1:05.63 (34.60)                                        
  5 Octaviano, Antonio  16 Radnor Aquatic C-MA  1:05.23    1:06.94 FUT     14  
                  30.32     1:06.94 (36.62)                                        
  6 Wang, Eric          18 Cougar Aquatic T-NJ  1:06.68    1:07.32 FUT     13  
                  30.19     1:07.32 (37.13)                                        
  7 Wells, Geoff        36 Unattached-NI        1:07.11    1:07.65 FUT     12  
                  31.14     1:07.65 (36.51)                                        
  8 Chapman, Thomas     17 Victor Swim Club-NI  1:08.58    1:08.60 FUT     11  
                  32.23     1:08.60 (36.37)                                        
B - Final
  9 Hotaling, Kaleb     18 Clifton Park-Hal-AD  1:08.91    1:07.90 FUT      9  
                  31.75     1:07.90 (36.15)                                        
 10 Thomas, Williams    17 Radnor Aquatic C-MA  1:08.78    1:08.55 FUT      7  
                  31.74     1:08.55 (36.81)                                        
 11 Linseisen, Erik     15 Vermont Aquatic-NE   1:09.86    1:10.56          6  
                  32.98     1:10.56 (37.58)                                        
 12 Gray, Matthew       16 Radnor Aquatic C-MA  1:11.07    1:10.61          5  
                  32.44     1:10.61 (38.17)                                        
 13 Miagkov, Ignat      18 The Fish-PV          1:10.22    1:10.93          4  
                  33.69     1:10.93 (37.24)                                        
 14 Eisenmann, Zachary  16 Star Swimming-NI     1:10.31    1:11.27          3  
                  33.51     1:11.27 (37.76)                                        
 15 Ormond, Garrett     17 Islanders Aquati-MR  1:10.47    1:13.16          2  
                  34.25     1:13.16 (38.91)                                        
 16 Russotti, Daniel    18 Webster BlueFins-NI  1:12.79    1:14.30          1  
                  34.12     1:14.30 (40.18)                                        
C - Final
 17 Fabris, Alexander   16 Clifton Park-Hal-AD  1:16.32    1:14.49        
                  36.10     1:14.49 (38.39)                                        
 18 Dimeglio, David     18 The Fish-PV          1:17.03    1:15.20        
                  35.61     1:15.20 (39.59)                                        
 19 Oberting, Addison   18 Clifton Park-Hal-AD  1:17.83    1:18.77        
                  36.81     1:18.77 (41.96)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
EZ LC Record: # 1:01.06   7/16/2015 Brendan McHugh, Greater Philly -           
                1:06.09  JR 2019 LC Juniors
                1:08.69  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abrahams, David           17 Radnor Aquatic C-MA  1:03.30    1:04.16 JR     
                  30.24     1:04.16 (33.92)                                        
  2 Goodman, James            24 Unattached-NI          55.52Y   1:04.57 JR     
                  31.07     1:04.57 (33.50)                                        
  3 Gallup, Thomas            20 Unattached-GU          55.32Y   1:04.77 JR     
                  30.56     1:04.77 (34.21)                                        
  4 Octaviano, Antonio        16 Radnor Aquatic C-MA  1:06.00    1:05.23 JR     
                  30.26     1:05.23 (34.97)                                        
  5 Wang, Eric                18 Cougar Aquatic T-NJ  1:05.75    1:06.68 FUT    
                  30.85     1:06.68 (35.83)                                        
  6 Do, Aiken                 15 The Fish-PV          1:08.19    1:06.95 FUT    
                  32.32     1:06.95 (34.63)                                        
  7 Wells, Geoff              36 Unattached-NI        1:08.80    1:07.11 FUT    
                  31.27     1:07.11 (35.84)                                        
  8 Chapman, Thomas           17 Victor Swim Club-NI    59.26Y   1:08.58 FUT    
                  32.58     1:08.58 (36.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thomas, Williams          17 Radnor Aquatic C-MA  1:00.90Y   1:08.78        
                  31.63     1:08.78 (37.15)                                        
 10 Hotaling, Kaleb           18 Clifton Park-Hal-AD  1:08.04    1:08.91        
                  32.44     1:08.91 (36.47)                                        
 11 Bauchwitz, Benjamin       25 Unattached-NE          59.37Y   1:09.47        
                  32.93     1:09.47 (36.54)                                        
 12 Linseisen, Erik           15 Vermont Aquatic-NE     58.47Y   1:09.86        
                  33.12     1:09.86 (36.74)                                        
 13 Miagkov, Ignat            18 The Fish-PV          1:00.11Y   1:10.22        
                  33.49     1:10.22 (36.73)                                        
 14 Eisenmann, Zachary        16 Star Swimming-NI     1:13.48    1:10.31        
                  33.70     1:10.31 (36.61)                                        
 15 Ormond, Garrett           17 Islanders Aquati-MR  1:01.36Y   1:10.47        
                  33.23     1:10.47 (37.24)                                        
 16 Gray, Matthew             16 Radnor Aquatic C-MA  1:01.27Y   1:11.07        
                  33.15     1:11.07 (37.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Russotti, Daniel          18 Webster BlueFins-NI  1:01.26Y   1:12.79        
                  33.52     1:12.79 (39.27)                                        
 18 Fabris, Alexander         16 Clifton Park-Hal-AD  1:16.00    1:16.32        
                  35.63     1:16.32 (40.69)                                        
 19 Dimeglio, David           18 The Fish-PV          1:00.28Y   1:17.03        
                  34.64     1:17.03 (42.39)                                        
 20 Oberting, Addison         18 Clifton Park-Hal-AD  1:17.32    1:17.83        
                  35.17     1:17.83 (42.66)                                        
 21 Kisker, Benjamin          15 Town Wreckers Sw-NI  1:24.53    1:25.45        
                  38.30     1:25.45 (47.15)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
EZ LC Record: # 2:16.55   3/15/2008 Ryan Hurley, UN-PV                         
                2:23.29  JR 2019 LC Juniors
                2:29.09  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Abrahams, David     17 Radnor Aquatic C-MA  2:17.53    2:17.79 JR      20  
                  31.20     1:06.11 (34.91)     1:42.41 (36.30)     2:17.79 (35.38)
  2 Goodman, James      24 Unattached-NI        2:22.93    2:20.37 JR      17  
                  31.59     1:06.34 (34.75)     1:42.53 (36.19)     2:20.37 (37.84)
  3 Wang, Eric          18 Cougar Aquatic T-NJ  2:26.45    2:25.85 FUT     16  
                  30.98     1:07.40 (36.42)     1:46.24 (38.84)     2:25.85 (39.61)
  4 Bauchwitz, Benjami  25 Unattached-NE        2:30.52    2:28.51 FUT     15  
                  33.11     1:11.51 (38.40)     1:49.18 (37.67)     2:28.51 (39.33)
  5 Do, Aiken           15 The Fish-PV          2:31.39    2:30.82         14  
                  32.93     1:11.86 (38.93)     1:50.49 (38.63)     2:30.82 (40.33)
