Licensed to Potomac Valley Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 8.0 5/17/2021 03:50 PM
        2021 VA EZ LC Speedo Championship Meet - 5/13/2021 to 5/16/2021        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:15.26  OTW2
              2:17.39  OTW1
              2:26.39  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Skirboll, Zoe       16 Racer X Aquatics     2:19.27    2:17.22 OTW1    20  
                  28.85     1:05.42 (36.57)     1:45.55 (40.13)     2:17.22 (31.67)
  2 Tyler, Alexandra    18 Cheshire Y Sea D     2:20.78    2:17.31 OTW1    17  
                  28.72     1:03.52 (34.80)     1:45.47 (41.95)     2:17.31 (31.84)
  3 Blanchard, Molly    16 Poseidon Swimmin     2:20.02    2:18.12 FUT     16  
                  30.24     1:05.24 (35.00)     1:45.72 (40.48)     2:18.12 (32.40)
  4 Abruzzo, Mia        18 Plymouth Whitema     2:19.09    2:19.45 FUT     15  
                  30.19     1:05.52 (35.33)     1:47.51 (41.99)     2:19.45 (31.94)
  5 Lynch, Meghan       17 Greenwich Ywca D     2:22.38    2:20.49 FUT     14  
                  30.41     1:07.65 (37.24)     1:47.98 (40.33)     2:20.49 (32.51)
  6 Sebring, Carly      16 Rockville Montgo     2:23.86    2:21.97 FUT     13  
                  30.01     1:06.19 (36.18)     1:49.24 (43.05)     2:21.97 (32.73)
  7 Bezanson, Maya      14 Westchester Aqua     2:24.42    2:23.18 FUT     12  
                  31.06     1:08.35 (37.29)     1:51.70 (43.35)     2:23.18 (31.48)
  8 Wilson, Sophia      19 Univ of Virginia     2:25.12    2:25.07 FUT     11  
                  31.18     1:07.09 (35.91)     1:50.71 (43.62)     2:25.07 (34.36)
Consolation Final
  9 Hartley, Madison    17 Tide Swimming        2:25.72    2:22.95 FUT      9  
                  30.23     1:06.67 (36.44)     1:49.98 (43.31)     2:22.95 (32.97)
 10 Cullen, Casey       17 Plymouth Whitema     2:26.72    2:23.18 FUT      7  
                  30.84     1:07.80 (36.96)     1:50.93 (43.13)     2:23.18 (32.25)
 11 Karp, Sienna        16 All Star Aquatic     2:26.61    2:23.86 FUT      6  
                  30.44     1:07.48 (37.04)     1:50.23 (42.75)     2:23.86 (33.63)
 12 Heilen, Sophia      17 Occoquan Swimmin     2:26.09    2:24.11 FUT      5  
                  31.52     1:09.21 (37.69)     1:50.96 (41.75)     2:24.11 (33.15)
 13 Barto, Julia        14 Cheshire Y Sea D     2:26.15    2:25.34 FUT      4  
                  31.55     1:08.25 (36.70)     1:52.32 (44.07)     2:25.34 (33.02)
 14 Jiang, Joy          17 Badger Swim Club     2:25.90    2:25.41 FUT      3  
                  30.64     1:08.12 (37.48)     1:53.21 (45.09)     2:25.41 (32.20)
 15 Seward, Hannah      17 Ridgefield Aquat     2:25.17    2:25.87 FUT      2  
                  29.28     1:07.31 (38.03)     1:52.05 (44.74)     2:25.87 (33.82)
 16 Madison, Kendall    14 Annapolis Swim C     2:26.74    2:26.42          1  
                  30.19     1:09.42 (39.23)     1:52.51 (43.09)     2:26.42 (33.91)
C - Final
 17 Golembiewski, Sien  15 Occoquan Swimmin     2:28.55    2:22.63 FUT    
                  30.75     1:08.35 (37.60)     1:50.39 (42.04)     2:22.63 (32.24)
 18 Furman, Naomi       16 RAD                  2:27.89    2:24.66 FUT    
                  31.51     1:10.31 (38.80)     1:51.44 (41.13)     2:24.66 (33.22)
 19 Macmullan, Kira     17 Eagle Swim Team      2:27.19    2:25.74 FUT    
                  30.91     1:07.99 (37.08)     1:52.03 (44.04)     2:25.74 (33.71)
 20 Smyers, Molly       18 Racer X Aquatics     2:27.25    2:26.13 FUT    
                  31.16     1:08.53 (37.37)     1:51.79 (43.26)     2:26.13 (34.34)
 21 Phelps, Sophia      14 Nantucket Swimmi     2:27.27    2:27.02        
                  31.15     1:08.96 (37.81)     1:53.17 (44.21)     2:27.02 (33.85)
 22 Lazar, Penelope     14 Greenwich Ywca D     2:28.61    2:27.48        
                  31.00     1:08.43 (37.43)     1:54.03 (45.60)     2:27.48 (33.45)
 23 Giles, Rylie        17 Ridgefield Aquat     2:27.72    2:28.39        
                  31.38     1:10.24 (38.86)     1:54.87 (44.63)     2:28.39 (33.52)
 -- Tiernan, Meghan     16 Cheshire Y Sea D     2:27.05         DQ        
      Other - breast
                  31.51     1:10.15 (38.64)     1:52.10 (41.95)          DQ (33.40)
 
Event 1  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:15.26  OTW2
              2:17.39  OTW1
              2:26.39  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abruzzo, Mia              18 Plymouth Whitema     2:17.82    2:19.09 qFUT   
                  29.69     1:04.55 (34.86)     1:46.94 (42.39)     2:19.09 (32.15)
  2 Skirboll, Zoe             16 Racer X Aquatics     2:18.98    2:19.27 qFUT   
                  29.43     1:05.81 (36.38)     1:47.26 (41.45)     2:19.27 (32.01)
  3 Blanchard, Molly          16 Poseidon Swimmin     2:21.14    2:20.02 qFUT   
                  30.81     1:05.70 (34.89)     1:46.76 (41.06)     2:20.02 (33.26)
  4 Tyler, Alexandra          18 Cheshire Y Sea D     2:24.85    2:20.78 qFUT   
                  29.32     1:05.17 (35.85)     1:47.20 (42.03)     2:20.78 (33.58)
  5 Lynch, Meghan             17 Greenwich Ywca D     2:17.47    2:22.38 qFUT   
                  30.78     1:07.92 (37.14)     1:49.45 (41.53)     2:22.38 (32.93)
  6 Sebring, Carly            16 Rockville Montgo     2:22.04    2:23.86 qFUT   
                  30.24     1:07.16 (36.92)     1:50.04 (42.88)     2:23.86 (33.82)
  7 Bezanson, Maya            14 Westchester Aqua     2:25.68    2:24.42 qFUT   
                  31.16     1:09.30 (38.14)     1:52.71 (43.41)     2:24.42 (31.71)
  8 Wilson, Sophia            19 Univ of Virginia     2:17.30    2:25.12 qFUT   
                  31.61     1:07.14 (35.53)     1:51.74 (44.60)     2:25.12 (33.38)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Seward, Hannah            17 Ridgefield Aquat     2:27.45    2:25.17 qFUT   
                  28.97     1:07.77 (38.80)     1:51.01 (43.24)     2:25.17 (34.16)
 10 Hartley, Madison          17 Tide Swimming        2:27.33    2:25.72 qFUT   
                  31.07     1:08.99 (37.92)     1:52.80 (43.81)     2:25.72 (32.92)
 11 Jiang, Joy                17 Badger Swim Club     2:22.71    2:25.90 qFUT   
                  31.13     1:08.04 (36.91)     1:53.60 (45.56)     2:25.90 (32.30)
 12 Heilen, Sophia            17 Occoquan Swimmin     2:27.08    2:26.09 qFUT   
                  31.35     1:09.87 (38.52)     1:52.80 (42.93)     2:26.09 (33.29)
 13 Barto, Julia              14 Cheshire Y Sea D     2:06.42Y   2:26.15 qFUT   
                  31.88     1:10.22 (38.34)     1:52.38 (42.16)     2:26.15 (33.77)
 14 Karp, Sienna              16 All Star Aquatic     2:24.13    2:26.61 q      
                  30.47     1:07.71 (37.24)     1:51.71 (44.00)     2:26.61 (34.90)
 15 Cullen, Casey             17 Plymouth Whitema     2:26.79    2:26.72 q      
                  32.16     1:09.85 (37.69)     1:53.61 (43.76)     2:26.72 (33.11)
 16 Madison, Kendall          14 Annapolis Swim C     2:09.57Y   2:26.74 q      
                  29.82     1:08.79 (38.97)     1:53.02 (44.23)     2:26.74 (33.72)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tiernan, Meghan           16 Cheshire Y Sea D     2:08.48Y   2:27.05 q      
                  31.36     1:10.12 (38.76)     1:52.50 (42.38)     2:27.05 (34.55)
 18 Macmullan, Kira           17 Eagle Swim Team      2:26.63    2:27.19 q      
                  31.66     1:09.02 (37.36)     1:53.85 (44.83)     2:27.19 (33.34)
 19 Smyers, Molly             18 Racer X Aquatics     2:25.65    2:27.25 q      
                  32.24     1:09.36 (37.12)     1:53.12 (43.76)     2:27.25 (34.13)
 20 Phelps, Sophia            14 Nantucket Swimmi     2:08.78Y   2:27.27 q      
                  32.24     1:10.08 (37.84)     1:53.65 (43.57)     2:27.27 (33.62)
 21 Giles, Rylie              17 Ridgefield Aquat     2:08.88Y   2:27.72 q      
                  31.77     1:10.24 (38.47)     1:55.30 (45.06)     2:27.72 (32.42)
 22 Furman, Naomi             16 RAD                  2:26.80    2:27.89 q      
                                  16.40 ( )       32.15 (15.75)   2:27.89 (1:55.74)
 23 Kulp, Caroline            20 Univ of Virginia     2:20.56    2:28.26 q      
                  31.35     1:11.03 (39.68)     1:55.08 (44.05)     2:28.26 (33.18)
 24 Golembiewski, Sienna      15 Occoquan Swimmin     2:06.47Y   2:28.55 q      
                  31.09     1:11.13 (40.04)     1:55.46 (44.33)     2:28.55 (33.09)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Lazar, Penelope           14 Greenwich Ywca D     2:10.67Y   2:28.61        
                  31.29     1:09.47 (38.18)     1:54.60 (45.13)     2:28.61 (34.01)
 26 Rothrock, Jessica         17 Annapolis Swim C     2:07.99Y   2:28.86        
                  31.82     1:12.15 (40.33)     1:54.22 (42.07)     2:28.86 (34.64)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Yang, Georgia             16 All Star Aquatic     2:28.31    2:28.99        
                  31.66     1:10.47 (38.81)     1:55.35 (44.88)     2:28.99 (33.64)
 28 Redman, Emma              14 The Fish             2:05.67Y   2:29.53        
                  31.72     1:10.33 (38.61)     1:54.32 (43.99)     2:29.53 (35.21)
 29 Son, Erin                 17 Jersey Flyers Aq     2:27.63    2:29.58        
                  31.64     1:09.74 (38.10)     1:55.96 (46.22)     2:29.58 (33.62)
 30 Vega, Isabella            14 Westchester Aqua     2:09.47Y   2:29.72        
                  32.25     1:13.34 (41.09)     1:55.95 (42.61)     2:29.72 (33.77)
 31 Diaz, Natalia             16 Eagle Swim Team      2:37.86    2:29.81        
                  32.97     1:12.51 (39.54)     1:55.22 (42.71)     2:29.81 (34.59)
 32 Peterson, Amelia          15 Charter Oak Aqua     2:26.36    2:30.27        
                  31.97     1:10.59 (38.62)     1:55.51 (44.92)     2:30.27 (34.76)
 33 Deierlein, Brianna        14 Una Rac              2:27.90    2:30.43        
                  31.83     1:08.93 (37.10)     1:56.83 (47.90)     2:30.43 (33.60)
 34 Haugen, Emily             17 Occoquan Swimmin     2:10.17Y   2:30.45        
                  30.46     1:10.91 (40.45)     1:54.97 (44.06)     2:30.45 (35.48)
 35 Anderson, Kate            15 Westchester Aqua     2:08.12Y   2:30.55        
                  33.53     1:12.42 (38.89)     1:56.56 (44.14)     2:30.55 (33.99)
 36 Buirski, Kallyn           15 Coast Guard Blue     2:09.63Y   2:30.66        
                  31.73     1:10.76 (39.03)     1:56.53 (45.77)     2:30.66 (34.13)
 37 Dunnigan, Megan           16 Charter Oak Aqua     2:08.60Y   2:30.83        
                  31.16     1:09.46 (38.30)     1:56.29 (46.83)     2:30.83 (34.54)
 38 Arnold, Lauren            17 Badger Swim Club     2:08.98Y   2:30.98        
                  32.00     1:12.03 (40.03)     1:56.93 (44.90)     2:30.98 (34.05)
 39 Collmar, Yilinna          17 Badger Swim Club     2:07.51Y   2:31.20        
                  32.04     1:11.23 (39.19)     1:59.01 (47.78)     2:31.20 (32.19)
 40 Bergstrom, Nora           18 Cheshire Y Sea D     2:09.72Y   2:31.38        
                  32.81     1:12.09 (39.28)     1:56.69 (44.60)     2:31.38 (34.69)
 41 Sunderhauf, Skylar        17 The Fish             2:26.20    2:31.45        
                  31.63     1:12.34 (40.71)     1:55.74 (43.40)     2:31.45 (35.71)
 42 Wroblewski, Gabriella     16 Charter Oak Aqua     2:09.50Y   2:31.54        
                  32.55     1:12.48 (39.93)     1:56.48 (44.00)     2:31.54 (35.06)
 43 Haines, Erin              15 Rockville Montgo     2:09.92Y   2:31.67        
                  33.89     1:13.63 (39.74)     1:57.49 (43.86)     2:31.67 (34.18)
 44 Venditti, Livia           15 Rockville Montgo     2:07.55Y   2:31.79        
                  33.23     1:10.92 (37.69)     1:58.06 (47.14)     2:31.79 (33.73)
 45 Nagatani, Rina            19 Unattached           2:44.38    2:31.86        
                  31.23     1:09.37 (38.14)     1:56.02 (46.65)     2:31.86 (35.84)
 46 Blake, Katherine          17 Rockville Montgo     2:25.45    2:31.91        
                  32.73     1:12.72 (39.99)     1:57.83 (45.11)     2:31.91 (34.08)
 47 Tejeda, Gabriella         18 Cheshire Y Sea D     2:31.58    2:32.25        
                  32.72     1:13.26 (40.54)     1:57.19 (43.93)     2:32.25 (35.06)
 48 Severini, Sydney          16 Jersey Flyers Aq     2:07.85Y   2:32.46        
                  32.67     1:13.40 (40.73)     1:54.73 (41.33)     2:32.46 (37.73)
 49 Deitch, Caitlin           17 Naval Academy Aq     2:10.15Y   2:32.49        
                  31.87     1:12.89 (41.02)     1:59.17 (46.28)     2:32.49 (33.32)
 50 Wang, Cindy               15 Westchester Aqua     2:38.69    2:32.57        
                  33.05     1:13.04 (39.99)     1:55.97 (42.93)     2:32.57 (36.60)
 51 Iimi, Rin                 16 Rockville Montgo     2:06.86Y   2:32.85        
                  33.74     1:13.66 (39.92)     1:58.29 (44.63)     2:32.85 (34.56)
 52 Zaidi, Alexia             16 Naval Academy Aq     2:08.84Y   2:33.06        
                  33.46     1:12.35 (38.89)     1:57.31 (44.96)     2:33.06 (35.75)
 53 Noll, Emily               17 All Star Aquatic     2:09.60Y   2:33.13        
                  32.87     1:11.56 (38.69)     1:59.12 (47.56)     2:33.13 (34.01)
 54 Kupsky, April             19 Unattached           2:09.94Y   2:33.22        
                  32.81     1:12.83 (40.02)     1:57.09 (44.26)     2:33.22 (36.13)
 55 Jackson, Elizabeth        15 All Star Aquatic     2:35.34    2:33.28        
                  33.09     1:12.08 (38.99)     1:57.63 (45.55)     2:33.28 (35.65)
 56 Stipe, Heather            15 Annapolis Swim C     2:44.20    2:33.30        
                  32.32     1:11.57 (39.25)     1:57.71 (46.14)     2:33.30 (35.59)
 57 Sherman, Nora             14 The Fish             2:08.22Y   2:33.34        
                  31.77     1:11.17 (39.40)     1:57.16 (45.99)     2:33.34 (36.18)
 58 Buchanan, Anita           15 Naval Academy Aq     2:09.43Y   2:33.67        
                  31.36     1:10.67 (39.31)     1:59.53 (48.86)     2:33.67 (34.14)
 59 Yeagle, Carly             16 Eagle Swim Team      2:36.45    2:33.80        
                  33.66     1:15.78 (42.12)     1:58.46 (42.68)     2:33.80 (35.34)
 60 Tyler, Julianna           15 Cheshire Y Sea D     2:08.64Y   2:34.00        
                  31.76     1:10.85 (39.09)     1:59.01 (48.16)     2:34.00 (34.99)
 61 Anschutz, Melina          17 Rockville Montgo     2:38.79    2:34.02        
                  32.10     1:09.53 (37.43)     1:58.60 (49.07)     2:34.02 (35.42)
 62 Masters, Lauren           16 Winchester Swim      2:09.28Y   2:34.34        
                  31.69     1:13.76 (42.07)     1:58.57 (44.81)     2:34.34 (35.77)
 63 Wells, Maecy              14 Occoquan Swimmin     2:48.80    2:34.40        
                  31.54     1:11.22 (39.68)     1:58.80 (47.58)     2:34.40 (35.60)
 64 Simmons, Madeleine        14 All Star Aquatic     2:53.77    2:34.51        
                  33.07     1:11.75 (38.68)     2:00.20 (48.45)     2:34.51 (34.31)
 65 Maierle, Lauren           13 Westchester Aqua     2:41.80    2:34.69        
                  32.02     1:13.27 (41.25)     1:59.72 (46.45)     2:34.69 (34.97)
 66 Stahl, Annaleagh          15 Occoquan Swimmin     2:09.71Y   2:34.87        
                  33.87     1:12.77 (38.90)     2:01.18 (48.41)     2:34.87 (33.69)
 67 Zhang, Audrey             15 Commonwealth Swi     2:06.53Y   2:34.95        
                  34.31     1:11.99 (37.68)     1:58.36 (46.37)     2:34.95 (36.59)
 68 Loveless, Marykate        17 Badger Swim Club     2:14.67Y   2:35.03        
                  33.58     1:13.53 (39.95)     2:00.01 (46.48)     2:35.03 (35.02)
 69 Little, Anna              16 Norwin Aqua Club     2:09.65Y   2:35.08        
                  33.18     1:15.73 (42.55)     1:58.39 (42.66)     2:35.08 (36.69)
 70 Villani, Savina           16 Greenwood Swimmi     2:37.74    2:35.17        
                  34.52     1:16.93 (42.41)     2:00.17 (43.24)     2:35.17 (35.00)
 71 Cornwell, Jamie           16 Occoquan Swimmin     2:08.56Y   2:35.48        
                  32.45     1:10.81 (38.36)     2:00.51 (49.70)     2:35.48 (34.97)
 72 Standfield, Gabrielle     19 Annapolis Swim C     2:10.60Y   2:35.58        
                  32.10     1:12.64 (40.54)     1:57.21 (44.57)     2:35.58 (38.37)
 73 Keller, Sophia            17 Annapolis Swim C     2:35.51    2:35.60        
                  33.32     1:10.77 (37.45)     1:59.12 (48.35)     2:35.60 (36.48)
 74 Frick, Olivia             16 Naval Academy Aq     2:36.19    2:36.10        
                  33.69     1:15.89 (42.20)     2:00.54 (44.65)     2:36.10 (35.56)
 75 Connor, Ashley            14 Annapolis Swim C     2:43.00    2:36.21        
                  34.04     1:13.14 (39.10)     2:00.91 (47.77)     2:36.21 (35.30)
 76 Davis, Rachel             16 Indian Valley Fa     2:36.02    2:36.25        
                  33.67     1:15.47 (41.80)     1:59.70 (44.23)     2:36.25 (36.55)
 77 Milhomens, Sophie         15 Cheshire Y Sea D     2:39.86    2:36.35        
                  32.41     1:11.67 (39.26)     1:59.96 (48.29)     2:36.35 (36.39)
 78 Bondikov, Sophia          14 Badger Swim Club     2:36.49    2:37.17        
                  34.71     1:14.94 (40.23)     2:01.39 (46.45)     2:37.17 (35.78)
 79 Harper, Haily             19 Long Reach Swim      2:10.31Y   2:37.49        
                  34.83     1:14.81 (39.98)     2:00.77 (45.96)     2:37.49 (36.72)
 80 Jee, Sydney               14 Greenwich Ywca D     2:44.46    2:37.64        
                  32.00     1:14.44 (42.44)     2:01.25 (46.81)     2:37.64 (36.39)
 81 Simko, Paige              17 Winchester Swim      2:39.08    2:38.23        
                  34.74     1:16.28 (41.54)     2:01.54 (45.26)     2:38.23 (36.69)
 82 Burnett, Sydney           14 Westchester Aqua     2:31.81    2:40.50        
                  33.22     1:15.21 (41.99)     2:03.68 (48.47)     2:40.50 (36.82)
 83 Newton, Tori              19 Cheshire Y Sea D     2:43.03    2:40.98        
                  34.20     1:14.72 (40.52)     2:02.85 (48.13)     2:40.98 (38.13)
 84 Deitch, Daniella          15 Naval Academy Aq     2:40.56    2:42.88        
                  37.36     1:21.08 (43.72)     2:07.52 (46.44)     2:42.88 (35.36)
 85 Zhang, Luna               18 Rockville Montgo     2:47.89    2:51.42        
 -- Brooks, Ava               16 All Star Aquatic     2:36.55         DQ        
                  34.52     1:15.23 (40.71)     2:02.59 (47.36)          DQ (38.19)
 -- Kulynych-Irvin, Storrie   16 Naval Academy Aq     2:09.50Y       DFS        
 -- Culkin, Sarah             18 Rockville Montgo     2:05.83Y       DFS        
 
Event 2  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:03.02  OTW2
              2:04.09  OTW1
              2:12.79  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Conway, Sean        20 Univ of Virginia     2:04.31    2:04.40 FUT     20  
                  26.90       58.00 (31.10)     1:35.05 (37.05)     2:04.40 (29.35)
  2 Kim, Hunter         18 Badger Swim Club     2:06.16    2:05.17 FUT     17  
                  26.84     1:00.09 (33.25)     1:35.33 (35.24)     2:05.17 (29.84)
  3 Bitz, Colin         18 Eagle Swim Team      2:06.01    2:05.82 FUT     16  
                  26.84       59.17 (32.33)     1:36.82 (37.65)     2:05.82 (29.00)
  4 Poplawski, Richard  14 Scarlet Aquatics     2:06.42    2:06.80 FUT     15  
                  27.22       59.90 (32.68)     1:37.76 (37.86)     2:06.80 (29.04)
  5 Linseisen, Erik     17 Edge Swim Club       2:08.39    2:07.15 FUT     14  
                  29.16     1:02.40 (33.24)     1:39.13 (36.73)     2:07.15 (28.02)
  6 Arioti, Adriano     14 Rockville Montgo     2:08.95    2:07.42 FUT     13  
                  28.09     1:00.11 (32.02)     1:37.00 (36.89)     2:07.42 (30.42)
  7 Barnett, Toby       16 Rockville Montgo     2:08.42    2:08.45 FUT     12  
                  27.42     1:00.41 (32.99)     1:37.20 (36.79)     2:08.45 (31.25)
  8 Peckmann, Alec      21 York YMCA            2:06.97    2:08.88 FUT     11  
                  27.21     1:01.53 (34.32)     1:38.36 (36.83)     2:08.88 (30.52)
Consolation Final
  9 Hazlett, Alexander  17 Greenwich Ywca D     2:10.11    2:08.48 FUT      9  
                  26.50       59.69 (33.19)     1:37.90 (38.21)     2:08.48 (30.58)
 10 Gilbert, Stephen    18 Occoquan Swimmin     2:09.96    2:08.85 FUT      7  
                  28.07     1:00.56 (32.49)     1:38.84 (38.28)     2:08.85 (30.01)
 11 Lee, Christian      16 Badger Swim Club     2:09.77    2:09.43 FUT      6  
                  27.74     1:01.79 (34.05)     1:40.18 (38.39)     2:09.43 (29.25)
 12 Fuchs, William      17 Una CS               2:10.28    2:10.27 FUT      5  
                  28.41     1:02.02 (33.61)     1:40.07 (38.05)     2:10.27 (30.20)
 13 Wynne, Shane        17 Cheshire Y Sea D     2:10.85    2:12.13 FUT      4  
                  27.65     1:01.78 (34.13)     1:40.81 (39.03)     2:12.13 (31.32)
 14 Feng, Ethan         17 Whitewaters Swim     2:11.23    2:12.15 FUT      3  
                  28.59     1:03.26 (34.67)     1:40.78 (37.52)     2:12.15 (31.37)
 15 Whittaker, Raymond  16 Commonwealth Swi     2:10.76    2:12.16 FUT      2  
                  28.60     1:04.87 (36.27)     1:40.89 (36.02)     2:12.16 (31.27)
 16 Jones, Roman        16 Jersey Flyers Aq     2:10.83    2:16.37          1  
                  28.62     1:02.94 (34.32)     1:43.63 (40.69)     2:16.37 (32.74)
C - Final
 17 Kupsky, Eric        15 Unattached           2:12.11    2:11.57 FUT    
                  29.15     1:02.21 (33.06)     1:40.70 (38.49)     2:11.57 (30.87)
 18 McDonough, Liam     17 Rockville Montgo     2:12.17    2:12.51 FUT    
                  29.11     1:02.75 (33.64)     1:41.79 (39.04)     2:12.51 (30.72)
 19 Vacula, Trent       16 Pine Richland Aq     2:14.69    2:14.13        
                  28.65     1:02.91 (34.26)     1:42.73 (39.82)     2:14.13 (31.40)
 20 Karahalis, Alexand  15 Delaware Swim Te     2:13.57    2:14.27        
                  26.94     1:04.42 (37.48)     1:43.44 (39.02)     2:14.27 (30.83)
 21 McKenzie, Collin    17 The Fish             2:12.65    2:14.38        
                  29.21     1:04.18 (34.97)     1:42.75 (38.57)     2:14.38 (31.63)
 22 Wilmore, Tyler      15 Delaware Swim Te     2:14.10    2:14.53        
                  28.30     1:02.98 (34.68)     1:43.13 (40.15)     2:14.53 (31.40)
 23 Zeineddin, Pierre   18 Rockville Montgo     2:14.35    2:15.23        
                  28.53     1:03.85 (35.32)     1:44.26 (40.41)     2:15.23 (30.97)
 24 Murphy, Timothy     14 Annapolis Swim C     2:14.49    2:15.32        
                  29.46     1:03.53 (34.07)     1:44.48 (40.95)     2:15.32 (30.84)
 
Event 2  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:03.02  OTW2
              2:04.09  OTW1
              2:12.79  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Conway, Sean              20 Univ of Virginia     2:02.33    2:04.31 qFUT   
                  26.54       58.44 (31.90)     1:34.97 (36.53)     2:04.31 (29.34)
  2 Bitz, Colin               18 Eagle Swim Team      2:04.80    2:06.01 qFUT   
                  26.81       58.93 (32.12)     1:36.81 (37.88)     2:06.01 (29.20)
  3 Kim, Hunter               18 Badger Swim Club     2:05.01    2:06.16 qFUT   
                  26.69     1:00.04 (33.35)     1:36.31 (36.27)     2:06.16 (29.85)
  4 Poplawski, Richard        14 Scarlet Aquatics     2:10.76    2:06.42 qFUT   
                  27.53       59.88 (32.35)     1:37.61 (37.73)     2:06.42 (28.81)
  5 Peckmann, Alec            21 York YMCA            2:06.29    2:06.97 qFUT   
                  26.88       59.68 (32.80)     1:36.84 (37.16)     2:06.97 (30.13)
  6 Linseisen, Erik           17 Edge Swim Club       2:09.33    2:08.39 qFUT   
                  29.03     1:03.69 (34.66)     1:39.71 (36.02)     2:08.39 (28.68)
  7 Barnett, Toby             16 Rockville Montgo     2:08.70    2:08.42 qFUT   
                  28.06     1:00.60 (32.54)     1:37.75 (37.15)     2:08.42 (30.67)
  8 Arioti, Adriano           14 Rockville Montgo     1:51.14Y   2:08.95 qFUT   
                  28.27     1:00.32 (32.05)     1:37.56 (37.24)     2:08.95 (31.39)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lee, Christian            16 Badger Swim Club     2:10.03    2:09.77 qFUT   
                  27.31     1:01.51 (34.20)     1:39.62 (38.11)     2:09.77 (30.15)
 10 Gilbert, Stephen          18 Occoquan Swimmin     2:10.77    2:09.96 qFUT   
                  27.89     1:00.33 (32.44)     1:40.00 (39.67)     2:09.96 (29.96)
 11 Hazlett, Alexander        17 Greenwich Ywca D     2:05.59    2:10.11 qFUT   
                  26.89     1:00.77 (33.88)     1:39.69 (38.92)     2:10.11 (30.42)
 12 Fuchs, William            17 Una CS               2:13.75    2:10.28 qFUT   
                  27.88     1:01.19 (33.31)     1:39.73 (38.54)     2:10.28 (30.55)
 13 Whittaker, Raymond        16 Commonwealth Swi     1:53.05Y   2:10.76 qFUT   
                  28.82     1:03.58 (34.76)     1:39.56 (35.98)     2:10.76 (31.20)
 14 Jones, Roman              16 Jersey Flyers Aq     1:56.40Y   2:10.83 qFUT   
                  26.32       59.73 (33.41)     1:39.05 (39.32)     2:10.83 (31.78)
 15 Wynne, Shane              17 Cheshire Y Sea D     1:53.63Y   2:10.85 qFUT   
                  28.09     1:01.28 (33.19)     1:40.23 (38.95)     2:10.85 (30.62)
 16 Feng, Ethan               17 Whitewaters Swim     2:11.79    2:11.23 qFUT   
                  27.92     1:02.41 (34.49)     1:39.73 (37.32)     2:11.23 (31.50)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ioselevich, Arie          16 Trident Aquatic      2:14.03    2:11.80 qFUT   
                  29.47     1:03.36 (33.89)     1:40.74 (37.38)     2:11.80 (31.06)
 18 Kupsky, Eric              15 Unattached           1:56.58Y   2:12.11 qFUT   
                  28.77     1:01.73 (32.96)     1:41.02 (39.29)     2:12.11 (31.09)
 19 McDonough, Liam           17 Rockville Montgo     1:55.33Y   2:12.17 qFUT   
                  29.21     1:02.52 (33.31)     1:41.27 (38.75)     2:12.17 (30.90)
 20 McKenzie, Collin          17 The Fish             2:13.03    2:12.65 qFUT   
                  28.56     1:03.15 (34.59)     1:40.71 (37.56)     2:12.65 (31.94)
 21 Karahalis, Alexander      15 Delaware Swim Te     2:15.96    2:13.57 q      
                  26.55     1:02.40 (35.85)     1:41.70 (39.30)     2:13.57 (31.87)
 22 Wilmore, Tyler            15 Delaware Swim Te     1:57.55Y   2:14.10 q      
                  28.26     1:03.03 (34.77)     1:42.66 (39.63)     2:14.10 (31.44)
 23 Zeineddin, Pierre         18 Rockville Montgo     2:14.82    2:14.35 q      
                  28.24     1:03.54 (35.30)     1:43.34 (39.80)     2:14.35 (31.01)
 24 Wolfson, Joshua           17 The Fish             2:13.75    2:14.42 q      
                  28.13     1:03.91 (35.78)     1:41.15 (37.24)     2:14.42 (33.27)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Murphy, Timothy           14 Annapolis Swim C     1:57.54Y   2:14.49        
                  28.84     1:02.80 (33.96)     1:43.45 (40.65)     2:14.49 (31.04)
 26 Vacula, Trent             16 Pine Richland Aq     1:56.83Y   2:14.69        
                  28.36     1:03.02 (34.66)     1:43.17 (40.15)     2:14.69 (31.52)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Garner, James             16 Rockville Montgo     1:56.67Y  J2:14.69        
                  29.22     1:05.03 (35.81)     1:42.48 (37.45)     2:14.69 (32.21)
 28 Cunningham, Joshua        17 Naval Academy Aq     2:16.09    2:14.81        
                  28.39     1:04.21 (35.82)     1:42.36 (38.15)     2:14.81 (32.45)
 29 Jee, Ryan                 17 Greenwich Ywca D     1:50.67Y   2:15.12        
                  28.47     1:02.85 (34.38)     1:41.55 (38.70)     2:15.12 (33.57)
 30 Oehler, Everett           17 Rockville Montgo     1:57.47Y   2:15.13        
                  27.20     1:03.52 (36.32)     1:45.87 (42.35)     2:15.13 (29.26)
 31 Gyenis, Daniel            20 Univ of Virginia     2:11.41    2:15.25        
                  28.25     1:03.12 (34.87)     1:44.21 (41.09)     2:15.25 (31.04)
 32 Natsvlishvili, Nikolos    16 Rockville Montgo     1:56.43Y   2:15.27        
                  27.94     1:00.86 (32.92)     1:44.35 (43.49)     2:15.27 (30.92)
 33 Lara, Austin              16 Badger Swim Club     1:57.73Y   2:15.37        
                  29.61     1:04.70 (35.09)     1:44.30 (39.60)     2:15.37 (31.07)
 34 Fisher, Joshua            15 Poseidon Swimmin     2:13.56    2:15.40        
                  28.19     1:03.94 (35.75)     1:43.51 (39.57)     2:15.40 (31.89)
 35 Rich, Andrew              16 Naval Academy Aq     1:55.49Y   2:15.56        
                  28.84     1:03.92 (35.08)     1:43.98 (40.06)     2:15.56 (31.58)
 36 Hoban, Owen               15 Occoquan Swimmin     1:53.56Y   2:15.70        
                  27.95     1:03.00 (35.05)     1:42.82 (39.82)     2:15.70 (32.88)
 37 Nunez, Ryan               16 Long Island Expr     1:58.62Y   2:15.79        
                  28.81     1:02.83 (34.02)     1:45.90 (43.07)     2:15.79 (29.89)
 38 Hu, Simon                 17 Eagle Swim Team      1:57.29Y   2:15.80        
                  29.62     1:04.23 (34.61)     1:44.28 (40.05)     2:15.80 (31.52)
 39 Kidchob, Andrew           16 Eagle Aquatic CL     2:19.79    2:16.00        
                  28.06     1:02.42 (34.36)     1:43.10 (40.68)     2:16.00 (32.90)
 40 Doan, Jason               16 Rockville Montgo     1:59.33Y   2:16.15        
                  29.25     1:04.73 (35.48)     1:44.77 (40.04)     2:16.15 (31.38)
 41 Gray, Matthew             18 RAD                  2:15.76    2:16.22        
                  29.74     1:06.98 (37.24)     1:44.84 (37.86)     2:16.22 (31.38)
 42 Merke, Matthew            16 Annapolis Swim C     1:59.33Y   2:16.40        
                  29.40     1:04.86 (35.46)     1:44.74 (39.88)     2:16.40 (31.66)
 43 Reice, Noah               16 Delaware Swim Te     1:54.93Y   2:16.41        
                  27.89     1:05.49 (37.60)     1:44.81 (39.32)     2:16.41 (31.60)
 44 Milligan, Fraser          18 Edge Swim Club       1:57.94Y   2:16.43        
                  29.97     1:06.09 (36.12)     1:43.73 (37.64)     2:16.43 (32.70)
 45 Baltaytis, Aaron          15 Jersey Flyers Aq     1:53.09Y   2:16.50        
                  27.96     1:03.57 (35.61)     1:45.19 (41.62)     2:16.50 (31.31)
 46 Maron, Jack               15 Unattached           2:36.58    2:16.92        
                  28.62     1:02.13 (33.51)     1:44.21 (42.08)     2:16.92 (32.71)
 47 Davis, Sean               18 Rockville Montgo     1:58.61Y   2:16.94        
                  28.99     1:03.41 (34.42)     1:45.79 (42.38)     2:16.94 (31.15)
 48 Hannam, Emmett            18 Occoquan Swimmin     1:53.26Y   2:17.09        
                  28.63     1:05.10 (36.47)     1:44.98 (39.88)     2:17.09 (32.11)
 49 Czartoryjski, Damian      14 Cheshire Y Sea D     1:57.55Y   2:17.13        
                  28.37     1:05.20 (36.83)     1:46.91 (41.71)     2:17.13 (30.22)
 50 Ball, Jacob               23 Shark Tank Racin     1:52.21Y   2:17.56        
                  28.96     1:05.86 (36.90)     1:44.22 (38.36)     2:17.56 (33.34)
 51 Willertz, Evan            18 Long Reach Swim      1:59.27Y   2:17.68        
                  29.04     1:03.80 (34.76)     1:46.16 (42.36)     2:17.68 (31.52)
 52 Connor, William           14 Annapolis Swim C     2:33.71    2:17.77        
                  29.50     1:05.12 (35.62)     1:45.79 (40.67)     2:17.77 (31.98)
 53 Bowers, Caiden            15 Eagle Swim Team      1:56.83Y   2:17.84        
                  29.06     1:06.06 (37.00)     1:44.64 (38.58)     2:17.84 (33.20)
 54 Zhu, Stuart               16 Eagle Swim Team      2:15.69    2:17.89        
                  28.82     1:06.03 (37.21)     1:45.68 (39.65)     2:17.89 (32.21)
 55 Zornan Ferguson, Zachary  15 Racer X Aquatics     1:56.97Y   2:17.94        
                  28.73     1:05.58 (36.85)     1:46.28 (40.70)     2:17.94 (31.66)
 56 Rhodes, Nicholas          15 Long Island Expr     1:57.14Y   2:18.08        
                  29.02     1:05.94 (36.92)     1:46.76 (40.82)     2:18.08 (31.32)
 57 Ching, Ian                16 The Fish             1:57.90Y   2:18.22        
                  28.77     1:04.86 (36.09)     1:46.15 (41.29)     2:18.22 (32.07)
 57 Spain, Noah               18 Tide Swimming        1:56.24Y   2:18.22        
                  29.86     1:06.99 (37.13)     1:45.83 (38.84)     2:18.22 (32.39)
 59 Jia, Aaron                13 Dragon Swim Team     2:31.58    2:18.44        
                  30.00     1:08.20 (38.20)     1:46.21 (38.01)     2:18.44 (32.23)
 60 Friel, Kole               17 Racer X Aquatics     1:56.40Y   2:18.55        
                  28.74     1:05.51 (36.77)     1:46.26 (40.75)     2:18.55 (32.29)
 61 Assalone, Francesco       16 Badger Swim Club     1:58.03Y   2:18.56        
                  30.45     1:09.37 (38.92)     1:46.20 (36.83)     2:18.56 (32.36)
 62 Warnagiris, Paul          16 Winchester Swim      1:57.53Y   2:18.59        
                  30.23     1:05.86 (35.63)     1:45.34 (39.48)     2:18.59 (33.25)
 63 Arioti, Alessandro        18 Rockville Montgo     2:30.35    2:18.63        
                  30.27     1:07.09 (36.82)     1:47.43 (40.34)     2:18.63 (31.20)
 63 Gauthier, Peter           16 Cheshire Y Sea D     1:58.12Y   2:18.63        
                  29.28     1:06.77 (37.49)     1:46.26 (39.49)     2:18.63 (32.37)
 65 Jackson, William          17 All Star Aquatic     1:57.45Y   2:18.81        
                  29.65     1:08.57 (38.92)     1:46.90 (38.33)     2:18.81 (31.91)
 66 Jiang, Kevin              15 Westchester Aqua     1:59.10Y   2:19.21        
                  29.53     1:05.72 (36.19)     1:45.99 (40.27)     2:19.21 (33.22)
 67 Bityutskiy, Nikita        17 Rockville Montgo     2:27.28    2:20.20        
                  29.18     1:04.49 (35.31)     1:48.39 (43.90)     2:20.20 (31.81)
 68 Hernandez, Joshua         17 Rockville Montgo     2:22.58    2:20.30        
                  29.55     1:06.04 (36.49)     1:48.91 (42.87)     2:20.30 (31.39)
 68 Heath, Michael            18 Rockville Montgo     2:25.59    2:20.30        
                  30.82     1:09.07 (38.25)     1:48.86 (39.79)     2:20.30 (31.44)
 70 Kazzi, Dominic            17 Annapolis Swim C     2:01.81Y   2:21.20        
                  29.70     1:06.47 (36.77)     1:48.64 (42.17)     2:21.20 (32.56)
 71 Bitz, Kyle                16 Eagle Swim Team      2:15.23    2:21.41        
                  28.78     1:07.63 (38.85)     1:48.37 (40.74)     2:21.41 (33.04)
 72 Korzenik, Benjamin        16 Badger Swim Club     2:20.73    2:22.29        
                  28.89     1:07.13 (38.24)     1:48.59 (41.46)     2:22.29 (33.70)
 73 Jackson, Christopher      16 Jersey Flyers Aq     1:58.55Y   2:22.43        
                  31.10     1:06.10 (35.00)     1:47.90 (41.80)     2:22.43 (34.53)
 74 Ossi, John                16 Rockville Montgo     1:58.90Y   2:22.60        
                  29.33     1:04.79 (35.46)     1:49.72 (44.93)     2:22.60 (32.88)
 75 Newland, Bennett          16 Occoquan Swimmin     1:59.08Y   2:22.65        
                  29.73     1:07.54 (37.81)     1:48.65 (41.11)     2:22.65 (34.00)
 76 Chen, Edward              17 Cheshire Y Sea D     1:58.00Y   2:22.68        
                  30.40     1:08.37 (37.97)     1:47.41 (39.04)     2:22.68 (35.27)
 77 Brown, Daniel             15 Occoquan Swimmin     2:48.49    2:23.18        
                  29.89     1:08.83 (38.94)     1:50.58 (41.75)     2:23.18 (32.60)
 78 Quach, Harrison           15 Rockville Montgo     1:58.95Y   2:23.31        
                  30.05     1:09.04 (38.99)     1:48.97 (39.93)     2:23.31 (34.34)
 79 Case, James               15 Rockville Montgo     2:37.63    2:23.64        
                  31.45     1:06.61 (35.16)     1:51.10 (44.49)     2:23.64 (32.54)
 80 Mercer, Cooper            16 Occoquan Swimmin     2:37.85    2:23.80        
                  31.10     1:07.48 (36.38)     1:49.17 (41.69)     2:23.80 (34.63)
 81 Manheimer, Bryan          15 Badger Swim Club     2:04.52Y   2:24.27        
                  30.57     1:09.49 (38.92)     1:52.45 (42.96)     2:24.27 (31.82)
 82 Decatur, Connor           18 Rockville Montgo     2:42.15    2:24.37        
                  31.74     1:11.91 (40.17)     1:49.53 (37.62)     2:24.37 (34.84)
 83 Carper, Matt              16 Pine Richland Aq     2:31.67    2:25.20        
                  31.36     1:10.66 (39.30)     1:51.33 (40.67)     2:25.20 (33.87)
 84 Yi, Jason                 17 Jersey Flyers Aq     2:04.11Y   2:25.38        
                  30.21     1:07.89 (37.68)     1:50.05 (42.16)     2:25.38 (35.33)
 85 James, Michael            16 Rockville Montgo     2:41.30    2:27.75        
                  30.55     1:09.95 (39.40)     1:51.85 (41.90)     2:27.75 (35.90)
 86 Long, Cael                17 Greater Johnstow     2:02.88Y   2:28.34        
                  30.78     1:13.18 (42.40)     1:55.23 (42.05)     2:28.34 (33.11)
 87 Wang, Silas               16 Cheshire Y Sea D     2:32.30    2:28.99        
                  30.92     1:10.67 (39.75)     1:53.89 (43.22)     2:28.99 (35.10)
 -- Bonebrake, Davis          17 Commonwealth Swi     1:58.09Y        DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  28.76     1:04.07 (35.31)     1:46.81 (42.74)          DQ (29.87)
 -- Wolbert, Zachary          21 Unattached           1:47.38Y       DFS        
 