  6 Gray, Matthew       16 Radnor Aquatic C-MA  2:30.65    2:31.72         13  
                                1:12.78 ( )     1:52.80 (40.02)     2:31.72 (38.92)
  7 Chapman, Thomas     17 Victor Swim Club-NI  2:27.40    2:32.31         12  
                  34.12     1:12.46 (38.34)     1:52.13 (39.67)     2:32.31 (40.18)
  8 Miagkov, Ignat      18 The Fish-PV          2:31.73    2:33.30         11  
                  34.54     1:12.83 (38.29)     1:52.51 (39.68)     2:33.30 (40.79)
B - Final
  9 Octaviano, Antonio  16 Radnor Aquatic C-MA  2:34.08    2:28.63 FUT      9  
                  33.23     1:10.10 (36.87)     1:49.21 (39.11)     2:28.63 (39.42)
 10 Eisenmann, Zachary  16 Star Swimming-NI     2:36.08    2:35.04          7  
                  35.35     1:14.74 (39.39)     1:55.03 (40.29)     2:35.04 (40.01)
 11 Thomas, Williams    17 Radnor Aquatic C-MA  2:36.08    2:35.30          6  
                  34.11     1:12.57 (38.46)     1:54.15 (41.58)     2:35.30 (41.15)
 12 Linseisen, Erik     15 Vermont Aquatic-NE   2:38.40    2:37.10          5  
                  34.49     1:14.47 (39.98)     1:55.32 (40.85)     2:37.10 (41.78)
 13 Hotaling, Kaleb     18 Clifton Park-Hal-AD  2:36.50    2:37.23          4  
                  33.32     1:12.58 (39.26)     1:55.00 (42.42)     2:37.23 (42.23)
 14 Ormond, Garrett     17 Islanders Aquati-MR  2:42.56    2:38.69          3  
                  34.84     1:14.85 (40.01)     1:57.34 (42.49)     2:38.69 (41.35)
 15 Wangelin, Charlie   15 Town Wreckers Sw-NI  2:44.70    2:45.09          2  
                  36.51     1:19.48 (42.97)     2:01.54 (42.06)     2:45.09 (43.55)
 16 Matteson, Carter    18 Star Swimming-NI     2:47.91    2:48.62          1  
                  37.75     1:20.33 (42.58)     2:03.79 (43.46)     2:48.62 (44.83)
C - Final
 17 Russotti, Daniel    18 Webster BlueFins-NI  2:54.14    2:48.35        
                  36.39     1:19.27 (42.88)     2:04.57 (45.30)     2:48.35 (43.78)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
EZ LC Record: # 2:16.55   3/15/2008 Ryan Hurley, UN-PV                         
                2:23.29  JR 2019 LC Juniors
                2:29.09  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abrahams, David           17 Radnor Aquatic C-MA  2:16.60    2:17.53 JR     
                  31.24     1:06.08 (34.84)     1:42.75 (36.67)     2:17.53 (34.78)
  2 Goodman, James            24 Unattached-NI        2:00.86Y   2:22.93 JR     
                  32.19     1:08.08 (35.89)     1:45.30 (37.22)     2:22.93 (37.63)
  3 Wang, Eric                18 Cougar Aquatic T-NJ  2:25.41    2:26.45 FUT    
                  32.69     1:09.41 (36.72)     1:48.48 (39.07)     2:26.45 (37.97)
  4 Chapman, Thomas           17 Victor Swim Club-NI  2:30.41    2:27.40 FUT    
                  33.85     1:11.18 (37.33)     1:49.76 (38.58)     2:27.40 (37.64)
  5 Bauchwitz, Benjamin       25 Unattached-NE        2:08.43Y   2:30.52        
                  33.88     1:12.29 (38.41)     1:51.63 (39.34)     2:30.52 (38.89)
  6 Gray, Matthew             16 Radnor Aquatic C-MA  2:28.57    2:30.65        
                  34.20     1:12.23 (38.03)     1:52.10 (39.87)     2:30.65 (38.55)
  7 Wells, Geoff              36 Unattached-NI        2:23.54    2:30.93        
                  33.75     1:11.56 (37.81)     1:51.16 (39.60)     2:30.93 (39.77)
  8 Do, Aiken                 15 The Fish-PV          2:27.22    2:31.39        
                  34.13     1:12.56 (38.43)     1:52.39 (39.83)     2:31.39 (39.00)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miagkov, Ignat            18 The Fish-PV          2:31.31    2:31.73        
                  34.54     1:12.43 (37.89)     1:51.61 (39.18)     2:31.73 (40.12)
 10 Octaviano, Antonio        16 Radnor Aquatic C-MA  2:03.39Y   2:34.08        
                  32.84     1:11.42 (38.58)     1:52.04 (40.62)     2:34.08 (42.04)
 11 Eisenmann, Zachary        16 Star Swimming-NI     2:12.66Y   2:36.08        
                  35.13     1:15.36 (40.23)     1:54.79 (39.43)     2:36.08 (41.29)
 11 Thomas, Williams          17 Radnor Aquatic C-MA  2:41.24    2:36.08        
                  33.06     1:12.38 (39.32)     1:53.41 (41.03)     2:36.08 (42.67)
 13 Hotaling, Kaleb           18 Clifton Park-Hal-AD  2:09.58Y   2:36.50        
                  33.49     1:12.28 (38.79)     1:53.56 (41.28)     2:36.50 (42.94)
 14 Linseisen, Erik           15 Vermont Aquatic-NE   2:07.19Y   2:38.40        
                  35.17     1:15.42 (40.25)     1:56.81 (41.39)     2:38.40 (41.59)
 15 Ormond, Garrett           17 Islanders Aquati-MR  2:50.63    2:42.56        
                  35.58     1:16.05 (40.47)     1:58.40 (42.35)     2:42.56 (44.16)
 16 Wangelin, Charlie         15 Town Wreckers Sw-NI  2:51.89    2:44.70        
                  37.34     1:19.66 (42.32)     2:02.36 (42.70)     2:44.70 (42.34)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Matteson, Carter          18 Star Swimming-NI     2:43.35    2:47.91        
                  37.50     1:19.74 (42.24)     2:03.21 (43.47)     2:47.91 (44.70)
 18 Russotti, Daniel          18 Webster BlueFins-NI  3:01.61    2:54.14        
                  37.33     1:22.98 (45.65)     2:08.05 (45.07)     2:54.14 (46.09)
 -- Gallup, Thomas            20 Unattached-GU        2:01.39Y        NS        
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
EZ LC Record: # 54.03    4/1/2016 John Montesi, CPAC-CT                        
                56.49  JR 2019 LC Juniors
                58.39  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Crone, Benjamin     18 Retriever Aquati-MD    58.66      57.92 FUT     20  
                  27.50       57.92 (30.42)                                        
  2 Do, Aiken           15 The Fish-PV            58.63      58.26 FUT     17  
                  27.04       58.26 (31.22)                                        
  3 Deemer, Samuel      15 Lake Erie Silver-LE  1:00.21      58.76         16  
                  27.17       58.76 (31.59)                                        
  4 Bocci, David        16 Lake Erie Silver-LE    59.13      58.78         15  
                  28.17       58.78 (30.61)                                        
  5 Germain, Eli        16 Cape Cod Swim Cl-NE    59.45      59.03         14  
                  27.91       59.03 (31.12)                                        
  6 Mlodzienski, Nicho  18 Radnor Aquatic C-MA    59.90      59.38         13  
                  27.08       59.38 (32.30)                                        
  7 Harding, Ryan       17 Retriever Aquati-MD  1:00.41      59.75         12  
                  28.08       59.75 (31.67)                                        
  8 Flint, Patrick      17 Cougar Aquatic T-NJ  1:00.08    1:00.06         11  
                  28.38     1:00.06 (31.68)                                        
B - Final
  9 Bauchwitz, Benjami  25 Unattached-NE        1:00.74    1:00.03          9  
                  28.47     1:00.03 (31.56)                                        
 10 Branigan, Carter    16 Radnor Aquatic C-MA  1:01.75    1:00.38          7  
                  28.77     1:00.38 (31.61)                                        
 11 Blake, Joseph       17 Star Swimming-NI     1:01.48    1:00.41          6  
                  28.42     1:00.41 (31.99)                                        
 12 Anderson, Carter    16 Swim Ithaca-NI       1:01.24    1:00.67          5  
                  28.95     1:00.67 (31.72)                                        
 13 Ziaian, Bijan       15 Granite Gators       1:00.56    1:01.53          4  
                  28.82     1:01.53 (32.71)                                        
 14 White, Brian        17 Cougar Aquatic T-NJ  1:00.83    1:01.68          3  
                  28.87     1:01.68 (32.81)                                        
 15 Staples, Graeme     17 Star Swimming-NI     1:02.65    1:02.17          2  
                  28.76     1:02.17 (33.41)                                        
 16 Jordan, James       17 Clifton Park-Hal-AD  1:01.93    1:02.36          1  
                  28.58     1:02.36 (33.78)                                        
C - Final
 17 Rompicherla, Shruj  17 Clifton Park-Hal-AD  1:02.85    1:02.74        
                  29.79     1:02.74 (32.95)                                        
 18 Hiltbrand, Alexand  17 Liverpool Jets S-NI  1:03.91    1:03.95        
                  29.81     1:03.95 (34.14)                                        
 19 Matteson, Carter    18 Star Swimming-NI     1:05.07    1:04.39        
                  30.00     1:04.39 (34.39)                                        
 20 Walters, Zachary    17 Town Wreckers Sw-NI  1:03.83    1:04.44        
                  30.07     1:04.44 (34.37)                                        
 21 Hannig, Michael     18 Radnor Aquatic C-MA  1:03.95    1:05.38        
                  29.79     1:05.38 (35.59)                                        
 22 Zeng, Aaron         15 Retriever Aquati-MD  1:03.74    1:06.40        
                  30.88     1:06.40 (35.52)                                        
 23 Russotti, Daniel    18 Webster BlueFins-NI  1:10.48    1:14.07        
                  32.47     1:14.07 (41.60)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
EZ LC Record: # 54.03    4/1/2016 John Montesi, CPAC-CT                        
                56.49  JR 2019 LC Juniors
                58.39  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Do, Aiken                 15 The Fish-PV            59.17      58.63        
                  27.85       58.63 (30.78)                                        
  2 Crone, Benjamin           18 Retriever Aquati-MD    58.12      58.66        
                  27.82       58.66 (30.84)                                        
  3 Bocci, David              16 Lake Erie Silver-LE    52.89Y     59.13        
                  28.32       59.13 (30.81)                                        
  4 Germain, Eli              16 Cape Cod Swim Cl-NE  1:00.04      59.45        
                  28.14       59.45 (31.31)                                        
  5 Mlodzienski, Nicholas     18 Radnor Aquatic C-MA    51.52Y     59.90        
                  27.85       59.90 (32.05)                                        
  6 Flint, Patrick            17 Cougar Aquatic T-NJ    59.38    1:00.08        
                  28.44     1:00.08 (31.64)                                        
  7 Deemer, Samuel            15 Lake Erie Silver-LE    59.37    1:00.21        
                  28.70     1:00.21 (31.51)                                        
  8 Harding, Ryan             17 Retriever Aquati-MD    59.94    1:00.41        
                  29.04     1:00.41 (31.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ziaian, Bijan             15 Granite Gators         59.47    1:00.56        
                  27.99     1:00.56 (32.57)                                        
 10 Bauchwitz, Benjamin       25 Unattached-NE          52.34Y   1:00.74        
                  28.57     1:00.74 (32.17)                                        
 11 White, Brian              17 Cougar Aquatic T-NJ    52.21Y   1:00.83        
                  29.02     1:00.83 (31.81)                                        
 12 Anderson, Carter          16 Swim Ithaca-NI         53.21Y   1:01.24        
                  28.91     1:01.24 (32.33)                                        
 13 Blake, Joseph             17 Star Swimming-NI       59.44    1:01.48        
                  28.75     1:01.48 (32.73)                                        
 14 Branigan, Carter          16 Radnor Aquatic C-MA    59.36    1:01.75        
                  29.05     1:01.75 (32.70)                                        
 15 Jordan, James             17 Clifton Park-Hal-AD    52.80Y   1:01.93        
                  28.40     1:01.93 (33.53)                                        
 16 Staples, Graeme           17 Star Swimming-NI     1:02.50    1:02.65        
                  29.04     1:02.65 (33.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rompicherla, Shrujay      17 Clifton Park-Hal-AD    53.95Y   1:02.85        
                  30.09     1:02.85 (32.76)                                        
 18 Bearor, Theodore          16 Clifton Park-Hal-AD    52.38Y   1:03.05        
                  28.69     1:03.05 (34.36)                                        
 19 Zeng, Aaron               15 Retriever Aquati-MD  1:12.02    1:03.74        
                  29.68     1:03.74 (34.06)                                        
 20 Walters, Zachary          17 Town Wreckers Sw-NI    53.12Y   1:03.83        
                  29.58     1:03.83 (34.25)                                        
 21 Hiltbrand, Alexander      17 Liverpool Jets S-NI    53.08Y   1:03.91        
                  29.37     1:03.91 (34.54)                                        
 22 Hannig, Michael           18 Radnor Aquatic C-MA    57.03Y   1:03.95        
                  29.85     1:03.95 (34.10)                                        
 23 Matteson, Carter          18 Star Swimming-NI     1:02.60    1:05.07        
                  29.90     1:05.07 (35.17)                                        
 24 Russotti, Daniel          18 Webster BlueFins-NI  1:19.47    1:10.48        
                  32.37     1:10.48 (38.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Wilson, Christian         15 Town Wreckers Sw-NI  1:10.52    1:11.68        
                  29.83     1:11.68 (41.85)                                        
 -- Henderson, Toby           16 Granite Gators         58.35         NS        
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
EZ LC Record: # 2:00.03   7/27/2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:05.09  JR 2019 LC Juniors
                2:10.19  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Matteson, Owen      15 Star Swimming-NI     2:09.46    2:08.35 FUT     20  
                  28.67     1:01.06 (32.39)     1:34.52 (33.46)     2:08.35 (33.83)
  2 Germain, Eli        16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:11.00    2:08.72 FUT     17  
                  28.50     1:00.82 (32.32)     1:34.37 (33.55)     2:08.72 (34.35)
  3 Flint, Patrick      17 Cougar Aquatic T-NJ  2:12.69    2:11.66         16  