Event 3  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.56  OTW2
                56.29  OTW1
                59.39  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Claesson, Emily     16 Tide Swimming          57.06      56.20 OTW1    20  
                  27.29       56.20 (28.91)                                        
  2 Venema, Nicole      20 Tide Swimming          57.13      56.56 FUT     17  
                  27.49       56.56 (29.07)                                        
  3 Weinstein, Claire   14 Westchester Aqua       57.38      56.65 FUT     16  
                  27.50       56.65 (29.15)                                        
  4 Skirboll, Zoe       16 Racer X Aquatics       56.96      56.86 FUT     15  
                  27.64       56.86 (29.22)                                        
  5 Tyler, Alexandra    18 Cheshire Y Sea D       57.14      57.02 FUT     14  
                  27.30       57.02 (29.72)                                        
  6 Hanson, Wyllo       16 Coast Guard Blue       58.51      57.62 FUT     13  
                  27.58       57.62 (30.04)                                        
  7 Murphy, Sophie      18 Cheshire Y Sea D       58.12      57.68 FUT     12  
                  27.57       57.68 (30.11)                                        
  8 West, Lauren        16 All Star Aquatic       58.52      58.62 FUT     11  
                  28.23       58.62 (30.39)                                        
Consolation Final
  9 McDonald, Juliana   25 Long Reach Swim        59.52      57.54 FUT      9  
                  27.86       57.54 (29.68)                                        
 10 Lynch, Meghan       17 Greenwich Ywca D       58.53      58.58 FUT      7  
                  28.35       58.58 (30.23)                                        
 11 Deierlein, Brianna  14 Una Rac                59.59      58.72 FUT      6  
                  27.98       58.72 (30.74)                                        
 12 Duffy, Kayleigh     15 Tide Swimming          59.41      59.12 FUT      5  
                  28.17       59.12 (30.95)                                        
 13 Cuomo, Alexa        20 Univ of Virginia       59.06      59.28 FUT      4  
                  28.22       59.28 (31.06)                                        
 14 Volk, Alexandra     17 Eagle Swim Team        59.75      59.30 FUT      3  
                  28.56       59.30 (30.74)                                        
 15 Seward, Hannah      17 Ridgefield Aquat       59.33      59.63          2  
                  28.50       59.63 (31.13)                                        
 16 Golembiewski, Sien  15 Occoquan Swimmin       59.66    1:17.73          1  
                  36.17     1:17.73 (41.56)                                        
C - Final
 17 Bezanson, Maya      14 Westchester Aqua       59.90      59.10 FUT    
                  28.99       59.10 (30.11)                                        
 18 Carline, Jill       17 Unattached             59.83      59.28 FUT    
                  28.86       59.28 (30.42)                                        
 19 Jiang, Joy          17 Badger Swim Club     1:00.08      59.54        
                  29.57       59.54 (29.97)                                        
 20 Lee, Lauren         14 Badger Swim Club     1:00.36      59.62        
                  29.15       59.62 (30.47)                                        
 21 Yang, Georgia       16 All Star Aquatic     1:00.22    1:00.02        
                  28.87     1:00.02 (31.15)                                        
 22 Archibald, Lily     14 Ridgefield Aquat       59.95    1:00.18        
                  29.07     1:00.18 (31.11)                                        
 23 Witkus, Amanda      16 Greenwood Swimmi     1:00.42    1:00.44        
                  28.89     1:00.44 (31.55)                                        
 24 Hartley, Madison    17 Tide Swimming        1:00.43    1:02.08        
                  29.88     1:02.08 (32.20)                                        
 
Event 3  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.56  OTW2
                56.29  OTW1
                59.39  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Skirboll, Zoe             16 Racer X Aquatics       56.28      56.96 qFUT   
                  27.74       56.96 (29.22)                                        
  2 Claesson, Emily           16 Tide Swimming          58.05      57.06 qFUT   
                  27.41       57.06 (29.65)                                        
  3 Venema, Nicole            20 Tide Swimming          56.18      57.13 qFUT   
                  27.69       57.13 (29.44)                                        
  4 Tyler, Alexandra          18 Cheshire Y Sea D       59.00      57.14 qFUT   
                  27.19       57.14 (29.95)                                        
  5 Weinstein, Claire         14 Westchester Aqua       57.70      57.38 qFUT   
                  28.03       57.38 (29.35)                                        
  6 Murphy, Sophie            18 Cheshire Y Sea D       57.66      58.12 qFUT   
                  27.80       58.12 (30.32)                                        
  7 Hanson, Wyllo             16 Coast Guard Blue       57.21      58.51 qFUT   
                  27.90       58.51 (30.61)                                        
  8 West, Lauren              16 All Star Aquatic       59.25      58.52 qFUT   
                  28.33       58.52 (30.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lynch, Meghan             17 Greenwich Ywca D       57.43      58.53 qFUT   
                  28.24       58.53 (30.29)                                        
 10 Cuomo, Alexa              20 Univ of Virginia       58.18      59.06 qFUT   
                  28.46       59.06 (30.60)                                        
 11 Seward, Hannah            17 Ridgefield Aquat       59.73      59.33 qFUT   
                  28.50       59.33 (30.83)                                        
 12 Duffy, Kayleigh           15 Tide Swimming          59.80      59.41 q      
                  28.77       59.41 (30.64)                                        
 13 McDonald, Juliana         25 Long Reach Swim        58.27      59.52 q      
                  29.03       59.52 (30.49)                                        
 14 Deierlein, Brianna        14 Una Rac                59.61      59.59 q      
                  28.93       59.59 (30.66)                                        
 15 Golembiewski, Sienna      15 Occoquan Swimmin       52.26Y     59.66 q      
                  29.34       59.66 (30.32)                                        
 16 Volk, Alexandra           17 Eagle Swim Team        59.66      59.75 q      
                  28.32       59.75 (31.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carline, Jill             17 Unattached             51.90Y     59.83 q      
 18 Bezanson, Maya            14 Westchester Aqua       58.41      59.90 q      
                  29.10       59.90 (30.80)                                        
 19 Archibald, Lily           14 Ridgefield Aquat       52.29Y     59.95 q      
                  29.02       59.95 (30.93)                                        
 20 Jiang, Joy                17 Badger Swim Club       59.45    1:00.08 q      
                  29.53     1:00.08 (30.55)                                        
 21 Yang, Georgia             16 All Star Aquatic       52.76Y   1:00.22 q      
                  29.11     1:00.22 (31.11)                                        
 22 Lee, Lauren               14 Badger Swim Club     1:00.27    1:00.36 q      
                  29.20     1:00.36 (31.16)                                        
 23 Witkus, Amanda            16 Greenwood Swimmi     1:00.39    1:00.42 q      
                  29.05     1:00.42 (31.37)                                        
 24 Hartley, Madison          17 Tide Swimming        1:00.20    1:00.43 q      
                  29.15     1:00.43 (31.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Dopson, Mia               17 Eagle Swim Team        59.78   J1:00.43        
                  29.29     1:00.43 (31.14)                                        
 26 Morgan, Healey            15 All Star Aquatic       52.82Y   1:00.47        
                  28.77     1:00.47 (31.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Stephens, Alexis          15 Poseidon Swimmin     1:02.94    1:00.57        
                  28.90     1:00.57 (31.67)                                        
 28 Buchanan, Anita           15 Naval Academy Aq       51.90Y   1:00.59        
                  28.84     1:00.59 (31.75)                                        
 29 Cullen, Casey             17 Plymouth Whitema       52.98Y   1:00.60        
                  29.54     1:00.60 (31.06)                                        
 29 Nwaeze, Zuilda            16 Eagle Swim Team      1:00.36    1:00.60        
                  28.60     1:00.60 (32.00)                                        
 31 Li, Mia                   17 Eagle Swim Team      1:00.62    1:00.77        
                  29.01     1:00.77 (31.76)                                        
 32 Deitch, Caitlin           17 Naval Academy Aq     1:00.25    1:00.91        
                  29.64     1:00.91 (31.27)                                        
 33 Collmar, Yilinna          17 Badger Swim Club       59.63    1:01.00        
                  29.58     1:01.00 (31.42)                                        
 34 Phillips, Reagan          15 Rockville Montgo     1:04.66    1:01.20        
                  29.15     1:01.20 (32.05)                                        
 35 Callahan, Anne-mari       16 Commonwealth Swi       52.34Y   1:01.35        
                  29.60     1:01.35 (31.75)                                        
 36 Song, Chloe               17 Greenwood Swimmi     1:05.71    1:01.40        
                  30.04     1:01.40 (31.36)                                        
 37 Martin, Amber             16 Naval Academy Aq       52.64Y   1:01.44        
                  29.36     1:01.44 (32.08)                                        
 38 Fitzgerald, Katelyn       16 Delaware Swim Te     1:00.63    1:01.47        
                  29.70     1:01.47 (31.77)                                        
 39 Anderson, Kate            15 Westchester Aqua       52.69Y   1:01.50        
                  29.73     1:01.50 (31.77)                                        
 40 Culkin, Sarah             18 Rockville Montgo       52.60Y   1:01.54        
                  29.49     1:01.54 (32.05)                                        
 41 Bowrin, Nia               17 Rockville Montgo       59.95    1:01.58        
                  29.78     1:01.58 (31.80)                                        
 42 Allen, Nina               16 Rockville Montgo       59.33    1:01.59        
                  29.24     1:01.59 (32.35)                                        
 43 Haugen, Emily             17 Occoquan Swimmin       52.61Y   1:01.64        
                  29.34     1:01.64 (32.30)                                        
 44 Cornwell, Jamie           16 Occoquan Swimmin     1:00.57    1:01.66        
                  29.40     1:01.66 (32.26)                                        
 45 Trojbom, Olivia           18 Vermont Aquatic      1:00.39    1:01.80        
                  29.80     1:01.80 (32.00)                                        
 46 Taylor, Jaelynn           15 Badger Swim Club       52.37Y   1:01.83        
                  29.36     1:01.83 (32.47)                                        
 47 Brindle, Devin            16 All Star Aquatic       52.53Y   1:01.91        
                  29.71     1:01.91 (32.20)                                        
 48 Venditti, Livia           15 Rockville Montgo       52.45Y   1:02.04        
                  29.77     1:02.04 (32.27)                                        
 49 Conzemius, Ethena         17 Racer X Aquatics     1:03.49    1:02.06        
                  29.80     1:02.06 (32.26)                                        
 49 Byrne, Kelly              15 Westchester Aqua       55.02Y   1:02.06        
                  29.75     1:02.06 (32.31)                                        
 51 Cleal, Lilly              17 The Fish             1:00.64    1:02.17        
                  29.63     1:02.17 (32.54)                                        
 52 Potyrala, Avery           16 Cheshire Y Sea D     1:01.61    1:02.29        
                  29.93     1:02.29 (32.36)                                        
 53 Masters, Lauren           16 Winchester Swim      1:00.92    1:02.60        
                  29.85     1:02.60 (32.75)                                        
 54 Nesta, Elisabeth          17 Commonwealth Swi     1:04.21    1:02.64        
                  30.08     1:02.64 (32.56)                                        
 55 Rosman, Lianna            17 All Star Aquatic     1:02.40    1:02.73        
                  30.06     1:02.73 (32.67)                                        
 55 Whittaker, Colleen        18 Commonwealth Swi     1:00.36    1:02.73        
                  30.12     1:02.73 (32.61)                                        
 57 Bingley, Hanna            17 Rockville Montgo       54.37Y   1:02.96        
                  29.99     1:02.96 (32.97)                                        
 57 Allen, Delaney            16 Racer X Aquatics     1:03.64    1:02.96        
                  29.93     1:02.96 (33.03)                                        
 59 Lahr, Carly               15 Potomac Marlins      1:03.33    1:03.12        
                  30.36     1:03.12 (32.76)                                        
 60 Mostofi, Addison          14 All Star Aquatic     1:05.85    1:03.24        
                  30.13     1:03.24 (33.11)                                        
 61 McCue, Kylie              17 Cheshire Y Sea D     1:06.00    1:03.36        
                  30.56     1:03.36 (32.80)                                        
 62 Mudry, Vivian             18 Cheshire Y Sea D     1:00.15    1:03.38        
                  31.06     1:03.38 (32.32)                                        
 63 Spelke, Cora              17 Long Reach Swim        57.04Y   1:03.40        
                  30.75     1:03.40 (32.65)                                        
 64 Loveless, Marykate        17 Badger Swim Club     1:07.31    1:03.67        
                  31.09     1:03.67 (32.58)                                        
 65 Woodson, Cassandra        18 Edge Swim Club         58.02Y   1:03.74        
                  30.22     1:03.74 (33.52)                                        
 66 Fulga, Ayanna             16 Commonwealth Swi     1:04.38    1:03.83        
                  30.69     1:03.83 (33.14)                                        
 67 Fritz, Delia              16 Rockville Montgo     1:04.34    1:03.89        
                  30.75     1:03.89 (33.14)                                        
 68 Webb, Natalie             15 Rockville Montgo     1:03.95    1:03.91        
                  31.17     1:03.91 (32.74)                                        
 69 Zoltick, Stephanie        17 Rockville Montgo     1:01.90    1:04.06        
                  30.79     1:04.06 (33.27)                                        
 70 Campbell, Maeve           17 Rockville Montgo     1:04.07    1:04.35        
                  30.99     1:04.35 (33.36)                                        
 71 Maierle, Lauren           13 Westchester Aqua     1:07.33    1:04.57        
                  30.66     1:04.57 (33.91)                                        
 72 Crupie, Jordan            17 Racer X Aquatics     1:04.42    1:04.62        
                  30.87     1:04.62 (33.75)                                        
 73 Michaels, Giselle         13 Jersey Flyers Aq     1:11.11    1:04.64        
                  30.91     1:04.64 (33.73)                                        
 74 Martz, Emma               17 Racer X Aquatics     1:04.91    1:04.87        
                  30.49     1:04.87 (34.38)                                        
 75 Svensson, Victoria        16 All Star Aquatic     1:06.28    1:05.29        
                  31.43     1:05.29 (33.86)                                        
 76 Haas, Emma                15 Islanders Aquati     1:09.53    1:05.40        
                  31.15     1:05.40 (34.25)                                        
 77 Jordan, Noelle            16 Islanders Aquati       55.05Y   1:05.96        
                  31.13     1:05.96 (34.83)                                        
 78 Desalvo, Ella             17 Jersey Flyers Aq     1:06.25    1:06.26        
                  31.08     1:06.26 (35.18)                                        
 79 Lantry, Emma              14 Rockville Montgo     1:05.34    1:07.91        
                  32.09     1:07.91 (35.82)                                        
 -- Wilson, Taylor            16 Eagle Swim Team      1:02.91        DFS        
 -- McKee, Marin              16 Tide Swimming          59.68        DFS        
 -- Dvorak, Mia               17 Eagle Swim Team        52.70Y       DFS        
 
Event 4  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                49.74  OTW2
                50.49  OTW1
                53.79  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Wright, Jack        20 Univ of Virginia       51.15      51.24 FUT     20  
                  24.81       51.24 (26.43)                                        
  2 Surhoff, Austin     30 Unattached             50.86      51.48 FUT     17  
                  24.06       51.48 (27.42)                                        
  3 Jones, Roman        16 Jersey Flyers Aq       52.59      51.64 FUT     16  
                  24.82       51.64 (26.82)                                        
  4 Davidson, Matthew   20 Liberty Aquatics       51.76      51.83 FUT     15  
                  24.87       51.83 (26.96)                                        
  5 Cole, William       19 Univ of Virginia       51.89      51.87 FUT     14  
                  25.21       51.87 (26.66)                                        
  6 Folger, Samuel      18 Greenwood Swimmi       53.09      52.50 FUT     13  
                  25.71       52.50 (26.79)                                        
  7 Huffman, Benjamin   17 Occoquan Swimmin       53.15      53.38 FUT     12  
                  26.10       53.38 (27.28)                                        
  8 Cherches, Alan      16 Eagle Swim Team        53.09      53.88         11  
                  25.77       53.88 (28.11)                                        
Consolation Final
  9 Hazlett, Alexander  17 Greenwich Ywca D       54.14      52.62 FUT      9  
                  25.59       52.62 (27.03)                                        
 10 Sabovic, Adell      18 Asphalt Green Un       53.44      53.12 FUT      7  
                  25.45       53.12 (27.67)                                        
 11 Franklin, Alexande  18 Coast Guard Blue       53.21      53.41 FUT      6  
                  25.66       53.41 (27.75)                                        
 12 Bretz, Jason        17 All Star Aquatic       54.05      53.83          5  
                  25.88       53.83 (27.95)                                        
 13 McEnaney, Anderson  14 Edge Swim Club         53.55      53.89          4  
                  25.33       53.89 (28.56)                                        
 14 Mitchill, Andrew    18 Cheshire Y Sea D       53.95      53.98          3  
                  26.02       53.98 (27.96)                                        
 15 Greene, Andrew      16 Eagle Swim Team        53.54      54.15          2  
                  26.08       54.15 (28.07)                                        
 16 Zornan Ferguson, Z  15 Racer X Aquatics       54.11      54.56          1  
                  26.09       54.56 (28.47)                                        
C - Final
 17 Beebe, Grant        18 Nantucket Swimmi       54.20      54.44        
                  26.11       54.44 (28.33)                                        
 18 Benton, Taj         17 Eagle Swim Team        54.19      54.45        
                  26.22       54.45 (28.23)                                        
 19 Gurri, Niccolo      15 Annapolis Swim C       54.29      54.51        
                  26.75       54.51 (27.76)                                        
 20 Wang, Kyle          14 All Star Aquatic       54.63      54.60        
                  26.39       54.60 (28.21)                                        
 21 Zellner, Joseph     18 Cheshire Y Sea D       54.53      54.68        
                  26.33       54.68 (28.35)                                        
 22 Finkel, Justin      17 Cheshire Y Sea D       54.48      54.91        
                  27.24       54.91 (27.67)                                        
 23 Czartoryjski, Dami  14 Cheshire Y Sea D       54.47      54.94        
                  26.53       54.94 (28.41)                                        
 24 Gwyer, Henry        17 Poseidon Swimmin       54.60      55.39        
                  26.74       55.39 (28.65)                                        
 
Event 4  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                49.74  OTW2
                50.49  OTW1
                53.79  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Surhoff, Austin           30 Unattached             49.76      50.86 qFUT   
                  24.05       50.86 (26.81)                                        
  2 Wright, Jack              20 Univ of Virginia       51.23      51.15 qFUT   
                  24.60       51.15 (26.55)                                        
  3 Davidson, Matthew         20 Liberty Aquatics       53.29      51.76 qFUT   
                  24.71       51.76 (27.05)                                        
  4 Cole, William             19 Univ of Virginia       51.19      51.89 qFUT   
                  24.95       51.89 (26.94)                                        
  5 Jones, Roman              16 Jersey Flyers Aq       44.87Y     52.59 qFUT   
                  25.28       52.59 (27.31)                                        
  6 Cherches, Alan            16 Eagle Swim Team        54.33      53.09 qFUT   
                  25.76       53.09 (27.33)                                        
  6 Folger, Samuel            18 Greenwood Swimmi       54.66      53.09 qFUT   
                  25.65       53.09 (27.44)                                        
  8 Huffman, Benjamin         17 Occoquan Swimmin       54.10      53.15 qFUT   
                  26.11       53.15 (27.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Franklin, Alexander       18 Coast Guard Blue       46.18Y     53.21 qFUT   
                  24.79       53.21 (28.42)                                        
 10 Sabovic, Adell            18 Asphalt Green Un       51.52      53.44 qFUT   
                  25.78       53.44 (27.66)                                        
 11 Greene, Andrew            16 Eagle Swim Team        53.54      53.54 qFUT   
                  25.27       53.54 (28.27)                                        
 12 McEnaney, Anderson        14 Edge Swim Club         47.87Y     53.55 qFUT   
                  25.15       53.55 (28.40)                                        
 13 Mitchill, Andrew          18 Cheshire Y Sea D       55.00      53.95 q      
                  25.16       53.95 (28.79)                                        
 14 Bretz, Jason              17 All Star Aquatic       46.65Y     54.05 q      
                  26.15       54.05 (27.90)                                        
 15 Zornan Ferguson, Zachary  15 Racer X Aquatics       54.98      54.11 q      
                  25.71       54.11 (28.40)                                        
 16 Hazlett, Alexander        17 Greenwich Ywca D       52.19      54.14 q      
                  26.01       54.14 (28.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johnson, Brandon          20 Long Reach Swim        48.05Y     54.18 q      
                  25.40       54.18 (28.78)                                        
 18 Benton, Taj               17 Eagle Swim Team        48.07Y     54.19 q      
                  26.21       54.19 (27.98)                                        
 19 Beebe, Grant              18 Nantucket Swimmi       47.21Y     54.20 q      
                  25.99       54.20 (28.21)                                        
 20 Gurri, Niccolo            15 Annapolis Swim C       47.73Y     54.29 q      
                  26.17       54.29 (28.12)                                        
 21 Klinksiek, Konnar         20 Univ of Virginia       52.58      54.41 q      
                  25.90       54.41 (28.51)                                        
 22 Czartoryjski, Damian      14 Cheshire Y Sea D       46.61Y     54.47 q      
                  26.44       54.47 (28.03)                                        
 23 Finkel, Justin            17 Cheshire Y Sea D       47.05Y     54.48 q      
                  25.84       54.48 (28.64)                                        
 24 Zellner, Joseph           18 Cheshire Y Sea D       46.18Y     54.53 q      
                  25.29       54.53 (29.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Gwyer, Henry              17 Poseidon Swimmin       47.40Y     54.60        
                  26.25       54.60 (28.35)                                        
 26 Wang, Kyle                14 All Star Aquatic       48.20Y     54.63        
                  26.33       54.63 (28.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Baltaytis, Aaron          15 Jersey Flyers Aq       46.45Y     54.72        
                  26.33       54.72 (28.39)                                        
 28 Nunez, Ryan               16 Long Island Expr       47.54Y     54.86        
                  26.74       54.86 (28.12)                                        
 29 Oppenheim, Nathaniel      15 Ridgefield Aquat       53.66S     54.89        
                  26.12       54.89 (28.77)                                        
 30 Nagel, Luke               18 RAD                    47.15Y     55.15        
                  26.73       55.15 (28.42)                                        
 31 Baker, James              22 Team Pittsburgh        48.34Y     55.16        
                  27.31       55.16 (27.85)                                        
 32 Wells, James              29 Long Reach Swim        44.98Y     55.41        
                  26.15       55.41 (29.26)                                        
 33 Hu, Simon                 17 Eagle Swim Team        48.21Y     55.59        
                  26.70       55.59 (28.89)                                        
 34 Reice, Noah               16 Delaware Swim Te       47.32Y     55.62        
                  26.76       55.62 (28.86)                                        
 35 Hansen, Levi              16 Cavalier Swim Cl       47.83Y     55.68        
                  26.79       55.68 (28.89)                                        
 36 Gurri, Antonio            16 Annapolis Swim C       47.78Y     55.74        
                  26.13       55.74 (29.61)                                        
 37 Chiappinelli, Jason       16 Karishim Swim Cl       48.39Y     55.82        
                  26.78       55.82 (29.04)                                        
 38 Fowler, Aaron             16 Commonwealth Swi       47.21Y     55.87        
                  26.95       55.87 (28.92)                                        
 39 Bautz, Fletcher           16 Rockville Montgo       48.32Y     55.90        
                  26.63       55.90 (29.27)                                        
 40 Manheimer, Bryan          15 Badger Swim Club       48.39Y     56.13        
                  27.20       56.13 (28.93)                                        
 41 Graham, Evan              15 Annapolis Swim C     1:08.12      56.28        
                  26.84       56.28 (29.44)                                        
 42 Amos, Preston             16 Commonwealth Swi       57.63      56.29        
                  27.06       56.29 (29.23)                                        
 43 Adlianitski, Martin       17 Cheshire Y Sea D     1:02.10      56.37        
                  27.05       56.37 (29.32)                                        
 44 Verosko, John             17 Occoquan Swimmin       48.42Y     56.43        
                  26.96       56.43 (29.47)                                        
 45 Firtag, Benjamin          17 Occoquan Swimmin       47.67Y     56.50        
                  26.96       56.50 (29.54)                                        
 46 Lipka, Sam                17 Greenwood Swimmi       57.14      56.54        
                  27.65       56.54 (28.89)                                        
 47 Alfaro, Christopher       18 Rockville Montgo       58.59      56.64        
                  27.25       56.64 (29.39)                                        
 47 Benoit, Jenebi            18 Grenfin Aquatics       49.41Y     56.64        
                  26.21       56.64 (30.43)                                        
 49 Odim, Emmanuel            17 Rockville Montgo       47.95Y     56.65        
                  27.55       56.65 (29.10)                                        
 50 Webster, Jordan           17 Rockville Montgo       49.76Y     56.74        
                  26.77       56.74 (29.97)                                        
 51 Oey, Daevin               16 Unattached             48.12Y     56.90        
                  27.00       56.90 (29.90)                                        
 51 Rene, Damian              15 Naval Academy Aq       58.34      56.90        
                  27.51       56.90 (29.39)                                        
 53 Watkins, Owen             15 Rockville Montgo       48.45Y     56.94        
                  27.57       56.94 (29.37)                                        
 54 Rich, Andrew              16 Naval Academy Aq       47.40Y     56.98        
                  27.55       56.98 (29.43)                                        
 55 Ludwig, Santiago          18 All Star Aquatic     1:00.57      57.03        
                  27.37       57.03 (29.66)                                        
 56 Innis, Elijah             16 Greater Johnstow       49.32Y     57.36        
                  27.91       57.36 (29.45)                                        
 57 Kaminski, William         17 Jersey Flyers Aq     1:02.76      57.58        
                  27.67       57.58 (29.91)                                        
 58 Jensen, Matthew           14 Occoquan Swimmin       48.35Y     57.61        
                  27.53       57.61 (30.08)                                        
 59 Frost, Joshua             18 Rockville Montgo     1:02.07      58.23        
                  27.01       58.23 (31.22)                                        
 60 Keane, Logan              15 Panther Aquatic      1:02.09      59.04        
                  28.34       59.04 (30.70)                                        
 61 Danielson, Erik           18 Calvert Aquatics     1:02.57      59.32        
                  28.32       59.32 (31.00)                                        
 62 Colalillo, Anthony        32 Unattached             55.04    1:05.53        
                  24.86     1:05.53 (40.67)                                        
 -- Grendysz, Aiden           14 Occoquan Swimmin       59.97         DQ        
      False start
                  27.64          DQ (30.76)                                        
 -- Cattaneo, Matthew         14 Naval Academy Aq     1:05.53        DFS        
      Declared false start
 -- Lee, Christian            16 Badger Swim Club       53.59        DFS        
      Declared false start
 -- Kim, Hunter               18 Badger Swim Club       47.02Y       DFS        
      Declared false start
 
Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:09.55  OTW2
              1:10.99  OTW1
              1:15.99  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Skirboll, Zoe       16 Racer X Aquatics     1:11.65    1:10.40 OTW1    20  
                  32.85     1:10.40 (37.55)                                        
  2 Buckley, Mary       21 Cheshire Y Sea D     1:12.01    1:12.86 FUT     17  
                  33.61     1:12.86 (39.25)                                        
  3 Wu, Joyce           16 Rockville Montgo     1:15.16    1:13.66 FUT     16  
                  33.84     1:13.66 (39.82)                                        
  4 Bingley, Hanna      17 Rockville Montgo     1:14.21    1:13.70 FUT     15  
                  34.44     1:13.70 (39.26)                                        
  5 House, Cameron      14 All Star Aquatic     1:14.95    1:13.73 FUT     14  
                  34.18     1:13.73 (39.55)                                        
  6 Daniel, Abigail     17 Occoquan Swimmin     1:14.54    1:13.80 FUT     13  
                  35.15     1:13.80 (38.65)                                        
  7 Mudry, Vivian       18 Cheshire Y Sea D     1:15.07    1:14.05 FUT     12  
                  34.71     1:14.05 (39.34)                                        
  8 Wojdylo, Helen      23 Asphalt Green Un     1:14.51    1:14.38 FUT     11  
                  33.69     1:14.38 (40.69)                                        
Consolation Final
  9 Blanchard, Molly    16 Poseidon Swimmin     1:15.32    1:13.67 FUT      9  
                  35.51     1:13.67 (38.16)                                        
 10 Furman, Naomi       16 RAD                  1:15.59    1:14.71 FUT      7  
                  34.78     1:14.71 (39.93)                                        
 11 Prima, Marija       19 Shark Tank Racin     1:16.45    1:14.78 FUT      6  
                  35.20     1:14.78 (39.58)                                        
 12 Heilen, Sophia      17 Occoquan Swimmin     1:16.44    1:14.79 FUT      5  
                  35.76     1:14.79 (39.03)                                        
 13 Rothrock, Jessica   17 Annapolis Swim C     1:16.42    1:15.57 FUT      4  
                  35.55     1:15.57 (40.02)                                        
 14 Bartholomew, Isla   14 Rockville Montgo     1:16.30    1:15.72 FUT      3  
                  35.03     1:15.72 (40.69)                                        
 15 Madison, Kendall    14 Annapolis Swim C     1:15.84    1:16.32          2  
                  36.33     1:16.32 (39.99)                                        
 -- Severini, Sydney    16 Jersey Flyers Aq     1:16.38         DQ        
      Butterfly kick
                  35.06          DQ (40.98)                                        
C - Final
 17 Karp, Sienna        16 All Star Aquatic     1:17.27    1:14.61 FUT    
                  34.89     1:14.61 (39.72)                                        
 18 Hofmann, Caitlin    16 All Star Aquatic     1:16.82    1:15.80 FUT    
                  35.29     1:15.80 (40.51)                                        
 19 Bleil, Abigayle     15 Greenwich Ywca D     1:16.64    1:16.26        
                  35.75     1:16.26 (40.51)                                        
 20 Muzzy, Ava          15 Virginia Gators      1:17.10    1:16.61        
                  36.14     1:16.61 (40.47)                                        
 21 Diaz, Natalia       16 Eagle Swim Team      1:18.12    1:17.03        
                  35.78     1:17.03 (41.25)                                        
 22 Hannam, Emma        16 Occoquan Swimmin     1:17.35    1:17.43        
                  35.49     1:17.43 (41.94)                                        
 23 King, Abigail       13 Westchester Aqua     1:17.84    1:17.63        
                  36.92     1:17.63 (40.71)                                        
 24 Little, Anna        16 Norwin Aqua Club     1:18.17    1:19.21        
                  37.39     1:19.21 (41.82)                                        
 
Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:09.55  OTW2
              1:10.99  OTW1
              1:15.99  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Skirboll, Zoe             16 Racer X Aquatics     1:10.46    1:11.65 qFUT   
                  34.33     1:11.65 (37.32)                                        
  2 Buckley, Mary             21 Cheshire Y Sea D     1:13.32    1:12.01 qFUT   
                  33.70     1:12.01 (38.31)                                        
  3 Bingley, Hanna            17 Rockville Montgo     1:03.93Y   1:14.21 qFUT   
                  35.10     1:14.21 (39.11)                                        
  4 Wojdylo, Helen            23 Asphalt Green Un     1:10.99    1:14.51 qFUT   
                  34.36     1:14.51 (40.15)                                        
  5 Daniel, Abigail           17 Occoquan Swimmin     1:16.44    1:14.54 qFUT   
                  35.06     1:14.54 (39.48)                                        
  6 House, Cameron            14 All Star Aquatic     1:16.52    1:14.95 qFUT   
                  35.41     1:14.95 (39.54)                                        
  7 Mudry, Vivian             18 Cheshire Y Sea D     1:13.86    1:15.07 qFUT   
                  35.36     1:15.07 (39.71)                                        
  8 Wu, Joyce                 16 Rockville Montgo     1:12.23    1:15.16 qFUT   
                  34.06     1:15.16 (41.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blanchard, Molly          16 Poseidon Swimmin     1:14.07    1:15.32 qFUT   
                  35.25     1:15.32 (40.07)                                        
 10 Furman, Naomi             16 RAD                  1:04.40Y   1:15.59 qFUT   
                  36.16     1:15.59 (39.43)                                        
 11 Madison, Kendall          14 Annapolis Swim C     1:06.06Y   1:15.84 qFUT   
 12 Bartholomew, Isla         14 Rockville Montgo     1:17.26    1:16.30 q      
                  36.26     1:16.30 (40.04)                                        
 13 Severini, Sydney          16 Jersey Flyers Aq     1:14.90    1:16.38 q      
                  35.32     1:16.38 (41.06)                                        
 14 Rothrock, Jessica         17 Annapolis Swim C     1:05.24Y   1:16.42 q      
                  36.14     1:16.42 (40.28)                                        
 15 Heilen, Sophia            17 Occoquan Swimmin     1:17.37    1:16.44 q      
                  36.51     1:16.44 (39.93)                                        
 16 Prima, Marija             19 Shark Tank Racin     1:04.91Y   1:16.45 q      
                  35.44     1:16.45 (41.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bleil, Abigayle           15 Greenwich Ywca D     1:15.95    1:16.64 q      
                  35.79     1:16.64 (40.85)                                        
 18 Hofmann, Caitlin          16 All Star Aquatic     1:06.60Y   1:16.82 q      
                  36.34     1:16.82 (40.48)                                        
 19 Muzzy, Ava                15 Virginia Gators      1:14.14    1:17.10 q      
                  36.09     1:17.10 (41.01)                                        
 20 Karp, Sienna              16 All Star Aquatic     1:03.64Y   1:17.27 q      
                  36.21     1:17.27 (41.06)                                        
 21 Hannam, Emma              16 Occoquan Swimmin     1:16.91    1:17.35 q      
                  35.91     1:17.35 (41.44)                                        
 22 King, Abigail             13 Westchester Aqua     1:07.79Y   1:17.84 q      
                  37.51     1:17.84 (40.33)                                        
 23 Diaz, Natalia             16 Eagle Swim Team      1:17.43    1:18.12 q      
                  36.99     1:18.12 (41.13)                                        
 24 Little, Anna              16 Norwin Aqua Club     1:05.80Y   1:18.17 q      
                  36.67     1:18.17 (41.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Sebring, Carly            16 Rockville Montgo     1:17.35    1:18.31        
                  36.83     1:18.31 (41.48)                                        
 26 Harper, Haily             19 Long Reach Swim      1:06.53Y   1:18.47        
                  36.18     1:18.47 (42.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Wade, Katherine           17 Rockville Montgo     1:20.92    1:18.59        
                  37.90     1:18.59 (40.69)                                        
 28 Benzija, Samantha         16 Jersey Flyers Aq     1:07.35Y   1:18.81        
                  36.50     1:18.81 (42.31)                                        
 29 Yeagle, Carly             16 Eagle Swim Team      1:07.56Y   1:18.85        
                  37.26     1:18.85 (41.59)                                        
 29 Wang, Cindy               15 Westchester Aqua     1:07.05Y   1:18.85        
                  37.84     1:18.85 (41.01)                                        
 31 Cuneo, Esther             16 Edge Swim Club       1:06.99Y   1:18.98        
                  36.50     1:18.98 (42.48)                                        
 32 Tiernan, Meghan           16 Cheshire Y Sea D     1:07.39Y   1:19.04        
                  37.05     1:19.04 (41.99)                                        
 33 Redman, Emma              14 The Fish             1:16.40    1:19.10        
                  37.03     1:19.10 (42.07)                                        
 34 Haines, Erin              15 Rockville Montgo     1:06.27Y   1:19.12        
                  37.38     1:19.12 (41.74)                                        
 35 Haugen, Emily             17 Occoquan Swimmin     1:06.07Y   1:19.17        
                  38.06     1:19.17 (41.11)                                        
 36 Simko, Paige              17 Winchester Swim      1:06.52Y   1:19.31        
                  37.56     1:19.31 (41.75)                                        
 37 Barto, Julia              14 Cheshire Y Sea D     1:17.35    1:19.34        
                  37.83     1:19.34 (41.51)                                        
 38 Stipe, Heather            15 Annapolis Swim C     1:28.77    1:19.46        
                  38.03     1:19.46 (41.43)                                        
 39 Modder, Kathleen          16 The Fish             1:06.48Y   1:19.77        
                  36.69     1:19.77 (43.08)                                        
 40 Smyers, Molly             18 Racer X Aquatics     1:17.44    1:19.83        
                  37.84     1:19.83 (41.99)                                        
 41 Vega, Isabella            14 Westchester Aqua     1:17.31    1:20.09        
                  37.96     1:20.09 (42.13)                                        
 42 Newton, Tori              19 Cheshire Y Sea D     1:07.50Y   1:20.16        
                  37.86     1:20.16 (42.30)                                        
 43 Barto, Mary               17 Cheshire Y Sea D     1:07.57Y   1:20.18        
                  37.37     1:20.18 (42.81)                                        
 44 Zhang, Audrey             15 Commonwealth Swi     1:16.61    1:20.21        
                  38.31     1:20.21 (41.90)                                        
 45 Dorsey, Emma              17 Rockville Montgo     1:07.76Y   1:20.43        
                  39.08     1:20.43 (41.35)                                        
 46 Carpentieri, Jordan       16 Islanders Aquati     1:25.00    1:20.56        
                  37.85     1:20.56 (42.71)                                        
 47 Sunderhauf, Skylar        17 The Fish             1:06.89Y   1:20.61        
                  38.56     1:20.61 (42.05)                                        
 48 Dopson, Mia               17 Eagle Swim Team      1:06.66Y   1:20.69        
                  37.57     1:20.69 (43.12)                                        
 49 Villani, Savina           16 Greenwood Swimmi     1:06.86Y   1:20.84        
                  38.01     1:20.84 (42.83)                                        
 49 Whittaker, Colleen        18 Commonwealth Swi     1:13.61    1:20.84        
                  37.93     1:20.84 (42.91)                                        
 51 Phelps, Sophia            14 Nantucket Swimmi     1:07.61Y   1:21.18        
                  38.54     1:21.18 (42.64)                                        
 52 Frick, Olivia             16 Naval Academy Aq     1:16.75    1:21.24        
                  36.50     1:21.24 (44.74)                                        
 53 Byrne, Kelly              15 Westchester Aqua     1:18.93    1:21.29        
                  38.39     1:21.29 (42.90)                                        
 54 Zaidi, Alexia             16 Naval Academy Aq     1:06.98Y   1:21.31        
                  38.41     1:21.31 (42.90)                                        
 55 Davis, Rachel             16 Indian Valley Fa     1:07.98Y   1:21.39        
                  38.42     1:21.39 (42.97)                                        
 56 Shaffer, Elizabeth        15 Pine Richland Aq     1:19.97    1:21.48        
                  38.80     1:21.48 (42.68)                                        
 57 Lantry, Emma              14 Rockville Montgo     1:07.34Y   1:21.70        
                  37.81     1:21.70 (43.89)                                        
 58 Jee, Sydney               14 Greenwich Ywca D     1:08.06Y   1:21.95        
                  38.68     1:21.95 (43.27)                                        
 59 Deer, Abigail             18 The Fish             1:07.87Y   1:22.03        
                  38.83     1:22.03 (43.20)                                        
 60 Vollbrecht, Sarah         14 Shark Tank Racin     1:07.57Y   1:22.14        
                  38.32     1:22.14 (43.82)                                        
 61 Sayasithsena, Madeline    17 The Fish             1:20.87    1:22.44        
                  38.48     1:22.44 (43.96)                                        
 62 Standfield, Gabrielle     19 Annapolis Swim C     1:08.06Y   1:22.55        
                  38.93     1:22.55 (43.62)                                        
 63 Krucoff, Emily            15 Annapolis Swim C     1:10.61Y   1:23.29        
                  37.84     1:23.29 (45.45)                                        
 64 Desalvo, Ella             17 Jersey Flyers Aq     1:07.64Y   1:23.34        
                  40.11     1:23.34 (43.23)                                        
 65 Deitch, Caitlin           17 Naval Academy Aq     1:05.90Y   1:23.43        
                  39.30     1:23.43 (44.13)                                        
 66 Zhang, Luna               18 Rockville Montgo     1:07.83Y   1:23.45        
                  39.69     1:23.45 (43.76)                                        
 67 Bondikov, Sophia          14 Badger Swim Club     1:21.44    1:23.59        
                  39.98     1:23.59 (43.61)                                        
 68 Deitch, Daniella          15 Naval Academy Aq     1:23.33    1:23.68        
                  40.90     1:23.68 (42.78)                                        
 69 McCue, Kylie              17 Cheshire Y Sea D     1:27.76    1:24.86        
                  39.85     1:24.86 (45.01)                                        
 70 Zhang, Clara Ann          16 Rockville Montgo     1:07.81Y   1:25.45        
                  40.64     1:25.45 (44.81)                                        
 
Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:01.97  OTW2
              1:03.29  OTW1
              1:08.69  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Nichols, Noah       19 Univ of Virginia     1:02.72    1:02.11 OTW1    20  
                  29.13     1:02.11 (32.98)                                        
  2 Rhee, Dylan         19 Asphalt Green Un     1:03.30    1:03.03 OTW1    17  
                  30.19     1:03.03 (32.84)                                        
  3 Do, Aiken           17 The Fish             1:04.52    1:03.38 FUT     16  
                  29.98     1:03.38 (33.40)                                        
  4 Ioselevich, Arie    16 Trident Aquatic      1:05.82    1:04.69 FUT     15  
                  30.60     1:04.69 (34.09)                                        
  5 Baytin, Daniel      15 X-Cel Swimming       1:04.43    1:04.71 FUT     14  
                  30.14     1:04.71 (34.57)                                        
  6 Stankiewicz, Chris  23 Shark Tank Racin     1:05.18    1:04.75 FUT     13  
                  29.48     1:04.75 (35.27)                                        
  7 Linseisen, Erik     17 Edge Swim Club       1:05.86    1:05.20 FUT     12  
                  30.66     1:05.20 (34.54)                                        
  8 Hong, Joseph        18 Penn Charter Aqu     1:05.85    1:05.45 FUT     11  
                  30.20     1:05.45 (35.25)                                        
Consolation Final
  9 Cunningham, Joshua  17 Naval Academy Aq     1:05.86    1:03.81 FUT      9  
                  30.19     1:03.81 (33.62)                                        
 10 Ball, Jacob         23 Shark Tank Racin     1:07.00    1:05.41 FUT      7  
                  30.63     1:05.41 (34.78)                                        
 11 Kimwon, Alvin       17 Rockville Montgo     1:07.19    1:06.13 FUT      6  
                  31.17     1:06.13 (34.96)                                        
 12 Wolfson, Joshua     17 The Fish             1:06.94    1:06.52 FUT      5  
                  31.53     1:06.52 (34.99)                                        
 13 Velasquez, Angel    16 Eagle Aquatic CL     1:06.48    1:06.69 FUT      4  
                  30.98     1:06.69 (35.71)                                        
 14 Mitchill, Andrew    18 Cheshire Y Sea D     1:06.76    1:06.86 FUT      3  
                  30.76     1:06.86 (36.10)                                        
 15 Whittaker, Raymond  16 Commonwealth Swi     1:06.68    1:07.45 FUT      2  
                  32.29     1:07.45 (35.16)                                        
 16 Cherches, Alan      16 Eagle Swim Team      1:07.60    1:08.65 FUT      1  
                  32.20     1:08.65 (36.45)                                        
C - Final
 17 Garner, James       16 Rockville Montgo     1:07.65    1:07.04 FUT    
                  31.94     1:07.04 (35.10)                                        
 18 Assalone, Francesc  16 Badger Swim Club     1:07.97    1:07.85 FUT    
                  32.18     1:07.85 (35.67)                                        
 19 Spain, Noah         18 Tide Swimming        1:09.00    1:08.51 FUT    
                  32.24     1:08.51 (36.27)                                        
 20 Karahalis, Alexand  15 Delaware Swim Te     1:08.36    1:08.56 FUT    
                  32.02     1:08.56 (36.54)                                        
 21 Thomas, Joshua      17 Potomac Marlins      1:08.73    1:08.99        
                  32.29     1:08.99 (36.70)                                        
 22 Fouts, Gabriel      17 Rockville Montgo     1:09.11    1:09.05        
                  32.00     1:09.05 (37.05)                                        
 23 Chen, Edward        17 Cheshire Y Sea D     1:08.50    1:09.08        
                  32.15     1:09.08 (36.93)                                        
 24 Decatur, Connor     18 Rockville Montgo     1:08.96    1:11.30        
                  33.09     1:11.30 (38.21)                                        
 
Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:01.97  OTW2
              1:03.29  OTW1
              1:08.69  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nichols, Noah             19 Univ of Virginia     1:01.54    1:02.72 qOTW1  
                  29.37     1:02.72 (33.35)                                        
  2 Rhee, Dylan               19 Asphalt Green Un     1:03.41    1:03.30 qFUT   
                  30.11     1:03.30 (33.19)                                        
  3 Baytin, Daniel            15 X-Cel Swimming       1:06.95    1:04.43 qFUT   
                  30.16     1:04.43 (34.27)                                        
  4 Do, Aiken                 17 The Fish             1:03.82    1:04.52 qFUT   
                  31.02     1:04.52 (33.50)                                        
  5 Stankiewicz, Christopher  23 Shark Tank Racin     1:04.36    1:05.18 qFUT   
                  30.26     1:05.18 (34.92)                                        
  6 Ioselevich, Arie          16 Trident Aquatic      1:07.79    1:05.82 qFUT   
                  31.60     1:05.82 (34.22)                                        
  7 Hong, Joseph              18 Penn Charter Aqu     1:04.70    1:05.85 qFUT   
                  30.75     1:05.85 (35.10)                                        
  8 Linseisen, Erik           17 Edge Swim Club       1:07.76    1:05.86 qFUT   
                  31.49     1:05.86 (34.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cunningham, Joshua        17 Naval Academy Aq     1:06.62   J1:05.86 qFUT   
                  30.71     1:05.86 (35.15)                                        
 10 Velasquez, Angel          16 Eagle Aquatic CL       59.65Y   1:06.48 qFUT   
                  31.12     1:06.48 (35.36)                                        
 11 Whittaker, Raymond        16 Commonwealth Swi     1:08.51    1:06.68 qFUT   
                  31.38     1:06.68 (35.30)                                        
 12 Mitchill, Andrew          18 Cheshire Y Sea D     1:06.61    1:06.76 qFUT   
                  30.93     1:06.76 (35.83)                                        
 13 Wolfson, Joshua           17 The Fish             1:06.79    1:06.94 qFUT   
                  31.50     1:06.94 (35.44)                                        
 14 Ball, Jacob               23 Shark Tank Racin     1:03.17    1:07.00 qFUT   
                  31.35     1:07.00 (35.65)                                        
 15 Kimwon, Alvin             17 Rockville Montgo     1:08.77    1:07.19 qFUT   
                  31.85     1:07.19 (35.34)                                        
 16 Cherches, Alan            16 Eagle Swim Team      1:06.79    1:07.60 qFUT   
                  31.70     1:07.60 (35.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Garner, James             16 Rockville Montgo       58.75Y   1:07.65 qFUT   
                  32.06     1:07.65 (35.59)                                        
 18 Assalone, Francesco       16 Badger Swim Club       58.25Y   1:07.97 qFUT   
                  32.34     1:07.97 (35.63)                                        
 19 Karahalis, Alexander      15 Delaware Swim Te       56.85Y   1:08.36 qFUT   
                  32.20     1:08.36 (36.16)                                        
 20 Chen, Edward              17 Cheshire Y Sea D       56.85Y   1:08.50 qFUT   
                  32.27     1:08.50 (36.23)                                        
 21 Thomas, Joshua            17 Potomac Marlins        59.48Y   1:08.73 q      
                  32.53     1:08.73 (36.20)                                        
 22 Decatur, Connor           18 Rockville Montgo     1:00.48Y   1:08.96 q      
                  32.40     1:08.96 (36.56)                                        
 23 Spain, Noah               18 Tide Swimming          57.67Y   1:09.00 q      
                  32.50     1:09.00 (36.50)                                        
 24 Fouts, Gabriel            17 Rockville Montgo       57.20Y   1:09.11 q      
                  31.48     1:09.11 (37.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Arioti, Adriano           14 Rockville Montgo       59.90Y   1:09.23        
                  32.79     1:09.23 (36.44)                                        
 26 Helsby, Carter            20 Liberty Aquatics     1:00.80Y   1:09.32        
                  32.09     1:09.32 (37.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Bowers, Caiden            15 Eagle Swim Team      1:08.95    1:09.40        
                  32.85     1:09.40 (36.55)                                        
 28 Feng, Ethan               17 Whitewaters Swim       59.17Y   1:09.87        
                  33.12     1:09.87 (36.75)                                        
 29 Kazzi, Dominic            17 Annapolis Swim C       59.07Y   1:09.91        
                  33.21     1:09.91 (36.70)                                        
 30 Garufi, Christian         30 Nantucket Swimmi       58.98Y   1:09.97        
                  32.61     1:09.97 (37.36)                                        
 31 Oppenheim, Nathaniel      15 Ridgefield Aquat     1:07.97S   1:10.07        
                  33.03     1:10.07 (37.04)                                        
 32 Hannam, Emmett            18 Occoquan Swimmin       59.45Y   1:10.12        
                  32.40     1:10.12 (37.72)                                        
 33 Jee, Ryan                 17 Greenwich Ywca D       57.23Y   1:10.21        
                  32.44     1:10.21 (37.77)                                        
 34 Zhu, Stuart               16 Eagle Swim Team      1:08.46    1:10.38        
                  32.86     1:10.38 (37.52)                                        
 34 Cho, Young                16 Rockville Montgo     1:00.64Y   1:10.38        
                  33.12     1:10.38 (37.26)                                        
 36 Gray, Matthew             18 RAD                  1:00.52Y   1:10.39        
                  33.17     1:10.39 (37.22)                                        
 37 Lee, Andrew               15 Una Jfac             1:00.93Y   1:10.41        
                  32.67     1:10.41 (37.74)                                        
 38 Rawcliffe, Randall        16 Charter Oak Aqua     1:01.27Y   1:10.65        
                  33.80     1:10.65 (36.85)                                        
 39 Kaminski, William         17 Jersey Flyers Aq     1:00.72Y   1:10.75        
                  33.28     1:10.75 (37.47)                                        
 40 Bitz, Kyle                16 Eagle Swim Team        59.71Y   1:10.78        
                  33.63     1:10.78 (37.15)                                        
 40 Gluzman, Joshua           15 Trident Aquatic      1:01.05Y   1:10.78        
                  32.57     1:10.78 (38.21)                                        
 42 Quach, Harrison           15 Rockville Montgo       59.65Y   1:10.82        
                  33.04     1:10.82 (37.78)                                        
 43 Milligan, Fraser          18 Edge Swim Club       1:00.82Y   1:10.85        
                  34.41     1:10.85 (36.44)                                        
 44 Jia, Aaron                13 Dragon Swim Team     1:00.81Y   1:10.96        
                  33.60     1:10.96 (37.36)                                        
 45 Newland, Bennett          16 Occoquan Swimmin     1:00.10Y   1:10.98        
                  33.50     1:10.98 (37.48)                                        
 46 Danielson, Erik           18 Calvert Aquatics     1:01.37Y   1:11.00        
                  33.34     1:11.00 (37.66)                                        
 47 Jiang, Kevin              15 Westchester Aqua     1:00.29Y   1:11.04        
                  33.81     1:11.04 (37.23)                                        
 47 Yi, Jason                 17 Jersey Flyers Aq       59.12Y   1:11.04        
                  33.36     1:11.04 (37.68)                                        
 49 Reice, Noah               16 Delaware Swim Te       58.55Y   1:11.26        
                  32.86     1:11.26 (38.40)                                        
 50 Cannistra, Jake           15 All Star Aquatic     1:19.38    1:11.33        
                  33.43     1:11.33 (37.90)                                        
 51 Gauthier, Peter           16 Cheshire Y Sea D     1:00.63Y   1:11.35        
                  34.03     1:11.35 (37.32)                                        
 52 Heath, Michael            18 Rockville Montgo     1:14.47    1:11.39        
                  33.50     1:11.39 (37.89)                                        
 53 Carper, Matt              16 Pine Richland Aq       58.86Y   1:11.73        
                  34.54     1:11.73 (37.19)                                        
 54 Zeineddin, Pierre         18 Rockville Montgo     1:00.11Y   1:11.87        
                  33.51     1:11.87 (38.36)                                        
 55 Arioti, Alessandro        18 Rockville Montgo     1:00.04Y   1:11.93        
                  33.28     1:11.93 (38.65)                                        
 56 Mercer, Cooper            16 Occoquan Swimmin     1:00.41Y   1:11.96        
                  34.14     1:11.96 (37.82)                                        
 57 Hoban, Owen               15 Occoquan Swimmin     1:00.95Y   1:12.08        
                  33.76     1:12.08 (38.32)                                        
 58 Zellner, Joseph           18 Cheshire Y Sea D       57.89Y   1:12.53        
                  32.67     1:12.53 (39.86)                                        
 59 Warnagiris, Paul          16 Winchester Swim      1:00.78Y   1:13.12        
                  34.36     1:13.12 (38.76)                                        
 60 Rene, Damian              15 Naval Academy Aq     1:24.02    1:13.24        
                  35.01     1:13.24 (38.23)                                        
 61 Friel, Kole               17 Racer X Aquatics     1:01.85Y   1:13.49        
                  34.16     1:13.49 (39.33)                                        
 62 Keane, Logan              15 Panther Aquatic      1:01.23Y   1:14.17        
                  33.58     1:14.17 (40.59)                                        
 63 Lagamao, Jerick Luke      15 Cheshire Y Sea D     1:15.79    1:14.25        
                  35.41     1:14.25 (38.84)                                        
 64 Benton, Taj               17 Eagle Swim Team      1:00.26Y   1:14.48        
                  35.43     1:14.48 (39.05)                                        
 65 Wang, Silas               16 Cheshire Y Sea D     1:01.48Y   1:14.68        
                  35.77     1:14.68 (38.91)                                        
 66 James, Michael            16 Rockville Montgo     1:00.69Y   1:15.00        
                  33.93     1:15.00 (41.07)                                        
 67 Frost, Joshua             18 Rockville Montgo     1:16.90    1:15.27        
                  35.16     1:15.27 (40.11)                                        
 68 Arquillano, Melson Jayve  15 Unattached           1:19.53    1:15.65        
                  35.05     1:15.65 (40.60)                                        
 69 Rieger, John-joseph       18 The Fish             1:16.82    1:15.73        
                  35.07     1:15.73 (40.66)                                        
 70 Innis, Elijah             16 Greater Johnstow     1:03.58Y   1:18.19        
                  36.34     1:18.19 (41.85)                                        
 71 Long, Cael                17 Greater Johnstow     1:01.14Y   1:18.29        
                  35.46     1:18.29 (42.83)                                        
 -- Jackson, William          17 All Star Aquatic       59.19Y        DQ        
      False start
                  33.20          DQ (36.30)                                        
 -- Roychoudhury, Devayan     17 Una West             1:00.66Y       DFS        
      Declared false start
 -- Kim, Hunter               18 Badger Swim Club     1:06.51        DFS        
      Declared false start
 -- Pitta, Charlie            18 Naval Academy Aq     1:01.37Y       DFS        
      Declared false start
 
Event 7  Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:44.01  OTW2
              8:48.09  OTW1
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shimizu-Bowers, Ha  16 Badger Swim Club     8:58.80    8:52.60         20  
                                1:02.81 ( )     1:36.03 (33.22)     2:09.28 (33.25)
        2:42.98 (33.70)     3:16.37 (33.39)     3:50.22 (33.85)     4:23.71 (33.49)
        4:57.68 (33.97)     5:31.29 (33.61)     6:05.02 (33.73)     6:38.46 (33.44)
        7:12.61 (34.15)     7:46.60 (33.99)     8:20.51 (33.91)     8:52.60 (32.09)
  2 Knapp, Sophia       16 Tide Swimming        8:55.40    8:53.06         17  
                  30.04     1:03.07 (33.03)     1:36.41 (33.34)     2:09.92 (33.51)
        2:43.24 (33.32)     3:16.68 (33.44)     3:50.04 (33.36)     4:23.61 (33.57)
        4:57.01 (33.40)     5:30.67 (33.66)     6:04.35 (33.68)     6:38.21 (33.86)
        7:12.46 (34.25)     7:46.61 (34.15)     8:20.53 (33.92)     8:53.06 (32.53)
  3 McKenna, Mary       15 Long Island Expr     8:56.28    8:53.64         16  
                  31.13     1:04.42 (33.29)     1:37.87 (33.45)     2:11.42 (33.55)
        2:44.78 (33.36)     3:18.42 (33.64)     3:52.04 (33.62)     4:25.68 (33.64)
        4:59.41 (33.73)     5:33.15 (33.74)     6:06.95 (33.80)     6:40.83 (33.88)
        7:12.27 (31.44)     7:48.37 (36.10)     8:22.03 (33.66)     8:53.64 (31.61)
  4 Abruzzo, Mia        18 Plymouth Whitema     8:53.59    8:56.17         15  
                  30.58     1:03.87 (33.29)     1:37.21 (33.34)     2:10.80 (33.59)
        2:44.00 (33.20)     3:17.74 (33.74)     3:51.20 (33.46)     4:25.09 (33.89)
        4:58.53 (33.44)     5:32.25 (33.72)     6:06.05 (33.80)     6:39.95 (33.90)
        7:13.91 (33.96)     7:48.26 (34.35)     8:22.55 (34.29)     8:56.17 (33.62)
  5 Smith, Madison      15 Rockville Montgo     9:59.02Y   9:06.44         14  
                  30.87     1:04.97 (34.10)     1:39.72 (34.75)     2:14.33 (34.61)
        2:47.45 (33.12)     3:23.48 (36.03)     3:58.20 (34.72)     4:32.70 (34.50)
        5:07.24 (34.54)     5:41.94 (34.70)     6:07.78 (25.84)     6:51.98 (44.20)
        7:26.87 (34.89)     8:01.41 (34.54)     8:25.33 (23.92)     9:06.44 (41.11)
  6 Foster, Payton      15 Greenwich Ywca D     9:09.56    9:10.57         13  
                  31.27     1:04.56 (33.29)     1:38.62 (34.06)     2:12.46 (33.84)
        2:46.77 (34.31)     3:21.47 (34.70)     3:56.10 (34.63)     4:30.64 (34.54)
        5:05.58 (34.94)     5:40.54 (34.96)     6:15.71 (35.17)     6:51.33 (35.62)
        7:26.56 (35.23)     8:02.19 (35.63)     8:29.12 (26.93)     9:10.57 (41.45)
  7 Watts, Courtney     15 The Fish             9:06.23    9:11.66         12  
                  29.62     1:03.34 (33.72)     1:37.64 (34.30)     2:12.45 (34.81)
        2:47.19 (34.74)     3:22.06 (34.87)     3:56.86 (34.80)     4:32.02 (35.16)
        5:07.16 (35.14)     5:42.55 (35.39)     6:17.87 (35.32)     6:53.04 (35.17)
        7:28.25 (35.21)     8:03.68 (35.43)     8:38.45 (34.77)     9:11.66 (33.21)
  8 Anderson, Kate      15 Westchester Aqua     9:26.26    9:15.51         11  
                  31.45     1:04.41 (32.96)     1:38.32 (33.91)     2:12.75 (34.43)
        2:47.73 (34.98)     3:22.50 (34.77)     3:57.84 (35.34)     4:33.35 (35.51)
        5:08.73 (35.38)     5:44.30 (35.57)     6:19.89 (35.59)     6:55.54 (35.65)
        7:30.81 (35.27)     8:05.78 (34.97)     8:41.26 (35.48)     9:15.51 (34.25)
  9 Martel, Alyssa      15 Occoquan Swimmin     9:23.46    9:16.36          9  
                  30.61     1:04.81 (34.20)     1:39.03 (34.22)     2:13.96 (34.93)
        2:48.88 (34.92)     3:23.80 (34.92)     3:58.84 (35.04)     4:34.25 (35.41)
        5:09.47 (35.22)     5:45.00 (35.53)     6:20.40 (35.40)     6:56.02 (35.62)
        7:31.42 (35.40)     8:06.98 (35.56)     8:42.07 (35.09)     9:16.36 (34.29)
 10 Vega, Isabella      14 Westchester Aqua     9:23.35    9:17.71          7  
                  32.18     1:06.43 (34.25)     1:41.72 (35.29)     2:16.77 (35.05)
        2:51.96 (35.19)     3:26.98 (35.02)     4:02.40 (35.42)     4:37.57 (35.17)
        4:59.14 (21.57)     5:48.13 (48.99)     6:15.22 (27.09)     6:58.68 (43.46)
        7:34.68 (36.00)     8:09.73 (35.05)     8:44.13 (34.40)     9:17.71 (33.58)
 11 Phillips, Courtney  16 Poseidon Swimmin     9:29.48    9:18.74          6  
                  33.29     1:08.78 (35.49)     1:44.59 (35.81)     2:19.86 (35.27)
        2:54.72 (34.86)     3:29.80 (35.08)     4:03.91 (34.11)     4:38.90 (34.99)
        5:13.40 (34.50)     5:48.35 (34.95)     6:23.51 (35.16)     6:58.55 (35.04)
        7:33.33 (34.78)     8:08.68 (35.35)     8:43.91 (35.23)     9:18.74 (34.83)
 12 Soubier, Rachel     16 Rockville Montgo     9:17.02    9:19.22          5  
                  31.88     1:06.04 (34.16)     1:41.25 (35.21)     2:16.47 (35.22)
        2:52.38 (35.91)     3:28.32 (35.94)     4:04.63 (36.31)     4:40.71 (36.08)
        5:16.08 (35.37)     5:51.47 (35.39)     6:24.24 (32.77)     7:02.11 (37.87)
        7:37.49 (35.38)     8:12.14 (34.65)     8:39.82 (27.68)     9:19.22 (39.40)
 13 Bergstrom, Nora     18 Cheshire Y Sea D     9:20.08    9:22.20          4  
                  32.40     1:06.67 (34.27)     1:42.05 (35.38)     2:17.11 (35.06)
        2:52.41 (35.30)     3:27.71 (35.30)     4:03.05 (35.34)     4:38.33 (35.28)
        5:13.93 (35.60)     5:49.52 (35.59)     6:25.19 (35.67)     7:00.90 (35.71)
        7:36.70 (35.80)     8:12.51 (35.81)     8:47.95 (35.44)     9:22.20 (34.25)
 14 Blake, Katherine    17 Rockville Montgo    10:08.39Y   9:23.74          3  
                  32.61     1:08.59 (35.98)     1:44.14 (35.55)     2:20.39 (36.25)
        2:56.39 (36.00)     3:32.50 (36.11)     4:08.09 (35.59)     4:44.05 (35.96)
        5:18.87 (34.82)     5:54.61 (35.74)     6:29.81 (35.20)     7:05.31 (35.50)
        7:40.07 (34.76)     8:15.36 (35.29)     8:49.83 (34.47)     9:23.74 (33.91)
 15 Brown, Laurel       18 Commonwealth Swi     9:14.57    9:25.59          2  
                  31.73     1:06.60 (34.87)     1:41.28 (34.68)     2:16.86 (35.58)
        2:52.06 (35.20)     3:27.71 (35.65)     4:03.21 (35.50)     4:39.37 (36.16)
        5:15.13 (35.76)     5:51.30 (36.17)     6:26.98 (35.68)     7:03.23 (36.25)
        7:38.61 (35.38)     8:14.62 (36.01)     8:50.32 (35.70)     9:25.59 (35.27)
 16 Morgan, Grace       15 Winchester Swim      9:16.03    9:26.75          1  
                  31.47     1:05.46 (33.99)     1:40.34 (34.88)     2:15.42 (35.08)
        2:50.76 (35.34)     3:26.47 (35.71)     4:02.24 (35.77)     4:38.12 (35.88)
        5:14.29 (36.17)     5:50.30 (36.01)     6:26.80 (36.50)     7:02.97 (36.17)
        7:39.15 (36.18)     8:15.40 (36.25)     8:51.87 (36.47)     9:26.75 (34.88)
 17 Arnold, Lauren      17 Badger Swim Club    10:19.18Y   9:26.92        
                  32.52     1:07.58 (35.06)     1:43.02 (35.44)     2:18.67 (35.65)
        2:54.48 (35.81)     3:30.39 (35.91)     4:06.34 (35.95)     4:42.43 (36.09)
        5:18.10 (35.67)     5:53.89 (35.79)     6:29.65 (35.76)     7:05.18 (35.53)
        7:40.87 (35.69)     8:16.41 (35.54)     8:51.96 (35.55)     9:26.92 (34.96)
 18 Giles, Rylie        17 Ridgefield Aquat     9:17.51    9:27.05        
                  31.76     1:06.04 (34.28)     1:35.30 (29.26)     2:16.12 (40.82)
        2:50.74 (34.62)     3:27.58 (36.84)     4:03.63 (36.05)     4:39.77 (36.14)
        5:15.94 (36.17)     5:52.24 (36.30)     6:26.63 (34.39)     7:04.91 (38.28)
        7:41.21 (36.30)     8:17.77 (36.56)     8:47.44 (29.67)     9:27.05 (39.61)
 19 Ceely, Kiera        17 Rockville Montgo    10:30.47Y   9:29.24        
                  32.38     1:08.39 (36.01)     1:44.00 (35.61)     2:19.92 (35.92)
        2:55.71 (35.79)     3:31.31 (35.60)     4:07.12 (35.81)     4:42.95 (35.83)
        5:19.26 (36.31)     5:55.11 (35.85)     6:30.93 (35.82)     7:06.63 (35.70)
        7:42.46 (35.83)     8:18.28 (35.82)     8:50.09 (31.81)     9:29.24 (39.15)
 20 Caponiti, Adrianna  14 Rockville Montgo    10:39.00Y   9:33.71        
                  31.98     1:07.04 (35.06)     1:34.45 (27.41)     2:17.96 (43.51)
        2:54.21 (36.25)     3:30.41 (36.20)     4:06.79 (36.38)     4:42.90 (36.11)
        5:19.65 (36.75)     5:56.37 (36.72)     6:26.76 (30.39)     7:10.33 (43.57)
        7:46.65 (36.32)     8:22.81 (36.16)     8:58.62 (35.81)     9:33.71 (35.09)
 21 Baca, Emma          16 Naval Academy Aq    10:35.41Y   9:33.94        
                  32.10     1:06.88 (34.78)     1:42.28 (35.40)     2:18.29 (36.01)
        2:54.16 (35.87)     3:30.23 (36.07)     4:06.53 (36.30)     4:42.76 (36.23)
        5:19.14 (36.38)     5:55.82 (36.68)     6:32.21 (36.39)     7:08.85 (36.64)
        7:45.43 (36.58)     8:22.38 (36.95)     8:58.83 (36.45)     9:33.94 (35.11)
 22 Sheridan, Rory      15 Westchester Aqua    10:37.47Y   9:34.73        
                  32.94     1:09.10 (36.16)     1:45.42 (36.32)     2:21.54 (36.12)
        2:58.03 (36.49)     3:34.27 (36.24)     4:10.99 (36.72)     4:46.81 (35.82)
        5:23.35 (36.54)     5:59.67 (36.32)     6:36.07 (36.40)     7:12.30 (36.23)
        7:48.61 (36.31)     8:25.01 (36.40)     9:00.86 (35.85)     9:34.73 (33.87)
 23 Hardart, Lucy       17 Naval Academy Aq    10:21.93Y   9:36.62        
                  32.63     1:08.21 (35.58)     1:43.83 (35.62)     2:19.69 (35.86)
        2:55.66 (35.97)     3:31.57 (35.91)     4:07.63 (36.06)     4:44.16 (36.53)
        5:20.50 (36.34)     5:57.13 (36.63)     6:33.63 (36.50)     7:10.61 (36.98)
        7:47.05 (36.44)     8:23.83 (36.78)     9:00.32 (36.49)     9:36.62 (36.30)
 24 Hofmann, Caitlin    16 All Star Aquatic    10:30.40Y   9:37.04        
                  32.44     1:07.68 (35.24)     1:44.07 (36.39)     2:20.44 (36.37)
        2:57.06 (36.62)     3:33.62 (36.56)     4:10.40 (36.78)     4:47.05 (36.65)
        5:24.23 (37.18)     6:00.84 (36.61)     6:37.86 (37.02)     7:14.16 (36.30)
        7:50.71 (36.55)     8:26.67 (35.96)     9:02.23 (35.56)     9:37.04 (34.81)
 25 Lazar, Penelope     14 Greenwich Ywca D     9:21.92    9:38.52        
                  30.66     1:05.07 (34.41)     1:40.42 (35.35)     2:16.40 (35.98)
        2:52.57 (36.17)     3:28.93 (36.36)     4:05.56 (36.63)     4:42.78 (37.22)
        5:19.63 (36.85)     5:56.78 (37.15)     6:34.25 (37.47)     7:11.45 (37.20)
        7:48.69 (37.24)     8:25.46 (36.77)     9:02.39 (36.93)     9:38.52 (36.13)
 26 Swatts, Chloe       15 Tide Swimming        9:25.42    9:38.75        
                  31.84     1:06.31 (34.47)     1:42.07 (35.76)     2:17.50 (35.43)
        2:53.46 (35.96)     3:29.55 (36.09)     4:06.29 (36.74)     4:43.18 (36.89)
        5:20.31 (37.13)     5:56.84 (36.53)     6:34.37 (37.53)     7:11.37 (37.00)
        7:48.80 (37.43)     8:25.83 (37.03)     9:02.29 (36.46)     9:38.75 (36.46)
 27 Klein, Neala        13 Westchester Aqua    10:28.74Y   9:38.95        
                  32.94     1:08.58 (35.64)     1:45.00 (36.42)     2:21.35 (36.35)
        2:58.05 (36.70)     3:34.65 (36.60)     4:11.40 (36.75)     4:47.95 (36.55)
        5:24.59 (36.64)     6:01.31 (36.72)     6:38.01 (36.70)     7:14.68 (36.67)
        7:51.34 (36.66)     8:27.40 (36.06)     9:03.75 (36.35)     9:38.95 (35.20)
 28 Peterson, Daphne    17 Charter Oak Aqua    10:22.29Y   9:43.47        
                  32.64     1:08.24 (35.60)     1:45.02 (36.78)     2:21.35 (36.33)
        2:57.97 (36.62)     3:34.42 (36.45)     4:11.62 (37.20)     4:48.31 (36.69)
        5:25.27 (36.96)     6:02.15 (36.88)     6:39.47 (37.32)     7:16.60 (37.13)
        7:54.07 (37.47)     8:30.49 (36.42)     9:07.41 (36.92)     9:43.47 (36.06)
 29 Iimi, Rin           16 Rockville Montgo    10:37.27Y   9:45.28        
                  33.53     1:09.87 (36.34)     1:46.97 (37.10)     2:24.17 (37.20)
        3:01.61 (37.44)     3:38.72 (37.11)     4:15.81 (37.09)     4:52.82 (37.01)
        5:29.61 (36.79)     6:06.10 (36.49)     6:43.11 (37.01)     7:19.47 (36.36)
        7:56.17 (36.70)     8:32.61 (36.44)     9:09.78 (37.17)     9:45.28 (35.50)
 30 Stahl, Kimberleagh  17 Occoquan Swimmin    10:38.78Y   9:46.68        
                  33.39     1:09.95 (36.56)     1:47.00 (37.05)     2:24.12 (37.12)
        3:01.44 (37.32)     3:38.39 (36.95)     4:15.28 (36.89)     4:52.26 (36.98)
        5:29.22 (36.96)     6:06.20 (36.98)     6:43.67 (37.47)     7:20.51 (36.84)
        7:58.16 (37.65)     8:35.32 (37.16)     9:13.06 (37.74)     9:46.68 (33.62)
 31 Siegel, Rebecca     16 Greenwood Swimmi    10:33.49Y   9:47.76        
                  33.12     1:08.89 (35.77)     1:45.51 (36.62)     2:22.76 (37.25)
        3:00.13 (37.37)     3:37.91 (37.78)     4:15.42 (37.51)     4:52.73 (37.31)
        5:30.15 (37.42)     6:07.59 (37.44)     6:44.91 (37.32)     7:21.87 (36.96)
        7:58.75 (36.88)     8:35.92 (37.17)     9:12.38 (36.46)     9:47.76 (35.38)
 32 Dean, Selah         18 The Fish            10:36.61Y   9:48.05        
                  33.49     1:09.60 (36.11)     1:45.82 (36.22)     2:22.55 (36.73)
        2:59.33 (36.78)     3:36.14 (36.81)     4:12.87 (36.73)     4:50.01 (37.14)
        5:26.66 (36.65)     6:04.14 (37.48)     6:42.05 (37.91)     7:19.75 (37.70)
        7:57.05 (37.30)     8:34.52 (37.47)     9:11.80 (37.28)     9:48.05 (36.25)
 33 Krucoff, Emily      15 Annapolis Swim C    10:33.48Y   9:48.52        
                  32.32     1:08.03 (35.71)     1:44.91 (36.88)     2:21.57 (36.66)
        2:51.25 (29.68)     3:35.79 (44.54)     4:13.40 (37.61)     4:50.68 (37.28)
        5:28.08 (37.40)     6:05.88 (37.80)     6:43.29 (37.41)     7:21.02 (37.73)
        7:58.26 (37.24)     8:35.38 (37.12)     9:12.43 (37.05)     9:48.52 (36.09)
 34 Worth, Brooke       15 Occoquan Swimmin    10:39.00Y   9:48.54        
                  32.68     1:08.69 (36.01)     1:44.89 (36.20)     2:21.88 (36.99)
        2:43.11 (21.23)                             2:59.22 ( )     3:36.76 (37.54)
      5:29.63 (1:52.87)     6:07.83 (38.20)     6:44.54 (36.71)     7:22.99 (38.45)
        7:59.78 (36.79)     8:37.31 (37.53)     9:13.21 (35.90)     9:48.54 (35.33)
 35 Driscoll, Kenzie    16 Commonwealth Swi    10:37.14Y   9:49.01        
                  25.63     1:10.19 (44.56)     1:47.11 (36.92)     2:24.19 (37.08)
        3:01.81 (37.62)     3:39.03 (37.22)     4:16.95 (37.92)     4:53.84 (36.89)
        5:31.65 (37.81)     6:08.67 (37.02)     6:46.39 (37.72)     7:23.57 (37.18)
        8:00.87 (37.30)     8:37.35 (36.48)     9:14.17 (36.82)     9:49.01 (34.84)
 36 Ossi, Luciana       14 Rockville Montgo    10:39.00Y   9:57.13        
                  33.51     1:10.67 (37.16)     1:48.33 (37.66)     2:25.32 (36.99)
        2:56.10 (30.78)     3:40.44 (44.34)     4:18.04 (37.60)     4:56.07 (38.03)
        5:28.10 (32.03)     6:11.93 (43.83)     6:47.54 (35.61)     7:27.97 (40.43)
        8:06.09 (38.12)     8:43.82 (37.73)     9:20.89 (37.07)     9:57.13 (36.24)
 37 Cleal, Lilly        17 The Fish             9:14.98   10:10.44        
                  31.43     1:06.42 (34.99)     1:43.42 (37.00)     2:21.21 (37.79)
        2:59.92 (38.71)     3:37.81 (37.89)     4:16.68 (38.87)     4:56.26 (39.58)
        5:35.84 (39.58)     6:16.07 (40.23)     6:55.47 (39.40)     7:35.73 (40.26)
        8:14.92 (39.19)     8:53.93 (39.01)     9:32.76 (38.83)    10:10.44 (37.68)
 -- Kulynych-Irvin, St  16 Naval Academy Aq     9:27.15         DQ        
 