                  29.56     1:02.31 (32.75)     1:36.46 (34.15)     2:11.66 (35.20)
  4 Bocci, David        16 Lake Erie Silver-LE  2:13.80    2:13.21         15  
                  28.47     1:00.79 (32.32)     1:34.56 (33.77)     2:13.21 (38.65)
  5 Crone, Benjamin     18 Retriever Aquati-MD  2:16.26    2:13.29         14  
                  28.81     1:01.55 (32.74)     1:36.20 (34.65)     2:13.29 (37.09)
  6 Deemer, Samuel      15 Lake Erie Silver-LE  2:15.34    2:13.88         13  
                  30.16     1:04.37 (34.21)     1:38.56 (34.19)     2:13.88 (35.32)
  7 Miagkov, Ignat      18 The Fish-PV          2:16.10    2:14.94         12  
                  28.89     1:02.66 (33.77)     1:37.72 (35.06)     2:14.94 (37.22)
  8 Anderson, Carter    16 Swim Ithaca-NI       2:15.53    2:15.18         11  
                                1:02.78 ( )   2:15.18 (1:12.40)                    
B - Final
  9 Staples, Graeme     17 Star Swimming-NI     2:21.28    2:16.59          9  
                  29.68     1:04.70 (35.02)     1:40.39 (35.69)     2:16.59 (36.20)
 10 Branigan, Carter    16 Radnor Aquatic C-MA  2:20.63    2:18.31          7  
                  30.31     1:04.91 (34.60)     1:42.10 (37.19)     2:18.31 (36.21)
 11 Blake, Joseph       17 Star Swimming-NI     2:17.62    2:18.67          6  
                  30.58     1:05.17 (34.59)     1:42.14 (36.97)     2:18.67 (36.53)
 12 Kibler, Seth        16 Town Wreckers Sw-NI  2:19.73    2:19.09          5  
                  30.10     1:04.95 (34.85)     1:42.06 (37.11)     2:19.09 (37.03)
 13 Zeng, Aaron         15 Retriever Aquati-MD  2:24.28    2:22.46          4  
                  29.79     1:05.81 (36.02)     1:43.48 (37.67)     2:22.46 (38.98)
 14 Ziaian, Bijan       15 Granite Gators       2:24.32    2:22.87          3  
                                1:07.86 ( )   2:22.87 (1:15.01)                    
 15 Jordan, James       17 Clifton Park-Hal-AD  2:24.48    2:25.61          2  
                  29.15     1:04.70 (35.55)     1:42.85 (38.15)     2:25.61 (42.76)
 16 White, Brian        17 Cougar Aquatic T-NJ  2:27.49    2:28.61          1  
                  31.24     1:08.27 (37.03)     1:48.14 (39.87)     2:28.61 (40.47)
C - Final
 17 Redman, William     15 The Fish-PV          2:31.90    2:28.31        
                  33.40     1:11.82 (38.42)     1:54.43 (42.61)     2:28.31 (33.88)
 18 Sapio, Luke         16 Town Wreckers Sw-NI  2:28.60    2:28.45        
                  32.74     1:10.09 (37.35)     1:49.67 (39.58)     2:28.45 (38.78)
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
EZ LC Record: # 2:00.03   7/27/2003 Michael Raab, RMSC-PV                      
                2:05.09  JR 2019 LC Juniors
                2:10.19  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Matteson, Owen            15 Star Swimming-NI     2:11.41    2:09.46 FUT    
                  28.95     1:01.62 (32.67)     1:35.28 (33.66)     2:09.46 (34.18)
  2 Germain, Eli              16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:09.36    2:11.00        
                  28.82     1:01.16 (32.34)     1:35.94 (34.78)     2:11.00 (35.06)
  3 Flint, Patrick            17 Cougar Aquatic T-NJ  2:11.92    2:12.69        
                  29.42     1:02.55 (33.13)     1:37.64 (35.09)     2:12.69 (35.05)
  4 Bocci, David              16 Lake Erie Silver-LE  1:56.18Y   2:13.80        
                  30.27     1:05.08 (34.81)     1:39.51 (34.43)     2:13.80 (34.29)
  5 Deemer, Samuel            15 Lake Erie Silver-LE  1:55.59Y   2:15.34        
                  31.47     1:06.21 (34.74)     1:41.05 (34.84)     2:15.34 (34.29)
  6 Anderson, Carter          16 Swim Ithaca-NI       1:58.23Y   2:15.53        
                  29.44     1:03.01 (33.57)     1:39.33 (36.32)     2:15.53 (36.20)
  7 Miagkov, Ignat            18 The Fish-PV          2:15.87    2:16.10        
                  29.74     1:02.92 (33.18)     1:39.09 (36.17)     2:16.10 (37.01)
  8 Crone, Benjamin           18 Retriever Aquati-MD  1:52.17Y   2:16.26        
                  30.32     1:04.17 (33.85)     1:39.87 (35.70)     2:16.26 (36.39)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harding, Ryan             17 Retriever Aquati-MD  1:55.66Y   2:16.88        
                  30.94     1:05.46 (34.52)     1:40.69 (35.23)     2:16.88 (36.19)
 10 Blake, Joseph             17 Star Swimming-NI     1:58.45Y   2:17.62        
                  30.88     1:05.18 (34.30)     1:40.83 (35.65)     2:17.62 (36.79)
 11 Kibler, Seth              16 Town Wreckers Sw-NI  2:21.75    2:19.73        
                  30.18     1:05.43 (35.25)     1:42.60 (37.17)     2:19.73 (37.13)
 12 Branigan, Carter          16 Radnor Aquatic C-MA  2:14.17    2:20.63        
                  29.93     1:04.69 (34.76)     1:41.97 (37.28)     2:20.63 (38.66)
 13 Staples, Graeme           17 Star Swimming-NI     2:14.88    2:21.28        
                  29.89     1:04.04 (34.15)     1:42.59 (38.55)     2:21.28 (38.69)
 14 Zeng, Aaron               15 Retriever Aquati-MD  2:08.57Y   2:24.28        
                  30.38     1:07.81 (37.43)     1:45.30 (37.49)     2:24.28 (38.98)
 15 Ziaian, Bijan             15 Granite Gators       2:22.54    2:24.32        
                  31.39     1:07.06 (35.67)     1:45.55 (38.49)     2:24.32 (38.77)
 16 Jordan, James             17 Clifton Park-Hal-AD  1:58.97Y   2:24.48        
                  29.91     1:05.47 (35.56)     1:43.37 (37.90)     2:24.48 (41.11)
-------------------------------------------------------------------------
 17 White, Brian              17 Cougar Aquatic T-NJ  1:59.95Y   2:27.49        
                  31.63     1:07.75 (36.12)     1:47.03 (39.28)     2:27.49 (40.46)
 18 Sapio, Luke               16 Town Wreckers Sw-NI  2:27.96    2:28.60        
                  31.90     1:09.18 (37.28)     1:47.71 (38.53)     2:28.60 (40.89)
 19 Redman, William           15 The Fish-PV          1:58.62Y   2:31.90        
                  30.73     1:07.41 (36.68)     1:48.67 (41.26)     2:31.90 (43.23)
 20 Ward, Scott               17 Clifton Park-Hal-AD  1:54.69Y   2:33.77        
                  30.28     1:07.19 (36.91)     1:49.38 (42.19)     2:33.77 (44.39)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
EZ LC Record: # 2:01.47    8/6/2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:08.29  JR 2019 LC Juniors
                2:12.79  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chapman, Thomas     17 Victor Swim Club-NI  2:13.02    2:11.25 FUT     20  
                  28.45     1:01.62 (33.17)     1:39.52 (37.90)     2:11.25 (31.73)
  2 Linseisen, Erik     15 Vermont Aquatic-NE   2:17.37    2:14.41         17  
                  29.33     1:06.20 (36.87)     1:44.61 (38.41)     2:14.41 (29.80)
  3 Abrahams, David     17 Radnor Aquatic C-MA  2:16.02    2:15.04         16  
                  29.38     1:05.81 (36.43)     1:43.13 (37.32)     2:15.04 (31.91)
  4 Miagkov, Ignat      18 The Fish-PV          2:17.51    2:15.72         15  
                  29.09     1:04.43 (35.34)     1:42.66 (38.23)     2:15.72 (33.06)
  5 Gray, Matthew       16 Radnor Aquatic C-MA  2:17.06    2:15.76         14  