Event 8  Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             15:35.69  OTW2
             15:44.89  OTW1
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dinunzio, Robert    16 Tide Swimming       15:53.80   15:54.83         20  
                  27.78       58.58 (30.80)     1:29.71 (31.13)     2:01.24 (31.53)
        2:33.01 (31.77)     3:04.68 (31.67)     3:36.61 (31.93)     4:08.65 (32.04)
        4:41.03 (32.38)     5:13.13 (32.10)     5:45.54 (32.41)     6:17.37 (31.83)
        6:49.60 (32.23)     7:21.33 (31.73)     7:51.43 (30.10)     8:25.45 (34.02)
        8:57.68 (32.23)     9:29.53 (31.85)    10:01.81 (32.28)    10:34.03 (32.22)
       11:04.03 (30.00)    11:38.62 (34.59)    12:10.71 (32.09)    12:43.21 (32.50)
       13:15.51 (32.30)    13:47.75 (32.24)    14:20.18 (32.43)    14:52.28 (32.10)
       15:24.17 (31.89)    15:54.83 (30.66)                                        
  2 Corey, Luke         15 Naval Academy Aq    15:33.31Y  16:06.09         17  
                  28.92     1:00.37 (31.45)     1:32.23 (31.86)     2:04.77 (32.54)
        2:36.87 (32.10)     3:09.15 (32.28)     3:41.89 (32.74)     4:14.23 (32.34)
        4:46.80 (32.57)     5:19.58 (32.78)     5:52.19 (32.61)     6:24.55 (32.36)
        6:57.46 (32.91)     7:30.05 (32.59)     8:02.49 (32.44)     8:34.80 (32.31)
        9:07.35 (32.55)     9:39.66 (32.31)    10:12.00 (32.34)    10:44.82 (32.82)
       11:17.04 (32.22)    11:49.84 (32.80)    12:22.34 (32.50)    12:54.74 (32.40)
       13:27.40 (32.66)    13:59.84 (32.44)    14:31.79 (31.95)    15:03.93 (32.14)
       15:35.39 (31.46)    16:06.09 (30.70)                                        
  3 Huffman, Benjamin   17 Occoquan Swimmin    16:53.61   16:14.49         16  
                  30.12     1:01.86 (31.74)     1:35.07 (33.21)     2:07.02 (31.95)
        2:39.97 (32.95)     3:12.60 (32.63)     3:45.28 (32.68)     4:17.86 (32.58)
        4:50.46 (32.60)     5:23.17 (32.71)     5:55.96 (32.79)     6:28.80 (32.84)
        7:01.79 (32.99)     7:34.52 (32.73)     8:06.85 (32.33)     8:39.66 (32.81)
        9:12.44 (32.78)     9:45.30 (32.86)    10:17.64 (32.34)    10:50.28 (32.64)
       11:22.98 (32.70)    11:55.24 (32.26)    12:27.82 (32.58)    13:00.40 (32.58)
       13:33.27 (32.87)    14:05.97 (32.70)    14:38.75 (32.78)    15:11.32 (32.57)
       15:43.70 (32.38)    16:14.49 (30.79)                                        
  4 Santos, Sean        17 Rockville Montgo    16:21.88   16:22.73         15  
                  29.77     1:01.66 (31.89)     1:33.93 (32.27)     2:06.29 (32.36)
        2:38.96 (32.67)     3:11.49 (32.53)     3:44.18 (32.69)     4:16.65 (32.47)
        4:49.73 (33.08)     5:22.46 (32.73)     5:55.52 (33.06)     6:28.45 (32.93)
        7:01.73 (33.28)     7:34.67 (32.94)     8:07.79 (33.12)     8:40.70 (32.91)
        9:13.81 (33.11)     9:46.76 (32.95)    10:19.75 (32.99)    10:52.85 (33.10)
       11:25.83 (32.98)    11:58.82 (32.99)    12:32.21 (33.39)    13:05.42 (33.21)
       13:38.54 (33.12)    14:11.99 (33.45)    14:45.02 (33.03)    15:17.87 (32.85)
       15:51.08 (33.21)    16:22.73 (31.65)                                        
  5 Rohr, Bryce         14 Potomac Marlins     16:14.21Y  16:31.49         14  
                  28.36     1:00.07 (31.71)     1:30.86 (30.79)     2:05.18 (34.32)
        2:29.96 (24.78)                             2:38.01 ( )     3:11.08 (33.07)
        3:44.47 (33.39)     4:17.77 (33.30)     4:51.30 (33.53)     5:24.91 (33.61)
        5:58.61 (33.70)   7:39.34 (1:40.73)     8:12.43 (33.09)     8:45.76 (33.33)
        9:19.07 (33.31)     9:52.50 (33.43)    10:26.01 (33.51)    10:59.79 (33.78)
       11:33.00 (33.21)    12:06.43 (33.43)    12:39.76 (33.33)    13:13.18 (33.42)
       13:46.30 (33.12)    14:19.72 (33.42)    14:53.34 (33.62)    15:26.95 (33.61)
       15:56.04 (29.09)    16:31.49 (35.45)                                        
  6 Kohm, Zachary       18 Plymouth Whitema    15:43.48   16:33.69         13  
                  29.54     1:01.69 (32.15)     1:34.33 (32.64)     2:07.10 (32.77)
        2:40.61 (33.51)     3:13.76 (33.15)     3:47.36 (33.60)     4:20.64 (33.28)
        4:54.14 (33.50)     5:27.21 (33.07)     6:00.60 (33.39)     6:33.77 (33.17)
        7:07.25 (33.48)     7:40.64 (33.39)     8:14.28 (33.64)     8:48.25 (33.97)
        9:21.55 (33.30)     9:55.24 (33.69)    10:28.78 (33.54)    11:01.91 (33.13)
       11:35.91 (34.00)    12:08.96 (33.05)    12:42.82 (33.86)    13:16.14 (33.32)
       13:49.30 (33.16)    14:22.59 (33.29)    14:56.31 (33.72)    15:29.04 (32.73)
       16:02.26 (33.22)    16:33.69 (31.43)                                        
  7 Hardart, Max        17 Badger Swim Club    17:00.62   16:34.11         12  
                  29.58     1:02.08 (32.50)     1:34.55 (32.47)     2:07.47 (32.92)
        2:40.33 (32.86)     3:13.44 (33.11)     3:46.40 (32.96)     4:19.72 (33.32)
        4:52.80 (33.08)     5:26.07 (33.27)     5:59.12 (33.05)     6:32.59 (33.47)
        7:05.86 (33.27)     7:39.42 (33.56)     8:12.88 (33.46)     8:46.51 (33.63)
        9:20.02 (33.51)     9:53.41 (33.39)    10:26.89 (33.48)    11:00.36 (33.47)
       11:33.72 (33.36)    12:07.26 (33.54)    12:40.86 (33.60)    13:14.47 (33.61)
       13:48.10 (33.63)    14:21.77 (33.67)    14:55.35 (33.58)    15:28.94 (33.59)
       16:02.19 (33.25)    16:34.11 (31.92)                                        
  8 Clark, George       16 Charter Oak Aqua    16:52.47   16:34.65         11  
                  29.79     1:02.06 (32.27)     1:34.91 (32.85)     2:07.98 (33.07)
        2:41.13 (33.15)     3:14.48 (33.35)     3:47.70 (33.22)     4:21.16 (33.46)
        4:54.55 (33.39)     5:28.05 (33.50)     6:01.58 (33.53)     6:35.07 (33.49)
        7:08.41 (33.34)     7:42.07 (33.66)     8:15.65 (33.58)     8:49.38 (33.73)
        9:22.91 (33.53)     9:56.51 (33.60)    10:29.89 (33.38)    11:03.45 (33.56)
       11:37.06 (33.61)    12:10.67 (33.61)    12:44.29 (33.62)    13:17.93 (33.64)
       13:51.49 (33.56)    14:24.97 (33.48)    14:58.26 (33.29)    15:31.77 (33.51)
       16:03.81 (32.04)    16:34.65 (30.84)                                        
  9 Broderick, Patrick  15 Long Island Expr    16:45.25   16:35.14          9  
                  29.78     1:02.02 (32.24)     1:34.70 (32.68)     2:07.95 (33.25)
        2:41.22 (33.27)     3:14.47 (33.25)     3:47.72 (33.25)     4:21.14 (33.42)
        4:54.55 (33.41)     5:28.01 (33.46)     6:01.48 (33.47)     6:35.03 (33.55)
        7:08.56 (33.53)     7:42.19 (33.63)     8:15.77 (33.58)     8:49.35 (33.58)
        9:23.00 (33.65)     9:56.65 (33.65)    10:30.15 (33.50)    11:03.41 (33.26)
       11:37.12 (33.71)    12:10.79 (33.67)    12:44.45 (33.66)    13:18.09 (33.64)
       13:51.21 (33.12)    14:24.74 (33.53)    14:53.46 (28.72)    15:31.72 (38.26)
       15:58.92 (27.20)    16:35.14 (36.22)                                        
 10 Kim, Daniel         17 UN-BA               16:14.13   16:38.12          7  
                  29.97     1:02.26 (32.29)     1:35.02 (32.76)     2:07.92 (32.90)
        2:41.12 (33.20)     3:14.62 (33.50)     3:48.19 (33.57)     4:21.91 (33.72)
        4:55.50 (33.59)     5:29.10 (33.60)     5:56.07 (26.97)     6:36.16 (40.09)
        7:04.77 (28.61)     7:43.45 (38.68)     8:10.46 (27.01)     8:50.69 (40.23)
        9:16.55 (25.86)     9:58.14 (41.59)    10:27.23 (29.09)    11:05.59 (38.36)
       11:34.35 (28.76)    12:13.05 (38.70)    12:41.94 (28.89)    13:20.42 (38.48)
       13:48.17 (27.75)    14:27.75 (39.58)    15:01.10 (33.35)    15:34.27 (33.17)
       16:06.66 (32.39)    16:38.12 (31.46)                                        
 11 Gilbert, Peter      16 Occoquan Swimmin    17:07.02   16:38.53          6  
                  29.34     1:01.39 (32.05)     1:34.06 (32.67)     2:07.35 (33.29)
        2:40.75 (33.40)     3:14.67 (33.92)     3:47.82 (33.15)     4:21.14 (33.32)
        4:54.35 (33.21)     5:28.25 (33.90)     6:01.34 (33.09)     6:34.93 (33.59)
        7:08.17 (33.24)     7:41.72 (33.55)     8:14.72 (33.00)     8:48.30 (33.58)
        9:21.55 (33.25)     9:55.24 (33.69)    10:28.45 (33.21)    11:02.34 (33.89)
       11:35.69 (33.35)    12:09.78 (34.09)    12:43.49 (33.71)    13:17.82 (34.33)
       13:51.51 (33.69)    14:25.74 (34.23)    14:59.67 (33.93)    15:33.67 (34.00)
       16:06.11 (32.44)    16:38.53 (32.42)                                        
 12 Begin, Brady        15 Rockville Montgo    16:44.00Y  16:45.63          5  
                  30.23     1:03.60 (33.37)     1:37.15 (33.55)     2:11.00 (33.85)
        2:44.68 (33.68)     3:18.33 (33.65)     3:52.28 (33.95)     4:25.90 (33.62)
        4:59.87 (33.97)     5:33.55 (33.68)     6:07.50 (33.95)     6:41.17 (33.67)
        7:15.16 (33.99)     7:48.45 (33.29)     8:22.19 (33.74)     8:55.81 (33.62)
        9:29.88 (34.07)    10:03.53 (33.65)    10:37.66 (34.13)    11:11.35 (33.69)
       11:44.89 (33.54)    12:18.65 (33.76)    12:52.54 (33.89)    13:26.00 (33.46)
       13:59.54 (33.54)    14:32.93 (33.39)    15:06.66 (33.73)    15:39.84 (33.18)
       16:13.44 (33.60)    16:45.63 (32.19)                                        
 13 Kupsky, Eric        15 Unattached          17:00.55   16:46.50          4  
                  29.21     1:01.16 (31.95)     1:34.02 (32.86)     2:06.73 (32.71)
        2:39.91 (33.18)     3:13.05 (33.14)     3:43.72 (30.67)     4:19.58 (35.86)
        4:52.81 (33.23)     5:26.51 (33.70)     6:00.33 (33.82)     6:34.16 (33.83)
        7:08.08 (33.92)     7:41.82 (33.74)     8:15.68 (33.86)     8:49.74 (34.06)
        9:19.28 (29.54)     9:58.21 (38.93)    10:32.44 (34.23)    11:06.65 (34.21)
       11:40.81 (34.16)    12:15.32 (34.51)    12:49.67 (34.35)    13:23.73 (34.06)
       13:57.88 (34.15)    14:31.76 (33.88)    15:06.38 (34.62)    15:40.20 (33.82)
       16:13.84 (33.64)    16:46.50 (32.66)                                        
 14 Hansen, Levi        16 Cavalier Swim Cl    17:13.49   16:54.73          3  
                  30.06     1:03.08 (33.02)     1:36.35 (33.27)     2:10.25 (33.90)
        2:43.81 (33.56)     3:17.80 (33.99)     3:51.83 (34.03)     4:25.52 (33.69)
        4:59.56 (34.04)     5:33.49 (33.93)     6:07.69 (34.20)     6:41.96 (34.27)
        7:16.23 (34.27)     7:50.30 (34.07)     8:24.38 (34.08)     8:58.67 (34.29)
        9:32.84 (34.17)    10:07.08 (34.24)    10:41.39 (34.31)    11:15.69 (34.30)
       11:49.68 (33.99)    12:23.77 (34.09)    12:58.16 (34.39)    13:32.07 (33.91)
       14:06.34 (34.27)    14:40.55 (34.21)    15:15.06 (34.51)    15:48.81 (33.75)
       16:17.14 (28.33)    16:54.73 (37.59)                                        
 15 Lara, Austin        16 Badger Swim Club    16:58.30   16:55.26          2  
                  30.83     1:03.77 (32.94)     1:36.95 (33.18)     2:10.33 (33.38)
        2:44.06 (33.73)     3:17.47 (33.41)     3:51.12 (33.65)     4:24.88 (33.76)
        4:58.72 (33.84)     5:33.04 (34.32)     6:06.86 (33.82)     6:40.64 (33.78)
        7:14.41 (33.77)     7:48.32 (33.91)     8:14.16 (25.84)     8:56.51 (42.35)
        9:30.58 (34.07)    10:04.79 (34.21)    10:39.05 (34.26)    11:13.36 (34.31)
       11:39.93 (26.57)    12:22.00 (42.07)    12:48.13 (26.13)                    
                                                   15:05.70 ( )    15:47.45 (41.75)
       16:22.04 (34.59)    16:55.26 (33.22)                                        
 16 Borjigin, Orluke    16 Rockville Montgo    16:21.17Y  16:56.49          1  
                  30.18     1:02.89 (32.71)     1:35.84 (32.95)     2:09.20 (33.36)
        2:32.33 (23.13)                             2:42.56 ( )     3:16.13 (33.57)
        3:49.78 (33.65)     4:23.67 (33.89)     4:57.53 (33.86)     5:31.61 (34.08)
        6:05.78 (34.17)   7:48.44 (1:42.66)     8:22.52 (34.08)     8:57.12 (34.60)
        9:31.40 (34.28)    10:05.98 (34.58)    10:40.23 (34.25)    11:14.85 (34.62)
       11:49.17 (34.32)    12:23.57 (34.40)    12:58.06 (34.49)    13:32.44 (34.38)
       14:06.80 (34.36)    14:41.24 (34.44)    15:15.20 (33.96)    15:49.37 (34.17)
       16:23.13 (33.76)    16:56.49 (33.36)                                        
 17 Rupp, William       16 Badger Swim Club    17:05.61   16:58.14        
                  30.54     1:03.52 (32.98)     1:37.51 (33.99)     2:11.27 (33.76)
        2:45.35 (34.08)     3:19.25 (33.90)     3:53.34 (34.09)     4:27.20 (33.86)
        4:54.58 (27.38)     5:35.41 (40.83)     6:02.47 (27.06)     6:43.51 (41.04)
        7:17.91 (34.40)     7:51.67 (33.76)     8:25.83 (34.16)     8:59.84 (34.01)
        9:34.14 (34.30)    10:08.15 (34.01)    10:42.44 (34.29)    11:16.48 (34.04)
       11:47.42 (30.94)    12:24.74 (37.32)    12:54.75 (30.01)    13:33.02 (38.27)
       14:05.32 (32.30)    14:41.80 (36.48)    15:16.23 (34.43)    15:50.43 (34.20)
       16:25.05 (34.62)    16:58.14 (33.09)                                        
 18 Saadeddin, Saadedd  15 Trident Aquatic     17:16.19   17:00.32        
                  28.97     1:00.38 (31.41)     1:32.94 (32.56)     2:05.58 (32.64)
        2:38.83 (33.25)     3:12.24 (33.41)     3:46.26 (34.02)     4:20.16 (33.90)
        4:54.44 (34.28)     5:28.51 (34.07)     6:02.45 (33.94)     6:36.49 (34.04)
        7:11.29 (34.80)     7:46.17 (34.88)     8:21.45 (35.28)     8:56.20 (34.75)
        9:25.99 (29.79)    10:06.21 (40.22)    10:41.14 (34.93)    11:15.39 (34.25)
       11:49.44 (34.05)    12:24.50 (35.06)    12:58.79 (34.29)    13:33.30 (34.51)
       14:08.64 (35.34)    14:44.25 (35.61)    15:19.07 (34.82)    15:54.13 (35.06)
       16:28.32 (34.19)    17:00.32 (32.00)                                        
 19 Decker, Nathan      15 Naval Academy Aq    16:27.59Y  17:06.00        
                  29.32     1:01.44 (32.12)     1:34.71 (33.27)     2:08.84 (34.13)
        2:43.63 (34.79)     3:18.34 (34.71)     3:53.03 (34.69)     4:27.67 (34.64)
        5:02.37 (34.70)     5:37.35 (34.98)     6:12.20 (34.85)     6:47.15 (34.95)
        7:15.98 (28.83)     7:56.93 (40.95)     8:31.97 (35.04)     9:06.88 (34.91)
        9:41.31 (34.43)    10:15.76 (34.45)    10:50.38 (34.62)    11:24.74 (34.36)
       11:59.63 (34.89)    12:34.28 (34.65)    13:08.19 (33.91)    13:42.86 (34.67)
       14:17.88 (35.02)    14:51.87 (33.99)    15:25.84 (33.97)    15:59.51 (33.67)
       16:33.49 (33.98)    17:06.00 (32.51)                                        
 20 Long, Noah          15 Racer X Aquatics    16:59.33   17:10.46        
                  29.49     1:01.66 (32.17)     1:34.40 (32.74)     2:07.75 (33.35)
        2:41.45 (33.70)     3:15.60 (34.15)     3:49.78 (34.18)     4:23.65 (33.87)
        4:57.85 (34.20)     5:32.37 (34.52)     6:06.82 (34.45)     6:40.90 (34.08)
        7:15.59 (34.69)     7:50.07 (34.48)     8:24.38 (34.31)     8:58.79 (34.41)
        9:34.01 (35.22)    10:09.22 (35.21)    10:42.73 (33.51)    11:18.27 (35.54)
       11:53.30 (35.03)    12:28.82 (35.52)    13:04.84 (36.02)    13:39.84 (35.00)
       14:15.17 (35.33)    14:51.08 (35.91)    15:26.74 (35.66)    16:02.31 (35.57)
       16:36.72 (34.41)    17:10.46 (33.74)                                        
 21 Goodman, Jonah      17 Long Island Expr    16:18.15Y  17:12.01        
                  30.48     1:04.06 (33.58)     1:38.22 (34.16)     2:12.56 (34.34)
        2:47.20 (34.64)     3:21.94 (34.74)     3:56.72 (34.78)     4:31.58 (34.86)
        5:06.57 (34.99)     5:41.30 (34.73)     6:16.07 (34.77)     6:50.83 (34.76)
        7:25.79 (34.96)     8:00.48 (34.69)     8:35.37 (34.89)     9:10.00 (34.63)
        9:44.72 (34.72)    10:19.50 (34.78)    10:54.37 (34.87)    11:28.84 (34.47)
       12:03.64 (34.80)    12:38.01 (34.37)    13:12.65 (34.64)    13:47.35 (34.70)
       14:21.94 (34.59)    14:56.13 (34.19)    15:30.37 (34.24)    16:04.54 (34.17)
       16:38.52 (33.98)    17:12.01 (33.49)                                        
 22 Page, Connor        17 Annapolis Swim C    16:38.18Y  17:14.18        
                  27.58       59.14 (31.56)     1:32.88 (33.74)     2:07.24 (34.36)
        2:41.81 (34.57)     3:16.97 (35.16)     3:51.89 (34.92)     4:26.93 (35.04)
        5:02.19 (35.26)     5:37.93 (35.74)     6:12.80 (34.87)     6:48.52 (35.72)
        7:23.70 (35.18)     7:59.60 (35.90)     8:35.20 (35.60)     9:10.87 (35.67)
        9:45.81 (34.94)    10:21.20 (35.39)    10:56.56 (35.36)    11:31.73 (35.17)
       12:07.23 (35.50)    12:42.19 (34.96)    13:14.94 (32.75)    13:49.54 (34.60)
       14:24.20 (34.66)    14:59.01 (34.81)    15:33.43 (34.42)    16:07.71 (34.28)
       16:41.14 (33.43)    17:14.18 (33.04)                                        
 23 Diano, Andrew       17 Long Island Expr    17:10.82   17:14.95        
                  29.88     1:03.12 (33.24)     1:37.16 (34.04)     2:11.54 (34.38)
        2:46.00 (34.46)     3:20.63 (34.63)     3:55.14 (34.51)     4:29.80 (34.66)
        5:04.52 (34.72)     5:39.25 (34.73)     6:14.02 (34.77)     6:48.94 (34.92)
        7:24.13 (35.19)     7:58.97 (34.84)     8:34.17 (35.20)     9:09.45 (35.28)
        9:44.74 (35.29)    10:19.53 (34.79)    10:54.26 (34.73)    11:28.95 (34.69)
       11:56.30 (27.35)    12:38.66 (42.36)    13:13.82 (35.16)    13:48.90 (35.08)
       14:24.39 (35.49)    14:59.42 (35.03)    15:34.33 (34.91)    16:08.58 (34.25)
       16:36.24 (27.66)    17:14.95 (38.71)                                        
 24 Boehme, Matthew     16 Unattached          17:00.37   17:17.35        
                  28.43     1:00.24 (31.81)     1:33.20 (32.96)     2:07.32 (34.12)
        2:41.52 (34.20)     3:16.11 (34.59)     3:50.22 (34.11)     4:25.19 (34.97)
        4:59.91 (34.72)     5:34.87 (34.96)     6:09.44 (34.57)     6:44.79 (35.35)
        7:19.98 (35.19)     7:55.46 (35.48)     8:30.37 (34.91)     9:05.31 (34.94)
        9:40.31 (35.00)    10:15.48 (35.17)    10:50.66 (35.18)    11:26.00 (35.34)
       12:01.09 (35.09)    12:36.50 (35.41)    13:11.72 (35.22)    13:47.40 (35.68)
       14:22.62 (35.22)    14:58.34 (35.72)    15:33.32 (34.98)    16:08.48 (35.16)
       16:43.27 (34.79)    17:17.35 (34.08)                                        
 25 Gray, Matthew       18 RAD                 17:18.27   17:31.83        
                  30.99     1:06.18 (35.19)     1:41.74 (35.56)     2:17.67 (35.93)
        2:53.33 (35.66)     3:29.05 (35.72)     4:04.71 (35.66)     4:40.33 (35.62)
        5:15.98 (35.65)     5:50.85 (34.87)     6:26.19 (35.34)     7:01.27 (35.08)
        7:36.55 (35.28)     8:11.54 (34.99)     8:47.02 (35.48)     9:21.77 (34.75)
        9:57.50 (35.73)    10:32.72 (35.22)    11:08.28 (35.56)    11:43.34 (35.06)
       12:18.92 (35.58)    12:53.92 (35.00)    13:29.42 (35.50)    14:04.18 (34.76)
       14:39.49 (35.31)    15:14.30 (34.81)    15:49.51 (35.21)    16:24.01 (34.50)
       16:52.78 (28.77)    17:31.83 (39.05)                                        
 26 McFall, Campbell    14 Indian Valley Fa    16:39.98Y  17:35.38        
                  29.25     1:01.90 (32.65)     1:36.01 (34.11)     2:11.05 (35.04)
        2:46.23 (35.18)     3:21.54 (35.31)     3:56.69 (35.15)     4:32.25 (35.56)
        5:07.68 (35.43)     5:43.55 (35.87)     6:19.27 (35.72)     6:54.90 (35.63)
        7:30.77 (35.87)     8:06.40 (35.63)     8:42.08 (35.68)     9:17.69 (35.61)
        9:53.27 (35.58)    10:28.71 (35.44)    11:04.36 (35.65)    11:40.25 (35.89)
       12:16.02 (35.77)    12:51.79 (35.77)    13:27.44 (35.65)    14:03.34 (35.90)
       14:39.07 (35.73)    15:14.85 (35.78)    15:50.77 (35.92)    16:26.04 (35.27)
       17:01.46 (35.42)    17:35.38 (33.92)                                        
 27 Tierney, Brady      16 RAD                 16:40.19Y  17:54.20        
                  30.00     1:03.34 (33.34)     1:37.45 (34.11)     2:12.07 (34.62)
        2:46.64 (34.57)     3:21.83 (35.19)     3:57.30 (35.47)     4:32.91 (35.61)
        5:09.08 (36.17)     5:45.49 (36.41)     6:21.62 (36.13)     6:57.76 (36.14)
        7:34.17 (36.41)     8:10.72 (36.55)     8:47.17 (36.45)     9:23.80 (36.63)
       10:00.37 (36.57)    10:36.68 (36.31)    11:13.39 (36.71)    11:49.99 (36.60)
       12:27.26 (37.27)    13:03.45 (36.19)    13:40.50 (37.05)    14:17.10 (36.60)
       14:53.82 (36.72)    15:30.19 (36.37)    16:06.63 (36.44)    16:42.64 (36.01)
       17:19.02 (36.38)    17:54.20 (35.18)                                        
 -- Pitta, Charlie      18 Naval Academy Aq    16:51.14        DFS        
      Declared false start
 
Event 9  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.24  OTW2
              2:01.69  OTW1
              2:07.79  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Weinstein, Claire   14 Westchester Aqua     2:02.82    2:00.95 OTW1    20  
                  28.85       59.30 (30.45)     1:30.00 (30.70)     2:00.95 (30.95)
  2 Skirboll, Zoe       16 Racer X Aquatics     2:04.58    2:02.13 FUT     17  
                  28.94       59.98 (31.04)     1:31.33 (31.35)     2:02.13 (30.80)
  3 Claesson, Emily     16 Tide Swimming        2:04.76    2:04.09 FUT     16  
                  28.78       59.92 (31.14)     1:32.04 (32.12)     2:04.09 (32.05)
  4 Knapp, Sophia       16 Tide Swimming        2:04.39    2:04.15 FUT     15  
                  29.04       59.87 (30.83)     1:32.20 (32.33)     2:04.15 (31.95)
  5 Smith, Madison      15 Rockville Montgo     2:05.36    2:04.37 FUT     14  
                  29.30     1:00.99 (31.69)     1:33.24 (32.25)     2:04.37 (31.13)
  6 Lynch, Meghan       17 Greenwich Ywca D     2:05.27    2:04.47 FUT     13  
                  28.55     1:00.39 (31.84)     1:32.38 (31.99)     2:04.47 (32.09)
  7 Tyler, Alexandra    18 Cheshire Y Sea D     2:05.44    2:04.62 FUT     12  
                  28.84     1:00.66 (31.82)     1:32.60 (31.94)     2:04.62 (32.02)
  8 Bezanson, Maya      14 Westchester Aqua     2:06.83    2:05.60 FUT     11  
                  29.79     1:01.47 (31.68)     1:33.94 (32.47)     2:05.60 (31.66)
Consolation Final
  9 Murphy, Sophie      18 Cheshire Y Sea D     2:08.87    2:06.54 FUT      9  
                  29.45     1:02.28 (32.83)     1:34.91 (32.63)     2:06.54 (31.63)
 10 Anderson, Kate      15 Westchester Aqua     2:08.14    2:07.31 FUT      7  
                  29.78     1:01.74 (31.96)     1:34.41 (32.67)     2:07.31 (32.90)
 11 West, Lauren        16 All Star Aquatic     2:08.85    2:08.27          6  
                  29.68     1:02.22 (32.54)     1:35.59 (33.37)     2:08.27 (32.68)
 12 Soubier, Rachel     16 Rockville Montgo     2:08.85    2:08.85          5  
                  30.72     1:03.51 (32.79)     1:37.01 (33.50)     2:08.85 (31.84)
 13 Giles, Rylie        17 Ridgefield Aquat     2:08.72    2:09.02          4  
                  30.16     1:02.97 (32.81)     1:36.20 (33.23)     2:09.02 (32.82)
 14 Watts, Courtney     15 The Fish             2:09.05    2:09.37          3  
                  29.92     1:02.66 (32.74)     1:36.84 (34.18)     2:09.37 (32.53)
 15 McKenna, Mary       15 Long Island Expr     2:09.12    2:10.06          2  
                  30.67     1:03.80 (33.13)     1:37.21 (33.41)     2:10.06 (32.85)
 16 Deierlein, Brianna  14 Una Rac              2:09.15    2:10.24          1  
                  30.04     1:02.55 (32.51)     1:36.93 (34.38)     2:10.24 (33.31)
C - Final
 17 Buchanan, Anita     15 Naval Academy Aq     2:10.01    2:07.55 FUT    
                  29.22     1:00.71 (31.49)     1:33.73 (33.02)     2:07.55 (33.82)
 18 Martel, Alyssa      15 Occoquan Swimmin     2:09.34    2:07.74 FUT    
                  29.70     1:02.34 (32.64)     1:35.55 (33.21)     2:07.74 (32.19)
 19 Swatts, Chloe       15 Tide Swimming        2:09.16    2:08.62        
                  29.82     1:02.18 (32.36)     1:35.48 (33.30)     2:08.62 (33.14)
 20 Li, Mia             17 Eagle Swim Team      2:10.52    2:10.12        
                  30.38     1:02.84 (32.46)     1:36.18 (33.34)     2:10.12 (33.94)
 21 Volk, Alexandra     17 Eagle Swim Team      2:09.30    2:10.29        
                  29.84     1:02.78 (32.94)     1:36.62 (33.84)     2:10.29 (33.67)
 22 Yang, Georgia       16 All Star Aquatic     2:09.50    2:10.62        
                  30.00     1:03.03 (33.03)     1:36.85 (33.82)     2:10.62 (33.77)
 23 Arnold, Lauren      17 Badger Swim Club     2:10.58    2:11.13        
                  31.08     1:04.30 (33.22)     1:37.83 (33.53)     2:11.13 (33.30)
 24 Carline, Jill       17 Unattached           2:09.84    2:11.16        
                  29.62     1:02.32 (32.70)     1:36.43 (34.11)     2:11.16 (34.73)
 
Event 9  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.24  OTW2
              2:01.69  OTW1
              2:07.79  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Weinstein, Claire         14 Westchester Aqua     2:01.54    2:02.82 qFUT   
                  28.59       59.48 (30.89)     1:31.28 (31.80)     2:02.82 (31.54)
  2 Knapp, Sophia             16 Tide Swimming        2:03.92    2:04.39 qFUT   
                  29.16     1:00.57 (31.41)     1:32.49 (31.92)     2:04.39 (31.90)
  3 Skirboll, Zoe             16 Racer X Aquatics     2:03.40    2:04.58 qFUT   
                  30.07     1:01.75 (31.68)     1:33.59 (31.84)     2:04.58 (30.99)
  4 Claesson, Emily           16 Tide Swimming        2:04.13    2:04.76 qFUT   
                  29.18     1:00.42 (31.24)     1:32.81 (32.39)     2:04.76 (31.95)
  5 Shimizu-Bowers, Hana      16 Badger Swim Club     2:04.29    2:05.02 qFUT   
                  29.86     1:01.49 (31.63)     1:33.56 (32.07)     2:05.02 (31.46)
  6 Lynch, Meghan             17 Greenwich Ywca D     2:02.89    2:05.27 qFUT   
                  29.35     1:01.28 (31.93)     1:33.46 (32.18)     2:05.27 (31.81)
  7 Smith, Madison            15 Rockville Montgo     1:48.95Y   2:05.36 qFUT   
                  29.13     1:00.85 (31.72)     1:33.61 (32.76)     2:05.36 (31.75)
  8 Tyler, Alexandra          18 Cheshire Y Sea D     2:06.17    2:05.44 qFUT   
                  29.51     1:01.39 (31.88)     1:33.21 (31.82)     2:05.44 (32.23)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bezanson, Maya            14 Westchester Aqua     2:05.66    2:06.83 qFUT   
                  29.89     1:01.99 (32.10)     1:34.53 (32.54)     2:06.83 (32.30)
 10 Anderson, Kate            15 Westchester Aqua     1:53.75Y   2:08.14 q      
                  30.02     1:02.17 (32.15)     1:35.03 (32.86)     2:08.14 (33.11)
 11 Giles, Rylie              17 Ridgefield Aquat     2:09.25    2:08.72 q      
                  29.80     1:02.40 (32.60)     1:35.84 (33.44)     2:08.72 (32.88)
 12 Soubier, Rachel           16 Rockville Montgo     2:09.24    2:08.85 q      
                  30.76     1:03.68 (32.92)     1:36.78 (33.10)     2:08.85 (32.07)
 12 West, Lauren              16 All Star Aquatic     2:09.86    2:08.85 q      
                  29.45     1:02.03 (32.58)     1:35.22 (33.19)     2:08.85 (33.63)
 14 Murphy, Sophie            18 Cheshire Y Sea D     2:09.36    2:08.87 q      
                  29.84     1:02.45 (32.61)     1:35.47 (33.02)     2:08.87 (33.40)
 15 Watts, Courtney           15 The Fish             2:08.49    2:09.05 q      
                  29.74     1:02.30 (32.56)     1:36.42 (34.12)     2:09.05 (32.63)
 16 McKenna, Mary             15 Long Island Expr     2:07.97    2:09.12 q      
                  30.61     1:03.22 (32.61)     1:36.60 (33.38)     2:09.12 (32.52)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Deierlein, Brianna        14 Una Rac              2:08.42    2:09.15 q      
                  29.71     1:02.20 (32.49)     1:35.73 (33.53)     2:09.15 (33.42)
 18 Swatts, Chloe             15 Tide Swimming        2:08.78    2:09.16 q      
                  29.93     1:02.31 (32.38)     1:35.58 (33.27)     2:09.16 (33.58)
 19 Volk, Alexandra           17 Eagle Swim Team      2:10.67    2:09.30 q      
                  30.11     1:02.87 (32.76)     1:36.20 (33.33)     2:09.30 (33.10)
 20 Martel, Alyssa            15 Occoquan Swimmin     1:51.00Y   2:09.34 q      
                  29.64     1:01.93 (32.29)     1:36.05 (34.12)     2:09.34 (33.29)
 21 Yang, Georgia             16 All Star Aquatic     1:52.04Y   2:09.50 q      
                  30.24     1:03.11 (32.87)     1:36.41 (33.30)     2:09.50 (33.09)
 22 Carline, Jill             17 Unattached           1:52.52Y   2:09.84 q      
                  29.41     1:01.49 (32.08)     1:35.64 (34.15)     2:09.84 (34.20)
 23 Buchanan, Anita           15 Naval Academy Aq     1:53.51Y   2:10.01 q      
                  29.61     1:01.98 (32.37)     1:36.04 (34.06)     2:10.01 (33.97)
 24 Li, Mia                   17 Eagle Swim Team      2:10.89    2:10.52 q      
                  31.10     1:04.44 (33.34)     1:37.56 (33.12)     2:10.52 (32.96)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Arnold, Lauren            17 Badger Swim Club     1:53.74Y   2:10.58        
                  31.23     1:04.21 (32.98)     1:37.66 (33.45)     2:10.58 (32.92)
 26 Lazar, Penelope           14 Greenwich Ywca D     2:10.50    2:10.62        
                  30.36     1:03.06 (32.70)     1:36.83 (33.77)     2:10.62 (33.79)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Morgan, Grace             15 Winchester Swim      2:12.68    2:10.85        
                  30.66     1:03.90 (33.24)     1:37.57 (33.67)     2:10.85 (33.28)
 27 Archibald, Lily           14 Ridgefield Aquat     1:54.20Y   2:10.85        
                  29.64     1:02.11 (32.47)     1:36.50 (34.39)     2:10.85 (34.35)
 29 Nwaeze, Zuilda            16 Eagle Swim Team      1:54.26Y   2:10.86        
                  29.93     1:02.67 (32.74)     1:37.20 (34.53)     2:10.86 (33.66)
 30 Hartley, Madison          17 Tide Swimming        2:08.49    2:11.16        
                  29.92     1:02.77 (32.85)     1:36.74 (33.97)     2:11.16 (34.42)
 31 Hanson, Wyllo             16 Coast Guard Blue     2:05.54    2:11.20        
                  29.52     1:02.30 (32.78)     1:36.73 (34.43)     2:11.20 (34.47)
 32 McKee, Marin              16 Tide Swimming        1:53.58Y   2:11.33        
                  30.11     1:03.36 (33.25)     1:37.54 (34.18)     2:11.33 (33.79)
 33 Dopson, Mia               17 Eagle Swim Team      1:53.27Y   2:11.46        
                  30.11     1:03.68 (33.57)     1:38.07 (34.39)     2:11.46 (33.39)
 34 Bergstrom, Nora           18 Cheshire Y Sea D     1:53.99Y   2:11.65        
                  31.14     1:04.09 (32.95)     1:38.14 (34.05)     2:11.65 (33.51)
 35 Venditti, Livia           15 Rockville Montgo     1:53.23Y   2:11.74        
                  30.10     1:03.84 (33.74)     1:37.90 (34.06)     2:11.74 (33.84)
 36 Phillips, Reagan          15 Rockville Montgo     2:17.44    2:11.76        
                  30.44     1:03.71 (33.27)     1:37.87 (34.16)     2:11.76 (33.89)
 37 Lee, Lauren               14 Badger Swim Club     1:52.29Y   2:12.07        
                  30.09     1:03.07 (32.98)     1:36.95 (33.88)     2:12.07 (35.12)
 38 Fitzgerald, Katelyn       16 Delaware Swim Te     1:51.37Y   2:12.16        
                  31.03     1:04.70 (33.67)     1:39.09 (34.39)     2:12.16 (33.07)
 39 Cornett, Annalise         18 The Fish             1:53.80Y   2:12.71        
                  30.28     1:03.59 (33.31)     1:38.55 (34.96)     2:12.71 (34.16)
 40 Potyrala, Avery           16 Cheshire Y Sea D     1:54.97Y   2:12.73        
                  30.93     1:04.81 (33.88)     1:38.85 (34.04)     2:12.73 (33.88)
 41 Caponiti, Adrianna        14 Rockville Montgo     2:17.99    2:12.85        
                  30.54     1:04.36 (33.82)     1:38.89 (34.53)     2:12.85 (33.96)
 42 Brown, Laurel             18 Commonwealth Swi     2:10.61    2:13.01        
                  31.10     1:04.37 (33.27)     1:38.91 (34.54)     2:13.01 (34.10)
 43 Snow, Julia               16 Cheshire Y Sea D     1:54.92Y   2:13.03        
                  30.75     1:04.53 (33.78)     1:39.03 (34.50)     2:13.03 (34.00)
 44 Collmar, Yilinna          17 Badger Swim Club     2:10.49    2:13.07        
                  30.46     1:03.73 (33.27)     1:38.92 (35.19)     2:13.07 (34.15)
 45 Dunnigan, Megan           16 Charter Oak Aqua     1:53.24Y   2:13.19        
                  30.44     1:03.94 (33.50)     1:38.86 (34.92)     2:13.19 (34.33)
 46 Bowrin, Nia               17 Rockville Montgo     1:54.46Y   2:13.35        
                  30.97     1:04.78 (33.81)     1:39.16 (34.38)     2:13.35 (34.19)
 47 Nesta, Elisabeth          17 Commonwealth Swi     2:17.82    2:13.92        
                  31.30     1:05.04 (33.74)     1:39.83 (34.79)     2:13.92 (34.09)
 48 Furman, Naomi             16 RAD                  1:54.24Y   2:13.94        
                  30.49     1:04.66 (34.17)     1:39.61 (34.95)     2:13.94 (34.33)
 49 Noll, Emily               17 All Star Aquatic     1:54.38Y   2:14.01        
                  30.68     1:04.37 (33.69)     1:39.37 (35.00)     2:14.01 (34.64)
 50 Spraul, Katelyn           14 Naval Academy Aq     1:54.95Y   2:14.15        
                  31.73     1:06.19 (34.46)     1:40.31 (34.12)     2:14.15 (33.84)
 51 Krucoff, Emily            15 Annapolis Swim C     2:15.44    2:14.27        
                  30.85     1:04.30 (33.45)     1:39.36 (35.06)     2:14.27 (34.91)
 52 Cornwell, Jamie           16 Occoquan Swimmin     1:54.86Y   2:14.28        
                  31.19     1:05.12 (33.93)     1:40.56 (35.44)     2:14.28 (33.72)
 52 Bartholomew, Isla         14 Rockville Montgo     2:22.28    2:14.28        
                  31.35     1:05.69 (34.34)     1:39.64 (33.95)     2:14.28 (34.64)
 54 Stipe, Heather            15 Annapolis Swim C     2:24.39    2:14.37        
                  31.14     1:04.44 (33.30)     1:39.60 (35.16)     2:14.37 (34.77)
 55 Sherman, Nora             14 The Fish             2:28.01    2:14.41        
                  31.65     1:07.19 (35.54)     1:40.77 (33.58)     2:14.41 (33.64)
 56 Lahr, Carly               15 Potomac Marlins      2:19.39    2:14.74        
                  31.55     1:05.85 (34.30)     1:40.26 (34.41)     2:14.74 (34.48)
 57 Martin, Amber             16 Naval Academy Aq     1:54.77Y   2:14.94        
                  30.79     1:04.08 (33.29)     1:38.85 (34.77)     2:14.94 (36.09)
 58 Cleal, Lilly              17 The Fish             2:09.62    2:15.01        
                  29.99     1:03.17 (33.18)     1:38.83 (35.66)     2:15.01 (36.18)
 59 Loveless, Marykate        17 Badger Swim Club     2:26.23    2:15.21        
                  30.93     1:05.29 (34.36)     1:40.62 (35.33)     2:15.21 (34.59)
 60 Webb, Natalie             15 Rockville Montgo     2:16.91    2:15.50        
                  32.04     1:06.71 (34.67)     1:41.22 (34.51)     2:15.50 (34.28)
 60 Simmons, Madeleine        14 All Star Aquatic     2:30.95    2:15.50        
                  32.05     1:06.84 (34.79)     1:42.03 (35.19)     2:15.50 (33.47)
 62 Prima, Marija             19 Shark Tank Racin     2:20.64    2:15.69        
                  30.19     1:04.28 (34.09)     1:40.28 (36.00)     2:15.69 (35.41)
 63 Condon, Daniella          16 Westchester Aqua     2:17.77    2:15.86        
                  32.20     1:06.46 (34.26)     1:41.61 (35.15)     2:15.86 (34.25)
 64 McCue, Kylie              17 Cheshire Y Sea D     2:18.80    2:15.96        
                  31.54     1:06.18 (34.64)     1:41.29 (35.11)     2:15.96 (34.67)
 65 Mostofi, Addison          14 All Star Aquatic     2:20.46    2:16.17        
                  31.07     1:05.21 (34.14)     1:40.70 (35.49)     2:16.17 (35.47)
 66 Deitch, Caitlin           17 Naval Academy Aq     2:10.79    2:16.36        
                  30.95     1:05.15 (34.20)     1:40.92 (35.77)     2:16.36 (35.44)
 67 Callahan, Anne-mari       16 Commonwealth Swi     2:15.58    2:16.62        
                  31.08     1:05.84 (34.76)     1:41.35 (35.51)     2:16.62 (35.27)
 68 Bondikov, Sophia          14 Badger Swim Club     2:19.37    2:16.76        
                  31.84     1:06.20 (34.36)     1:42.00 (35.80)     2:16.76 (34.76)
 69 Luetkenhaus, Katie        17 Occoquan Swimmin     2:16.03    2:16.93        
                  32.07     1:07.03 (34.96)     1:42.84 (35.81)     2:16.93 (34.09)
 70 Campbell, Maeve           17 Rockville Montgo     1:58.15Y   2:17.16        
                  31.99     1:06.63 (34.64)     1:42.29 (35.66)     2:17.16 (34.87)
 71 Brindle, Devin            16 All Star Aquatic     1:54.38Y   2:17.21        
                  30.81     1:05.34 (34.53)     1:41.27 (35.93)     2:17.21 (35.94)
 72 Conzemius, Ethena         17 Racer X Aquatics     2:21.66    2:17.24        
                  31.12     1:06.02 (34.90)     1:42.09 (36.07)     2:17.24 (35.15)
 73 Connor, Ashley            14 Annapolis Swim C     2:25.84    2:17.27        
                  31.64     1:06.43 (34.79)     1:42.18 (35.75)     2:17.27 (35.09)
 74 Allen, Delaney            16 Racer X Aquatics     2:20.18    2:17.37        
                  30.96     1:06.21 (35.25)     1:42.12 (35.91)     2:17.37 (35.25)
 75 Fritz, Delia              16 Rockville Montgo     2:19.27    2:18.07        
                  32.12     1:07.15 (35.03)     1:42.96 (35.81)     2:18.07 (35.11)
 76 King, Abigail             13 Westchester Aqua     2:33.25    2:18.60        
                  32.11     1:07.68 (35.57)     1:43.69 (36.01)     2:18.60 (34.91)
 77 Keller, Sophia            17 Annapolis Swim C     2:18.55    2:18.67        
                  31.55     1:06.21 (34.66)     1:42.42 (36.21)     2:18.67 (36.25)
 78 Driscoll, Kenzie          16 Commonwealth Swi     2:16.18    2:18.88        
                  31.74     1:06.80 (35.06)     1:42.95 (36.15)     2:18.88 (35.93)
 79 Taylor, Jaelynn           15 Badger Swim Club     2:25.41    2:19.12        
                  31.71     1:06.36 (34.65)     1:42.91 (36.55)     2:19.12 (36.21)
 80 Deitch, Daniella          15 Naval Academy Aq     2:21.24    2:19.50        
                  33.73     1:09.71 (35.98)     1:44.98 (35.27)     2:19.50 (34.52)
 81 Ossi, Luciana             14 Rockville Montgo     2:18.75    2:20.51        
                  32.32     1:08.22 (35.90)     1:44.59 (36.37)     2:20.51 (35.92)
 82 Martz, Emma               17 Racer X Aquatics     2:01.10Y   2:22.11        
                  31.37     1:06.78 (35.41)     1:44.00 (37.22)     2:22.11 (38.11)
 83 Simko, Paige              17 Winchester Swim      2:16.88    2:23.49        
                  32.56     1:08.51 (35.95)     1:45.98 (37.47)     2:23.49 (37.51)
 84 Shaffer, Elizabeth        15 Pine Richland Aq     2:22.24    2:23.92        
                  33.33     1:09.00 (35.67)     1:46.26 (37.26)     2:23.92 (37.66)
 -- Mahler, Emily             18 Unattached           2:25.78        DFS        
      Declared false start
 -- Pettit, Grace             18 Cheshire Y Sea D     2:21.23        DFS        
      Declared false start
 -- Buckley, Mary             21 Cheshire Y Sea D     1:58.84Y       DFS        
      Declared false start
 -- Smyers, Molly             18 Racer X Aquatics     1:50.62Y       DFS        
      Declared false start
 -- Son, Erin                 17 Jersey Flyers Aq     2:09.02        DFS        
      Declared false start
 
Event 10  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:49.65  OTW2
              1:50.79  OTW1
              1:58.09  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Wright, Jack        20 Univ of Virginia     1:53.21    1:51.81 FUT     20  
                  25.90       54.12 (28.22)     1:23.48 (29.36)     1:51.81 (28.33)
  2 Ewing, James        16 The Fish             1:58.19    1:52.46 FUT     17  
                  26.38       54.94 (28.56)     1:24.11 (29.17)     1:52.46 (28.35)
  3 Hering, Tanner      19 Univ of Virginia     1:54.91    1:54.00 FUT     16  
                  26.35       54.84 (28.49)     1:24.52 (29.68)     1:54.00 (29.48)
  4 Lee, Christian      16 Badger Swim Club     1:56.86    1:54.64 FUT     15  
                  26.91       55.86 (28.95)     1:25.56 (29.70)     1:54.64 (29.08)
  5 Huffman, Benjamin   17 Occoquan Swimmin     1:57.19    1:55.17 FUT     14  
                  26.82       55.81 (28.99)     1:26.09 (30.28)     1:55.17 (29.08)
  6 Walker, John        20 Univ of Virginia     1:57.05    1:55.19 FUT     13  
                  26.41       55.69 (29.28)     1:25.50 (29.81)     1:55.19 (29.69)
  7 Kohm, Zachary       18 Plymouth Whitema     1:56.51    1:55.65 FUT     12  
                  26.87       56.31 (29.44)     1:25.81 (29.50)     1:55.65 (29.84)
  8 Corey, Luke         15 Naval Academy Aq     1:58.07    1:58.49         11  
                  27.94       57.98 (30.04)     1:28.39 (30.41)     1:58.49 (30.10)
Consolation Final
  9 Do, Aiken           17 The Fish             1:58.89    1:55.27 FUT      9  
                  26.66       55.71 (29.05)     1:25.45 (29.74)     1:55.27 (29.82)
 10 Hazlett, Alexander  17 Greenwich Ywca D     1:58.45    1:57.54 FUT      7  
                  26.24       55.52 (29.28)     1:26.48 (30.96)     1:57.54 (31.06)
 11 Hillery, Ryan       18 Tide Swimming        1:59.33    1:58.03 FUT      6  
                  27.16       57.21 (30.05)     1:27.38 (30.17)     1:58.03 (30.65)
 12 Greene, Andrew      16 Eagle Swim Team      1:59.53    1:58.49          5  
                  27.68       58.21 (30.53)     1:28.04 (29.83)     1:58.49 (30.45)
 13 Nunez, Ryan         16 Long Island Expr     1:59.21    1:58.76          4  
                  27.80       57.88 (30.08)     1:28.97 (31.09)     1:58.76 (29.79)
 14 Mitchill, Andrew    18 Cheshire Y Sea D     1:59.41    1:59.08          3  
                  27.04       57.19 (30.15)     1:28.39 (31.20)     1:59.08 (30.69)
 15 Wilmore, Tyler      15 Delaware Swim Te     1:59.38    2:00.17          2  
                  27.68       57.74 (30.06)     1:28.99 (31.25)     2:00.17 (31.18)
 16 Temme, Ashton       17 Tide Swimming        1:58.91    2:00.88          1  
                  27.40       57.55 (30.15)     1:28.99 (31.44)     2:00.88 (31.89)
C - Final
 17 Hu, Simon           17 Eagle Swim Team      1:59.92    1:57.74 FUT    
                  27.88       57.18 (29.30)     1:27.40 (30.22)     1:57.74 (30.34)
 18 McDonough, Liam     17 Rockville Montgo     2:00.66    1:58.44        
                  27.73       57.72 (29.99)     1:27.74 (30.02)     1:58.44 (30.70)
 19 Hansen, Levi        16 Cavalier Swim Cl     2:00.17    1:59.04        
                  27.75       57.99 (30.24)     1:28.74 (30.75)     1:59.04 (30.30)
 20 Bretz, Jason        17 All Star Aquatic     2:00.52    1:59.12        
                  27.40       58.16 (30.76)     1:28.97 (30.81)     1:59.12 (30.15)
 21 Cosgrove, Rhett     17 RAD                  1:59.79    1:59.43        
                  27.82       58.09 (30.27)     1:29.08 (30.99)     1:59.43 (30.35)
 22 Mamaril, Colin      16 Tide Swimming        2:00.05    1:59.64        
                  28.15       58.34 (30.19)     1:28.72 (30.38)     1:59.64 (30.92)
 23 Wynne, Shane        17 Cheshire Y Sea D     1:59.55    1:59.94        
                  27.21       57.21 (30.00)     1:28.63 (31.42)     1:59.94 (31.31)
 24 Colson, Sean        16 Rockville Montgo     2:00.50    2:01.88        
                  28.02       58.40 (30.38)     1:29.55 (31.15)     2:01.88 (32.33)
 