                  29.85     1:05.68 (35.83)     1:45.04 (39.36)     2:15.76 (30.72)
  6 Flint, Patrick      17 Cougar Aquatic T-NJ  2:16.24    2:17.07         13  
                  29.23     1:04.95 (35.72)     1:46.63 (41.68)     2:17.07 (30.44)
  7 Harding, Ryan       17 Retriever Aquati-MD  2:17.15    2:19.30         12  
                  29.91     1:06.80 (36.89)     1:48.67 (41.87)     2:19.30 (30.63)
  8 Do, Aiken           15 The Fish-PV          2:17.67    2:23.84         11  
                  28.62     1:08.13 (39.51)     1:49.05 (40.92)     2:23.84 (34.79)
B - Final
  9 Matteson, Owen      15 Star Swimming-NI     2:19.91    2:17.60          9  
                  29.30     1:05.63 (36.33)     1:46.57 (40.94)     2:17.60 (31.03)
 10 Germain, Eli        16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:21.37    2:19.24          7  
                  28.86     1:07.20 (38.34)     1:49.00 (41.80)     2:19.24 (30.24)
 11 Eisenmann, Zachary  16 Star Swimming-NI     2:23.56    2:19.79          6  
                  30.73     1:08.88 (38.15)     1:47.86 (38.98)     2:19.79 (31.93)
 12 Blake, Joseph       17 Star Swimming-NI     2:26.34    2:20.60          5  
                  29.30     1:06.40 (37.10)     1:48.26 (41.86)     2:20.60 (32.34)
 13 Hewett, Ian         14 Star Swimming-NI     2:28.77    2:23.06          4  
                  30.77     1:06.50 (35.73)     1:50.86 (44.36)     2:23.06 (32.20)
 14 Lapoint, Alex       23 FAST-NI              2:24.80    2:23.82          3  
                  30.30     1:07.75 (37.45)     1:50.02 (42.27)     2:23.82 (33.80)
 15 Wangelin, Charlie   15 Town Wreckers Sw-NI  2:27.35    2:34.63          2  
                  31.32     1:13.76 (42.44)     1:57.47 (43.71)     2:34.63 (37.16)
 16 Mlodzienski, Nicho  18 Radnor Aquatic C-MA  2:26.99    2:35.77          1  
                  29.98     1:12.62 (42.64)     1:59.43 (46.81)     2:35.77 (36.34)
C - Final
 17 McCrone, Patrick    15 Town Wreckers Sw-NI  2:30.15    2:28.63        
                  30.51     1:07.44 (36.93)     1:54.54 (47.10)     2:28.63 (34.09)
 18 Walters, Zachary    17 Town Wreckers Sw-NI  2:36.04    2:29.92        
                  29.93     1:08.02 (38.09)     1:55.13 (47.11)     2:29.92 (34.79)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
EZ LC Record: # 2:01.47    8/6/2009 Bryan Collins, TXLA-ST                     
                2:08.29  JR 2019 LC Juniors
                2:12.79  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chapman, Thomas           17 Victor Swim Club-NI  2:11.20    2:13.02        
                  28.32     1:02.82 (34.50)     1:40.58 (37.76)     2:13.02 (32.44)
  2 Bocci, David              16 Lake Erie Silver-LE  1:56.05Y   2:15.50        
                  29.00     1:03.91 (34.91)     1:44.59 (40.68)     2:15.50 (30.91)
  3 Abrahams, David           17 Radnor Aquatic C-MA  1:55.34Y   2:16.02        
                  29.49     1:06.37 (36.88)     1:43.49 (37.12)     2:16.02 (32.53)
  4 Flint, Patrick            17 Cougar Aquatic T-NJ  2:13.71    2:16.24        
                  29.42     1:04.63 (35.21)     1:45.55 (40.92)     2:16.24 (30.69)
  5 Gray, Matthew             16 Radnor Aquatic C-MA  2:16.02    2:17.06        
                  29.82     1:05.79 (35.97)     1:46.25 (40.46)     2:17.06 (30.81)
  6 Harding, Ryan             17 Retriever Aquati-MD  1:58.39Y   2:17.15        
                  30.01     1:06.23 (36.22)     1:46.68 (40.45)     2:17.15 (30.47)
  7 Linseisen, Erik           15 Vermont Aquatic-NE   1:55.37Y   2:17.37        
                  30.16     1:06.64 (36.48)     1:46.81 (40.17)     2:17.37 (30.56)
  8 Kolishchak, Alexey        16 Unattached-NE        1:58.58Y   2:17.39        
                                  59.89 ( )   2:17.39 (1:17.50)                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miagkov, Ignat            18 The Fish-PV          1:56.05Y   2:17.51        
                  29.96     1:04.59 (34.63)     1:45.08 (40.49)     2:17.51 (32.43)
 10 Do, Aiken                 15 The Fish-PV          2:12.99    2:17.67        
                  28.49     1:05.47 (36.98)     1:44.84 (39.37)     2:17.67 (32.83)
 11 Ormond, Garrett           17 Islanders Aquati-MR  2:02.84Y   2:18.02        
                  30.96     1:07.32 (36.36)     1:47.62 (40.30)     2:18.02 (30.40)
 12 Bauchwitz, Benjamin       25 Unattached-NE        1:56.88Y   2:18.32        
                  28.47     1:06.68 (38.21)     1:45.82 (39.14)     2:18.32 (32.50)
 13 Hotaling, Kaleb           18 Clifton Park-Hal-AD  2:15.45    2:19.37        
                  29.59     1:05.13 (35.54)     1:46.37 (41.24)     2:19.37 (33.00)
 14 Wang, Eric                18 Cougar Aquatic T-NJ  1:58.17Y   2:19.51        
                  32.13     1:10.18 (38.05)   2:19.51 (1:09.33)                    
 15 Matteson, Owen            15 Star Swimming-NI     1:55.03Y   2:19.91        
                  29.50     1:06.72 (37.22)     1:48.39 (41.67)     2:19.91 (31.52)
 16 Deemer, Samuel            15 Lake Erie Silver-LE  1:59.27Y   2:20.27        
                                1:06.22 ( )   2:20.27 (1:14.05)                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Germain, Eli              16 Cape Cod Swim Cl-NE  1:59.34Y   2:21.37        
                                1:07.56 ( )   2:21.37 (1:13.81)                    
 18 Eisenmann, Zachary        16 Star Swimming-NI     2:35.79    2:23.56        
                  31.22     1:10.28 (39.06)     1:50.78 (40.50)     2:23.56 (32.78)
 19 Lapoint, Alex             23 FAST-NI              1:53.57Y   2:24.80        
                  30.47     1:06.66 (36.19)     1:50.23 (43.57)     2:24.80 (34.57)
 20 Blake, Joseph             17 Star Swimming-NI     1:58.17Y   2:26.34        
                  29.91     1:08.56 (38.65)     1:52.02 (43.46)     2:26.34 (34.32)
 21 Mlodzienski, Nicholas     18 Radnor Aquatic C-MA  2:07.89Y   2:26.99        
                  29.23     1:08.16 (38.93)     1:53.04 (44.88)     2:26.99 (33.95)
 22 Wangelin, Charlie         15 Town Wreckers Sw-NI  2:30.55    2:27.35        
                  31.40     1:11.28 (39.88)     1:53.95 (42.67)     2:27.35 (33.40)
 23 Fabris, Alexander         16 Clifton Park-Hal-AD  2:27.17    2:27.66        
                  29.93     1:12.03 (42.10)     1:53.37 (41.34)     2:27.66 (34.29)
 24 Thomas, Williams          17 Radnor Aquatic C-MA  2:10.25Y   2:28.36        
                  31.41     1:12.49 (41.08)     1:52.48 (39.99)     2:28.36 (35.88)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hewett, Ian               14 Star Swimming-NI     2:25.75    2:28.77        
                  30.93     1:07.79 (36.86)     1:53.91 (46.12)     2:28.77 (34.86)
 26 Oberting, Addison         18 Clifton Park-Hal-AD  2:25.73    2:29.91        
                  30.66     1:10.27 (39.61)     1:54.54 (44.27)     2:29.91 (35.37)
-------------------------------------------------------------------------
 27 McCrone, Patrick          15 Town Wreckers Sw-NI  2:33.74    2:30.15        
                  32.11     1:09.29 (37.18)     1:55.79 (46.50)     2:30.15 (34.36)
 28 Walters, Zachary          17 Town Wreckers Sw-NI  2:32.10    2:36.04        