Event 10  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:49.65  OTW2
              1:50.79  OTW1
              1:58.09  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wright, Jack              20 Univ of Virginia     1:50.78    1:53.21 qFUT   
                  26.33       55.00 (28.67)     1:24.58 (29.58)     1:53.21 (28.63)
  2 Hering, Tanner            19 Univ of Virginia     1:53.86    1:54.91 qFUT   
                  27.01       56.04 (29.03)     1:25.85 (29.81)     1:54.91 (29.06)
  3 Kohm, Zachary             18 Plymouth Whitema     1:51.99    1:56.51 qFUT   
                  27.36       56.54 (29.18)     1:26.73 (30.19)     1:56.51 (29.78)
  4 Lee, Christian            16 Badger Swim Club     1:55.80    1:56.86 qFUT   
                  27.54       57.18 (29.64)     1:28.21 (31.03)     1:56.86 (28.65)
  5 Walker, John              20 Univ of Virginia     1:49.69    1:57.05 qFUT   
                  27.57       57.85 (30.28)     1:28.20 (30.35)     1:57.05 (28.85)
  6 Huffman, Benjamin         17 Occoquan Swimmin     1:59.21    1:57.19 qFUT   
                  27.51       57.34 (29.83)     1:27.77 (30.43)     1:57.19 (29.42)
  7 Baker, James              22 Team Pittsburgh      1:55.91    1:57.49 qFUT   
                  27.78       57.87 (30.09)     1:28.43 (30.56)     1:57.49 (29.06)
  8 Corey, Luke               15 Naval Academy Aq     1:45.49Y   1:58.07 qFUT   
                  28.13       57.87 (29.74)     1:28.16 (30.29)     1:58.07 (29.91)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ewing, James              16 The Fish             1:37.99Y   1:58.19 q      
                  27.27       57.11 (29.84)     1:27.84 (30.73)     1:58.19 (30.35)
 10 Hazlett, Alexander        17 Greenwich Ywca D     1:56.88    1:58.45 q      
                  27.08       57.43 (30.35)     1:28.51 (31.08)     1:58.45 (29.94)
 11 Do, Aiken                 17 The Fish             1:59.14    1:58.89 q      
                  27.25       57.35 (30.10)     1:28.10 (30.75)     1:58.89 (30.79)
 12 Temme, Ashton             17 Tide Swimming        1:43.97Y   1:58.91 q      
                  27.19       57.21 (30.02)     1:27.89 (30.68)     1:58.91 (31.02)
 13 Nunez, Ryan               16 Long Island Expr     1:43.27Y   1:59.21 q      
                  27.90       58.50 (30.60)     1:29.32 (30.82)     1:59.21 (29.89)
 14 Hillery, Ryan             18 Tide Swimming        1:58.26    1:59.33 q      
                  27.60       58.21 (30.61)     1:28.87 (30.66)     1:59.33 (30.46)
 15 Wilmore, Tyler            15 Delaware Swim Te     1:43.78Y   1:59.38 q      
                  27.45       57.21 (29.76)     1:28.10 (30.89)     1:59.38 (31.28)
 16 Mitchill, Andrew          18 Cheshire Y Sea D     1:58.77    1:59.41 q      
                  27.79       58.34 (30.55)     1:29.41 (31.07)     1:59.41 (30.00)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Greene, Andrew            16 Eagle Swim Team      1:43.51Y   1:59.53 q      
                  27.69       57.85 (30.16)     1:28.82 (30.97)     1:59.53 (30.71)
 18 Wynne, Shane              17 Cheshire Y Sea D     1:43.29Y   1:59.55 q      
                  27.66       57.93 (30.27)     1:28.69 (30.76)     1:59.55 (30.86)
 19 Cosgrove, Rhett           17 RAD                  1:42.36Y   1:59.79 q      
                  28.08       58.71 (30.63)     1:30.00 (31.29)     1:59.79 (29.79)
 20 Hu, Simon                 17 Eagle Swim Team      2:00.94    1:59.92 q      
                  27.75       58.06 (30.31)     1:29.14 (31.08)     1:59.92 (30.78)
 21 Mamaril, Colin            16 Tide Swimming        1:56.95S   2:00.05 q      
                  27.83       58.06 (30.23)     1:28.67 (30.61)     2:00.05 (31.38)
 22 Hansen, Levi              16 Cavalier Swim Cl     1:43.57Y   2:00.17 q      
                  27.99       58.22 (30.23)     1:29.20 (30.98)     2:00.17 (30.97)
 23 Gyenis, Daniel            20 Univ of Virginia     1:55.97    2:00.22 q      
                  27.99       58.92 (30.93)     1:29.78 (30.86)     2:00.22 (30.44)
 24 Colson, Sean              16 Rockville Montgo     1:44.19Y   2:00.50 q      
                  27.63       58.12 (30.49)     1:29.13 (31.01)     2:00.50 (31.37)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bretz, Jason              17 All Star Aquatic     1:39.87Y   2:00.52        
                  27.87       58.63 (30.76)     1:30.21 (31.58)     2:00.52 (30.31)
 26 McDonough, Liam           17 Rockville Montgo     1:43.32Y   2:00.66        
                  28.33       58.67 (30.34)     1:29.79 (31.12)     2:00.66 (30.87)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Gurri, Niccolo            15 Annapolis Swim C     1:45.58Y   2:00.70        
                  27.32       57.45 (30.13)     1:28.46 (31.01)     2:00.70 (32.24)
 28 Wang, Kyle                14 All Star Aquatic     1:44.73Y   2:00.85        
                  27.71       58.11 (30.40)     1:29.76 (31.65)     2:00.85 (31.09)
 29 Baltaytis, Aaron          15 Jersey Flyers Aq     1:42.08Y   2:00.99        
                  27.94       58.36 (30.42)     1:29.68 (31.32)     2:00.99 (31.31)
 30 Decker, Nathan            15 Naval Academy Aq     1:44.50Y   2:01.19        
                  28.18       59.01 (30.83)     1:30.80 (31.79)     2:01.19 (30.39)
 31 Bonebrake, Davis          17 Commonwealth Swi     1:44.96Y   2:01.29        
                  28.11       58.61 (30.50)     1:29.97 (31.36)     2:01.29 (31.32)
 32 Thomas, Joshua            17 Potomac Marlins      1:59.55    2:01.35        
                  27.77       58.36 (30.59)     1:29.90 (31.54)     2:01.35 (31.45)
 33 Nagel, Luke               18 RAD                  1:42.29Y   2:01.41        
                  27.71       58.09 (30.38)     1:29.70 (31.61)     2:01.41 (31.71)
 34 Gilbert, Peter            16 Occoquan Swimmin     1:44.98Y   2:01.44        
                  28.29       59.03 (30.74)     1:30.43 (31.40)     2:01.44 (31.01)
 35 Zornan Ferguson, Zachary  15 Racer X Aquatics     2:00.95    2:01.46        
                  27.84       57.99 (30.15)     1:29.66 (31.67)     2:01.46 (31.80)
 36 Kim, Daniel               17 UN-BA                2:01.54    2:01.61        
                  28.48       59.00 (30.52)     1:30.14 (31.14)     2:01.61 (31.47)
 37 Fuchs, William            17 Una CS               2:01.25    2:01.69        
                  28.00       58.34 (30.34)     1:30.02 (31.68)     2:01.69 (31.67)
 38 Louis-Charles, Frantz     17 Badger Swim Club     1:45.86Y   2:02.05        
                  28.55       59.79 (31.24)     1:31.11 (31.32)     2:02.05 (30.94)
 39 Whittaker, Raymond        16 Commonwealth Swi     1:45.21Y   2:02.14        
                  28.12       59.29 (31.17)     1:30.62 (31.33)     2:02.14 (31.52)
 40 Clark, George             16 Charter Oak Aqua     2:06.41    2:02.30        
                  28.62       59.37 (30.75)     1:31.20 (31.83)     2:02.30 (31.10)
 41 Manheimer, Bryan          15 Badger Swim Club     2:39.13    2:02.36        
                  28.16       59.16 (31.00)     1:30.84 (31.68)     2:02.36 (31.52)
 42 McEnaney, Anderson        14 Edge Swim Club       2:23.91    2:02.48        
                  27.61       59.19 (31.58)     1:30.94 (31.75)     2:02.48 (31.54)
 42 Czartoryjski, Damian      14 Cheshire Y Sea D     1:45.34Y   2:02.48        
                  28.87     1:00.63 (31.76)     1:32.27 (31.64)     2:02.48 (30.21)
 44 Cherches, Alan            16 Eagle Swim Team      2:00.37    2:02.53        
                  27.52       59.54 (32.02)     1:31.46 (31.92)     2:02.53 (31.07)
 45 Goodman, Jonah            17 Long Island Expr     1:45.85Y   2:02.69        
                  28.53       59.52 (30.99)     1:31.33 (31.81)     2:02.69 (31.36)
 46 Borjigin, Orluke          16 Rockville Montgo     2:10.50    2:03.09        
                  29.16     1:00.06 (30.90)     1:31.82 (31.76)     2:03.09 (31.27)
 47 Rich, Andrew              16 Naval Academy Aq     1:45.19Y   2:03.23        
                  27.91       58.78 (30.87)     1:31.22 (32.44)     2:03.23 (32.01)
 48 Diano, Andrew             17 Long Island Expr     1:46.29Y   2:03.28        
                  27.78       58.50 (30.72)     1:30.91 (32.41)     2:03.28 (32.37)
 48 Jee, Ryan                 17 Greenwich Ywca D     1:43.71Y   2:03.28        
                  28.40       59.46 (31.06)     1:30.87 (31.41)     2:03.28 (32.41)
 50 Boukarroum, Jude          15 Ridgefield Aquat     1:45.78Y   2:03.49        
                  28.92     1:00.49 (31.57)     1:32.27 (31.78)     2:03.49 (31.22)
 51 Graham, Evan              15 Annapolis Swim C     2:22.02    2:03.54        
                  28.23       59.68 (31.45)     1:31.90 (32.22)     2:03.54 (31.64)
 52 Bautz, Fletcher           16 Rockville Montgo     1:43.58Y   2:03.90        
                  28.57       59.32 (30.75)     1:31.30 (31.98)     2:03.90 (32.60)
 52 Adlianitski, Martin       17 Cheshire Y Sea D     1:46.02Y   2:03.90        
                                  15.96 ( )   1:32.07 (1:16.11)     2:03.90 (31.83)
 54 Verosko, John             17 Occoquan Swimmin     1:45.81Y   2:04.25        
                  28.66     1:00.33 (31.67)     1:32.72 (32.39)     2:04.25 (31.53)
 55 Page, Connor              17 Annapolis Swim C     1:45.97Y   2:04.42        
                  27.71       58.85 (31.14)     1:31.79 (32.94)     2:04.42 (32.63)
 55 Oppenheim, Nathaniel      15 Ridgefield Aquat     1:46.19Y   2:04.42        
                  28.40     1:00.19 (31.79)     1:31.96 (31.77)     2:04.42 (32.46)
 57 Long, Noah                15 Racer X Aquatics     2:04.64    2:04.44        
                  27.53       58.81 (31.28)     1:31.33 (32.52)     2:04.44 (33.11)
 58 Maron, Jack               15 Unattached           2:17.14    2:04.46        
                  27.46       58.55 (31.09)     1:31.35 (32.80)     2:04.46 (33.11)
 59 Gray, Joseph              16 Occoquan Swimmin     1:45.97Y   2:04.47        
                  29.10     1:00.53 (31.43)     1:32.93 (32.40)     2:04.47 (31.54)
 60 Bremer, Grey              16 Potomac Marlins      2:04.42    2:04.52        
                  27.88       58.56 (30.68)     1:31.23 (32.67)     2:04.52 (33.29)
 61 Gurri, Antonio            16 Annapolis Swim C     2:09.48    2:04.60        
                  28.55     1:00.62 (32.07)     1:32.80 (32.18)     2:04.60 (31.80)
 62 Jones, Roman              16 Jersey Flyers Aq     1:38.87Y   2:04.71        
                  28.56       59.90 (31.34)     1:32.72 (32.82)     2:04.71 (31.99)
 63 Alfaro, Christopher       18 Rockville Montgo     2:09.11    2:04.78        
                  28.45     1:00.06 (31.61)     1:32.29 (32.23)     2:04.78 (32.49)
 64 Veru, Theodore            17 Badger Swim Club     2:10.23    2:05.01        
                  28.71     1:01.07 (32.36)     1:33.78 (32.71)     2:05.01 (31.23)
 65 Begin, Brady              15 Rockville Montgo     2:27.06    2:05.17        
                  29.08     1:00.52 (31.44)     1:32.94 (32.42)     2:05.17 (32.23)
 66 Amos, Preston             16 Commonwealth Swi     2:13.35    2:06.22        
                  28.23       59.60 (31.37)     1:32.87 (33.27)     2:06.22 (33.35)
 67 Brown, Carter             16 Occoquan Swimmin     2:12.64    2:06.28        
                  28.41     1:00.29 (31.88)     1:33.31 (33.02)     2:06.28 (32.97)
 68 Rene, Damian              15 Naval Academy Aq     1:46.19Y   2:06.59        
                  28.56     1:00.09 (31.53)     1:33.53 (33.44)     2:06.59 (33.06)
 69 Chiappinelli, Jason       16 Karishim Swim Cl     1:47.79Y   2:06.60        
                  28.29     1:00.70 (32.41)     1:34.68 (33.98)     2:06.60 (31.92)
 70 Ossi, John                16 Rockville Montgo     2:09.39    2:06.84        
                  28.74     1:00.70 (31.96)     1:34.01 (33.31)     2:06.84 (32.83)
 71 McFall, Campbell          14 Indian Valley Fa     2:25.37    2:07.06        
                  28.43       59.51 (31.08)     1:33.27 (33.76)     2:07.06 (33.79)
 72 Cattaneo, Matthew         14 Naval Academy Aq     2:19.30    2:07.41        
                  29.12     1:00.97 (31.85)     1:34.49 (33.52)     2:07.41 (32.92)
 73 Romano, Mark              18 Occoquan Swimmin     2:10.06    2:07.95        
                  28.80     1:00.82 (32.02)     1:35.12 (34.30)     2:07.95 (32.83)
 74 Gray, Matthew             18 RAD                  1:45.27Y   2:08.23        
                  28.87     1:01.04 (32.17)     1:35.16 (34.12)     2:08.23 (33.07)
 75 Rieger, John-joseph       18 The Fish             2:13.25    2:08.24        
                  28.22       59.62 (31.40)     1:33.31 (33.69)     2:08.24 (34.93)
 76 Jensen, Matthew           14 Occoquan Swimmin     2:21.38    2:09.39        
                  29.00     1:01.46 (32.46)     1:35.61 (34.15)     2:09.39 (33.78)
 77 Fouts, Gabriel            17 Rockville Montgo     1:57.18Y   2:11.52        
                  29.01     1:01.91 (32.90)     1:36.39 (34.48)     2:11.52 (35.13)
 78 Chen, Edward              17 Cheshire Y Sea D     2:16.06    2:12.46        
                  29.50     1:02.06 (32.56)     1:37.78 (35.72)     2:12.46 (34.68)
 79 Jackson, Christopher      16 Jersey Flyers Aq     1:49.24Y   2:16.32        
                  30.35     1:03.57 (33.22)     1:38.90 (35.33)     2:16.32 (37.42)
 80 Decatur, Connor           18 Rockville Montgo     2:24.57    2:16.64        
                  30.65     1:04.89 (34.24)     1:40.89 (36.00)     2:16.64 (35.75)
 81 Colalillo, Anthony        32 Unattached           1:50.04Y   2:27.66        
                  25.04     1:05.62 (40.58)     1:47.50 (41.88)     2:27.66 (40.16)
 -- Milligan, Fraser          18 Edge Swim Club       1:46.02Y        DQ        
      False start
                  28.15       59.67 (31.52)     1:31.81 (32.14)          DQ (31.30)
 -- Hardart, Max              17 Badger Swim Club     1:59.79        DFS        
      Declared false start
 -- Sabovic, Adell            18 Asphalt Green Un     1:53.80        DFS        
      Declared false start
 -- Mahler, Adam              20 Unattached           1:56.09        DFS        
      Declared false start
 -- Kim, Hunter               18 Badger Swim Club     1:56.60        DFS        
      Declared false start
 -- Linseisen, Erik           17 Edge Swim Club       1:56.76        DFS        
      Declared false start
 
Event 11  Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                59.59  OTW2
              1:00.69  OTW1
              1:04.69  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Venema, Nicole      20 Tide Swimming        1:01.77      59.86 OTW1    20  
                  28.30       59.86 (31.56)                                        
  2 Tankard, Kyleigh    17 Coast Guard Blue     1:00.76    1:00.06 OTW1    17  
                  28.05     1:00.06 (32.01)                                        
  3 Carr, Abby          17 Rockville Montgo     1:01.69    1:00.32 OTW1    16  
                  28.69     1:00.32 (31.63)                                        
  4 Cuomo, Alexa        20 Univ of Virginia     1:01.96    1:01.30 FUT     15  
                  28.37     1:01.30 (32.93)                                        
  5 Skirboll, Zoe       16 Racer X Aquatics     1:01.75    1:01.43 FUT     14  
                  28.66     1:01.43 (32.77)                                        
  6 Seward, Hannah      17 Ridgefield Aquat     1:02.18    1:01.46 FUT     13  
                  29.00     1:01.46 (32.46)                                        
  7 Muzzy, Ava          15 Virginia Gators      1:03.26    1:02.00 FUT     12  
                  28.94     1:02.00 (33.06)                                        
  8 Abruzzo, Mia        18 Plymouth Whitema     1:02.37    1:02.42 FUT     11  
                  29.16     1:02.42 (33.26)                                        
Consolation Final
  9 Culkin, Sarah       18 Rockville Montgo     1:03.70    1:01.92 FUT      9  
                  29.17     1:01.92 (32.75)                                        
 10 Sebring, Carly      16 Rockville Montgo     1:03.61    1:03.22 FUT      7  
                  29.60     1:03.22 (33.62)                                        
 11 Jiang, Joy          17 Badger Swim Club     1:03.41    1:03.29 FUT      6  
                  30.86     1:03.29 (32.43)                                        
 12 Tyler, Alexandra    18 Cheshire Y Sea D     1:04.20    1:03.30 FUT      5  
                  29.94     1:03.30 (33.36)                                        
 13 Golembiewski, Sien  15 Occoquan Swimmin     1:03.92    1:03.43 FUT      4  
                  30.26     1:03.43 (33.17)                                        
 14 Witkus, Amanda      16 Greenwood Swimmi     1:03.87    1:03.55 FUT      3  
                  29.49     1:03.55 (34.06)                                        
 15 Cullen, Casey       17 Plymouth Whitema     1:04.30    1:03.85 FUT      2  
                  30.83     1:03.85 (33.02)                                        
 16 Daniel, Abigail     17 Occoquan Swimmin     1:03.62    1:04.28 FUT      1  
                  30.39     1:04.28 (33.89)                                        
C - Final
 17 Yang, Georgia       16 All Star Aquatic     1:04.48    1:03.04 FUT    
                  29.92     1:03.04 (33.12)                                        
 18 Claesson, Emily     16 Tide Swimming        1:05.10    1:03.21 FUT    
                  29.69     1:03.21 (33.52)                                        
 19 Lahr, Carly         15 Potomac Marlins      1:04.93    1:04.07 FUT    
                  29.88     1:04.07 (34.19)                                        
 20 Lazar, Penelope     14 Greenwich Ywca D     1:05.15    1:04.34 FUT    
                  29.99     1:04.34 (34.35)                                        
 21 Colborn, Georgia    15 Delaware Swim Te     1:04.40    1:04.58 FUT    
                  30.13     1:04.58 (34.45)                                        
 22 Duffy, Kayleigh     15 Tide Swimming        1:04.66    1:04.65 FUT    
                  30.27     1:04.65 (34.38)                                        
 23 Heilen, Sophia      17 Occoquan Swimmin     1:05.19    1:05.39        
                  30.84     1:05.39 (34.55)                                        
 24 Song, Chloe         17 Greenwood Swimmi     1:04.94    1:06.71        
                  30.93     1:06.71 (35.78)                                        
 
Event 11  Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                59.59  OTW2
              1:00.69  OTW1
              1:04.69  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tankard, Kyleigh          17 Coast Guard Blue     1:00.92    1:00.76 qFUT   
                  28.15     1:00.76 (32.61)                                        
  2 Carr, Abby                17 Rockville Montgo     1:01.04    1:01.69 qFUT   
                  29.43     1:01.69 (32.26)                                        
  3 Skirboll, Zoe             16 Racer X Aquatics     1:01.21    1:01.75 qFUT   
                  28.99     1:01.75 (32.76)                                        
  4 Venema, Nicole            20 Tide Swimming        1:00.85    1:01.77 qFUT   
                  29.21     1:01.77 (32.56)                                        
  5 Nava, Jessica             21 Univ of Virginia     1:00.58    1:01.93 qFUT   
                  29.35     1:01.93 (32.58)                                        
  6 Cuomo, Alexa              20 Univ of Virginia     1:00.49    1:01.96 qFUT   
                  28.56     1:01.96 (33.40)                                        
  7 Seward, Hannah            17 Ridgefield Aquat     1:01.08    1:02.18 qFUT   
                  28.72     1:02.18 (33.46)                                        
  8 Abruzzo, Mia              18 Plymouth Whitema     1:02.09    1:02.37 qFUT   
                  29.19     1:02.37 (33.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Muzzy, Ava                15 Virginia Gators        55.98Y   1:03.26 qFUT   
                  29.61     1:03.26 (33.65)                                        
 10 Jiang, Joy                17 Badger Swim Club     1:01.81    1:03.41 qFUT   
                  30.34     1:03.41 (33.07)                                        
 11 Sebring, Carly            16 Rockville Montgo     1:02.53    1:03.61 qFUT   
                  29.52     1:03.61 (34.09)                                        
 12 Daniel, Abigail           17 Occoquan Swimmin     1:02.40    1:03.62 qFUT   
                  29.53     1:03.62 (34.09)                                        
 13 Culkin, Sarah             18 Rockville Montgo     1:02.76    1:03.70 qFUT   
                  29.86     1:03.70 (33.84)                                        
 14 Witkus, Amanda            16 Greenwood Swimmi     1:03.11    1:03.87 qFUT   
                  29.95     1:03.87 (33.92)                                        
 15 Golembiewski, Sienna      15 Occoquan Swimmin     1:03.94    1:03.92 qFUT   
                  30.70     1:03.92 (33.22)                                        
 16 Tyler, Alexandra          18 Cheshire Y Sea D     1:04.82    1:04.20 qFUT   
                  30.16     1:04.20 (34.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cullen, Casey             17 Plymouth Whitema     1:02.74    1:04.30 qFUT   
                  30.47     1:04.30 (33.83)                                        
 18 Colborn, Georgia          15 Delaware Swim Te     1:03.03    1:04.40 qFUT   
                  30.13     1:04.40 (34.27)                                        
 19 Yang, Georgia             16 All Star Aquatic     1:04.94    1:04.48 qFUT   
                  31.08     1:04.48 (33.40)                                        
 20 Duffy, Kayleigh           15 Tide Swimming        1:05.39    1:04.66 qFUT   
                  30.40     1:04.66 (34.26)                                        
 21 Lahr, Carly               15 Potomac Marlins      1:05.01    1:04.93 q      
                  30.93     1:04.93 (34.00)                                        
 22 Song, Chloe               17 Greenwood Swimmi     1:04.16    1:04.94 q      
                  30.56     1:04.94 (34.38)                                        
 23 Claesson, Emily           16 Tide Swimming        1:04.85    1:05.10 q      
                  30.71     1:05.10 (34.39)                                        
 24 Lazar, Penelope           14 Greenwich Ywca D     1:05.05    1:05.15 q      
                  30.96     1:05.15 (34.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Heilen, Sophia            17 Occoquan Swimmin     1:05.09    1:05.19        
                  30.75     1:05.19 (34.44)                                        
 26 Hartley, Madison          17 Tide Swimming        1:04.78    1:05.28        
                  30.88     1:05.28 (34.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kuang, Gloria             13 Dragon Swim Team       57.98Y   1:05.46        
                  30.63     1:05.46 (34.83)                                        
 28 Madison, Kendall          14 Annapolis Swim C       58.39Y   1:05.55        
                  29.86     1:05.55 (35.69)                                        
 29 Son, Erin                 17 Jersey Flyers Aq     1:04.96    1:05.62        
                  31.45     1:05.62 (34.17)                                        
 30 Collmar, Yilinna          17 Badger Swim Club     1:04.82    1:05.63        
                  30.68     1:05.63 (34.95)                                        
 31 Kulynych-Irvin, Storrie   16 Naval Academy Aq       57.17Y   1:05.69        
                  30.52     1:05.69 (35.17)                                        
 32 Webb, Maria               13 Rockville Montgo       57.00Y   1:05.70        
                  31.00     1:05.70 (34.70)                                        
 33 Nwaeze, Zuilda            16 Eagle Swim Team        57.96Y   1:05.72        
                  30.64     1:05.72 (35.08)                                        
 34 Tyler, Julianna           15 Cheshire Y Sea D       57.65Y   1:05.82        
                  30.79     1:05.82 (35.03)                                        
 35 Archibald, Lily           14 Ridgefield Aquat       57.81Y   1:05.93        
                  30.93     1:05.93 (35.00)                                        
 36 Carline, Jill             17 Unattached             57.79Y   1:06.03        
                  30.48     1:06.03 (35.55)                                        
 37 Benzija, Samantha         16 Jersey Flyers Aq     1:06.75    1:06.04        
                  30.80     1:06.04 (35.24)                                        
 38 Haugen, Emily             17 Occoquan Swimmin       57.90Y   1:06.08        
                  29.97     1:06.08 (36.11)                                        
 39 Volk, Alexandra           17 Eagle Swim Team      1:05.69    1:06.16        
                  31.59     1:06.16 (34.57)                                        
 40 Sunderhauf, Skylar        17 The Fish             1:06.12    1:06.22        
                  31.45     1:06.22 (34.77)                                        
 41 Carpentieri, Jordan       16 Islanders Aquati       57.89Y   1:06.33        
                  30.85     1:06.33 (35.48)                                        
 42 Budde, Erin               16 Eagle Swim Team      1:05.36    1:06.36        
                  31.57     1:06.36 (34.79)                                        
 43 Deitch, Caitlin           17 Naval Academy Aq       57.90Y   1:06.45        
                  30.73     1:06.45 (35.72)                                        
 44 Albano, Abigail           15 Tide Swimming          57.49Y   1:06.47        
                  31.25     1:06.47 (35.22)                                        
 45 Barto, Julia              14 Cheshire Y Sea D       58.15Y   1:06.52        
                  31.23     1:06.52 (35.29)                                        
 46 Redman, Emma              14 The Fish               58.19Y   1:06.53        
                  30.88     1:06.53 (35.65)                                        
 47 Martin, Amber             16 Naval Academy Aq     1:06.21    1:06.55        
                  31.07     1:06.55 (35.48)                                        
 48 Dorsey, Emma              17 Rockville Montgo     1:09.23    1:06.68        
                  31.97     1:06.68 (34.71)                                        
 49 Lee, Lauren               14 Badger Swim Club       57.89Y   1:06.93        
                  31.50     1:06.93 (35.43)                                        
 50 Elliott, Sophie           17 Rockville Montgo     1:09.72    1:06.98        
                  31.64     1:06.98 (35.34)                                        
 51 Nagatani, Rina            19 Unattached           1:14.98    1:07.15        
                  31.14     1:07.15 (36.01)                                        
 52 Jordan, Noelle            16 Islanders Aquati       57.85Y   1:07.21        
                  31.48     1:07.21 (35.73)                                        
 53 Buirski, Kallyn           15 Coast Guard Blue     1:05.87    1:07.42        
                  31.57     1:07.42 (35.85)                                        
 54 Standfield, Gabrielle     19 Annapolis Swim C       58.41Y   1:07.49        
                  31.75     1:07.49 (35.74)                                        
 55 West, Lauren              16 All Star Aquatic       57.19Y   1:07.53        
                  31.06     1:07.53 (36.47)                                        
 56 Wroblewski, Gabriella     16 Charter Oak Aqua     1:11.42    1:07.60        
                  31.83     1:07.60 (35.77)                                        
 57 Macmullan, Kira           17 Eagle Swim Team        56.24Y   1:07.66        
                  31.19     1:07.66 (36.47)                                        
 58 Anschutz, Melina          17 Rockville Montgo     1:10.54    1:07.75        
                  31.78     1:07.75 (35.97)                                        
 59 Maierle, Lauren           13 Westchester Aqua     1:16.16    1:07.78        
                  32.08     1:07.78 (35.70)                                        
 60 Haas, Emma                15 Islanders Aquati       58.38Y   1:07.82        
                  30.88     1:07.82 (36.94)                                        
 61 Simmons, Madeleine        14 All Star Aquatic     1:15.06    1:07.86        
                  31.97     1:07.86 (35.89)                                        
 62 Zoltick, Stephanie        17 Rockville Montgo       58.05Y   1:07.97        
                  31.73     1:07.97 (36.24)                                        
 63 Dvorak, Mia               17 Eagle Swim Team      1:05.88    1:08.05        
                  31.83     1:08.05 (36.22)                                        
 64 Tsang, Elizabeth          16 Morris County Sw     1:09.07    1:08.24        
                  32.07     1:08.24 (36.17)                                        
 65 Dunnigan, Megan           16 Charter Oak Aqua     1:06.04    1:08.25        
                  31.88     1:08.25 (36.37)                                        
 66 Milhomens, Sophie         15 Cheshire Y Sea D     1:11.18    1:08.30        
                  31.71     1:08.30 (36.59)                                        
 67 Pfeiffer, Alexandra       15 Westchester Aqua     1:13.25    1:08.32        
                  31.84     1:08.32 (36.48)                                        
 68 Mudry, Vivian             18 Cheshire Y Sea D     1:07.79    1:08.64        
                  32.09     1:08.64 (36.55)                                        
 69 Whittaker, Colleen        18 Commonwealth Swi     1:05.02    1:08.91        
                  32.52     1:08.91 (36.39)                                        
 70 Wells, Maecy              14 Occoquan Swimmin     1:13.30    1:09.09        
                  32.48     1:09.09 (36.61)                                        
 71 Fulga, Ayanna             16 Commonwealth Swi     1:06.03    1:09.16        
                  31.48     1:09.16 (37.68)                                        
 72 Morgan, Healey            15 All Star Aquatic     1:11.38    1:09.21        
                  32.16     1:09.21 (37.05)                                        
 73 Woodson, Cassandra        18 Edge Swim Club         57.68Y   1:09.25        
                  31.63     1:09.25 (37.62)                                        
 74 Crupie, Jordan            17 Racer X Aquatics     1:14.17    1:09.30        
                  31.72     1:09.30 (37.58)                                        
 75 Trojbom, Olivia           18 Vermont Aquatic        55.75Y   1:09.32        
                  32.90     1:09.32 (36.42)                                        
 76 Mostofi, Addison          14 All Star Aquatic     1:19.11    1:09.35        
                  32.24     1:09.35 (37.11)                                        
 77 Venditti, Livia           15 Rockville Montgo       58.43Y   1:09.36        
                  32.35     1:09.36 (37.01)                                        
 78 Spelke, Cora              17 Long Reach Swim      1:12.99    1:09.55        
                  32.25     1:09.55 (37.30)                                        
 79 Webb, Natalie             15 Rockville Montgo     1:11.70    1:09.70        
                  33.41     1:09.70 (36.29)                                        
 80 Bingley, Hanna            17 Rockville Montgo     1:05.60Y   1:09.74        
                  31.72     1:09.74 (38.02)                                        
 81 Klein, Neala              13 Westchester Aqua     1:12.42    1:10.16        
                  33.41     1:10.16 (36.75)                                        
 82 Brindle, Devin            16 All Star Aquatic       58.17Y   1:10.20        
                  32.38     1:10.20 (37.82)                                        
 83 Allen, Delaney            16 Racer X Aquatics     1:16.84    1:10.22        
                  31.93     1:10.22 (38.29)                                        
 84 Wade, Katherine           17 Rockville Montgo     1:16.65    1:10.37        
                  32.90     1:10.37 (37.47)                                        
 85 Brooks, Ava               16 All Star Aquatic     1:11.75    1:10.93        
                  32.95     1:10.93 (37.98)                                        
 86 Rosman, Lianna            17 All Star Aquatic     1:11.05    1:11.52        
                  33.45     1:11.52 (38.07)                                        
 87 Davis, Rachel             16 Indian Valley Fa     1:13.67    1:11.72        
                  33.11     1:11.72 (38.61)                                        
 88 Bleil, Abigayle           15 Greenwich Ywca D     1:15.95    1:12.08        
                  33.09     1:12.08 (38.99)                                        
 89 Memon, Zoya               15 All Star Aquatic     1:13.36    1:12.47        
                  33.07     1:12.47 (39.40)                                        
 90 Conzemius, Ethena         17 Racer X Aquatics     1:02.66Y   1:13.02        
                  33.08     1:13.02 (39.94)                                        
 91 Hannam, Emma              16 Occoquan Swimmin     1:09.61    1:13.34        
                  33.22     1:13.34 (40.12)                                        
 92 House, Cameron            14 All Star Aquatic     1:19.80    1:14.47        
                  33.73     1:14.47 (40.74)                                        
 93 Ossi, Luciana             14 Rockville Montgo     1:13.68    1:14.97        
                  35.37     1:14.97 (39.60)                                        
 94 Vollbrecht, Sarah         14 Shark Tank Racin     1:04.40Y   1:15.59        
                  34.13     1:15.59 (41.46)                                        
 -- Kulp, Caroline            20 Univ of Virginia     1:02.56         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Martz, Emma               17 Racer X Aquatics     1:14.52         DQ        
      False start
                  34.09          DQ (39.80)                                        
 -- McNerney, Danielle        17 Eagle Swim Team           NT        DFS        
      Declared false start
 -- Wilson, Taylor            16 Eagle Swim Team        58.32Y       DFS        
      Declared false start
 -- Smyers, Molly             18 Racer X Aquatics     1:05.44        DFS        
      Declared false start
 
Event 12  Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                53.37  OTW2
                54.19  OTW1
                58.39  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Folger, Samuel      18 Greenwood Swimmi       55.28      54.70 FUT     20  
                  26.04       54.70 (28.66)                                        
  2 Jones, Roman        16 Jersey Flyers Aq       55.09      54.89 FUT     17  
                  25.36       54.89 (29.53)                                        
  3 Bitz, Colin         18 Eagle Swim Team        55.87      55.50 FUT     16  
                  26.12       55.50 (29.38)                                        
  4 Edwards, Maxwell    20 Univ of Virginia       55.96      55.89 FUT     15  
                  26.33       55.89 (29.56)                                        
  5 Hazlett, Alexander  17 Greenwich Ywca D       56.87      56.18 FUT     14  
                  26.41       56.18 (29.77)                                        
  6 Baltaytis, Aaron    15 Jersey Flyers Aq       56.64      56.22 FUT     13  
                  26.24       56.22 (29.98)                                        
  7 Cole, William       19 Univ of Virginia       56.82      56.41 FUT     12  
                  26.37       56.41 (30.04)                                        
  8 Temme, Ashton       17 Tide Swimming          56.60      56.59 FUT     11  
                  26.27       56.59 (30.32)                                        
Consolation Final
  9 Karahalis, Alexand  15 Delaware Swim Te       57.05      56.47 FUT      9  
                  26.56       56.47 (29.91)                                        
 10 Franklin, Alexande  18 Coast Guard Blue       56.90      56.53 FUT      7  
                  26.65       56.53 (29.88)                                        
 11 Benton, Taj         17 Eagle Swim Team        57.60      57.51 FUT      6  
                  26.89       57.51 (30.62)                                        
 12 Nichols, Noah       19 Univ of Virginia       57.99      57.81 FUT      5  
                  27.10       57.81 (30.71)                                        
 13 Zeineddin, Pierre   18 Rockville Montgo       57.80      57.99 FUT      4  
                  26.69       57.99 (31.30)                                        
 14 Lewke, Kevin        18 Delaware Swim Te       57.94      58.19 FUT      3  
                  27.19       58.19 (31.00)                                        
 15 Finkel, Justin      17 Cheshire Y Sea D       58.04      58.49          2  
                  27.10       58.49 (31.39)                                        
 16 Poplawski, Richard  14 Scarlet Aquatics       57.07    1:00.06          1  
                  28.29     1:00.06 (31.77)                                        
C - Final
 17 Bonebrake, Davis    17 Commonwealth Swi       58.06      57.12 FUT    
                  27.01       57.12 (30.11)                                        
 18 Fowler, Aaron       16 Commonwealth Swi       58.42      57.93 FUT    
                  27.09       57.93 (30.84)                                        
 19 Beebe, Grant        18 Nantucket Swimmi       58.26      58.13 FUT    
                  27.29       58.13 (30.84)                                        
 20 Natsvlishvili, Nik  16 Rockville Montgo       59.46      58.35 FUT    
                  27.34       58.35 (31.01)                                        
 21 Louis-Charles, Fra  17 Badger Swim Club       58.65      58.53        
                  27.44       58.53 (31.09)                                        
 22 Cosgrove, Rhett     17 RAD                    58.85      58.94        
                  27.96       58.94 (30.98)                                        
 23 Gurri, Niccolo      15 Annapolis Swim C       59.29      59.07        
                  27.64       59.07 (31.43)                                        
 24 Huffman, Benjamin   17 Occoquan Swimmin       59.20      59.08        
                  28.73       59.08 (30.35)                                        
 
Event 12  Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                53.37  OTW2
                54.19  OTW1
                58.39  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Roman              16 Jersey Flyers Aq       59.73      55.09 qFUT   
                  25.78       55.09 (29.31)                                        
  2 Folger, Samuel            18 Greenwood Swimmi       55.09      55.28 qFUT   
                  26.57       55.28 (28.71)                                        
  3 Bitz, Colin               18 Eagle Swim Team        55.49      55.87 qFUT   
                  26.61       55.87 (29.26)                                        
  4 Edwards, Maxwell          20 Univ of Virginia       54.63      55.96 qFUT   
                  25.98       55.96 (29.98)                                        
  5 Klinksiek, Konnar         20 Univ of Virginia       55.04      56.12 qFUT   
                  26.46       56.12 (29.66)                                        
  6 Temme, Ashton             17 Tide Swimming          58.31      56.60 qFUT   
                  26.59       56.60 (30.01)                                        
  7 Baltaytis, Aaron          15 Jersey Flyers Aq       58.75      56.64 qFUT   
                  26.57       56.64 (30.07)                                        
  8 Cole, William             19 Univ of Virginia       54.75      56.82 qFUT   
                  26.73       56.82 (30.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hazlett, Alexander        17 Greenwich Ywca D       56.04      56.87 qFUT   
                  26.61       56.87 (30.26)                                        
 10 Franklin, Alexander       18 Coast Guard Blue       56.22      56.90 qFUT   
                  26.75       56.90 (30.15)                                        
 11 Karahalis, Alexander      15 Delaware Swim Te       59.35      57.05 qFUT   
                  26.54       57.05 (30.51)                                        
 12 Poplawski, Richard        14 Scarlet Aquatics       59.53      57.07 qFUT   
                  27.07       57.07 (30.00)                                        
 13 Benton, Taj               17 Eagle Swim Team        57.37      57.60 qFUT   
                  26.70       57.60 (30.90)                                        
 14 Zeineddin, Pierre         18 Rockville Montgo       58.53      57.80 qFUT   
                  27.45       57.80 (30.35)                                        
 15 Lee, Christian            16 Badger Swim Club       50.86Y     57.83 qFUT   
                  27.41       57.83 (30.42)                                        
 16 Lewke, Kevin              18 Delaware Swim Te       58.53      57.94 qFUT   
                  26.62       57.94 (31.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nichols, Noah             19 Univ of Virginia     1:00.34      57.99 qFUT   
                  26.86       57.99 (31.13)                                        
 18 Finkel, Justin            17 Cheshire Y Sea D       50.81Y     58.04 qFUT   
                  27.37       58.04 (30.67)                                        
 19 Bonebrake, Davis          17 Commonwealth Swi       58.13      58.06 qFUT   
                  27.42       58.06 (30.64)                                        
 20 Stankiewicz, Christopher  23 Shark Tank Racin       58.76      58.21 qFUT   
                  26.98       58.21 (31.23)                                        
 21 Beebe, Grant              18 Nantucket Swimmi       59.19      58.26 qFUT   
                  27.13       58.26 (31.13)                                        
 22 Fowler, Aaron             16 Commonwealth Swi       57.91      58.42 q      
                  27.51       58.42 (30.91)                                        
 23 Louis-Charles, Frantz     17 Badger Swim Club       50.77Y     58.65 q      
                  27.67       58.65 (30.98)                                        
 24 Cosgrove, Rhett           17 RAD                    50.75Y     58.85 q      
                  28.11       58.85 (30.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Arioti, Adriano           14 Rockville Montgo       50.80Y     58.89        
                  28.11       58.89 (30.78)                                        
 26 Huffman, Benjamin         17 Occoquan Swimmin       52.04Y     59.20        
                  28.62       59.20 (30.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Rhee, Dylan               19 Asphalt Green Un       58.84      59.21        
                  28.04       59.21 (31.17)                                        
 28 Gurri, Niccolo            15 Annapolis Swim C       52.09Y     59.29        
                  28.17       59.29 (31.12)                                        
 29 Johnson, Brandon          20 Long Reach Swim        50.65Y     59.38        
                  28.14       59.38 (31.24)                                        
 30 Natsvlishvili, Nikolos    16 Rockville Montgo       52.74Y     59.46        
                  28.33       59.46 (31.13)                                        
 31 Gilbert, Stephen          18 Occoquan Swimmin       50.85Y     59.53        
                  28.20       59.53 (31.33)                                        
 32 Ioselevich, Arie          16 Trident Aquatic        51.96Y     59.55        
                  28.22       59.55 (31.33)                                        
 33 Greene, Andrew            16 Eagle Swim Team        59.25      59.64        
                  27.85       59.64 (31.79)                                        
 34 Oppenheim, Nathaniel      15 Ridgefield Aquat       50.27Y     59.72        
                  28.26       59.72 (31.46)                                        
 35 Nunez, Ryan               16 Long Island Expr       51.75Y     59.76        
                  28.64       59.76 (31.12)                                        
 36 Czartoryjski, Damian      14 Cheshire Y Sea D       51.67Y     59.86        
                  28.16       59.86 (31.70)                                        
 37 Bowers, Caiden            15 Eagle Swim Team        59.79      59.88        
                  28.44       59.88 (31.44)                                        
 38 Hoban, Owen               15 Occoquan Swimmin       52.16Y     59.89        
                  27.51       59.89 (32.38)                                        
 39 Ching, Ian                16 The Fish             1:00.19      59.92        
                  28.16       59.92 (31.76)                                        
 40 Wolfson, Joshua           17 The Fish             1:00.01      59.94        
                  27.79       59.94 (32.15)                                        
 41 Feng, Ethan               17 Whitewaters Swim       51.93Y     59.96        
                  27.92       59.96 (32.04)                                        
 42 Kidchob, Andrew           16 Eagle Aquatic CL     1:03.50    1:00.13        
                  27.68     1:00.13 (32.45)                                        
 42 Ludwig, Santiago          18 All Star Aquatic       51.90Y   1:00.13        
                  28.25     1:00.13 (31.88)                                        
 44 Willertz, Evan            18 Long Reach Swim        52.66Y   1:00.14        
                  27.90     1:00.14 (32.24)                                        
 45 Jee, Ryan                 17 Greenwich Ywca D       49.75Y   1:00.20        
                  28.38     1:00.20 (31.82)                                        
 46 Webster, Jordan           17 Rockville Montgo       52.03Y   1:00.31        
                  28.11     1:00.31 (32.20)                                        
 47 Zhu, Stuart               16 Eagle Swim Team        52.73Y   1:00.53        
                  28.45     1:00.53 (32.08)                                        
 48 Koenig, Parker            16 Rockville Montgo       51.78Y   1:00.61        
                  28.09     1:00.61 (32.52)                                        
 49 Lara, Austin              16 Badger Swim Club       53.11Y   1:00.72        
                  29.01     1:00.72 (31.71)                                        
 50 Zellner, Joseph           18 Cheshire Y Sea D       52.57Y   1:00.75        
                  27.58     1:00.75 (33.17)                                        
 51 Rhodes, Nicholas          15 Long Island Expr       51.36Y   1:00.76        
                  28.61     1:00.76 (32.15)                                        
 52 Lipka, Sam                17 Greenwood Swimmi       59.84    1:00.78        
                  28.63     1:00.78 (32.15)                                        
 53 Cunningham, Joshua        17 Naval Academy Aq       52.38Y   1:01.00        
                  28.24     1:01.00 (32.76)                                        
 54 Wang, Kyle                14 All Star Aquatic       52.39Y   1:01.14        
                  29.07     1:01.14 (32.07)                                        
 55 Watkins, Owen             15 Rockville Montgo     1:09.73    1:01.17        
                  28.49     1:01.17 (32.68)                                        
 56 Jackson, William          17 All Star Aquatic       52.77Y   1:01.27        
                  28.96     1:01.27 (32.31)                                        
 57 Boukarroum, Jude          15 Ridgefield Aquat       53.09Y   1:01.32        
                  28.43     1:01.32 (32.89)                                        
 58 Benoit, Jenebi            18 Grenfin Aquatics       53.02Y   1:01.41        
                  28.62     1:01.41 (32.79)                                        
 59 Pearson, Boden            15 Occoquan Swimmin     1:04.60    1:01.49        
                  28.54     1:01.49 (32.95)                                        
 60 Odim, Emmanuel            17 Rockville Montgo       52.98Y   1:01.52        
                  28.39     1:01.52 (33.13)                                        
 61 Arquillano, Melson Jayve  15 Unattached           1:03.67    1:01.71        
                  28.85     1:01.71 (32.86)                                        
 62 Korzenik, Benjamin        16 Badger Swim Club     1:01.40    1:01.84        
                  28.72     1:01.84 (33.12)                                        
 62 Verosko, John             17 Occoquan Swimmin     1:06.96    1:01.84        
                  28.54     1:01.84 (33.30)                                        
 64 Velasquez, Angel          16 Eagle Aquatic CL     1:08.27    1:01.99        
                  28.64     1:01.99 (33.35)                                        
 65 Cherches, Alan            16 Eagle Swim Team        50.58Y   1:02.00        
                  28.43     1:02.00 (33.57)                                        
 66 Zornan Ferguson, Zachary  15 Racer X Aquatics       52.86Y   1:02.08        
                  28.67     1:02.08 (33.41)                                        
 67 Grendysz, Aiden           14 Occoquan Swimmin     1:05.52    1:02.41        
                  29.19     1:02.41 (33.22)                                        
 68 Brown, Daniel             15 Occoquan Swimmin     1:13.49    1:02.47        
                  29.34     1:02.47 (33.13)                                        
 69 Innis, Elijah             16 Greater Johnstow       52.67Y   1:02.54        
                  29.39     1:02.54 (33.15)                                        
 70 Gurri, Antonio            16 Annapolis Swim C     1:02.87    1:02.69        
                  28.97     1:02.69 (33.72)                                        
 71 Alfaro, Christopher       18 Rockville Montgo     1:07.17    1:02.74        
                  29.39     1:02.74 (33.35)                                        
 72 Tierney, Brady            16 RAD                  1:06.78    1:02.94        
                  29.06     1:02.94 (33.88)                                        
 73 Chang, Matthew            15 Jersey Flyers Aq     1:08.11    1:03.15        
                  30.08     1:03.15 (33.07)                                        
 74 Jensen, Matthew           14 Occoquan Swimmin     1:06.59    1:03.24        
                  29.77     1:03.24 (33.47)                                        
 75 Fouts, Gabriel            17 Rockville Montgo     1:03.93    1:03.28        
                  29.19     1:03.28 (34.09)                                        
 76 Heath, Michael            18 Rockville Montgo     1:08.27    1:03.51        
                  29.44     1:03.51 (34.07)                                        
 77 Case, James               15 Rockville Montgo     1:06.80    1:03.53        
                  30.08     1:03.53 (33.45)                                        
 78 Lee, Andrew               15 Una Jfac             1:06.62    1:03.82        
                  29.36     1:03.82 (34.46)                                        
 79 Romano, Mark              18 Occoquan Swimmin     1:20.19    1:04.21        
                  29.82     1:04.21 (34.39)                                        
 80 Firtag, Benjamin          17 Occoquan Swimmin       56.20Y   1:04.25        
                  29.71     1:04.25 (34.54)                                        
 81 Lagamao, Jerick Luke      15 Cheshire Y Sea D     1:08.79    1:04.27        
                  30.17     1:04.27 (34.10)                                        
 82 Ossi, John                16 Rockville Montgo       54.70Y   1:04.53        
                  29.38     1:04.53 (35.15)                                        
 83 Connor, William           14 Annapolis Swim C     1:19.89    1:05.06        
                  30.35     1:05.06 (34.71)                                        
 84 Keane, Logan              15 Panther Aquatic      1:11.97    1:06.62        
                  30.27     1:06.62 (36.35)                                        
 85 Gluzman, Joshua           15 Trident Aquatic      1:06.45    1:06.82        
                  29.83     1:06.82 (36.99)                                        
 86 Rene, Damian              15 Naval Academy Aq     1:00.51Y   1:07.65        
                  30.66     1:07.65 (36.99)                                        
 -- Amos, Preston             16 Commonwealth Swi     1:05.52         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  29.60          DQ (33.68)                                        
 -- Linseisen, Erik           17 Edge Swim Club         57.88         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
                  26.74          DQ (30.14)                                        
 -- Sabovic, Adell            18 Asphalt Green Un       57.16        DFS        
      Declared false start
 -- Mahler, Adam              20 Unattached             55.29        DFS        
      Declared false start
 
Event 13  Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:47.72  OTW2
              4:51.79  OTW1
              5:07.29  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Abruzzo, Mia        18 Plymouth Whitema     4:53.35    4:50.49 OTW1    20  
                  30.86     1:06.29 (35.43)     1:42.75 (36.46)     2:19.54 (36.79)
        3:02.33 (42.79)     3:45.72 (43.39)     4:18.31 (32.59)     4:50.49 (32.18)
  2 Shimizu-Bowers, Ha  16 Badger Swim Club     4:55.84    4:52.17 FUT     17  
                  30.74     1:05.63 (34.89)     1:43.09 (37.46)     2:20.83 (37.74)
        3:03.83 (43.00)     3:47.74 (43.91)     4:20.14 (32.40)     4:52.17 (32.03)
  3 Wilson, Sophia      19 Univ of Virginia     5:03.23    5:01.32 FUT     16  
                  31.41     1:09.46 (38.05)     1:47.19 (37.73)     2:24.32 (37.13)
        3:07.64 (43.32)     3:50.84 (43.20)     4:26.02 (35.18)     5:01.32 (35.30)
  4 Bezanson, Maya      14 Westchester Aqua     5:04.01    5:03.36 FUT     15  
                  31.88     1:08.29 (36.41)     1:48.08 (39.79)     2:28.58 (40.50)
        3:13.67 (45.09)     3:58.48 (44.81)     4:31.04 (32.56)     5:03.36 (32.32)
  5 Karp, Sienna        16 All Star Aquatic     5:07.72    5:05.37 FUT     14  
                  31.18     1:08.49 (37.31)     1:48.16 (39.67)     2:27.65 (39.49)
        3:11.39 (43.74)     3:55.05 (43.66)     4:29.93 (34.88)     5:05.37 (35.44)
  6 Vega, Isabella      14 Westchester Aqua     5:07.84    5:05.58 FUT     13  
                  32.22     1:11.10 (38.88)     1:51.26 (40.16)     2:31.56 (40.30)
        3:14.09 (42.53)     3:57.25 (43.16)     4:31.97 (34.72)     5:05.58 (33.61)
  7 Anderson, Kate      15 Westchester Aqua     5:05.86    5:07.30         12  
                  33.55     1:11.11 (37.56)     1:51.35 (40.24)     2:32.94 (41.59)
        3:15.41 (42.47)     3:58.70 (43.29)     4:33.44 (34.74)     5:07.30 (33.86)
 -- Foster, Payton      15 Greenwich Ywca D     4:56.01         DQ        
      Not towards breast off wall - breast
                  31.26     1:07.14 (35.88)     1:44.96 (37.82)     2:22.84 (37.88)
        3:06.76 (43.92)     3:52.31 (45.55)     4:26.25 (33.94)          DQ (32.80)
Consolation Final
  9 Cullen, Casey       17 Plymouth Whitema     5:10.66    5:01.46 FUT      9  
                  31.58     1:06.55 (34.97)     1:45.75 (39.20)     2:24.82 (39.07)
        3:09.69 (44.87)     3:55.09 (45.40)     4:29.03 (33.94)     5:01.46 (32.43)
 10 Clark, Brooke-lynn  17 Coast Guard Blue     5:13.04    5:01.95 FUT      7  
                  32.43     1:07.94 (35.51)     1:47.79 (39.85)     2:25.94 (38.15)
        3:09.51 (43.57)     3:52.93 (43.42)     4:28.31 (35.38)     5:01.95 (33.64)
 11 Barto, Julia        14 Cheshire Y Sea D     5:07.85    5:06.53 FUT      6  
                  32.44     1:10.41 (37.97)     1:49.97 (39.56)     2:30.19 (40.22)
        3:14.07 (43.88)     3:58.29 (44.22)     4:33.07 (34.78)     5:06.53 (33.46)
 12 Hofmann, Caitlin    16 All Star Aquatic     5:08.24    5:06.60 FUT      5  
                  32.85     1:09.96 (37.11)     1:52.31 (42.35)     2:33.85 (41.54)
        3:15.95 (42.10)     3:57.88 (41.93)     4:33.31 (35.43)     5:06.60 (33.29)
 13 Tiernan, Meghan     16 Cheshire Y Sea D     5:12.58    5:07.39          4  
                  32.37     1:09.69 (37.32)     1:50.21 (40.52)     2:30.71 (40.50)
        3:13.48 (42.77)     3:57.87 (44.39)     4:32.95 (35.08)     5:07.39 (34.44)
 14 Peterson, Amelia    15 Charter Oak Aqua     5:08.45    5:07.93          3  
                  32.65     1:08.89 (36.24)     1:49.36 (40.47)     2:28.41 (39.05)
        3:13.42 (45.01)     3:57.25 (43.83)     4:33.18 (35.93)     5:07.93 (34.75)
 15 Blake, Katherine    17 Rockville Montgo     5:11.30    5:08.83          2  
                  32.85     1:10.09 (37.24)     1:50.72 (40.63)     2:31.19 (40.47)
        3:15.27 (44.08)     4:00.20 (44.93)     4:35.19 (34.99)     5:08.83 (33.64)
 16 Tejeda, Gabriella   18 Cheshire Y Sea D     5:12.16    5:12.70          1  
                  32.81     1:08.81 (36.00)     1:50.52 (41.71)     2:31.15 (40.63)
        3:16.08 (44.93)     4:00.84 (44.76)     4:37.07 (36.23)     5:12.70 (35.63)
C - Final
 17 Brown, Laurel       18 Commonwealth Swi     5:13.80    5:09.68        
                  33.29     1:10.40 (37.11)     1:48.53 (38.13)     2:26.20 (37.67)
        3:13.00 (46.80)     4:00.14 (47.14)     4:35.62 (35.48)     5:09.68 (34.06)
 18 Bergstrom, Nora     18 Cheshire Y Sea D     5:14.38    5:10.18        
                  33.40     1:11.37 (37.97)     1:51.22 (39.85)     2:29.53 (38.31)
        3:15.48 (45.95)     4:01.60 (46.12)     4:36.72 (35.12)     5:10.18 (33.46)
 19 Kulynych-Irvin, St  16 Naval Academy Aq     5:14.03    5:11.83        
                  31.70     1:08.55 (36.85)     1:49.42 (40.87)     2:29.58 (40.16)
        3:16.18 (46.60)     4:01.98 (45.80)     4:37.97 (35.99)     5:11.83 (33.86)
 20 Arnold, Lauren      17 Badger Swim Club     5:15.45    5:15.35        
                  32.34     1:09.54 (37.20)     1:50.44 (40.90)     2:33.31 (42.87)
        3:18.99 (45.68)     4:05.97 (46.98)     4:41.10 (35.13)     5:15.35 (34.25)
 21 Stahl, Annaleagh    15 Occoquan Swimmin     5:15.17    5:15.44        
                  33.64     1:12.51 (38.87)     1:53.06 (40.55)     2:31.67 (38.61)
        3:18.65 (46.98)     4:06.36 (47.71)     4:41.40 (35.04)     5:15.44 (34.04)
 22 Haines, Erin        15 Rockville Montgo     5:14.30    5:15.45        
                  33.48     1:13.23 (39.75)     1:54.62 (41.39)     2:35.63 (41.01)
        3:20.24 (44.61)     4:05.43 (45.19)     4:40.92 (35.49)     5:15.45 (34.53)
 23 Budde, Erin         16 Eagle Swim Team      5:15.66    5:15.65        
                  32.34     1:08.85 (36.51)     1:50.02 (41.17)     2:29.86 (39.84)
        3:17.34 (47.48)     4:05.06 (47.72)     4:41.18 (36.12)     5:15.65 (34.47)
 24 Heilen, Sophia      17 Occoquan Swimmin     5:14.87    5:19.37        
                  33.80     1:14.45 (40.65)     1:56.44 (41.99)     2:37.88 (41.44)
        3:23.25 (45.37)     4:08.54 (45.29)     4:44.65 (36.11)     5:19.37 (34.72)
 
Event 13  Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:47.72  OTW2
              4:51.79  OTW1
              5:07.29  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abruzzo, Mia              18 Plymouth Whitema     4:48.89    4:53.35 qFUT   
                  30.87     1:06.08 (35.21)     1:43.00 (36.92)     2:19.67 (36.67)
        3:03.05 (43.38)     3:47.53 (44.48)     4:20.67 (33.14)     4:53.35 (32.68)
  2 Shimizu-Bowers, Hana      16 Badger Swim Club     4:53.29    4:55.84 qFUT   
                  31.48     1:07.13 (35.65)     1:45.92 (38.79)     2:23.48 (37.56)
        3:07.62 (44.14)     3:50.96 (43.34)     4:24.29 (33.33)     4:55.84 (31.55)
  3 Foster, Payton            15 Greenwich Ywca D     4:54.16    4:56.01 qFUT   
                  31.23     1:07.04 (35.81)     1:44.36 (37.32)     2:20.90 (36.54)
        3:03.99 (43.09)     3:48.14 (44.15)     4:23.28 (35.14)     4:56.01 (32.73)
  4 Lynch, Meghan             17 Greenwich Ywca D     4:53.17    5:03.16 qFUT   
                  31.71     1:08.54 (36.83)     1:49.94 (41.40)     2:30.41 (40.47)
        3:11.88 (41.47)     3:55.11 (43.23)     4:29.38 (34.27)     5:03.16 (33.78)
  5 Wilson, Sophia            19 Univ of Virginia     4:14.03Y   5:03.23 qFUT   
                  32.50     1:10.53 (38.03)     1:48.24 (37.71)     2:25.75 (37.51)
        3:10.06 (44.31)     3:54.57 (44.51)     4:28.80 (34.23)     5:03.23 (34.43)
  6 Bezanson, Maya            14 Westchester Aqua     5:10.63    5:04.01 qFUT   
                  32.56     1:08.44 (35.88)     1:49.15 (40.71)     2:27.39 (38.24)
        3:13.40 (46.01)     3:58.40 (45.00)     4:31.82 (33.42)     5:04.01 (32.19)
  7 Anderson, Kate            15 Westchester Aqua     5:13.82    5:05.86 qFUT   
                  32.49     1:10.98 (38.49)     1:51.79 (40.81)     2:33.17 (41.38)
        3:14.97 (41.80)     3:58.51 (43.54)     4:32.53 (34.02)     5:05.86 (33.33)
  8 Karp, Sienna              16 All Star Aquatic     5:05.69    5:07.72 q      
                  31.25     1:08.44 (37.19)     1:49.95 (41.51)     2:29.70 (39.75)
        3:13.56 (43.86)     3:57.23 (43.67)     4:33.10 (35.87)     5:07.72 (34.62)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vega, Isabella            14 Westchester Aqua     5:07.54    5:07.84 q      
                  33.14     1:11.23 (38.09)     1:51.33 (40.10)     2:30.52 (39.19)
        3:15.16 (44.64)     3:58.54 (43.38)     4:33.63 (35.09)     5:07.84 (34.21)
 10 Barto, Julia              14 Cheshire Y Sea D     5:14.42    5:07.85 q      
                  32.57     1:09.95 (37.38)     1:49.38 (39.43)     2:30.46 (41.08)
        3:14.06 (43.60)     3:58.89 (44.83)     4:33.56 (34.67)     5:07.85 (34.29)
 11 Hofmann, Caitlin          16 All Star Aquatic     4:30.18Y   5:08.24 q      
                  32.87     1:10.94 (38.07)     1:52.26 (41.32)     2:33.46 (41.20)
        3:14.97 (41.51)     3:57.46 (42.49)     4:33.15 (35.69)     5:08.24 (35.09)
 12 Peterson, Amelia          15 Charter Oak Aqua     5:07.36    5:08.45 q      
                  32.84     1:09.54 (36.70)     1:48.80 (39.26)     2:27.59 (38.79)
        3:12.02 (44.43)     3:57.12 (45.10)     4:33.10 (35.98)     5:08.45 (35.35)
 13 Cullen, Casey             17 Plymouth Whitema     5:08.68    5:10.66 q      
                  31.97     1:08.97 (37.00)     1:48.99 (40.02)     2:29.57 (40.58)
        3:14.84 (45.27)     4:02.42 (47.58)     4:36.48 (34.06)     5:10.66 (34.18)
 14 Blake, Katherine          17 Rockville Montgo     5:06.99    5:11.30 q      
                  32.83     1:10.44 (37.61)     1:51.65 (41.21)     2:31.38 (39.73)
        3:16.84 (45.46)     4:01.76 (44.92)     4:37.74 (35.98)     5:11.30 (33.56)
 15 Tejeda, Gabriella         18 Cheshire Y Sea D     5:12.64    5:12.16 q      
                  32.74     1:08.99 (36.25)     1:50.09 (41.10)     2:31.06 (40.97)
        3:15.24 (44.18)     4:00.30 (45.06)     4:36.35 (36.05)     5:12.16 (35.81)
 16 Tiernan, Meghan           16 Cheshire Y Sea D     4:27.50Y   5:12.58 q      
                  32.64     1:10.05 (37.41)     1:51.50 (41.45)     2:32.95 (41.45)
        3:16.43 (43.48)     4:01.58 (45.15)     4:36.94 (35.36)     5:12.58 (35.64)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Clark, Brooke-lynn        17 Coast Guard Blue     4:59.39    5:13.04 q      
                  32.13     1:08.64 (36.51)     1:49.60 (40.96)     2:29.64 (40.04)
        3:12.82 (43.18)     3:57.92 (45.10)     4:35.54 (37.62)     5:13.04 (37.50)
 18 Brown, Laurel             18 Commonwealth Swi     5:07.05    5:13.80 q      
                  33.82     1:12.26 (38.44)     1:50.76 (38.50)     2:28.16 (37.40)
        3:15.20 (47.04)     4:03.25 (48.05)     4:38.42 (35.17)     5:13.80 (35.38)
 19 Kulynych-Irvin, Storrie   16 Naval Academy Aq     5:14.55    5:14.03 q      
                  33.05     1:10.53 (37.48)     1:52.57 (42.04)     2:32.18 (39.61)
        3:18.65 (46.47)     4:04.66 (46.01)     4:40.32 (35.66)     5:14.03 (33.71)
 20 Haines, Erin              15 Rockville Montgo     4:34.92Y   5:14.30 q      
                  33.23     1:13.71 (40.48)     1:55.22 (41.51)     2:35.91 (40.69)
        3:20.73 (44.82)     4:04.77 (44.04)     4:40.29 (35.52)     5:14.30 (34.01)
 21 Bergstrom, Nora           18 Cheshire Y Sea D     5:15.86    5:14.38 q      
                  34.42     1:13.71 (39.29)     1:54.28 (40.57)     2:33.65 (39.37)
        3:19.72 (46.07)     4:06.42 (46.70)     4:40.46 (34.04)     5:14.38 (33.92)
 22 Heilen, Sophia            17 Occoquan Swimmin     5:15.90    5:14.87 q      
                  34.77     1:12.94 (38.17)     1:54.45 (41.51)     2:35.50 (41.05)
        3:21.28 (45.78)     4:05.44 (44.16)     4:40.51 (35.07)     5:14.87 (34.36)
 23 Stahl, Annaleagh          15 Occoquan Swimmin     4:27.86Y   5:15.17 q      
                  34.21     1:12.95 (38.74)     1:53.39 (40.44)     2:31.90 (38.51)
        3:19.19 (47.29)     4:06.20 (47.01)     4:41.54 (35.34)     5:15.17 (33.63)
 24 Arnold, Lauren            17 Badger Swim Club     4:32.32Y   5:15.45 q      
                  32.52     1:09.17 (36.65)     1:50.43 (41.26)     2:31.11 (40.68)
        3:18.26 (47.15)     4:05.22 (46.96)     4:40.67 (35.45)     5:15.45 (34.78)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Budde, Erin               16 Eagle Swim Team      5:09.45    5:15.66        
                  32.75     1:10.61 (37.86)     1:50.26 (39.65)     2:30.62 (40.36)
        3:17.61 (46.99)     4:04.63 (47.02)     4:40.49 (35.86)     5:15.66 (35.17)
 26 Webb, Maria               13 Rockville Montgo     4:33.05Y   5:15.81        
                  33.21     1:09.90 (36.69)     1:49.79 (39.89)     2:31.17 (41.38)
        3:18.58 (47.41)     4:06.26 (47.68)     4:41.28 (35.02)     5:15.81 (34.53)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Fitzgerald, Katelyn       16 Delaware Swim Te     4:34.26Y   5:16.00        
                  33.53     1:12.05 (38.52)     1:52.96 (40.91)     2:33.46 (40.50)
        3:21.03 (47.57)     4:09.46 (48.43)     4:43.10 (33.64)     5:16.00 (32.90)
 28 Iimi, Rin                 16 Rockville Montgo     4:30.86Y   5:16.01        
                  33.29     1:11.68 (38.39)     1:53.56 (41.88)     2:35.66 (42.10)
        3:20.12 (44.46)     4:05.27 (45.15)     4:41.02 (35.75)     5:16.01 (34.99)
 29 Rothrock, Jessica         17 Annapolis Swim C     4:34.09Y   5:16.13        
                  32.29     1:09.97 (37.68)     1:51.77 (41.80)     2:35.20 (43.43)
        3:18.25 (43.05)     4:03.56 (45.31)     4:40.44 (36.88)     5:16.13 (35.69)
 30 Ceely, Kiera              17 Rockville Montgo     4:36.62Y   5:17.39        
                  33.70     1:11.41 (37.71)     1:51.06 (39.65)     2:31.67 (40.61)
        3:17.02 (45.35)     4:04.92 (47.90)     4:41.11 (36.19)     5:17.39 (36.28)
 31 Macmullan, Kira           17 Eagle Swim Team      5:11.60    5:19.07        
                  32.91     1:11.25 (38.34)     1:51.85 (40.60)     2:31.80 (39.95)
        3:19.43 (47.63)     4:07.15 (47.72)     4:43.74 (36.59)     5:19.07 (35.33)
 32 Tyler, Julianna           15 Cheshire Y Sea D     4:31.34Y   5:19.54        
                  31.90     1:09.30 (37.40)     1:50.08 (40.78)     2:31.03 (40.95)
        3:17.82 (46.79)     4:07.72 (49.90)     4:43.34 (35.62)     5:19.54 (36.20)
 33 Kupsky, April             19 Unattached           5:14.22    5:19.64        
                  33.20     1:10.89 (37.69)     1:52.95 (42.06)     2:35.78 (42.83)
        3:18.68 (42.90)     4:05.05 (46.37)     4:43.23 (38.18)     5:19.64 (36.41)
 34 Diaz, Natalia             16 Eagle Swim Team      5:42.39    5:19.85        
                  34.21     1:14.31 (40.10)     1:56.29 (41.98)     2:38.18 (41.89)
        3:21.73 (43.55)     4:06.67 (44.94)     4:44.11 (37.44)     5:19.85 (35.74)
 35 Deitch, Caitlin           17 Naval Academy Aq     5:13.25    5:21.76        
                  32.50     1:09.88 (37.38)     1:54.48 (44.60)     2:37.34 (42.86)
        3:23.77 (46.43)     4:10.83 (47.06)     4:47.08 (36.25)     5:21.76 (34.68)
 36 Sunderhauf, Skylar        17 The Fish             5:07.49    5:22.20        
                  32.33     1:09.09 (36.76)     1:53.03 (43.94)     2:36.26 (43.23)
        3:21.27 (45.01)     4:06.42 (45.15)     4:45.24 (38.82)     5:22.20 (36.96)
 37 Wroblewski, Gabriella     16 Charter Oak Aqua     4:31.22Y   5:22.33        
                  33.67     1:12.93 (39.26)     1:54.75 (41.82)     2:36.92 (42.17)
        3:22.66 (45.74)     4:10.53 (47.87)     4:46.25 (35.72)     5:22.33 (36.08)
 38 Sheridan, Rory            15 Westchester Aqua     5:33.44    5:22.44        
                  33.12     1:12.44 (39.32)     1:54.75 (42.31)     2:37.30 (42.55)
        3:23.94 (46.64)     4:11.87 (47.93)     4:47.10 (35.23)     5:22.44 (35.34)
 39 Barto, Mary               17 Cheshire Y Sea D     5:36.13    5:22.48        
                  32.77     1:10.43 (37.66)     1:53.57 (43.14)     2:35.65 (42.08)
        3:20.53 (44.88)     4:06.10 (45.57)     4:45.46 (39.36)     5:22.48 (37.02)
 40 Jackson, Elizabeth        15 All Star Aquatic     5:28.47    5:23.04        
                  33.27     1:11.91 (38.64)     1:53.18 (41.27)     2:33.77 (40.59)
        3:20.10 (46.33)     4:07.61 (47.51)     4:46.03 (38.42)     5:23.04 (37.01)
 41 Villani, Savina           16 Greenwood Swimmi     4:38.93Y   5:23.44        
                  34.18     1:13.80 (39.62)     1:57.16 (43.36)     2:39.34 (42.18)
        3:23.50 (44.16)     4:09.26 (45.76)     4:47.23 (37.97)     5:23.44 (36.21)
 42 Yeagle, Carly             16 Eagle Swim Team      5:28.66    5:23.68        
                  34.60     1:17.23 (42.63)     2:00.58 (43.35)     2:42.02 (41.44)
        3:26.16 (44.14)     4:10.47 (44.31)     4:47.75 (37.28)     5:23.68 (35.93)
 43 Little, Anna              16 Norwin Aqua Club     4:35.93Y   5:24.23        
                  33.04     1:12.38 (39.34)     1:54.78 (42.40)     2:39.87 (45.09)
        3:23.80 (43.93)     4:07.98 (44.18)     4:45.69 (37.71)     5:24.23 (38.54)
 44 Zhang, Audrey             15 Commonwealth Swi     5:17.21    5:25.05        
                  33.71     1:14.08 (40.37)     1:54.21 (40.13)     2:35.21 (41.00)
        3:21.13 (45.92)     4:08.13 (47.00)     4:47.15 (39.02)     5:25.05 (37.90)
 45 Hardart, Lucy             17 Naval Academy Aq     4:36.75Y   5:25.17        
                  33.40     1:11.21 (37.81)     1:54.10 (42.89)     2:36.39 (42.29)
        3:24.48 (48.09)     4:13.73 (49.25)     4:49.52 (35.79)     5:25.17 (35.65)
 46 Peterson, Daphne          17 Charter Oak Aqua     4:33.64Y   5:25.93        
                  35.09     1:13.63 (38.54)     1:55.96 (42.33)     2:37.32 (41.36)
        3:24.63 (47.31)     4:12.74 (48.11)     4:50.27 (37.53)     5:25.93 (35.66)
 47 Masters, Lauren           16 Winchester Swim      5:18.00    5:26.10        
                  31.81     1:10.91 (39.10)     1:54.39 (43.48)     2:36.37 (41.98)
        3:22.99 (46.62)     4:11.28 (48.29)     4:49.17 (37.89)     5:26.10 (36.93)
 48 Zaidi, Alexia             16 Naval Academy Aq     4:29.82Y   5:26.67        
                  33.32     1:13.52 (40.20)     1:56.61 (43.09)     2:39.04 (42.43)
        3:25.18 (46.14)     4:12.16 (46.98)     4:49.93 (37.77)     5:26.67 (36.74)
 49 Snow, Julia               16 Cheshire Y Sea D     5:17.62    5:27.02        
                  34.34     1:13.49 (39.15)     1:54.81 (41.32)     2:35.19 (40.38)
        3:23.80 (48.61)     4:15.87 (52.07)     4:52.31 (36.44)     5:27.02 (34.71)
 50 Wu, Joyce                 16 Rockville Montgo     4:35.94Y   5:27.97        
                  34.69     1:14.21 (39.52)     2:01.51 (47.30)     2:47.92 (46.41)
        3:31.06 (43.14)     4:15.12 (44.06)     4:52.36 (37.24)     5:27.97 (35.61)
 51 Cuneo, Esther             16 Edge Swim Club       4:40.41Y   5:28.56        
                  33.30     1:12.90 (39.60)     1:54.82 (41.92)     2:36.05 (41.23)
        3:21.83 (45.78)     4:09.24 (47.41)     4:49.38 (40.14)     5:28.56 (39.18)
 52 Luetkenhaus, Katie        17 Occoquan Swimmin     5:30.11    5:28.64        
                  34.46     1:14.95 (40.49)     1:57.23 (42.28)     2:38.34 (41.11)
        3:25.58 (47.24)     4:13.69 (48.11)     4:51.58 (37.89)     5:28.64 (37.06)
 53 Stahl, Kimberleagh        17 Occoquan Swimmin     5:20.46    5:29.16        
                  34.36     1:15.94 (41.58)     1:59.96 (44.02)     2:41.72 (41.76)
        3:28.40 (46.68)     4:15.77 (47.37)     4:53.08 (37.31)     5:29.16 (36.08)
 54 Worth, Brooke             15 Occoquan Swimmin     5:51.19    5:29.55        
                  33.21     1:13.43 (40.22)     1:55.22 (41.79)     2:35.93 (40.71)
        3:26.44 (50.51)     4:17.67 (51.23)     4:54.32 (36.65)     5:29.55 (35.23)
 55 Burnett, Sydney           14 Westchester Aqua     5:15.28    5:31.20        
                  33.92     1:12.93 (39.01)     1:56.08 (43.15)     2:39.99 (43.91)
        3:26.84 (46.85)     4:15.05 (48.21)     4:53.17 (38.12)     5:31.20 (38.03)
 -- Schuman, Miranda          16 Potomac Marlins      5:26.50         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  33.69     1:09.64 (35.95)     1:50.46 (40.82)     2:32.43 (41.97)
        3:18.01 (45.58)     4:05.89 (47.88)     4:43.41 (37.52)          DQ (37.10)
 -- Pettit, Grace             18 Cheshire Y Sea D     5:40.18        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Severini, Sydney          16 Jersey Flyers Aq     4:34.71Y       DFS        
      Declared false start - Misc
 -- McKenna, Mary             15 Long Island Expr     4:58.92        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 14  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:23.24  OTW2
              4:25.99  OTW1
              4:42.39  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Conway, Sean        20 Univ of Virginia     4:33.15    4:27.13 FUT     20  
                  27.98     1:00.01 (32.03)     1:34.53 (34.52)     2:08.63 (34.10)
        2:47.08 (38.45)     3:26.18 (39.10)     3:56.98 (30.80)     4:27.13 (30.15)
  2 Poplawski, Richard  14 Scarlet Aquatics     4:30.31    4:32.20 FUT     17  
                  28.37     1:00.41 (32.04)     1:35.39 (34.98)     2:10.22 (34.83)
        2:49.34 (39.12)     3:28.76 (39.42)     4:00.94 (32.18)     4:32.20 (31.26)
  3 Arioti, Adriano     14 Rockville Montgo     4:38.21    4:34.48 FUT     16  
                  28.48     1:01.17 (32.69)     1:36.65 (35.48)     2:11.54 (34.89)
        2:51.60 (40.06)     3:31.26 (39.66)     4:03.11 (31.85)     4:34.48 (31.37)
  4 Kim, Hunter         18 Badger Swim Club     4:38.39    4:35.21 FUT     15  
                  27.36       57.85 (30.49)     1:33.85 (36.00)     2:10.38 (36.53)
        2:48.19 (37.81)     3:28.23 (40.04)     4:00.93 (32.70)     4:35.21 (34.28)
  5 Gilbert, Stephen    18 Occoquan Swimmin     4:44.13    4:36.93 FUT     14  
                  28.21     1:00.86 (32.65)     1:36.40 (35.54)     2:11.70 (35.30)
        2:52.96 (41.26)     3:34.06 (41.10)     4:06.20 (32.14)     4:36.93 (30.73)
  6 Barnett, Toby       16 Rockville Montgo     4:37.12    4:38.48 FUT     13  
                  28.29     1:01.06 (32.77)     1:36.44 (35.38)     2:12.17 (35.73)
        2:51.57 (39.40)     3:31.47 (39.90)     4:05.77 (34.30)     4:38.48 (32.71)
  7 Kupsky, Eric        15 Unattached           4:39.27    4:39.77 FUT     12  
                  28.74     1:01.80 (33.06)     1:36.55 (34.75)     2:11.57 (35.02)
        2:52.65 (41.08)     3:34.51 (41.86)     4:07.71 (33.20)     4:39.77 (32.06)
  8 Hardart, Max        17 Badger Swim Club     4:42.25    4:43.45         11  
                  28.85     1:02.82 (33.97)     1:39.70 (36.88)     2:17.78 (38.08)
        2:57.43 (39.65)     3:38.08 (40.65)     4:10.88 (32.80)     4:43.45 (32.57)
Consolation Final
  9 Whittaker, Raymond  16 Commonwealth Swi     4:44.93    4:39.56 FUT      9  
                  29.84     1:04.33 (34.49)     1:43.06 (38.73)     2:19.90 (36.84)
        2:57.01 (37.11)     3:34.87 (37.86)     4:08.03 (33.16)     4:39.56 (31.53)
 10 Ioselevich, Arie    16 Trident Aquatic      4:46.00    4:42.44          7  
                  29.89     1:03.28 (33.39)     1:40.66 (37.38)     2:19.09 (38.43)
        2:56.99 (37.90)     3:36.66 (39.67)     4:10.00 (33.34)     4:42.44 (32.44)
 11 Kohm, Zachary       18 Plymouth Whitema     4:44.57    4:43.16          6  
                  29.15     1:02.82 (33.67)     1:39.03 (36.21)     2:14.85 (35.82)
        2:58.50 (43.65)     3:42.71 (44.21)     4:13.76 (31.05)     4:43.16 (29.40)
 12 Santos, Sean        17 Rockville Montgo     4:44.94    4:43.33          5  
                  31.36     1:04.83 (33.47)     1:43.99 (39.16)     2:22.05 (38.06)
        3:01.64 (39.59)     3:42.27 (40.63)     4:13.16 (30.89)     4:43.33 (30.17)
 13 Vacula, Trent       16 Pine Richland Aq     4:46.68    4:44.87          4  
                  29.29     1:02.53 (33.24)     1:40.85 (38.32)     2:17.82 (36.97)
        3:00.02 (42.20)     3:40.57 (40.55)     4:13.52 (32.95)     4:44.87 (31.35)
 14 Hillery, Ryan       18 Tide Swimming        4:45.74    4:46.57          3  
                  29.18     1:03.13 (33.95)     1:39.97 (36.84)     2:16.50 (36.53)
        2:58.98 (42.48)     3:42.65 (43.67)     4:14.77 (32.12)     4:46.57 (31.80)
 15 Wynne, Shane        17 Cheshire Y Sea D     4:47.42    4:50.31          2  
                  28.28     1:00.69 (32.41)     1:38.40 (37.71)     2:15.39 (36.99)
        2:58.14 (42.75)     3:40.75 (42.61)     4:16.38 (35.63)     4:50.31 (33.93)
 -- Fuchs, William      17 Una CS               4:47.23         DQ        
      One hand touch - breast
                  29.12     1:02.75 (33.63)     1:38.79 (36.04)     2:14.40 (35.61)
        2:55.48 (41.08)     3:37.24 (41.76)     4:09.08 (31.84)          DQ (31.24)
C - Final
 17 Murphy, Timothy     14 Annapolis Swim C     4:49.22    4:43.28        
                  29.07     1:02.22 (33.15)     1:38.68 (36.46)     2:14.47 (35.79)
        2:57.13 (42.66)     3:39.75 (42.62)     4:11.52 (31.77)     4:43.28 (31.76)
 18 Lara, Austin        16 Badger Swim Club     4:50.40    4:43.73        
                  31.79     1:05.14 (33.35)     1:42.02 (36.88)     2:18.04 (36.02)
        2:59.65 (41.61)     3:40.50 (40.85)     4:12.50 (32.00)     4:43.73 (31.23)
 19 Gilbert, Peter      16 Occoquan Swimmin     4:49.82    4:46.28        
                  29.08     1:03.70 (34.62)     1:40.21 (36.51)     2:15.58 (35.37)
        2:59.17 (43.59)     3:44.02 (44.85)     4:15.39 (31.37)     4:46.28 (30.89)
 20 Feng, Ethan         17 Whitewaters Swim     4:50.62    4:48.15        
                  29.10     1:03.12 (34.02)     1:39.44 (36.32)     2:16.90 (37.46)
        2:57.38 (40.48)     3:39.73 (42.35)     4:14.53 (34.80)     4:48.15 (33.62)
 21 Rohr, Bryce         14 Potomac Marlins      4:49.63    4:49.37        
                  29.92     1:05.50 (35.58)     1:42.91 (37.41)     2:19.28 (36.37)
        3:01.87 (42.59)     3:44.13 (42.26)     4:16.60 (32.47)     4:49.37 (32.77)
 22 Boehme, Matthew     16 Unattached           4:48.81    4:49.70        
                  29.95     1:04.77 (34.82)     1:41.77 (37.00)     2:19.31 (37.54)
        3:00.83 (41.52)     3:43.66 (42.83)     4:16.93 (33.27)     4:49.70 (32.77)
 23 Merke, Matthew      16 Annapolis Swim C     4:50.84    4:51.89        
                  30.22     1:05.36 (35.14)     1:43.20 (37.84)     2:20.24 (37.04)
        3:03.11 (42.87)     3:45.26 (42.15)     4:19.01 (33.75)     4:51.89 (32.88)
 -- Wilmore, Tyler      15 Delaware Swim Te     4:49.77         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  29.08     1:03.05 (33.97)     1:40.00 (36.95)     2:17.52 (37.52)
        3:00.07 (42.55)     3:42.30 (42.23)     4:16.81 (34.51)          DQ (34.11)
 