                  30.62     1:10.36 (39.74)     1:58.69 (48.33)     2:36.04 (37.35)
 -- Hannig, Michael           18 Radnor Aquatic C-MA  2:27.32         NS        
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
EZ LC Record: # 4:16.83   3/14/2008 Pat Mellors, JCC-AM                        
                4:33.09  JR 2019 LC Juniors
                4:42.39  FUT 2019 Futures
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chapman, Thomas     17 Victor Swim Club-NI  4:40.10    4:44.74         20  
                  29.61     1:03.52 (33.91)     1:41.77 (38.25)     2:19.93 (38.16)
        2:59.52 (39.59)     3:38.77 (39.25)     4:11.52 (32.75)     4:44.74 (33.22)
  2 Flint, Patrick      17 Cougar Aquatic T-NJ  4:52.00    4:47.30         17  
                  29.79     1:03.52 (33.73)     1:42.36 (38.84)     2:18.98 (36.62)
        3:02.02 (43.04)     3:44.07 (42.05)     4:16.02 (31.95)     4:47.30 (31.28)
  3 Gray, Matthew       16 Radnor Aquatic C-MA  4:56.74    4:49.52         16  
                  31.24     1:07.45 (36.21)     1:46.85 (39.40)     2:24.49 (37.64)
        3:05.04 (40.55)     3:45.56 (40.52)     4:18.04 (32.48)     4:49.52 (31.48)
  4 Miagkov, Ignat      18 The Fish-PV          4:54.45    4:51.13         15  
                  29.73     1:04.08 (34.35)     1:40.89 (36.81)     2:17.54 (36.65)
        2:59.40 (41.86)     3:41.12 (41.72)     4:16.50 (35.38)     4:51.13 (34.63)
  5 Germain, Eli        16 Cape Cod Swim Cl-NE  5:25.42    4:54.63         14  
                  28.86     1:02.32 (33.46)     1:41.73 (39.41)     2:21.52 (39.79)
        3:04.10 (42.58)     3:48.97 (44.87)     4:22.57 (33.60)     4:54.63 (32.06)
  6 Kruglov, Maxim      15 Star Swimming-NI     4:59.87    4:54.79         13  
                                1:05.17 ( )                             2:20.67 ( )
                                3:48.21 ( )   4:54.79 (1:06.58)                    
  7 Hewett, Ian         14 Star Swimming-NI     5:08.60    5:02.30         12  
                  29.90     1:05.88 (35.98)     1:42.50 (36.62)     2:18.43 (35.93)
        3:03.02 (44.59)     3:50.84 (47.82)     4:26.71 (35.87)     5:02.30 (35.59)
 -- Linseisen, Erik     15 Vermont Aquatic-NE   4:58.75         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters - fly
                  30.09     1:06.80 (36.71)     1:45.07 (38.27)     2:24.25 (39.18)
        3:06.14 (41.89)     3:49.28 (43.14)     4:20.90 (31.62)          DQ (31.57)
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
EZ LC Record: # 4:16.83   3/14/2008 Pat Mellors, JCC-AM                        
                4:33.09  JR 2019 LC Juniors
                4:42.39  FUT 2019 Futures
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chapman, Thomas           17 Victor Swim Club-NI  4:37.13    4:40.10 FUT    
                  29.26     1:03.18 (33.92)     1:39.54 (36.36)     2:15.01 (35.47)
        2:54.40 (39.39)     3:33.66 (39.26)     4:07.54 (33.88)     4:40.10 (32.56)
  2 Flint, Patrick            17 Cougar Aquatic T-NJ  4:44.38    4:52.00        
                  29.68     1:03.80 (34.12)     1:42.79 (38.99)     2:19.81 (37.02)
        3:03.15 (43.34)     3:45.72 (42.57)     4:19.37 (33.65)     4:52.00 (32.63)
  3 Miagkov, Ignat            18 The Fish-PV          4:07.87Y   4:54.45        
                  30.48     1:06.17 (35.69)     1:45.20 (39.03)     2:23.54 (38.34)
        3:04.28 (40.74)     3:45.10 (40.82)     4:19.79 (34.69)     4:54.45 (34.66)
  4 Gray, Matthew             16 Radnor Aquatic C-MA  4:12.61Y   4:56.74        
                  31.85     1:11.14 (39.29)     1:51.82 (40.68)     2:30.54 (38.72)
        3:10.88 (40.34)     3:51.36 (40.48)     4:24.63 (33.27)     4:56.74 (32.11)
  5 Linseisen, Erik           15 Vermont Aquatic-NE   4:10.96Y   4:58.75        
                  30.67     1:08.13 (37.46)     1:47.55 (39.42)     2:28.18 (40.63)
        3:09.74 (41.56)     3:52.69 (42.95)     4:26.48 (33.79)     4:58.75 (32.27)
  6 Kruglov, Maxim            15 Star Swimming-NI     5:03.35    4:59.87        
                  30.13     1:06.11 (35.98)     1:44.04 (37.93)     2:22.40 (38.36)
        3:05.56 (43.16)     3:51.25 (45.69)     4:26.31 (35.06)     4:59.87 (33.56)
  7 Hewett, Ian               14 Star Swimming-NI     5:04.55    5:08.60        
                  31.62     1:08.10 (36.48)     1:45.92 (37.82)     2:23.08 (37.16)
        3:09.29 (46.21)     3:56.81 (47.52)     4:32.76 (35.95)     5:08.60 (35.84)
  8 Germain, Eli              16 Cape Cod Swim Cl-NE  4:10.55Y   5:25.42        
                  31.15     1:06.32 (35.17)     1:51.86 (45.54)     2:36.87 (45.01)
        3:23.29 (46.42)     4:09.22 (45.93)     4:47.75 (38.53)     5:25.42 (37.67)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
EZ LC Record: # 1:35.02   3/29/2015 , U.PIT                                    
                         Sweeney, Calegan, Larson, McCarthy                
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Fish-PV  'A'                            1:28.05Y   1:39.68         40  
     1) Redman, William 15              2) Dimeglio, David 18             
     3) Miagkov, Ignat 18               4) Do, Aiken 15                   
                  25.00       50.08 (25.08)     1:15.88 (25.80)     1:39.68 (23.80)
  2 Radnor Aquatic Club-MA  'A'                 1:27.26Y   1:39.80         34  
     1) Octaviano, Antonio 16           2) Abrahams, David 17             
     3) Hannig, Michael 18              4) Mlodzienski, Nicholas 18       
                  25.16       50.51 (25.35)     1:16.14 (25.63)     1:39.80 (23.66)
  3 Star Swimming-NI  'A'                       1:40.73    1:41.70         32  
     1) Dean, Kyle 15                   2) Staples, Graeme 17             
     3) Blake, Joseph 17                4) Matteson, Owen 15              
                  25.88       51.13 (25.25)     1:16.73 (25.60)     1:41.70 (24.97)
  4 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'      1:42.07    1:42.83         30  
     1) Hotaling, Kaleb 18              2) Jordan, James 17               
     3) Ward, Scott 17                  4) Bearor, Theodore 16            
                  26.06       51.38 (25.32)     1:17.74 (26.36)     1:42.83 (25.09)
  5 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 1:42.40    1:43.68         28  
     1) Flint, Patrick 17               2) Whitworth, Kevin 15            
     3) White, Brian 17                 4) Khodarkovsky, Aaron 17         
                  26.19       51.61 (25.42)     1:17.93 (26.32)     1:43.68 (25.75)
  6 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'B'      1:30.48Y   1:45.19         26  
     1) Rompicherla, Shrujay 17         2) Lassetter, Zackary 16          
     3) Fabris, Alexander 16            4) Oberting, Addison 18           
                  26.55       53.03 (26.48)     1:19.41 (26.38)     1:45.19 (25.78)
  7 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'             1:31.94Y   1:46.24         24  
     1) Walters, Zachary 17             2) Kisker, Benjamin 15            
     3) Sapio, Luke 16                  4) Wilson, Christian 15           
                  27.27       53.72 (26.45)     1:20.05 (26.33)     1:46.24 (26.19)
  8 Star Swimming-NI  'B'                       1:32.53Y   1:47.45         22  
     1) Hewett, Ian 14                  2) Kruglov, Maxim 15              
     3) Stegner, Joshua 15              4) Matteson, Carter 18            
                  27.12       53.90 (26.78)     1:19.52 (25.62)     1:47.45 (27.93)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
EZ LC Record: # 3:27.46   3/24/2018 Allegheny North Swim Club, Alleg           
                         A Zhang, M Gonzalez, R Mihm, J Wright             
                3:34.89  JR 2019 LC Juniors
                3:40.89  FUT 2019 Futures
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Fish-PV  'A'                            3:46.24    3:40.11 FUT     40  
     1) O'Brien, Sam 16                 2) Dimeglio, David 18             
     3) Tingley, Aaron 17               4) Do, Aiken 15                   
                  26.99       56.58 (56.58)     1:22.95 (26.37)     1:51.56 (54.98)
        2:18.26 (26.70)     2:46.98 (55.42)     3:12.45 (25.47)     3:40.11 (53.13)
  2 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'      3:47.22    3:40.97         34  
     1) Hotaling, Kaleb 18              2) Jordan, James 17               
     3) Bearor, Theodore 16             4) Ward, Scott 17                 
                  26.89       55.85 (55.85)     1:22.07 (26.22)     1:51.29 (55.44)
        2:16.53 (25.24)     2:45.38 (54.09)     3:11.96 (26.58)     3:40.97 (55.59)
  3 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 3:42.99    3:45.47         32  
     1) White, Brian 17                 2) Petroff, Alexander 14          
     3) Whitworth, Kevin 15             4) Flint, Patrick 17              
                  27.97       57.19 (57.19)     1:24.37 (27.18)     1:54.18 (56.99)
        2:20.88 (26.70)     2:50.25 (56.07)     3:16.14 (25.89)     3:45.47 (55.22)
  4 Star Swimming-NI  'A'                       3:46.16    3:45.65         30  
     1) Staples, Graeme 17              2) Matteson, Owen 15              
     3) Stegner, Joshua 15              4) Blake, Joseph 17               
                  27.49       57.30 (57.30)     1:23.83 (26.53)     1:53.13 (55.83)
        2:20.36 (27.23)     2:50.25 (57.12)     3:16.91 (26.66)     3:45.65 (55.40)
  5 Radnor Aquatic Club-MA  'A'                 3:11.26Y   3:46.70         28  
     1) Octaviano, Antonio 16           2) Branigan, Carter 16            
     3) Gray, Matthew 16                4) Mlodzienski, Nicholas 18       
                  26.75       57.16 (57.16)     1:23.81 (26.65)     1:54.35 (57.19)
        2:21.12 (26.77)     2:51.83 (57.48)     3:17.60 (25.77)     3:46.70 (54.87)
  6 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'B'      3:18.60Y   3:50.66         26  
     1) Fabris, Alexander 16            2) Lassetter, Zackary 16          
     3) Oberting, Addison 18            4) Rompicherla, Shrujay 17        
                              57.78 (57.78)                         1:56.16 (58.38)
                            2:53.29 (57.13)     3:50.66 (57.37)                    
  7 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'             3:19.99Y   3:57.90         24  
     1) Sapio, Luke 16                  2) Kisker, Benjamin 15            
     3) Walters, Zachary 17             4) McCrone, Patrick 15            
                  27.98       59.54 (59.54)     1:26.28 (26.74)     1:58.50 (58.96)
        2:25.60 (27.10)     2:58.33 (59.83)     3:25.68 (27.35)     3:57.90 (59.57)
 
Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
EZ LC Record: # 7:44.68    8/8/2009 , TPIT-                                    
                         Pagel, Corvin, Lucas, Millen                      
                7:47.69  JR 2019 LC Juniors
                8:00.49  FUT 2019 Futures
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'      8:12.79    8:05.76         40  
     1) Hotaling, Kaleb 18              2) Jordan, James 17               
     3) Bearor, Theodore 16             4) Ward, Scott 17                 
                  27.70       57.76 (57.76)   1:29.89 (1:29.89)   2:02.77 (2:02.77)
        2:29.85 (27.08)     2:59.70 (56.93)   3:31.60 (1:28.83)   4:04.46 (2:01.69)
        4:30.55 (26.09)     5:00.43 (55.97)   5:32.81 (1:28.35)   6:05.31 (2:00.85)
        6:32.61 (27.30)     7:02.98 (57.67)   7:34.79 (1:29.48)   8:05.76 (2:00.45)
  2 Star Swimming-NI  'A'                       7:07.46Y   8:15.54         34  
     1) Staples, Graeme 17              2) Stegner, Joshua 15             
     3) Blake, Joseph 17                4) Matteson, Owen 15              
                  28.91   1:00.05 (1:00.05)   1:33.78 (1:33.78)   2:05.52 (2:05.52)
        2:34.69 (29.17)   3:05.91 (1:00.39)   3:39.62 (1:34.10)   4:11.72 (2:06.20)
        4:40.73 (29.01)     5:11.45 (59.73)   5:43.41 (1:31.69)   6:14.91 (2:03.19)
        6:42.48 (27.57)     7:12.80 (57.89)   7:44.68 (1:29.77)   8:15.54 (2:00.63)
  3 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 7:08.99Y   8:16.26         32  
     1) Khodarkovsky, Aaron 17          2) White, Brian 17                
     3) Mullen, Brian 15                4) Flint, Patrick 17              
                  28.18   1:00.00 (1:00.00)   1:32.56 (1:32.56)   2:05.10 (2:05.10)
        2:34.42 (29.32)   3:06.05 (1:00.95)   3:39.43 (1:34.33)   4:12.06 (2:06.96)
        4:41.45 (29.39)   5:12.67 (1:00.61)   5:44.65 (1:32.59)   6:16.28 (2:04.22)
        6:43.41 (27.13)     7:13.76 (57.48)   7:45.28 (1:29.00)   8:16.26 (1:59.98)
  4 The Fish-PV  'A'                            8:12.79    8:16.45         30  
     1) Do, Aiken 15                    2) Redman, William 15             
     3) Dimeglio, David 18              4) O'Brien, Sam 16                
                  27.01       56.55 (56.55)   1:28.05 (1:28.05)   1:59.75 (1:59.75)
        2:27.92 (28.17)     2:58.55 (58.80)   3:31.72 (1:31.97)   4:05.29 (2:05.54)
        4:34.03 (28.74)   5:06.63 (1:01.34)   5:41.04 (1:35.75)   6:13.85 (2:08.56)
        6:41.55 (27.70)     7:12.30 (58.45)   7:45.05 (1:31.20)   8:16.45 (2:02.60)
  5 Radnor Aquatic Club-MA  'A'                 7:08.70Y   8:18.84         28  
     1) Mlodzienski, Nicholas 18        2) Casey, Patrick 15              
     3) Branigan, Carter 16             4) Gray, Matthew 16               
                  27.54       59.24 (59.24)   1:31.47 (1:31.47)   2:03.39 (2:03.39)
        2:31.54 (28.15)   3:03.89 (1:00.50)   3:37.03 (1:33.64)   4:10.33 (2:06.94)
        4:37.79 (27.46)     5:09.61 (59.28)   5:42.84 (1:32.51)   6:15.05 (2:04.72)
        6:42.21 (27.16)     7:13.38 (58.33)   7:46.61 (1:31.56)   8:18.84 (2:03.79)
  6 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'             7:20.50Y   8:35.61         26  
     1) Sapio, Luke 16                  2) Kisker, Benjamin 15            
     3) Wangelin, Charlie 15            4) Kibler, Seth 16                
                  28.81   1:01.67 (1:01.67)   1:35.05 (1:35.05)   2:08.86 (2:08.86)
        2:37.06 (28.20)   3:11.18 (1:02.32)   3:46.16 (1:37.30)   4:20.74 (2:11.88)
        4:48.90 (28.16)   5:21.00 (1:00.26)   5:53.68 (1:32.94)   6:27.04 (2:06.30)
        6:55.10 (28.06)   7:27.54 (1:00.50)   8:01.14 (1:34.10)   8:35.61 (2:08.57)