Event 14  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:23.24  OTW2
              4:25.99  OTW1
              4:42.39  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Brien, Sam              18 The Fish             3:53.59Y   4:29.10 qFUT   
                  27.88     1:00.04 (32.16)     1:34.04 (34.00)     2:06.92 (32.88)
        2:45.85 (38.93)     3:26.22 (40.37)     3:58.00 (31.78)     4:29.10 (31.10)
  2 Poplawski, Richard        14 Scarlet Aquatics     4:35.58    4:30.31 qFUT   
                  28.62     1:00.08 (31.46)     1:34.68 (34.60)     2:08.82 (34.14)
        2:48.34 (39.52)     3:28.34 (40.00)     4:00.05 (31.71)     4:30.31 (30.26)
  3 Conway, Sean              20 Univ of Virginia     4:25.67    4:33.15 qFUT   
                  28.05     1:00.87 (32.82)     1:35.01 (34.14)     2:10.45 (35.44)
        2:50.13 (39.68)     3:30.66 (40.53)     4:02.36 (31.70)     4:33.15 (30.79)
  4 Barnett, Toby             16 Rockville Montgo     4:34.24    4:37.12 qFUT   
                  28.88     1:01.88 (33.00)     1:37.50 (35.62)     2:13.31 (35.81)
        2:52.69 (39.38)     3:33.21 (40.52)     4:05.67 (32.46)     4:37.12 (31.45)
  5 Arioti, Adriano           14 Rockville Montgo     3:57.29Y   4:38.21 qFUT   
                  28.88     1:02.15 (33.27)     1:38.73 (36.58)     2:12.87 (34.14)
        2:52.40 (39.53)     3:33.13 (40.73)     4:06.25 (33.12)     4:38.21 (31.96)
  6 Kim, Hunter               18 Badger Swim Club     4:26.53    4:38.39 qFUT   
                  27.70       58.64 (30.94)     1:35.71 (37.07)     2:13.79 (38.08)
        2:50.40 (36.61)     3:30.52 (40.12)     4:04.52 (34.00)     4:38.39 (33.87)
  7 Kupsky, Eric              15 Unattached           4:04.44Y   4:39.27 qFUT   
                  28.97     1:02.14 (33.17)     1:37.42 (35.28)     2:12.65 (35.23)
        2:53.04 (40.39)     3:34.49 (41.45)     4:07.89 (33.40)     4:39.27 (31.38)
  8 Hardart, Max              17 Badger Swim Club     4:37.51    4:42.25 qFUT   
                  29.38     1:02.80 (33.42)     1:40.53 (37.73)     2:17.03 (36.50)
        2:57.41 (40.38)     3:37.76 (40.35)     4:10.77 (33.01)     4:42.25 (31.48)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gilbert, Stephen          18 Occoquan Swimmin     4:41.98    4:44.13 q      
                  28.48     1:02.27 (33.79)     1:39.31 (37.04)     2:15.22 (35.91)
        2:57.25 (42.03)     3:39.85 (42.60)     4:12.84 (32.99)     4:44.13 (31.29)
 10 Kohm, Zachary             18 Plymouth Whitema     4:31.79    4:44.57 q      
                  29.33     1:03.00 (33.67)     1:39.88 (36.88)     2:16.76 (36.88)
        2:58.88 (42.12)     3:43.25 (44.37)     4:14.49 (31.24)     4:44.57 (30.08)
 11 Whittaker, Raymond        16 Commonwealth Swi     4:49.60    4:44.93 q      
                  29.74     1:03.69 (33.95)     1:42.77 (39.08)     2:21.22 (38.45)
        2:59.19 (37.97)     3:38.30 (39.11)     4:12.36 (34.06)     4:44.93 (32.57)
 12 Santos, Sean              17 Rockville Montgo     4:45.09    4:44.94 q      
                  30.75     1:04.91 (34.16)     1:44.24 (39.33)     2:23.46 (39.22)
        3:01.96 (38.50)     3:42.28 (40.32)     4:14.70 (32.42)     4:44.94 (30.24)
 13 Hillery, Ryan             18 Tide Swimming        4:43.72    4:45.74 q      
                  29.17     1:02.83 (33.66)     1:39.64 (36.81)     2:16.69 (37.05)
        2:58.25 (41.56)     3:41.23 (42.98)     4:13.35 (32.12)     4:45.74 (32.39)
 14 Ioselevich, Arie          16 Trident Aquatic      4:47.67    4:46.00 q      
                  30.56     1:05.27 (34.71)     1:42.58 (37.31)     2:21.52 (38.94)
        2:59.00 (37.48)     3:38.82 (39.82)     4:13.24 (34.42)     4:46.00 (32.76)
 15 Vacula, Trent             16 Pine Richland Aq     4:48.35    4:46.68 q      
                  29.54     1:03.37 (33.83)     1:40.92 (37.55)     2:17.80 (36.88)
        2:59.30 (41.50)     3:40.78 (41.48)     4:14.37 (33.59)     4:46.68 (32.31)
 16 Fuchs, William            17 Una CS               4:41.05    4:47.23 q      
                  30.05     1:04.05 (34.00)     1:41.39 (37.34)     2:18.17 (36.78)
        3:00.53 (42.36)     3:42.66 (42.13)     4:15.09 (32.43)     4:47.23 (32.14)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wynne, Shane              17 Cheshire Y Sea D     4:01.07Y   4:47.42 q      
                  28.77     1:02.19 (33.42)     1:39.96 (37.77)     2:16.39 (36.43)
        2:58.42 (42.03)     3:41.07 (42.65)     4:15.50 (34.43)     4:47.42 (31.92)
 18 Boehme, Matthew           16 Unattached           5:00.76    4:48.81 q      
                  29.89     1:04.91 (35.02)     1:42.36 (37.45)     2:20.35 (37.99)
        3:01.18 (40.83)     3:43.15 (41.97)     4:16.21 (33.06)     4:48.81 (32.60)
 19 Murphy, Timothy           14 Annapolis Swim C     4:10.64Y   4:49.22 q      
                  29.82     1:03.96 (34.14)     1:42.45 (38.49)     2:20.41 (37.96)
        3:02.15 (41.74)     3:46.03 (43.88)     4:18.29 (32.26)     4:49.22 (30.93)
 20 Rohr, Bryce               14 Potomac Marlins      5:27.10    4:49.63 q      
                  30.86     1:06.95 (36.09)     1:44.67 (37.72)     2:21.59 (36.92)
        3:04.01 (42.42)     3:46.07 (42.06)     4:18.71 (32.64)     4:49.63 (30.92)
 21 Wilmore, Tyler            15 Delaware Swim Te     4:09.05Y   4:49.77 q      
                  29.87     1:05.08 (35.21)     1:41.34 (36.26)     2:18.95 (37.61)
        3:01.52 (42.57)     3:44.43 (42.91)     4:17.50 (33.07)     4:49.77 (32.27)
 22 Gilbert, Peter            16 Occoquan Swimmin     4:11.15Y   4:49.82 q      
                  29.94     1:04.73 (34.79)     1:42.18 (37.45)     2:18.41 (36.23)
        3:02.42 (44.01)     3:47.43 (45.01)     4:19.00 (31.57)     4:49.82 (30.82)
 23 Lara, Austin              16 Badger Swim Club     4:46.48    4:50.40 q      
                  31.14     1:05.59 (34.45)     1:42.31 (36.72)     2:19.63 (37.32)
        3:01.29 (41.66)     3:44.32 (43.03)     4:17.25 (32.93)     4:50.40 (33.15)
 24 Feng, Ethan               17 Whitewaters Swim     4:46.08    4:50.62 q      
                  29.49     1:03.94 (34.45)     1:42.00 (38.06)     2:20.88 (38.88)
        3:00.80 (39.92)     3:42.51 (41.71)     4:17.22 (34.71)     4:50.62 (33.40)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Merke, Matthew            16 Annapolis Swim C     4:11.64Y   4:50.84        
                  29.96     1:06.29 (36.33)     1:42.25 (35.96)     2:19.68 (37.43)
        3:01.39 (41.71)     3:45.00 (43.61)     4:18.02 (33.02)     4:50.84 (32.82)
 26 Davis, Sean               18 Rockville Montgo     4:07.79Y   4:51.52        
                  29.63     1:03.34 (33.71)     1:39.77 (36.43)     2:16.01 (36.24)
        3:00.18 (44.17)     3:45.68 (45.50)     4:19.21 (33.53)     4:51.52 (32.31)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Hu, Simon                 17 Eagle Swim Team      4:10.51Y   4:51.78        
                  31.36     1:07.30 (35.94)     1:44.44 (37.14)     2:21.92 (37.48)
        3:03.56 (41.64)     3:45.37 (41.81)     4:19.34 (33.97)     4:51.78 (32.44)
 28 Gray, Matthew             18 RAD                  4:49.52    4:53.71        
                  31.84     1:09.09 (37.25)     1:49.08 (39.99)     2:27.23 (38.15)
        3:08.55 (41.32)     3:49.94 (41.39)     4:21.87 (31.93)     4:53.71 (31.84)
 29 Natsvlishvili, Nikolos    16 Rockville Montgo     4:10.30Y   4:53.81        
                  28.68     1:02.22 (33.54)     1:38.00 (35.78)     2:15.80 (37.80)
        3:00.03 (44.23)     3:46.24 (46.21)     4:19.83 (33.59)     4:53.81 (33.98)
 30 Spain, Noah               18 Tide Swimming        4:06.69Y   4:53.92        
                  30.10     1:05.17 (35.07)     1:45.42 (40.25)     2:24.04 (38.62)
        3:04.67 (40.63)     3:46.06 (41.39)     4:20.60 (34.54)     4:53.92 (33.32)
 31 Hannam, Emmett            18 Occoquan Swimmin     4:05.51Y   4:54.09        
                  30.28     1:05.38 (35.10)     1:44.90 (39.52)     2:23.56 (38.66)
        3:05.96 (42.40)     3:48.36 (42.40)     4:22.04 (33.68)     4:54.09 (32.05)
 32 Dietrich, Theodore        16 All Star Aquatic     5:38.85    4:54.40        
                  30.26     1:04.65 (34.39)     1:42.08 (37.43)     2:19.20 (37.12)
        3:01.83 (42.63)     3:45.41 (43.58)     4:20.30 (34.89)     4:54.40 (34.10)
 33 Doan, Jason               16 Rockville Montgo     4:14.03Y   4:55.63        
                  29.95     1:04.42 (34.47)     1:42.94 (38.52)     2:21.39 (38.45)
        3:04.32 (42.93)     3:48.57 (44.25)     4:22.85 (34.28)     4:55.63 (32.78)
 34 Hoban, Owen               15 Occoquan Swimmin     4:07.10Y   4:55.81        
                  29.94     1:05.60 (35.66)     1:42.59 (36.99)     2:20.42 (37.83)
        3:05.39 (44.97)     3:48.60 (43.21)     4:22.76 (34.16)     4:55.81 (33.05)
 35 Warnagiris, Paul          16 Winchester Swim      4:09.15Y   4:55.93        
                  30.67     1:06.49 (35.82)     1:45.11 (38.62)     2:23.28 (38.17)
        3:05.72 (42.44)     3:48.62 (42.90)     4:23.00 (34.38)     4:55.93 (32.93)
 36 Zhu, Stuart               16 Eagle Swim Team      4:48.40    4:56.53        
                  29.86     1:04.74 (34.88)     1:45.12 (40.38)     2:24.74 (39.62)
        3:06.63 (41.89)     3:49.67 (43.04)     4:23.12 (33.45)     4:56.53 (33.41)
 37 Bityutskiy, Nikita        17 Rockville Montgo     5:11.10    4:56.75        
                  29.73     1:04.48 (34.75)     1:42.26 (37.78)     2:20.04 (37.78)
        3:04.31 (44.27)     3:50.18 (45.87)     4:24.51 (34.33)     4:56.75 (32.24)
 38 Hernandez, Joshua         17 Rockville Montgo     4:13.35Y   4:56.85        
                  31.23     1:06.32 (35.09)     1:43.56 (37.24)     2:21.94 (38.38)
        3:05.65 (43.71)     3:50.88 (45.23)     4:25.01 (34.13)     4:56.85 (31.84)
 39 Jackson, William          17 All Star Aquatic     4:08.92Y   4:57.48        
                  31.00     1:07.00 (36.00)     1:47.62 (40.62)     2:28.52 (40.90)
        3:08.10 (39.58)     3:49.70 (41.60)     4:24.05 (34.35)     4:57.48 (33.43)
 40 Oehler, Everett           17 Rockville Montgo     4:01.19Y   4:57.87        
                  28.42     1:01.21 (32.79)     1:41.62 (40.41)     2:21.10 (39.48)
        3:05.11 (44.01)     3:49.55 (44.44)     4:23.80 (34.25)     4:57.87 (34.07)
 41 Assalone, Francesco       16 Badger Swim Club     4:33.75Y   4:57.93        
                  31.58     1:07.77 (36.19)     1:48.87 (41.10)     2:29.24 (40.37)
        3:07.28 (38.04)     3:48.44 (41.16)     4:23.48 (35.04)     4:57.93 (34.45)
 42 Goodman, Jonah            17 Long Island Expr     4:14.01Y   4:58.47        
                  31.51     1:08.35 (36.84)     1:47.23 (38.88)     2:24.82 (37.59)
        3:08.88 (44.06)     3:53.14 (44.26)     4:26.75 (33.61)     4:58.47 (31.72)
 43 McDonough, Liam           17 Rockville Montgo     4:10.88Y   4:59.68        
                  30.97     1:07.34 (36.37)     1:45.44 (38.10)     2:23.72 (38.28)
        3:06.46 (42.74)     3:50.08 (43.62)     4:25.23 (35.15)     4:59.68 (34.45)
 44 Mamaril, Colin            16 Tide Swimming        4:12.30Y   5:00.26        
                  31.39     1:06.69 (35.30)     1:44.98 (38.29)     2:22.63 (37.65)
        3:06.54 (43.91)     3:51.35 (44.81)     4:25.95 (34.60)     5:00.26 (34.31)
 45 Cannistra, Jake           15 All Star Aquatic     5:17.96    5:02.16        
                  30.46     1:04.89 (34.43)     1:46.37 (41.48)     2:26.86 (40.49)
        3:08.93 (42.07)     3:51.30 (42.37)     4:27.31 (36.01)     5:02.16 (34.85)
 46 Rupp, William             16 Badger Swim Club     5:01.18    5:02.22        
                  31.58     1:07.44 (35.86)     1:48.00 (40.56)     2:28.06 (40.06)
        3:10.36 (42.30)     3:53.90 (43.54)     4:29.16 (35.26)     5:02.22 (33.06)
 47 Kimwon, Alvin             17 Rockville Montgo     4:09.98Y   5:02.79        
                  29.80     1:05.61 (35.81)     1:45.16 (39.55)     2:24.70 (39.54)
        3:06.09 (41.39)     3:49.33 (43.24)     4:25.68 (36.35)     5:02.79 (37.11)
 48 Carper, Matt              16 Pine Richland Aq     5:29.41    5:04.09        
                  31.45     1:08.78 (37.33)     1:51.30 (42.52)     2:29.91 (38.61)
        3:13.00 (43.09)     3:54.61 (41.61)     4:31.53 (36.92)     5:04.09 (32.56)
 49 Rawcliffe, Randall        16 Charter Oak Aqua     4:27.28Y   5:04.26        
                  33.09     1:10.42 (37.33)     1:48.27 (37.85)     2:26.64 (38.37)
        3:10.23 (43.59)     3:53.18 (42.95)     4:29.74 (36.56)     5:04.26 (34.52)
 -- Hazlett, Alexander        17 Greenwich Ywca D     4:03.11Y       DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Pitta, Charlie            18 Naval Academy Aq     4:09.10Y       DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Bitz, Colin               18 Eagle Swim Team      4:29.08        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 15  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:12.56  OTW2
              2:14.59  OTW1
              2:21.89  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Cullen, Casey       17 Plymouth Whitema     2:16.12    2:14.18 OTW1    20  
                  31.19     1:06.02 (34.83)     1:39.52 (33.50)     2:14.18 (34.66)
  2 Tankard, Kyleigh    17 Coast Guard Blue     2:15.62    2:14.41 OTW1    17  
                  29.97     1:03.67 (33.70)     1:38.38 (34.71)     2:14.41 (36.03)
  3 Carr, Abby          17 Rockville Montgo     2:15.41    2:14.60 FUT     16  
                  32.43     1:07.07 (34.64)     1:40.94 (33.87)     2:14.60 (33.66)
  4 Jiang, Joy          17 Badger Swim Club     2:16.33    2:15.16 FUT     15  
                  30.65     1:04.48 (33.83)     1:39.45 (34.97)     2:15.16 (35.71)
  5 Shimizu-Bowers, Ha  16 Badger Swim Club     2:18.73    2:15.30 FUT     14  
                  30.97     1:04.98 (34.01)     1:39.82 (34.84)     2:15.30 (35.48)
  6 Witkus, Amanda      16 Greenwood Swimmi     2:17.63    2:16.01 FUT     13  
                  31.22     1:05.50 (34.28)     1:39.80 (34.30)     2:16.01 (36.21)
  7 Skirboll, Zoe       16 Racer X Aquatics     2:19.12    2:18.33 FUT     12  
                  30.51     1:05.82 (35.31)     1:42.46 (36.64)     2:18.33 (35.87)
  8 Golembiewski, Sien  15 Occoquan Swimmin     2:19.98    2:18.37 FUT     11  
                  31.36     1:05.73 (34.37)     1:41.79 (36.06)     2:18.37 (36.58)
Consolation Final
  9 Culkin, Sarah       18 Rockville Montgo     2:22.98    2:18.48 FUT      9  
                  31.05     1:05.97 (34.92)     1:41.98 (36.01)     2:18.48 (36.50)
 10 Hartley, Madison    17 Tide Swimming        2:22.58    2:19.74 FUT      7  
                  31.12     1:06.57 (35.45)     1:42.17 (35.60)     2:19.74 (37.57)
 11 Yang, Georgia       16 All Star Aquatic     2:23.45    2:20.74 FUT      6  
                  32.21     1:07.79 (35.58)     1:44.36 (36.57)     2:20.74 (36.38)
 12 Lahr, Carly         15 Potomac Marlins      2:25.02    2:20.78 FUT      5  
                  32.26     1:06.58 (34.32)     1:43.11 (36.53)     2:20.78 (37.67)
 13 Son, Erin           17 Jersey Flyers Aq     2:25.24    2:21.35 FUT      4  
                  31.26     1:06.19 (34.93)     1:43.61 (37.42)     2:21.35 (37.74)
 14 Webb, Maria         13 Rockville Montgo     2:22.82    2:22.75          3  
                  31.59     1:07.09 (35.50)     1:44.95 (37.86)     2:22.75 (37.80)
 15 Tyler, Julianna     15 Cheshire Y Sea D     2:24.29    2:22.83          2  
                  31.75     1:07.45 (35.70)     1:44.76 (37.31)     2:22.83 (38.07)
 16 Lazar, Penelope     14 Greenwich Ywca D     2:23.89    2:24.28          1  
                  31.01     1:06.10 (35.09)     1:44.14 (38.04)     2:24.28 (40.14)
C - Final
 17 Volk, Alexandra     17 Eagle Swim Team      2:26.07    2:24.10        
                  31.93     1:08.77 (36.84)     1:45.30 (36.53)     2:24.10 (38.80)
 18 Dorsey, Emma        17 Rockville Montgo     2:26.34    2:24.49        
                  32.40     1:09.05 (36.65)     1:46.40 (37.35)     2:24.49 (38.09)
 19 Tejeda, Gabriella   18 Cheshire Y Sea D     2:26.53    2:24.91        
                  32.76     1:09.16 (36.40)     1:47.03 (37.87)     2:24.91 (37.88)
 20 Barto, Julia        14 Cheshire Y Sea D     2:26.25    2:25.00        
                  33.17     1:09.66 (36.49)     1:47.86 (38.20)     2:25.00 (37.14)
 21 Elliott, Sophie     17 Rockville Montgo     2:26.65    2:25.93        
                  32.34     1:08.71 (36.37)     1:47.27 (38.56)     2:25.93 (38.66)
 22 Schuman, Miranda    16 Potomac Marlins      2:26.91    2:25.96        
                  32.71     1:08.87 (36.16)     1:46.53 (37.66)     2:25.96 (39.43)
 23 Budde, Erin         16 Eagle Swim Team      2:26.80    2:28.22        
                  32.21     1:09.47 (37.26)     1:48.80 (39.33)     2:28.22 (39.42)
 24 Song, Chloe         17 Greenwood Swimmi     2:26.07    2:30.51        
                  32.03     1:09.75 (37.72)     1:49.69 (39.94)     2:30.51 (40.82)
 
Event 15  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:12.56  OTW2
              2:14.59  OTW1
              2:21.89  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carr, Abby                17 Rockville Montgo     2:14.97    2:15.41 qFUT   
                  31.88     1:08.27 (36.39)     1:42.35 (34.08)     2:15.41 (33.06)
  2 Tankard, Kyleigh          17 Coast Guard Blue     2:16.02    2:15.62 qFUT   
                  30.12     1:04.72 (34.60)     1:39.42 (34.70)     2:15.62 (36.20)
  3 Cullen, Casey             17 Plymouth Whitema     2:13.77    2:16.12 qFUT   
                  31.32     1:06.44 (35.12)     1:41.08 (34.64)     2:16.12 (35.04)
  4 Jiang, Joy                17 Badger Swim Club     2:15.02    2:16.33 qFUT   
                  31.94     1:06.26 (34.32)     1:40.52 (34.26)     2:16.33 (35.81)
  5 Witkus, Amanda            16 Greenwood Swimmi     2:16.65    2:17.63 qFUT   
                  30.69     1:04.89 (34.20)     1:41.09 (36.20)     2:17.63 (36.54)
  6 Shimizu-Bowers, Hana      16 Badger Swim Club     2:18.72    2:18.73 qFUT   
                  31.46     1:06.08 (34.62)     1:41.84 (35.76)     2:18.73 (36.89)
  7 Skirboll, Zoe             16 Racer X Aquatics     2:19.89    2:19.12 qFUT   
                  30.69     1:06.20 (35.51)     1:42.34 (36.14)     2:19.12 (36.78)
  8 Golembiewski, Sienna      15 Occoquan Swimmin     2:21.14    2:19.98 qFUT   
                  31.92     1:07.67 (35.75)     1:43.47 (35.80)     2:19.98 (36.51)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hartley, Madison          17 Tide Swimming        2:04.59Y   2:22.58 q      
                  31.65     1:07.27 (35.62)     1:44.91 (37.64)     2:22.58 (37.67)
 10 Webb, Maria               13 Rockville Montgo     2:03.97Y   2:22.82 q      
                  32.06     1:08.71 (36.65)     1:45.14 (36.43)     2:22.82 (37.68)
 11 Culkin, Sarah             18 Rockville Montgo     2:20.61    2:22.98 q      
                  31.90     1:08.07 (36.17)     1:45.47 (37.40)     2:22.98 (37.51)
 12 Yang, Georgia             16 All Star Aquatic     2:26.90    2:23.45 q      
                  32.41     1:08.88 (36.47)     1:45.99 (37.11)     2:23.45 (37.46)
 13 Lazar, Penelope           14 Greenwich Ywca D     2:24.90    2:23.89 q      
                  32.38     1:08.24 (35.86)     1:45.78 (37.54)     2:23.89 (38.11)
 14 Tyler, Julianna           15 Cheshire Y Sea D     2:23.51    2:24.29 q      
                  33.10     1:08.62 (35.52)     1:46.31 (37.69)     2:24.29 (37.98)
 15 Lahr, Carly               15 Potomac Marlins      2:28.22    2:25.02 q      
                  31.87     1:08.65 (36.78)     1:46.29 (37.64)     2:25.02 (38.73)
 16 Son, Erin                 17 Jersey Flyers Aq     2:22.39    2:25.24 q      
                  32.50     1:08.99 (36.49)     1:47.03 (38.04)     2:25.24 (38.21)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kulp, Caroline            20 Univ of Virginia     2:15.49    2:25.31 q      
                  32.02     1:08.36 (36.34)     1:46.73 (38.37)     2:25.31 (38.58)
 18 Song, Chloe               17 Greenwood Swimmi     2:22.86    2:26.07 q      
                  32.56     1:09.51 (36.95)     1:48.61 (39.10)     2:26.07 (37.46)
 19 Volk, Alexandra           17 Eagle Swim Team      2:26.66   J2:26.07 q      
                  32.32     1:08.76 (36.44)     1:47.07 (38.31)     2:26.07 (39.00)
 20 Barto, Julia              14 Cheshire Y Sea D     2:05.94Y   2:26.25 q      
                  33.90     1:09.88 (35.98)     1:48.35 (38.47)     2:26.25 (37.90)
 21 Dorsey, Emma              17 Rockville Montgo     2:08.57Y   2:26.34 q      
                  31.88     1:08.26 (36.38)     1:47.95 (39.69)     2:26.34 (38.39)
 22 Tejeda, Gabriella         18 Cheshire Y Sea D     2:24.64    2:26.53 q      
                  33.28     1:10.05 (36.77)     1:49.25 (39.20)     2:26.53 (37.28)
 23 Elliott, Sophie           17 Rockville Montgo     2:08.47Y   2:26.65 q      
                  32.94     1:10.07 (37.13)     1:48.35 (38.28)     2:26.65 (38.30)
 24 Budde, Erin               16 Eagle Swim Team      2:22.62    2:26.80 q      
                  32.42     1:09.74 (37.32)     1:47.26 (37.52)     2:26.80 (39.54)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Schuman, Miranda          16 Potomac Marlins      2:26.99    2:26.91        
                  33.38     1:10.79 (37.41)     1:48.34 (37.55)     2:26.91 (38.57)
 26 Collmar, Yilinna          17 Badger Swim Club     2:27.56    2:27.18        
                  32.70     1:09.97 (37.27)     1:48.55 (38.58)     2:27.18 (38.63)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kuang, Gloria             13 Dragon Swim Team     2:07.35Y   2:28.06        
                  32.57     1:10.33 (37.76)     1:49.64 (39.31)     2:28.06 (38.42)
 28 Peterson, Amelia          15 Charter Oak Aqua     2:21.59    2:28.18        
                  33.45     1:10.64 (37.19)     1:49.40 (38.76)     2:28.18 (38.78)
 29 Tiernan, Meghan           16 Cheshire Y Sea D     2:07.20Y   2:28.19        
                  32.92     1:09.89 (36.97)     1:49.67 (39.78)     2:28.19 (38.52)
 30 Hofmann, Caitlin          16 All Star Aquatic     2:11.61Y   2:29.19        
                1:11.69     1:50.18 (38.49)     2:29.19 (39.01)         2:29.19 ( )
 31 Milhomens, Sophie         15 Cheshire Y Sea D     2:08.15Y   2:29.28        
                  32.81     1:10.17 (37.36)     1:48.92 (38.75)     2:29.28 (40.36)
 32 Kulynych-Irvin, Storrie   16 Naval Academy Aq     2:22.81    2:29.39        
                  33.30     1:10.80 (37.50)     1:50.32 (39.52)     2:29.39 (39.07)
 33 Barto, Mary               17 Cheshire Y Sea D     2:09.14Y   2:30.13        
                  32.75     1:10.38 (37.63)     1:49.17 (38.79)     2:30.13 (40.96)
 34 Maierle, Lauren           13 Westchester Aqua     2:10.86Y   2:30.17        
                  33.12     1:11.94 (38.82)     1:51.00 (39.06)     2:30.17 (39.17)
 35 Ceely, Kiera              17 Rockville Montgo     2:10.43Y   2:30.20        
                  34.33     1:11.98 (37.65)     1:50.73 (38.75)     2:30.20 (39.47)
 36 Wroblewski, Gabriella     16 Charter Oak Aqua     2:08.47Y   2:30.53        
                  33.83     1:12.51 (38.68)     1:51.72 (39.21)     2:30.53 (38.81)
 37 Klein, Neala              13 Westchester Aqua     2:11.88Y   2:30.82        
                                1:11.81 ( )     1:50.47 (38.66)     2:30.82 (40.35)
 38 Blake, Katherine          17 Rockville Montgo     2:04.50Y   2:30.98        
                  34.37     1:13.61 (39.24)     1:52.51 (38.90)     2:30.98 (38.47)
 39 Simmons, Madeleine        14 All Star Aquatic     2:10.56Y   2:31.09        
                  33.91     1:12.52 (38.61)     1:51.31 (38.79)     2:31.09 (39.78)
 40 Nwaeze, Zuilda            16 Eagle Swim Team      2:09.15Y   2:31.29        
                  31.94     1:09.06 (37.12)     1:49.18 (40.12)     2:31.29 (42.11)
 41 Arnold, Lauren            17 Badger Swim Club     2:09.05Y   2:31.33        
                  32.78     1:10.48 (37.70)     1:50.69 (40.21)     2:31.33 (40.64)
 42 Kupsky, April             19 Unattached           2:28.59    2:31.63        
                  33.99     1:13.14 (39.15)     1:51.80 (38.66)     2:31.63 (39.83)
 43 Carpentieri, Jordan       16 Islanders Aquati     2:10.48Y   2:31.94        
                  32.87     1:10.29 (37.42)     1:50.14 (39.85)     2:31.94 (41.80)
 44 Siegel, Rebecca           16 Greenwood Swimmi     2:11.47Y   2:32.69        
                                1:09.85 ( )     1:49.83 (39.98)     2:32.69 (42.86)
 45 Webb, Natalie             15 Rockville Montgo     2:10.31Y   2:33.04        
                  34.04     1:12.37 (38.33)     1:52.46 (40.09)     2:33.04 (40.58)
 46 Rothrock, Jessica         17 Annapolis Swim C     2:07.96Y   2:34.29        
                  32.23     1:10.66 (38.43)     1:51.93 (41.27)     2:34.29 (42.36)
 47 Pfeiffer, Alexandra       15 Westchester Aqua     2:10.89Y   2:35.23        
                  33.55     1:12.32 (38.77)     1:53.15 (40.83)     2:35.23 (42.08)
 48 Dvorak, Mia               17 Eagle Swim Team      2:10.51Y   2:35.88        
                  32.94     1:10.76 (37.82)     1:51.90 (41.14)     2:35.88 (43.98)
 49 Heilen, Sophia            17 Occoquan Swimmin     2:03.95Y   2:36.24        
                  35.13     1:14.89 (39.76)     1:56.32 (41.43)     2:36.24 (39.92)
 50 Iimi, Rin                 16 Rockville Montgo     2:07.86Y   2:37.29        
                  33.79     1:11.89 (38.10)     1:53.32 (41.43)     2:37.29 (43.97)
 51 Albano, Abigail           15 Tide Swimming        2:08.47Y   2:37.57        
                  32.93     1:11.86 (38.93)     1:53.54 (41.68)     2:37.57 (44.03)
 52 Wade, Katherine           17 Rockville Montgo     2:11.10Y   2:38.16        
                  35.09     1:15.08 (39.99)     1:56.21 (41.13)     2:38.16 (41.95)
 53 Wu, Joyce                 16 Rockville Montgo     2:11.08Y   2:38.53        
                  33.84     1:14.71 (40.87)     1:56.91 (42.20)     2:38.53 (41.62)
 54 Mostofi, Addison          14 All Star Aquatic     2:11.07Y   2:38.81        
                  33.51     1:13.75 (40.24)     1:54.38 (40.63)     2:38.81 (44.43)
 55 Fulga, Ayanna             16 Commonwealth Swi     2:09.87Y   2:38.84        
                  34.54     1:15.64 (41.10)     1:55.73 (40.09)     2:38.84 (43.11)
 56 Wilson, Taylor            16 Eagle Swim Team      2:11.43Y   2:39.27        
                  33.73     1:10.91 (37.18)     1:53.19 (42.28)     2:39.27 (46.08)
 57 Memon, Zoya               15 All Star Aquatic     2:11.46Y   2:39.70        
                                1:14.26 ( )     1:55.45 (41.19)     2:39.70 (44.25)
 -- Tsang, Elizabeth          16 Morris County Sw     2:36.45         DQ        
      Arms underwater recovery
                                1:12.19 ( )     1:54.61 (42.42)          DQ (52.23)
 -- Colborn, Georgia          15 Delaware Swim Te     2:25.54        DFS        
      Declared false start
 -- Martin, Amber             16 Naval Academy Aq     2:11.03Y       DFS        
      Declared false start
 -- Whittaker, Colleen        18 Commonwealth Swi     2:28.70        DFS        
      Declared false start
 
Event 16  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:59.63  OTW2
              2:01.19  OTW1
              2:10.19  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Folger, Samuel      18 Greenwood Swimmi     2:01.31    2:01.05 OTW1    20  
                  27.03       57.54 (30.51)     1:29.25 (31.71)     2:01.05 (31.80)
  2 Kim, Hunter         18 Badger Swim Club     2:04.56    2:03.06 FUT     17  
                  26.93       57.50 (30.57)     1:29.68 (32.18)     2:03.06 (33.38)
  3 Bitz, Colin         18 Eagle Swim Team      2:04.70    2:03.16 FUT     16  
                  27.54       58.60 (31.06)     1:30.70 (32.10)     2:03.16 (32.46)
  4 Zeineddin, Pierre   18 Rockville Montgo     2:06.37    2:05.45 FUT     15  
                  28.92     1:00.75 (31.83)     1:32.86 (32.11)     2:05.45 (32.59)
  5 Poplawski, Richard  14 Scarlet Aquatics     2:05.53    2:05.55 FUT     14  
                  28.34       59.90 (31.56)     1:32.66 (32.76)     2:05.55 (32.89)
  6 Lee, Christian      16 Badger Swim Club     2:06.05    2:06.65 FUT     13  
                  27.90     1:00.01 (32.11)     1:32.59 (32.58)     2:06.65 (34.06)
  7 Hillery, Ryan       18 Tide Swimming        2:08.04    2:06.66 FUT     12  
                  27.87       59.61 (31.74)     1:32.78 (33.17)     2:06.66 (33.88)
  8 Hazlett, Alexander  17 Greenwich Ywca D     2:07.06    2:07.02 FUT     11  
                  28.06     1:00.12 (32.06)     1:33.03 (32.91)     2:07.02 (33.99)
Consolation Final
  9 Arioti, Adriano     14 Rockville Montgo     2:08.09    2:04.98 FUT      9  
                  28.14     1:00.54 (32.40)     1:32.55 (32.01)     2:04.98 (32.43)
 10 Temme, Ashton       17 Tide Swimming        2:08.13    2:06.45 FUT      7  
                  27.62       59.60 (31.98)     1:32.03 (32.43)     2:06.45 (34.42)
 11 Bonebrake, Davis    17 Commonwealth Swi     2:08.23    2:08.06 FUT      6  
                  29.33     1:00.35 (31.02)     1:33.47 (33.12)     2:08.06 (34.59)
 12 Wynne, Shane        17 Cheshire Y Sea D     2:09.34    2:08.77 FUT      4.5
                  28.27     1:00.89 (32.62)     1:34.95 (34.06)     2:08.77 (33.82)
 12 Finkel, Justin      17 Cheshire Y Sea D     2:09.44    2:08.77 FUT      4.5
                  28.98     1:01.92 (32.94)     1:35.03 (33.11)     2:08.77 (33.74)
 14 Natsvlishvili, Nik  16 Rockville Montgo     2:09.76    2:09.87 FUT      3  
                  28.32     1:00.50 (32.18)     1:34.17 (33.67)     2:09.87 (35.70)
 15 Linseisen, Erik     17 Edge Swim Club       2:09.46    2:10.00 FUT      2  
                  28.68     1:02.94 (34.26)     1:36.35 (33.41)     2:10.00 (33.65)
 16 Lewke, Kevin        18 Delaware Swim Te     2:09.13    2:11.67          1  
                  28.43     1:01.51 (33.08)     1:36.01 (34.50)     2:11.67 (35.66)
C - Final
 17 Kupsky, Eric        15 Unattached           2:09.88    2:09.25 FUT    
                  28.94     1:01.64 (32.70)     1:35.27 (33.63)     2:09.25 (33.98)
 18 Corey, Luke         15 Naval Academy Aq     2:11.56    2:10.82        
                  30.10     1:03.22 (33.12)     1:37.22 (34.00)     2:10.82 (33.60)
 19 Cosgrove, Rhett     17 RAD                  2:10.34    2:11.03        
                  29.37     1:02.82 (33.45)     1:36.57 (33.75)     2:11.03 (34.46)
 20 Davis, Sean         18 Rockville Montgo     2:12.23    2:11.21        
                  29.65     1:03.09 (33.44)     1:36.40 (33.31)     2:11.21 (34.81)
 21 Ludwig, Santiago    18 All Star Aquatic     2:12.42    2:11.23        
                  29.23     1:02.88 (33.65)     1:37.86 (34.98)     2:11.23 (33.37)
 22 Lara, Austin        16 Badger Swim Club     2:11.38    2:11.28        
                  31.37     1:04.77 (33.40)     1:37.77 (33.00)     2:11.28 (33.51)
 23 Nunez, Ryan         16 Long Island Expr     2:10.25    2:11.82        
                  29.13     1:02.98 (33.85)     1:37.69 (34.71)     2:11.82 (34.13)
 24 Karahalis, Alexand  15 Delaware Swim Te     2:10.91    2:14.08        
                  29.07     1:03.50 (34.43)     1:39.40 (35.90)     2:14.08 (34.68)
 
Event 16  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:59.63  OTW2
              2:01.19  OTW1
              2:10.19  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Folger, Samuel            18 Greenwood Swimmi     2:02.03    2:01.31 qFUT   
                  27.31       58.58 (31.27)     1:29.82 (31.24)     2:01.31 (31.49)
  2 Kim, Hunter               18 Badger Swim Club     2:03.08    2:04.56 qFUT   
                  27.55       58.50 (30.95)     1:30.88 (32.38)     2:04.56 (33.68)
  3 Bitz, Colin               18 Eagle Swim Team      2:02.31    2:04.70 qFUT   
                  27.90       59.63 (31.73)     1:32.44 (32.81)     2:04.70 (32.26)
  4 Poplawski, Richard        14 Scarlet Aquatics     2:10.40    2:05.53 qFUT   
                  28.61     1:00.56 (31.95)     1:33.01 (32.45)     2:05.53 (32.52)
  5 Lee, Christian            16 Badger Swim Club     2:10.26    2:06.05 qFUT   
                  28.01     1:00.07 (32.06)     1:32.81 (32.74)     2:06.05 (33.24)
  6 Zeineddin, Pierre         18 Rockville Montgo     2:05.94    2:06.37 qFUT   
                  28.77     1:00.81 (32.04)     1:32.84 (32.03)     2:06.37 (33.53)
  7 Hazlett, Alexander        17 Greenwich Ywca D     2:08.65    2:07.06 qFUT   
                  27.99     1:00.09 (32.10)     1:33.25 (33.16)     2:07.06 (33.81)
  8 Hillery, Ryan             18 Tide Swimming        2:07.03    2:08.04 qFUT   
                  28.39     1:00.31 (31.92)     1:33.54 (33.23)     2:08.04 (34.50)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arioti, Adriano           14 Rockville Montgo     1:50.71Y   2:08.09 qFUT   
                  28.94     1:01.69 (32.75)     1:34.36 (32.67)     2:08.09 (33.73)
 10 Temme, Ashton             17 Tide Swimming        2:12.36    2:08.13 qFUT   
                  28.02     1:00.32 (32.30)     1:33.77 (33.45)     2:08.13 (34.36)
 11 Bonebrake, Davis          17 Commonwealth Swi     2:06.85    2:08.23 qFUT   
                  29.06     1:01.33 (32.27)     1:34.49 (33.16)     2:08.23 (33.74)
 12 Lewke, Kevin              18 Delaware Swim Te     2:09.57    2:09.13 qFUT   
                  28.38     1:00.13 (31.75)     1:33.66 (33.53)     2:09.13 (35.47)
 13 Wynne, Shane              17 Cheshire Y Sea D     2:10.56    2:09.34 qFUT   
                  28.53     1:01.26 (32.73)     1:35.27 (34.01)     2:09.34 (34.07)
 14 Finkel, Justin            17 Cheshire Y Sea D     2:15.77    2:09.44 qFUT   
                  28.18     1:00.07 (31.89)     1:34.09 (34.02)     2:09.44 (35.35)
 15 Linseisen, Erik           17 Edge Swim Club       1:57.17Y   2:09.46 qFUT   
                  29.12     1:02.82 (33.70)     1:36.52 (33.70)     2:09.46 (32.94)
 16 Natsvlishvili, Nikolos    16 Rockville Montgo     1:52.86Y   2:09.76 qFUT   
                  28.66     1:01.48 (32.82)     1:34.65 (33.17)     2:09.76 (35.11)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kupsky, Eric              15 Unattached           2:13.94    2:09.88 qFUT   
                  29.07     1:01.57 (32.50)     1:35.52 (33.95)     2:09.88 (34.36)
 18 Nunez, Ryan               16 Long Island Expr     1:52.85Y   2:10.25 q      
                  29.19     1:02.48 (33.29)     1:35.96 (33.48)     2:10.25 (34.29)
 19 Cosgrove, Rhett           17 RAD                  1:52.61Y   2:10.34 q      
                  29.03     1:01.60 (32.57)     1:36.11 (34.51)     2:10.34 (34.23)
 20 Karahalis, Alexander      15 Delaware Swim Te     1:53.88Y   2:10.91 q      
                  27.82     1:00.66 (32.84)     1:34.97 (34.31)     2:10.91 (35.94)
 21 Lara, Austin              16 Badger Swim Club     2:08.86    2:11.38 q      
                  30.17     1:03.57 (33.40)     1:37.91 (34.34)     2:11.38 (33.47)
 22 Corey, Luke               15 Naval Academy Aq     1:55.91Y   2:11.56 q      
                  29.58     1:02.58 (33.00)     1:37.36 (34.78)     2:11.56 (34.20)
 23 Gilbert, Stephen          18 Occoquan Swimmin     2:11.73    2:11.78 q      
                  28.86     1:01.79 (32.93)     1:36.62 (34.83)     2:11.78 (35.16)
 24 Davis, Sean               18 Rockville Montgo     2:13.72    2:12.23 q      
                  29.47     1:02.66 (33.19)     1:37.09 (34.43)     2:12.23 (35.14)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ludwig, Santiago          18 All Star Aquatic     1:53.54Y   2:12.42        
                  29.12     1:03.03 (33.91)     1:37.31 (34.28)     2:12.42 (35.11)
 26 Doan, Jason               16 Rockville Montgo     2:14.83    2:12.83        
                  29.06     1:02.19 (33.13)     1:37.79 (35.60)     2:12.83 (35.04)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Dietrich, Theodore        16 All Star Aquatic     1:59.68Y   2:13.08        
                  29.77     1:03.17 (33.40)     1:37.68 (34.51)     2:13.08 (35.40)
 28 Gurri, Niccolo            15 Annapolis Swim C     2:16.06    2:13.14        
                  28.42     1:01.66 (33.24)     1:36.80 (35.14)     2:13.14 (36.34)
 28 Page, Connor              17 Annapolis Swim C     1:58.00Y   2:13.14        
                  28.67     1:01.64 (32.97)     1:37.32 (35.68)     2:13.14 (35.82)
 30 Webster, Jordan           17 Rockville Montgo     1:55.32Y   2:13.17        
                  28.62     1:03.03 (34.41)     1:38.41 (35.38)     2:13.17 (34.76)
 31 Campbell, Spencer         14 Poseidon Swimmin     2:14.02    2:13.36        
                  29.33     1:02.54 (33.21)     1:37.04 (34.50)     2:13.36 (36.32)
 32 Bityutskiy, Nikita        17 Rockville Montgo     1:54.69Y   2:13.92        
                  29.45     1:04.28 (34.83)     1:39.13 (34.85)     2:13.92 (34.79)
 33 Feng, Ethan               17 Whitewaters Swim     2:13.43    2:13.96        
                  29.01     1:01.83 (32.82)     1:36.58 (34.75)     2:13.96 (37.38)
 34 Saadeddin, Saadeddin      15 Trident Aquatic      1:57.17Y   2:13.98        
                  29.05     1:02.97 (33.92)     1:38.33 (35.36)     2:13.98 (35.65)
 35 Rhodes, Nicholas          15 Long Island Expr     1:56.23Y   2:14.15        
                  30.26     1:04.00 (33.74)     1:39.08 (35.08)     2:14.15 (35.07)
 36 Gray, Joseph              16 Occoquan Swimmin     1:57.95Y   2:14.96        
                  30.14     1:04.53 (34.39)     1:39.27 (34.74)     2:14.96 (35.69)
 37 Wang, Kyle                14 All Star Aquatic     1:57.09Y   2:15.20        
                  29.18     1:03.09 (33.91)     1:38.61 (35.52)     2:15.20 (36.59)
 38 Hoban, Owen               15 Occoquan Swimmin     1:55.37Y   2:15.31        
                  28.89     1:01.47 (32.58)     1:37.51 (36.04)     2:15.31 (37.80)
 39 Czartoryjski, Damian      14 Cheshire Y Sea D     1:54.36Y   2:15.33        
                  29.31     1:02.93 (33.62)     1:38.38 (35.45)     2:15.33 (36.95)
 39 Diano, Andrew             17 Long Island Expr     1:59.38Y   2:15.33        
                  29.36     1:02.93 (33.57)     1:38.26 (35.33)     2:15.33 (37.07)
 41 Fowler, Aaron             16 Commonwealth Swi     2:11.07    2:15.43        
                  29.38     1:02.60 (33.22)     1:37.45 (34.85)     2:15.43 (37.98)
 42 Beebe, Grant              18 Nantucket Swimmi     2:15.73    2:15.85        
                  29.32     1:03.05 (33.73)     1:38.59 (35.54)     2:15.85 (37.26)
 43 Romano, Mark              18 Occoquan Swimmin     1:58.32Y   2:16.10        
                  30.02     1:04.34 (34.32)     1:40.32 (35.98)     2:16.10 (35.78)
 44 Benton, Taj               17 Eagle Swim Team      2:15.61    2:16.23        
                  28.91     1:01.51 (32.60)     1:36.90 (35.39)     2:16.23 (39.33)
 45 Bitz, Kyle                16 Eagle Swim Team      2:15.86    2:16.56        
                  29.97     1:04.19 (34.22)     1:39.10 (34.91)     2:16.56 (37.46)
 46 Korzenik, Benjamin        16 Badger Swim Club     2:14.52    2:16.78        
                  29.27     1:03.37 (34.10)     1:38.53 (35.16)     2:16.78 (38.25)
 47 Cannistra, Jake           15 All Star Aquatic     2:00.65Y   2:16.91        
                  30.02     1:03.78 (33.76)     1:39.67 (35.89)     2:16.91 (37.24)
 48 Ching, Ian                16 The Fish             2:14.62    2:17.19        
                  29.96     1:04.35 (34.39)     1:39.45 (35.10)     2:17.19 (37.74)
 49 Arquillano, Melson Jayve  15 Unattached           1:58.57Y   2:17.26        
                  29.71     1:04.13 (34.42)     1:40.12 (35.99)     2:17.26 (37.14)
 50 Hannam, Emmett            18 Occoquan Swimmin     1:53.27Y   2:17.91        
                  30.06     1:04.68 (34.62)     1:41.08 (36.40)     2:17.91 (36.83)
 51 Hernandez, Joshua         17 Rockville Montgo     1:58.15Y   2:18.21        
                  30.37     1:06.27 (35.90)     1:42.15 (35.88)     2:18.21 (36.06)
 52 Mamaril, Colin            16 Tide Swimming        1:58.46Y   2:18.36        
                  30.85     1:05.67 (34.82)     1:41.44 (35.77)     2:18.36 (36.92)
 53 Lipka, Sam                17 Greenwood Swimmi     2:15.18    2:19.03        
                  29.78     1:04.17 (34.39)     1:40.77 (36.60)     2:19.03 (38.26)
 53 Pearson, Boden            15 Occoquan Swimmin     1:59.46Y   2:19.03        
                  30.20     1:05.45 (35.25)     1:42.22 (36.77)     2:19.03 (36.81)
 55 Koenig, Parker            16 Rockville Montgo     1:57.27Y   2:19.33        
                                1:03.90 ( )     1:40.54 (36.64)     2:19.33 (38.79)
 56 Hastings, Beck            15 Potomac Marlins      1:58.55Y   2:19.84        
                  29.80     1:04.29 (34.49)     1:40.94 (36.65)     2:19.84 (38.90)
 57 Brown, Daniel             15 Occoquan Swimmin     2:00.92Y   2:19.87        
                  30.49     1:05.82 (35.33)     1:41.79 (35.97)     2:19.87 (38.08)
 58 Merke, Matthew            16 Annapolis Swim C     1:59.52Y   2:19.88        
                  29.82     1:03.82 (34.00)     1:41.22 (37.40)     2:19.88 (38.66)
 59 Boukarroum, Jude          15 Ridgefield Aquat     2:01.06Y   2:19.95        
                  29.71     1:04.37 (34.66)     1:40.74 (36.37)     2:19.95 (39.21)
 60 Alfaro, Christopher       18 Rockville Montgo     2:00.53Y   2:20.65        
                  29.89     1:05.67 (35.78)     1:42.23 (36.56)     2:20.65 (38.42)
 61 Chang, Matthew            15 Jersey Flyers Aq     1:59.73Y   2:20.76        
                  30.64     1:04.48 (33.84)     1:41.42 (36.94)     2:20.76 (39.34)
 62 Verosko, John             17 Occoquan Swimmin     1:59.27Y   2:20.93        
                  30.33     1:05.39 (35.06)     1:42.27 (36.88)     2:20.93 (38.66)
 63 Jee, Ryan                 17 Greenwich Ywca D     1:53.49Y   2:21.08        
                  29.84     1:04.77 (34.93)     1:42.23 (37.46)     2:21.08 (38.85)
 64 Rupp, William             16 Badger Swim Club     2:24.71    2:21.48        
                  31.51     1:08.21 (36.70)     1:44.80 (36.59)     2:21.48 (36.68)
 65 Jensen, Matthew           14 Occoquan Swimmin     1:59.65Y   2:22.11        
                  30.82     1:07.00 (36.18)     1:44.41 (37.41)     2:22.11 (37.70)
 66 Maron, Jack               15 Unattached           1:58.98Y   2:23.79        
                  28.62     1:01.79 (33.17)     1:39.30 (37.51)     2:23.79 (44.49)
 67 Grendysz, Aiden           14 Occoquan Swimmin     1:59.05Y   2:27.02        
                  30.44     1:07.40 (36.96)     1:46.72 (39.32)     2:27.02 (40.30)
 68 Louis-Charles, Frantz     17 Badger Swim Club     1:57.84Y   2:27.04        
                  29.55     1:03.08 (33.53)     1:43.52 (40.44)     2:27.04 (43.52)
 69 Harada, Jack              16 Naval Academy Aq     2:08.90Y   2:27.61        
                  31.03     1:06.86 (35.83)     1:46.82 (39.96)     2:27.61 (40.79)
 -- Zhu, Stuart               16 Eagle Swim Team      1:59.18Y       DFS        
      Declared false start
 -- Rhee, Dylan               19 Asphalt Green Un     2:13.18        DFS        
      Declared false start
 