  7 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'B'      7:03.57Y   8:39.49         24  
     1) Fabris, Alexander 16            2) Lassetter, Zackary 16          
     3) Rompicherla, Shrujay 17         4) Oberting, Addison 18           
                  28.26   1:00.99 (1:00.99)   1:35.93 (1:35.93)   2:09.73 (2:09.73)
        2:36.91 (27.18)     3:08.68 (58.95)   3:43.15 (1:33.42)   4:17.46 (2:07.73)
        4:46.90 (29.44)   5:20.32 (1:02.86)   5:53.72 (1:36.26)   6:27.77 (2:10.31)
        6:56.61 (28.84)   7:30.85 (1:03.08)   8:03.46 (1:35.69)   8:39.49 (2:11.72)
 
Men 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
EZ LC Record: # 1:46.37   3/28/2015 Rice, Larson, Tovey, Sweeney, U.PIT        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radnor Aquatic Club-MA  'A'                 4:03.81    1:50.02         40  
     1) Hannig, Michael 18              2) Abrahams, David 17             
     3) Branigan, Carter 16             4) Mlodzienski, Nicholas 18       
                                  58.24 ( )     1:25.75 (27.51)     1:50.02 (24.27)
  2 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 4:06.65    1:51.40         34  
     1) Flint, Patrick 17               2) Wang, Eric 18                  
     3) White, Brian 17                 4) Whitworth, Kevin 15            
                  29.67       59.23 (29.56)     1:26.70 (27.47)     1:51.40 (24.70)
  3 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'      4:10.74    1:51.78         32  
     1) Ward, Scott 17                  2) Hotaling, Kaleb 18             
     3) Jordan, James 17                4) Bearor, Theodore 16            
                  29.80     1:00.02 (30.22)     1:27.06 (27.04)     1:51.78 (24.72)
  4 The Fish-PV  'A'                            4:13.10    1:52.32         30  
     1) O'Brien, Sam 16                 2) Do, Aiken 15                   
     3) Miagkov, Ignat 18               4) Tingley, Aaron 17              
                  28.90       59.21 (30.31)     1:26.88 (27.67)     1:52.32 (25.44)
  5 Star Swimming-NI  'B'                       4:17.06    1:56.18         28  
     1) Hewett, Ian 14                  2) Kruglov, Maxim 15              
     3) Staples, Graeme 17              4) Stegner, Joshua 15             
                                1:03.02 ( )     1:30.50 (27.48)     1:56.18 (25.68)
  6 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'             3:42.30Y   1:57.14         26  
     1) Kisker, Benjamin 15             2) Sapio, Luke 16                 
     3) Walters, Zachary 17             4) Wilson, Christian 15           
                  29.62     1:03.03 (33.41)     1:30.09 (27.06)     1:57.14 (27.05)
  7 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'B'      3:39.83Y   1:57.74         24  
     1) Lassetter, Zackary 16           2) Oberting, Addison 18           
     3) Rompicherla, Shrujay 17         4) Fabris, Alexander 16           
                  29.06     1:04.03 (34.97)     1:31.67 (27.64)     1:57.74 (26.07)
 -- Star Swimming-NI  'A'                       4:06.35         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4: Head did not break the surface by 15 meters - free
     1) Matteson, Carter 18             2) Eisenmann, Zachary 16          
     3) Blake, Joseph 17                4) Matteson, Owen 15              
 
Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
EZ LC Record: # 3:49.19   7/27/2002 , CUBU-                                    
                         Liscinsky, Moses, Valdibieso, Brado               
                3:56.99  JR 2019 LC Juniors
                4:05.89  FUT 2019 Futures
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radnor Aquatic Club-MA  'A'                 4:03.81    3:59.08 FUT     40  
     1) Hannig, Michael 18              2) Abrahams, David 17             
     3) Octaviano, Antonio 16           4) Mlodzienski, Nicholas 18       
                  30.48   1:02.41 (1:02.41)     1:32.37 (29.96)   2:06.06 (1:03.65)
        2:33.25 (27.19)     3:04.67 (58.61)     3:30.26 (25.59)     3:59.08 (54.41)
  2 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                 4:06.65    4:07.30         34  
     1) Petroff, Alexander 14           2) Wang, Eric 18                  
     3) Flint, Patrick 17               4) Whitworth, Kevin 15            
                  31.72   1:05.14 (1:05.14)     1:35.61 (30.47)   2:11.48 (1:06.34)
        2:39.56 (28.08)     3:11.29 (59.81)     3:38.89 (27.60)     4:07.30 (56.01)
  3 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'      4:10.74    4:07.71         32  
     1) Lassetter, Zackary 16           2) Hotaling, Kaleb 18             
     3) Jordan, James 17                4) Bearor, Theodore 16            
                  30.13   1:03.03 (1:03.03)     1:35.49 (32.46)   2:11.65 (1:08.62)
        2:40.27 (28.62)   3:13.30 (1:01.65)     3:39.00 (25.70)     4:07.71 (54.41)
  4 Star Swimming-NI  'A'                       4:06.35    4:11.86         30  
     1) Hewett, Ian 14                  2) Eisenmann, Zachary 16          
     3) Blake, Joseph 17                4) Matteson, Owen 15              
                  31.85   1:04.01 (1:04.01)     1:36.69 (32.68)   2:14.27 (1:10.26)
        2:42.83 (28.56)   3:15.67 (1:01.40)     3:42.59 (26.92)     4:11.86 (56.19)
  5 Radnor Aquatic Club-MA  'B'                 3:31.05Y   4:16.14         28  
     1) Gray, Matthew 16                2) Thomas, Williams 17            
     3) Branigan, Carter 16             4) Casey, Patrick 15              
                  31.89   1:05.46 (1:05.46)     1:37.66 (32.20)   2:14.69 (1:09.23)
        2:43.81 (29.12)   3:17.57 (1:02.88)     3:45.53 (27.96)     4:16.14 (58.57)
  6 Star Swimming-NI  'B'                       4:17.06    4:17.10         26  
     1) Matteson, Carter 18             2) Kruglov, Maxim 15              
     3) Staples, Graeme 17              4) Stegner, Joshua 15             
                  32.04   1:06.78 (1:06.78)     1:39.71 (32.93)   2:19.07 (1:12.29)
        2:47.46 (28.39)   3:20.71 (1:01.64)     3:47.32 (26.61)     4:17.10 (56.39)
  7 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'             3:42.30Y   4:25.74         24  
     1) Kisker, Benjamin 15             2) Sapio, Luke 16                 
     3) Walters, Zachary 17             4) Wilson, Christian 15           
                          1:04.30 (1:04.30)                       2:20.50 (1:16.20)
        2:50.84 (30.34)   3:26.22 (1:05.72)     4:25.74 (59.52)                    
  8 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'B'      3:39.83Y   4:29.48         22  
     1) Oberting, Addison 18            2) Fabris, Alexander 16           
     3) Rompicherla, Shrujay 17         4) Ward, Scott 17                 
                  33.26   1:06.80 (1:06.80)     1:42.51 (35.71)   2:24.08 (1:17.28)
        2:53.42 (29.34)   3:28.09 (1:04.01)     3:57.66 (29.57)   4:29.48 (1:01.39)
 -- The Fish-PV  'A'                            3:33.40Y        DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Tingley, Aaron 17               2) Do, Aiken 15                   
     3) Redman, William 15              4) Dimeglio, David 18