Event 17  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:01.49  OTW2
              1:02.69  OTW1
              1:06.89  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Tyler, Alexandra    18 Cheshire Y Sea D     1:02.62    1:01.84 OTW1    20  
                  30.14     1:01.84 (31.70)                                        
  2 Shackley, Leah      14 Blair Regional Y     1:02.51    1:03.11 FUT     17  
                  30.73     1:03.11 (32.38)                                        
  3 Stephens, Alexis    15 Poseidon Swimmin     1:04.15    1:03.57 FUT     16  
                  30.97     1:03.57 (32.60)                                        
  4 Venema, Nicole      20 Tide Swimming        1:05.65    1:04.53 FUT     15  
                  31.62     1:04.53 (32.91)                                        
  5 Aylmer, Lauren      19 UN-GA                1:05.56    1:04.81 FUT     14  
                  31.52     1:04.81 (33.29)                                        
  6 Carr, Abby          17 Rockville Montgo     1:05.03    1:05.28 FUT     13  
                  31.95     1:05.28 (33.33)                                        
  7 Cuomo, Alexa        20 Univ of Virginia     1:05.72    1:06.07 FUT     12  
                  31.06     1:06.07 (35.01)                                        
  8 Blanchard, Molly    16 Poseidon Swimmin     1:06.13    1:06.39 FUT     11  
                  32.08     1:06.39 (34.31)                                        
Consolation Final
  9 Sebring, Carly      16 Rockville Montgo     1:06.34    1:04.80 FUT      9  
                  30.82     1:04.80 (33.98)                                        
 10 Wilson, Sophia      19 Univ of Virginia     1:06.39    1:05.35 FUT      7  
                  32.04     1:05.35 (33.31)                                        
 11 Cox, Delaney        16 Coast Guard Blue     1:06.14    1:05.40 FUT      6  
                  31.55     1:05.40 (33.85)                                        
 12 Nagatani, Rina      19 Unattached           1:06.17    1:05.42 FUT      5  
                  32.04     1:05.42 (33.38)                                        
 13 Dunnigan, Megan     16 Charter Oak Aqua     1:06.73    1:05.73 FUT      4  
                  32.09     1:05.73 (33.64)                                        
 14 Watts, Courtney     15 The Fish             1:06.73    1:06.05 FUT      3  
                  32.03     1:06.05 (34.02)                                        
 15 Knepper, Sophie     18 Tide Swimming        1:06.45    1:06.07 FUT      2  
                  31.53     1:06.07 (34.54)                                        
 16 Deierlein, Brianna  14 Una Rac              1:06.79    1:06.18 FUT      1  
                  31.95     1:06.18 (34.23)                                        
C - Final
 17 Colborn, Georgia    15 Delaware Swim Te     1:07.28    1:05.95 FUT    
                  31.94     1:05.95 (34.01)                                        
 18 Dopson, Mia         17 Eagle Swim Team      1:07.18    1:06.85 FUT    
                  32.27     1:06.85 (34.58)                                        
 19 Ozment, Alexa       15 Tide Swimming        1:07.46    1:07.12        
                  31.76     1:07.12 (35.36)                                        
 20 Song, Chloe         17 Greenwood Swimmi     1:07.17    1:07.23        
                  33.44     1:07.23 (33.79)                                        
 20 Hinds, Virginia     13 All Star Aquatic     1:07.67    1:07.23        
                  32.62     1:07.23 (34.61)                                        
 22 Spelke, Cora        17 Long Reach Swim      1:07.63    1:07.32        
                  32.56     1:07.32 (34.76)                                        
 23 Phelps, Sophia      14 Nantucket Swimmi     1:07.19    1:07.34        
                  32.59     1:07.34 (34.75)                                        
 24 Venditti, Livia     15 Rockville Montgo     1:07.41    1:07.97        
                  32.58     1:07.97 (35.39)                                        
 
Event 17  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:01.49  OTW2
              1:02.69  OTW1
              1:06.89  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shackley, Leah            14 Blair Regional Y       57.23Y   1:02.51 qOTW1  
                  30.36     1:02.51 (32.15)                                        
  2 Tyler, Alexandra          18 Cheshire Y Sea D     1:04.52    1:02.62 qOTW1  
                  30.58     1:02.62 (32.04)                                        
  3 Stephens, Alexis          15 Poseidon Swimmin     1:05.80    1:04.15 qFUT   
                  31.63     1:04.15 (32.52)                                        
  4 Carr, Abby                17 Rockville Montgo     1:03.74    1:05.03 qFUT   
                  31.78     1:05.03 (33.25)                                        
  5 Aylmer, Lauren            19 UN-GA                1:04.43    1:05.56 qFUT   
                  32.27     1:05.56 (33.29)                                        
  6 Venema, Nicole            20 Tide Swimming        1:05.60    1:05.65 qFUT   
                  32.35     1:05.65 (33.30)                                        
  7 Cuomo, Alexa              20 Univ of Virginia     1:05.37    1:05.72 qFUT   
                  31.52     1:05.72 (34.20)                                        
  8 Blanchard, Molly          16 Poseidon Swimmin     1:04.38    1:06.13 qFUT   
                  32.13     1:06.13 (34.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cox, Delaney              16 Coast Guard Blue     1:06.82    1:06.14 qFUT   
                  31.95     1:06.14 (34.19)                                        
 10 Nagatani, Rina            19 Unattached           1:04.46    1:06.17 qFUT   
                  31.72     1:06.17 (34.45)                                        
 11 Sebring, Carly            16 Rockville Montgo     1:03.73    1:06.34 qFUT   
                  31.79     1:06.34 (34.55)                                        
 12 Wilson, Sophia            19 Univ of Virginia     1:03.06    1:06.39 qFUT   
                  32.56     1:06.39 (33.83)                                        
 13 Knepper, Sophie           18 Tide Swimming        1:04.47    1:06.45 qFUT   
                  32.25     1:06.45 (34.20)                                        
 14 Watts, Courtney           15 The Fish             1:06.24    1:06.73 qFUT   
                  32.03     1:06.73 (34.70)                                        
 14 Dunnigan, Megan           16 Charter Oak Aqua     1:06.00    1:06.73 qFUT   
                  32.79     1:06.73 (33.94)                                        
 16 Deierlein, Brianna        14 Una Rac              1:07.50    1:06.79 qFUT   
                  32.36     1:06.79 (34.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Song, Chloe               17 Greenwood Swimmi     1:06.78    1:07.17 q      
                  32.83     1:07.17 (34.34)                                        
 18 Dopson, Mia               17 Eagle Swim Team      1:07.44    1:07.18 q      
                  32.84     1:07.18 (34.34)                                        
 19 Phelps, Sophia            14 Nantucket Swimmi       57.45Y   1:07.19 q      
                  32.65     1:07.19 (34.54)                                        
 20 Colborn, Georgia          15 Delaware Swim Te       55.67Y   1:07.28 q      
                  32.33     1:07.28 (34.95)                                        
 21 Cronin, Kaitlyn           20 Univ of Virginia     1:06.10    1:07.38 q      
                  32.79     1:07.38 (34.59)                                        
 22 Venditti, Livia           15 Rockville Montgo       57.19Y   1:07.41 q      
                  32.99     1:07.41 (34.42)                                        
 23 Ozment, Alexa             15 Tide Swimming        1:06.65    1:07.46 q      
                  32.21     1:07.46 (35.25)                                        
 24 Spelke, Cora              17 Long Reach Swim        57.33Y   1:07.63 q      
                  32.61     1:07.63 (35.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hinds, Virginia           13 All Star Aquatic     1:18.47    1:07.67        
                  32.57     1:07.67 (35.10)                                        
 26 Duffy, Kayleigh           15 Tide Swimming        1:07.15    1:07.71        
                  32.17     1:07.71 (35.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Anschutz, Melina          17 Rockville Montgo       58.16Y   1:07.84        
                  32.72     1:07.84 (35.12)                                        
 28 Karp, Sienna              16 All Star Aquatic     1:07.65    1:07.95        
                  32.88     1:07.95 (35.07)                                        
 29 Svensson, Victoria        16 All Star Aquatic     1:07.52    1:08.25        
                  33.19     1:08.25 (35.06)                                        
 30 Li, Mia                   17 Eagle Swim Team        58.67Y   1:08.27        
                  33.10     1:08.27 (35.17)                                        
 31 Noll, Emily               17 All Star Aquatic     1:06.81    1:08.41        
                  33.07     1:08.41 (35.34)                                        
 32 Buchanan, Anita           15 Naval Academy Aq       57.76Y   1:08.51        
                  32.79     1:08.51 (35.72)                                        
 33 Brown, Laurel             18 Commonwealth Swi     1:07.32    1:08.63        
                  33.53     1:08.63 (35.10)                                        
 34 Dean, Selah               18 The Fish             1:07.77    1:08.96        
                  33.46     1:08.96 (35.50)                                        
 35 Benzija, Samantha         16 Jersey Flyers Aq       58.56Y   1:09.01        
                  33.32     1:09.01 (35.69)                                        
 36 Seward, Hannah            17 Ridgefield Aquat       58.00Y   1:09.05        
                  33.13     1:09.05 (35.92)                                        
 37 Kuang, Gloria             13 Dragon Swim Team       58.02Y   1:09.07        
                  33.92     1:09.07 (35.15)                                        
 38 Zaidi, Alexia             16 Naval Academy Aq       57.83Y   1:09.11        
                  33.26     1:09.11 (35.85)                                        
 39 Cornwell, Jamie           16 Occoquan Swimmin       57.20Y   1:09.13        
                  32.90     1:09.13 (36.23)                                        
 40 Weinstein, Claire         14 Westchester Aqua       56.34Y   1:09.37        
                  33.99     1:09.37 (35.38)                                        
 41 Zhang, Audrey             15 Commonwealth Swi     1:07.62    1:09.38        
                  33.84     1:09.38 (35.54)                                        
 41 Sherman, Nora             14 The Fish               59.09Y   1:09.38        
                  33.94     1:09.38 (35.44)                                        
 43 McCardle, Grace           15 Atlantic Coast A     1:15.32    1:09.53        
                  33.13     1:09.53 (36.40)                                        
 44 Morgan, Healey            15 All Star Aquatic     1:13.09    1:09.63        
                  34.33     1:09.63 (35.30)                                        
 45 Lee, Lauren               14 Badger Swim Club       58.33Y   1:09.66        
                  33.28     1:09.66 (36.38)                                        
 46 Carline, Jill             17 Unattached             58.35Y   1:09.69        
                  33.82     1:09.69 (35.87)                                        
 47 Stahl, Annaleagh          15 Occoquan Swimmin       57.13Y   1:09.97        
                  33.86     1:09.97 (36.11)                                        
 48 Nesta, Elisabeth          17 Commonwealth Swi       59.05Y   1:10.01        
                  34.32     1:10.01 (35.69)                                        
 49 Cuneo, Esther             16 Edge Swim Club       1:10.88    1:10.03        
                  33.37     1:10.03 (36.66)                                        
 50 Byrne, Kelly              15 Westchester Aqua     1:18.44    1:10.04        
                  33.83     1:10.04 (36.21)                                        
 51 Brooks, Ava               16 All Star Aquatic     1:09.83    1:10.09        
                  33.97     1:10.09 (36.12)                                        
 52 Anderson, Jamie           16 Rockville Montgo     1:12.21    1:10.14        
                  34.70     1:10.14 (35.44)                                        
 53 Condon, Daniella          16 Westchester Aqua     1:11.92    1:10.29        
                  35.15     1:10.29 (35.14)                                        
 54 Spraul, Katelyn           14 Naval Academy Aq     1:11.80    1:10.35        
                  33.78     1:10.35 (36.57)                                        
 55 Connor, Ashley            14 Annapolis Swim C     1:14.29    1:10.55        
                  34.41     1:10.55 (36.14)                                        
 56 Pfeiffer, Alexandra       15 Westchester Aqua     1:11.04    1:10.60        
                  34.10     1:10.60 (36.50)                                        
 57 Webb, Maria               13 Rockville Montgo       59.18Y   1:10.61        
                  34.90     1:10.61 (35.71)                                        
 58 Keller, Sophia            17 Annapolis Swim C     1:10.71    1:10.72        
                  34.57     1:10.72 (36.15)                                        
 59 Callahan, Anne-mari       16 Commonwealth Swi       59.21Y   1:10.77        
                  34.06     1:10.77 (36.71)                                        
 60 Jordan, Noelle            16 Islanders Aquati       59.72Y   1:10.83        
                  33.72     1:10.83 (37.11)                                        
 61 Wells, Maecy              14 Occoquan Swimmin       59.16Y   1:11.02        
                  34.58     1:11.02 (36.44)                                        
 62 Taylor, Jaelynn           15 Badger Swim Club       58.49Y   1:11.03        
                  33.93     1:11.03 (37.10)                                        
 63 Jackson, Elizabeth        15 All Star Aquatic     1:11.44    1:11.37        
                  34.78     1:11.37 (36.59)                                        
 63 Luetkenhaus, Katie        17 Occoquan Swimmin     1:15.03    1:11.37        
                  35.07     1:11.37 (36.30)                                        
 65 Elliott, Sophie           17 Rockville Montgo       58.49Y   1:11.71        
                  34.74     1:11.71 (36.97)                                        
 66 Michaels, Giselle         13 Jersey Flyers Aq     1:19.98    1:11.79        
                  35.35     1:11.79 (36.44)                                        
 67 Chen, Sarah               18 Cheshire Y Sea D       59.05Y   1:11.92        
                  34.50     1:11.92 (37.42)                                        
 68 Crupie, Jordan            17 Racer X Aquatics       57.57Y   1:11.99        
                  34.01     1:11.99 (37.98)                                        
 69 Woo, Ashley               16 Rockville Montgo     1:12.57    1:12.34        
                  35.03     1:12.34 (37.31)                                        
 70 Campbell, Maeve           17 Rockville Montgo     1:10.37    1:13.02        
                  35.47     1:13.02 (37.55)                                        
 71 Bartholomew, Isla         14 Rockville Montgo     1:23.13    1:13.03        
                  35.17     1:13.03 (37.86)                                        
 72 Collmar, Yilinna          17 Badger Swim Club     1:07.12    1:13.17        
                  35.06     1:13.17 (38.11)                                        
 73 Standfield, Gabrielle     19 Annapolis Swim C     1:01.37Y   1:13.20        
                  35.24     1:13.20 (37.96)                                        
 74 Sayasithsena, Madeline    17 The Fish               58.92Y   1:13.50        
                  34.29     1:13.50 (39.21)                                        
 75 Hinds, Clara              15 All Star Aquatic     1:11.82    1:13.84        
                  36.08     1:13.84 (37.76)                                        
 76 Burnett, Sydney           14 Westchester Aqua     1:14.67    1:13.96        
                  35.64     1:13.96 (38.32)                                        
 77 Trojbom, Olivia           18 Vermont Aquatic        55.27Y   1:14.50        
                  36.16     1:14.50 (38.34)                                        
 78 Haas, Emma                15 Islanders Aquati     1:28.58    1:14.63        
                  35.26     1:14.63 (39.37)                                        
 79 Zoltick, Stephanie        17 Rockville Montgo     1:13.21    1:14.81        
                  35.63     1:14.81 (39.18)                                        
 80 Golovina, Julia           16 Morris County Sw     1:18.46    1:15.28        
                  35.59     1:15.28 (39.69)                                        
 81 Woodson, Cassandra        18 Edge Swim Club       1:09.64Y   1:15.30        
                  36.35     1:15.30 (38.95)                                        
 82 Wang, Cindy               15 Westchester Aqua     1:15.30    1:15.87        
                  35.30     1:15.87 (40.57)                                        
 83 House, Cameron            14 All Star Aquatic     1:24.41    1:19.16        
                  37.89     1:19.16 (41.27)                                        
 84 Zhang, Clara Ann          16 Rockville Montgo     1:09.74Y   1:19.60        
                  38.54     1:19.60 (41.06)                                        
 -- Istambouli, Leiya         18 Regional YMCA of       58.36Y       DFS        
      Declared false start
 
Event 18  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                55.51  OTW2
                56.59  OTW1
              1:00.79  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Conway, Sean        20 Univ of Virginia       56.17      56.26 OTW1    20  
                  27.75       56.26 (28.51)                                        
  2 Hayburn, Joe        17 Annapolis Swim C       57.01      56.58 OTW1    17  
                  27.77       56.58 (28.81)                                        
  3 Cole, William       19 Univ of Virginia       57.84      56.80 FUT     16  
                  27.70       56.80 (29.10)                                        
  4 O'Brien, Sam        18 The Fish               56.40      57.05 FUT     15  
                  27.68       57.05 (29.37)                                        
  5 Wells, James        29 Long Reach Swim        57.32      57.31 FUT     14  
                  27.50       57.31 (29.81)                                        
  6 Jones, Roman        16 Jersey Flyers Aq       57.65      57.51 FUT     13  
                  27.64       57.51 (29.87)                                        
  7 Ewing, James        16 The Fish               57.74      57.67 FUT     12  
                  27.86       57.67 (29.81)                                        
  8 Whetstine, Clayton  17 Coast Guard Blue       57.64      57.80 FUT     11  
                  27.84       57.80 (29.96)                                        
Consolation Final
  9 Brown, Samuel       16 Adirondack Bluef       58.36      58.32 FUT      9  
                  28.42       58.32 (29.90)                                        
 10 Bretz, Jason        17 All Star Aquatic       58.33      58.34 FUT      7  
                  28.48       58.34 (29.86)                                        
 11 Planells, Preston   20 Quest Swimming         58.39      58.66 FUT      6  
                  28.70       58.66 (29.96)                                        
 12 Gilbert, Stephen    18 Occoquan Swimmin       59.85      59.32 FUT      5  
                  29.34       59.32 (29.98)                                        
 13 Davidson, Matthew   20 Liberty Aquatics       58.15      59.59 FUT      4  
                  28.38       59.59 (31.21)                                        
 14 Arioti, Adriano     14 Rockville Montgo       59.72    1:00.03 FUT      3  
                  29.34     1:00.03 (30.69)                                        
 15 Baltaytis, Aaron    15 Jersey Flyers Aq       59.63    1:00.12 FUT      2  
                  29.17     1:00.12 (30.95)                                        
 16 McKenzie, Collin    17 The Fish               57.98    1:01.11          1  
                  28.52     1:01.11 (32.59)                                        
C - Final
 17 Cherches, Alan      16 Eagle Swim Team        59.89      59.51 FUT    
                  28.88       59.51 (30.63)                                        
 18 Rouzie, Bryce       16 Coast Guard Blue     1:00.45      59.77 FUT    
                  29.27       59.77 (30.50)                                        
 19 McDonough, Liam     17 Rockville Montgo       59.88      59.87 FUT    
                  29.00       59.87 (30.87)                                        
 20 Fuchs, William      17 Una CS               1:00.58    1:00.03 FUT    
                  29.26     1:00.03 (30.77)                                        
 21 Jackson, Christoph  16 Jersey Flyers Aq     1:00.25    1:00.11 FUT    
                  28.80     1:00.11 (31.31)                                        
 22 Nunez, Ryan         16 Long Island Expr       59.92    1:00.36 FUT    
                  29.40     1:00.36 (30.96)                                        
 23 Case, James         15 Rockville Montgo     1:00.46    1:00.46 FUT    
                  30.23     1:00.46 (30.23)                                        
 24 Fisher, Joshua      15 Poseidon Swimmin     1:00.49    1:00.51 FUT    
                  29.27     1:00.51 (31.24)                                        
 
Event 18  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                55.51  OTW2
                56.59  OTW1
              1:00.79  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Conway, Sean              20 Univ of Virginia       56.18      56.17 qOTW1  
                  27.61       56.17 (28.56)                                        
  2 O'Brien, Sam              18 The Fish               57.51      56.40 qOTW1  
                  27.51       56.40 (28.89)                                        
  3 Hayburn, Joe              17 Annapolis Swim C       58.17      57.01 qFUT   
                  27.85       57.01 (29.16)                                        
  4 Wells, James              29 Long Reach Swim        56.03      57.32 qFUT   
                  27.88       57.32 (29.44)                                        
  5 Whetstine, Clayton        17 Coast Guard Blue       58.21      57.64 qFUT   
                  27.87       57.64 (29.77)                                        
  6 Jones, Roman              16 Jersey Flyers Aq       48.11Y     57.65 qFUT   
                  28.01       57.65 (29.64)                                        
  7 Ewing, James              16 The Fish               56.84      57.74 qFUT   
                  27.88       57.74 (29.86)                                        
  8 Cole, William             19 Univ of Virginia       56.38      57.84 qFUT   
                  27.81       57.84 (30.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 McKenzie, Collin          17 The Fish               56.98      57.98 qFUT   
                  27.59       57.98 (30.39)                                        
 10 Davidson, Matthew         20 Liberty Aquatics       57.96      58.15 qFUT   
                  27.94       58.15 (30.21)                                        
 11 Bretz, Jason              17 All Star Aquatic       59.02      58.33 qFUT   
                  28.14       58.33 (30.19)                                        
 12 Brown, Samuel             16 Adirondack Bluef       58.71      58.36 qFUT   
                  28.89       58.36 (29.47)                                        
 13 Planells, Preston         20 Quest Swimming         58.43      58.39 qFUT   
                  28.16       58.39 (30.23)                                        
 14 Baltaytis, Aaron          15 Jersey Flyers Aq     1:00.48      59.63 qFUT   
                  29.12       59.63 (30.51)                                        
 15 Arioti, Adriano           14 Rockville Montgo       50.61Y     59.72 qFUT   
                  29.52       59.72 (30.20)                                        
 16 Gilbert, Stephen          18 Occoquan Swimmin     1:01.00      59.85 qFUT   
                  29.37       59.85 (30.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 McDonough, Liam           17 Rockville Montgo       52.45Y     59.88 qFUT   
                  29.21       59.88 (30.67)                                        
 18 Cherches, Alan            16 Eagle Swim Team      1:01.84      59.89 qFUT   
                  28.57       59.89 (31.32)                                        
 19 Nunez, Ryan               16 Long Island Expr     1:01.90      59.92 qFUT   
                  29.41       59.92 (30.51)                                        
 20 Jackson, Christopher      16 Jersey Flyers Aq       50.43Y   1:00.25 qFUT   
                  28.90     1:00.25 (31.35)                                        
 21 Rouzie, Bryce             16 Coast Guard Blue     1:00.49    1:00.45 qFUT   
                  28.82     1:00.45 (31.63)                                        
 22 Case, James               15 Rockville Montgo       51.08Y   1:00.46 qFUT   
                  29.17     1:00.46 (31.29)                                        
 23 Fisher, Joshua            15 Poseidon Swimmin     1:01.07    1:00.49 qFUT   
                  29.40     1:00.49 (31.09)                                        
 24 Fuchs, William            17 Una CS               1:00.91    1:00.58 qFUT   
                  29.22     1:00.58 (31.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Colson, Sean              16 Rockville Montgo       52.02Y   1:00.59 FUT    
                  29.48     1:00.59 (31.11)                                        
 26 Hayburn, Patrick          19 Annapolis Swim C     1:00.08    1:00.75 FUT    
                  29.90     1:00.75 (30.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lee, Christian            16 Badger Swim Club     1:00.78    1:00.78 FUT    
                  29.54     1:00.78 (31.24)                                        
 27 Decker, Nathan            15 Naval Academy Aq       53.15Y   1:00.78 FUT    
                  29.58     1:00.78 (31.20)                                        
 29 Hoban, Owen               15 Occoquan Swimmin       52.20Y   1:00.88        
                  29.34     1:00.88 (31.54)                                        
 30 Kidchob, Andrew           16 Eagle Aquatic CL       54.28Y   1:00.92        
                  29.92     1:00.92 (31.00)                                        
 31 Lee, Aidan                15 Westchester Aqua       53.32Y   1:01.20        
                  30.08     1:01.20 (31.12)                                        
 32 Murphy, Timothy           14 Annapolis Swim C       53.03Y   1:01.49        
                  30.02     1:01.49 (31.47)                                        
 33 Odim, Emmanuel            17 Rockville Montgo       52.45Y   1:01.73        
                  29.99     1:01.73 (31.74)                                        
 34 Sabovic, Adell            18 Asphalt Green Un       54.06Y   1:01.75        
                  30.18     1:01.75 (31.57)                                        
 35 Connor, William           14 Annapolis Swim C     1:10.06    1:01.78        
                  30.07     1:01.78 (31.71)                                        
 36 Wynne, Shane              17 Cheshire Y Sea D       51.25Y   1:01.81        
                  30.97     1:01.81 (30.84)                                        
 37 Temme, Ashton             17 Tide Swimming          52.71Y   1:01.83        
                  29.65     1:01.83 (32.18)                                        
 38 Rich, Andrew              16 Naval Academy Aq       51.08Y   1:01.86        
                  29.56     1:01.86 (32.30)                                        
 39 Velasquez, Angel          16 Eagle Aquatic CL     1:06.14    1:01.87        
                  30.06     1:01.87 (31.81)                                        
 40 Spragg, Benjamin          17 Eagle Swim Team        53.85Y   1:01.89        
                  30.11     1:01.89 (31.78)                                        
 41 Willertz, Evan            18 Long Reach Swim      1:01.69    1:01.92        
                  29.04     1:01.92 (32.88)                                        
 42 Rhodes, Nicholas          15 Long Island Expr       51.62Y   1:02.09        
                  29.85     1:02.09 (32.24)                                        
 43 Graham, Evan              15 Annapolis Swim C       53.62Y   1:02.36        
                  30.62     1:02.36 (31.74)                                        
 44 Bonebrake, Davis          17 Commonwealth Swi       53.21Y   1:02.56        
                  30.65     1:02.56 (31.91)                                        
 45 Bautz, Fletcher           16 Rockville Montgo       52.58Y   1:02.82        
                  30.23     1:02.82 (32.59)                                        
 46 Fowler, Aaron             16 Commonwealth Swi     1:01.71    1:02.92        
                  30.38     1:02.92 (32.54)                                        
 47 Veru, Theodore            17 Badger Swim Club       54.30Y   1:03.18        
                  31.02     1:03.18 (32.16)                                        
 48 Gurri, Niccolo            15 Annapolis Swim C       52.84Y   1:03.19        
                  31.85     1:03.19 (31.34)                                        
 49 Cattaneo, Matthew         14 Naval Academy Aq       53.86Y   1:03.41        
                  30.38     1:03.41 (33.03)                                        
 50 Gray, Matthew             18 RAD                    53.56Y   1:03.65        
                  30.87     1:03.65 (32.78)                                        
 51 Muir, Andrew              18 The Fish               52.69Y   1:03.70        
                  29.73     1:03.70 (33.97)                                        
 52 Brown, Carter             16 Occoquan Swimmin       54.65Y   1:03.99        
                  30.69     1:03.99 (33.30)                                        
 53 Czartoryjski, Damian      14 Cheshire Y Sea D       53.16Y   1:04.25        
                  31.86     1:04.25 (32.39)                                        
 54 Rieger, John-joseph       18 The Fish               53.88Y   1:04.46        
                  30.39     1:04.46 (34.07)                                        
 55 Puccio, Michael           16 Trident Aquatic        54.30Y   1:04.58        
                  30.47     1:04.58 (34.11)                                        
 56 Cunningham, Joshua        17 Naval Academy Aq       52.94Y   1:04.82        
                  30.97     1:04.82 (33.85)                                        
 57 Watkins, Owen             15 Rockville Montgo     1:11.13    1:05.00        
                  31.40     1:05.00 (33.60)                                        
 58 Lagamao, Jerick Luke      15 Cheshire Y Sea D       54.04Y   1:05.56        
                  31.40     1:05.56 (34.16)                                        
 59 Rawcliffe, Randall        16 Charter Oak Aqua     1:11.09    1:06.34        
                  32.51     1:06.34 (33.83)                                        
 60 Mercer, Cooper            16 Occoquan Swimmin     1:13.19    1:06.38        
                  31.93     1:06.38 (34.45)                                        
 61 Koenig, Parker            16 Rockville Montgo       56.74Y   1:06.58        
                  31.78     1:06.58 (34.80)                                        
 62 Chang, Matthew            15 Jersey Flyers Aq     1:11.33    1:06.93        
                  32.60     1:06.93 (34.33)                                        
 63 Harada, Jack              16 Naval Academy Aq     1:14.92    1:07.84        
                  32.60     1:07.84 (35.24)                                        
 64 Lee, Andrew               15 Una Jfac               58.41Y   1:07.97        
                  33.02     1:07.97 (34.95)                                        
 65 Meretta, Casey            17 All Star Aquatic     1:08.27    1:09.80        
                  32.01     1:09.80 (37.79)                                        
 66 Firtag, Benjamin          17 Occoquan Swimmin       59.98Y   1:09.98        
                  33.68     1:09.98 (36.30)                                        
 67 Beukema, Nathan           17 All Star Aquatic       59.85Y   1:10.99        
                  33.40     1:10.99 (37.59)                                        
 -- Roychoudhury, Devayan     17 Una West             1:14.12         DQ        
      Delay initiating turn
                  33.92          DQ (35.79)                                        
 -- Nichols, Noah             19 Univ of Virginia       52.76Y       DFS        
      Declared false start
 -- Bitz, Colin               18 Eagle Swim Team        57.61        DFS        
      Declared false start
 
Event 19  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:13.28  OTW2
              4:16.89  OTW1
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Weinstein, Claire   14 Westchester Aqua     4:20.33    4:15.57 OTW1    20  
                  29.36     1:00.78 (31.42)     1:32.82 (32.04)     2:05.52 (32.70)
        2:37.97 (32.45)     3:10.79 (32.82)     3:43.49 (32.70)     4:15.57 (32.08)
  2 Knapp, Sophia       16 Tide Swimming        4:21.11    4:19.43         17  
                  29.35     1:01.16 (31.81)     1:33.28 (32.12)     2:06.26 (32.98)
        2:39.09 (32.83)     3:12.42 (33.33)     3:46.47 (34.05)     4:19.43 (32.96)
  3 Smith, Madison      15 Rockville Montgo     4:21.68    4:20.31         16  
                  29.59     1:01.91 (32.32)     1:34.86 (32.95)     2:08.44 (33.58)
        2:42.13 (33.69)     3:15.82 (33.69)     3:49.26 (33.44)     4:20.31 (31.05)
  4 Lynch, Meghan       17 Greenwich Ywca D     4:24.31    4:20.98         15  
                  29.47     1:01.76 (32.29)     1:34.49 (32.73)     2:07.59 (33.10)
        2:40.69 (33.10)     3:14.07 (33.38)     3:47.63 (33.56)     4:20.98 (33.35)
  5 Bezanson, Maya      14 Westchester Aqua     4:27.70    4:24.01         14  
                  29.72     1:02.07 (32.35)     1:35.20 (33.13)     2:08.18 (32.98)
        2:41.93 (33.75)     3:15.97 (34.04)     3:50.50 (34.53)     4:24.01 (33.51)
  6 Murphy, Sophie      18 Cheshire Y Sea D     4:31.22    4:26.14         13  
                  30.07     1:03.03 (32.96)     1:36.34 (33.31)     2:10.59 (34.25)
        2:44.64 (34.05)     3:19.31 (34.67)     3:53.87 (34.56)     4:26.14 (32.27)
  7 McKenna, Mary       15 Long Island Expr     4:26.16    4:26.27         12  
                  30.79     1:04.11 (33.32)     1:37.87 (33.76)     2:11.99 (34.12)
        2:45.82 (33.83)     3:19.97 (34.15)     3:53.94 (33.97)     4:26.27 (32.33)
  8 Foster, Payton      15 Greenwich Ywca D     4:31.93    4:30.42         11  
                  30.74     1:03.86 (33.12)     1:38.70 (34.84)     2:13.29 (34.59)
        2:47.93 (34.64)     3:22.23 (34.30)     3:57.00 (34.77)     4:30.42 (33.42)
Consolation Final
  9 Cullen, Casey       17 Plymouth Whitema     4:32.73    4:26.96          9  
                  31.03     1:04.73 (33.70)     1:38.66 (33.93)     2:13.16 (34.50)
        2:46.84 (33.68)     3:20.86 (34.02)     3:54.40 (33.54)     4:26.96 (32.56)
 10 Phillips, Courtney  16 Poseidon Swimmin     4:33.32    4:29.40          7  
                  31.35     1:04.55 (33.20)     1:39.01 (34.46)     2:12.76 (33.75)
        2:47.03 (34.27)     3:21.05 (34.02)     3:55.61 (34.56)     4:29.40 (33.79)
 11 Martel, Alyssa      15 Occoquan Swimmin     4:32.20    4:31.29          6  
                  30.55     1:03.86 (33.31)     1:38.02 (34.16)     2:12.59 (34.57)
        2:47.32 (34.73)     3:21.97 (34.65)     3:57.06 (35.09)     4:31.29 (34.23)
 12 Furman, Naomi       16 RAD                  4:35.89    4:31.98          5  
                  30.43     1:04.56 (34.13)     1:38.99 (34.43)     2:14.06 (35.07)
        2:48.96 (34.90)     3:23.79 (34.83)     3:58.80 (35.01)     4:31.98 (33.18)
 13 Bergstrom, Nora     18 Cheshire Y Sea D     4:34.32    4:33.77          4  
                  30.89     1:04.62 (33.73)     1:38.80 (34.18)     2:13.77 (34.97)
        2:48.70 (34.93)     3:24.09 (35.39)     3:59.10 (35.01)     4:33.77 (34.67)
 14 Morgan, Grace       15 Winchester Swim      4:36.32    4:34.38          3  
                  30.98     1:04.87 (33.89)     1:39.27 (34.40)     2:14.23 (34.96)
        2:49.19 (34.96)     3:24.62 (35.43)     3:59.87 (35.25)     4:34.38 (34.51)
 15 Phelps, Sophia      14 Nantucket Swimmi     4:35.70    4:34.72          2  
                  30.80     1:04.80 (34.00)     1:39.72 (34.92)     2:14.80 (35.08)
        2:50.50 (35.70)     3:26.01 (35.51)     4:01.41 (35.40)     4:34.72 (33.31)
 16 Vega, Isabella      14 Westchester Aqua     4:32.46    4:38.57          1  
                  31.26     1:04.81 (33.55)     1:40.39 (35.58)     2:15.67 (35.28)
        2:51.73 (36.06)     3:28.04 (36.31)     4:04.14 (36.10)     4:38.57 (34.43)
C - Final
 17 West, Lauren        16 All Star Aquatic     4:37.18    4:32.07        
                  30.47     1:04.12 (33.65)     1:38.52 (34.40)     2:13.64 (35.12)
        2:48.82 (35.18)     3:24.18 (35.36)     3:58.66 (34.48)     4:32.07 (33.41)
 18 Giles, Rylie        17 Ridgefield Aquat     4:37.87    4:32.57        
                  30.59     1:04.06 (33.47)     1:38.26 (34.20)     2:13.32 (35.06)
        2:48.42 (35.10)     3:24.04 (35.62)     3:58.89 (34.85)     4:32.57 (33.68)
 19 Arnold, Lauren      17 Badger Swim Club     4:36.90    4:33.68        
                  31.42     1:05.38 (33.96)     1:40.24 (34.86)     2:15.32 (35.08)
        2:50.39 (35.07)     3:25.32 (34.93)     3:59.97 (34.65)     4:33.68 (33.71)
 20 Macmullan, Kira     17 Eagle Swim Team      4:36.99    4:35.15        
                  31.23     1:05.45 (34.22)     1:39.72 (34.27)     2:14.68 (34.96)
        2:49.63 (34.95)     3:25.00 (35.37)     4:00.27 (35.27)     4:35.15 (34.88)
 21 Fitzgerald, Kately  16 Delaware Swim Te     4:36.90    4:35.46        
                  31.18     1:05.28 (34.10)     1:39.90 (34.62)     2:15.17 (35.27)
        2:50.39 (35.22)     3:26.08 (35.69)     4:00.79 (34.71)     4:35.46 (34.67)
 22 Cornett, Annalise   18 The Fish             4:36.53    4:37.12        
                  31.21     1:05.96 (34.75)     1:40.61 (34.65)     2:15.69 (35.08)
        2:51.24 (35.55)     3:26.69 (35.45)     4:02.62 (35.93)     4:37.12 (34.50)
 23 Potyrala, Avery     16 Cheshire Y Sea D     4:36.35    4:37.84        
                  31.40     1:06.11 (34.71)     1:40.76 (34.65)     2:16.04 (35.28)
        2:51.21 (35.17)     3:26.87 (35.66)     4:02.53 (35.66)     4:37.84 (35.31)
 24 Caponiti, Adrianna  14 Rockville Montgo     4:38.06    4:38.02        
                  31.17     1:04.94 (33.77)     1:40.05 (35.11)     2:15.70 (35.65)
        2:51.59 (35.89)     3:27.48 (35.89)     4:03.37 (35.89)     4:38.02 (34.65)
 
Event 19  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:13.28  OTW2
              4:16.89  OTW1
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Weinstein, Claire         14 Westchester Aqua     4:15.29    4:20.33 q      
                  30.43     1:03.01 (32.58)     1:36.53 (33.52)     2:09.58 (33.05)
        2:43.00 (33.42)     3:15.78 (32.78)     3:48.23 (32.45)     4:20.33 (32.10)
  2 Knapp, Sophia             16 Tide Swimming        4:18.35    4:21.11 q      
                  30.04     1:03.22 (33.18)     1:36.12 (32.90)     2:09.14 (33.02)
        2:42.23 (33.09)     3:15.69 (33.46)     3:48.91 (33.22)     4:21.11 (32.20)
  3 Smith, Madison            15 Rockville Montgo     4:54.99Y   4:21.68 q      
                  30.38     1:03.62 (33.24)     1:37.67 (34.05)     2:11.29 (33.62)
        2:44.95 (33.66)     3:17.91 (32.96)     3:50.81 (32.90)     4:21.68 (30.87)
  4 Lynch, Meghan             17 Greenwich Ywca D     4:18.38    4:24.31 q      
                  29.67     1:02.17 (32.50)     1:35.54 (33.37)     2:09.33 (33.79)
        2:42.96 (33.63)     3:16.88 (33.92)     3:50.77 (33.89)     4:24.31 (33.54)
  5 McKenna, Mary             15 Long Island Expr     4:25.03    4:26.16 q      
                  31.43     1:05.06 (33.63)     1:38.74 (33.68)     2:12.35 (33.61)
        2:46.24 (33.89)     3:19.84 (33.60)     3:53.86 (34.02)     4:26.16 (32.30)
  6 Bezanson, Maya            14 Westchester Aqua     4:24.45    4:27.70 q      
                  31.21     1:04.60 (33.39)     1:38.63 (34.03)     2:12.25 (33.62)
        2:46.61 (34.36)     3:20.89 (34.28)     3:54.94 (34.05)     4:27.70 (32.76)
  7 Murphy, Sophie            18 Cheshire Y Sea D     4:35.16    4:31.22 q      
                  30.64     1:04.29 (33.65)     1:38.50 (34.21)     2:12.78 (34.28)
        2:47.19 (34.41)     3:21.71 (34.52)     3:56.78 (35.07)     4:31.22 (34.44)
  8 Foster, Payton            15 Greenwich Ywca D     4:29.75    4:31.93 q      
                  31.33     1:05.24 (33.91)     1:40.16 (34.92)     2:14.93 (34.77)
        2:49.53 (34.60)     3:23.83 (34.30)     3:58.26 (34.43)     4:31.93 (33.67)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martel, Alyssa            15 Occoquan Swimmin     4:36.58    4:32.20 q      
                  31.35     1:05.05 (33.70)     1:39.79 (34.74)     2:14.14 (34.35)
        2:48.83 (34.69)     3:23.27 (34.44)     3:58.12 (34.85)     4:32.20 (34.08)
 10 Vega, Isabella            14 Westchester Aqua     4:31.78    4:32.46 q      
                  31.59     1:05.44 (33.85)     1:40.33 (34.89)     2:14.92 (34.59)
        2:49.76 (34.84)     3:24.36 (34.60)     3:59.53 (35.17)     4:32.46 (32.93)
 11 Cullen, Casey             17 Plymouth Whitema     4:29.26    4:32.73 q      
                  30.85     1:04.66 (33.81)     1:39.42 (34.76)     2:14.56 (35.14)
        2:48.59 (34.03)     3:23.31 (34.72)     3:58.24 (34.93)     4:32.73 (34.49)
 12 Phillips, Courtney        16 Poseidon Swimmin     4:34.26    4:33.32 q      
                  31.49     1:05.11 (33.62)     1:39.18 (34.07)     2:13.86 (34.68)
        2:48.19 (34.33)     3:23.18 (34.99)     3:58.20 (35.02)     4:33.32 (35.12)
 13 Bergstrom, Nora           18 Cheshire Y Sea D     4:32.28    4:34.32 q      
                  31.43     1:05.73 (34.30)     1:40.25 (34.52)     2:15.35 (35.10)
        2:50.16 (34.81)     3:25.43 (35.27)     4:00.07 (34.64)     4:34.32 (34.25)
 14 Phelps, Sophia            14 Nantucket Swimmi     4:36.33    4:35.70 q      
                  31.45     1:05.76 (34.31)     1:40.93 (35.17)     2:15.99 (35.06)
        2:51.49 (35.50)     3:26.60 (35.11)     4:02.01 (35.41)     4:35.70 (33.69)
 15 Furman, Naomi             16 RAD                  4:37.62    4:35.89 q      
                  31.53     1:05.98 (34.45)     1:41.23 (35.25)     2:16.78 (35.55)
        2:52.34 (35.56)     3:27.99 (35.65)     4:03.15 (35.16)     4:35.89 (32.74)
 16 Morgan, Grace             15 Winchester Swim      4:34.82    4:36.32 q      
                  31.16     1:05.23 (34.07)     1:40.00 (34.77)     2:15.00 (35.00)
        2:50.33 (35.33)     3:25.86 (35.53)     4:01.69 (35.83)     4:36.32 (34.63)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Potyrala, Avery           16 Cheshire Y Sea D     5:06.86Y   4:36.35 q      
                  31.89     1:06.83 (34.94)     1:41.93 (35.10)     2:17.21 (35.28)
        2:51.69 (34.48)     3:26.74 (35.05)     4:01.66 (34.92)     4:36.35 (34.69)
 18 Cornett, Annalise         18 The Fish             4:35.70    4:36.53 q      
                  31.14     1:05.65 (34.51)     1:40.66 (35.01)     2:16.06 (35.40)
        2:51.89 (35.83)     3:27.88 (35.99)     4:03.11 (35.23)     4:36.53 (33.42)
 19 Arnold, Lauren            17 Badger Swim Club     5:01.13Y   4:36.90 q      
                  31.73     1:06.34 (34.61)     1:41.60 (35.26)     2:17.29 (35.69)
        2:52.71 (35.42)     3:27.95 (35.24)     4:03.34 (35.39)     4:36.90 (33.56)
 19 Fitzgerald, Katelyn       16 Delaware Swim Te     4:57.87Y   4:36.90 q      
                  32.21     1:06.83 (34.62)     1:42.38 (35.55)     2:17.94 (35.56)
        2:53.64 (35.70)     3:29.04 (35.40)     4:03.62 (34.58)     4:36.90 (33.28)
 21 Macmullan, Kira           17 Eagle Swim Team      4:37.48    4:36.99 q      
                  31.98     1:06.30 (34.32)     1:41.30 (35.00)     2:16.45 (35.15)
        2:52.03 (35.58)     3:27.27 (35.24)     4:02.58 (35.31)     4:36.99 (34.41)
 22 West, Lauren              16 All Star Aquatic     4:34.04    4:37.18 q      
                  30.98     1:05.24 (34.26)     1:40.65 (35.41)     2:16.27 (35.62)
        2:51.99 (35.72)     3:27.76 (35.77)     4:03.11 (35.35)     4:37.18 (34.07)
 23 Giles, Rylie              17 Ridgefield Aquat     4:29.95    4:37.87 q      
                  31.26     1:04.96 (33.70)     1:39.57 (34.61)     2:15.20 (35.63)
        2:50.86 (35.66)     3:27.10 (36.24)     4:02.76 (35.66)     4:37.87 (35.11)
 24 Caponiti, Adrianna        14 Rockville Montgo     5:08.71Y   4:38.06 q      
                  31.31     1:05.72 (34.41)     1:41.31 (35.59)     2:16.59 (35.28)
        2:52.58 (35.99)     3:27.84 (35.26)     4:03.83 (35.99)     4:38.06 (34.23)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Barto, Julia              14 Cheshire Y Sea D     5:02.53Y   4:38.36        
                  32.40     1:07.44 (35.04)     1:42.93 (35.49)     2:18.48 (35.55)
        2:53.78 (35.30)     3:29.51 (35.73)     4:04.29 (34.78)     4:38.36 (34.07)
 26 Anderson, Kate            15 Westchester Aqua     4:55.02Y   4:38.46        
                  32.05     1:06.85 (34.80)     1:42.30 (35.45)     2:17.57 (35.27)
        2:52.58 (35.01)     3:28.48 (35.90)     4:03.90 (35.42)     4:38.46 (34.56)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Soubier, Rachel           16 Rockville Montgo     4:30.31    4:38.47        
                  31.55     1:05.20 (33.65)     1:39.80 (34.60)     2:14.94 (35.14)
        2:50.98 (36.04)     3:27.42 (36.44)     4:03.01 (35.59)     4:38.47 (35.46)
 28 Snow, Julia               16 Cheshire Y Sea D     4:36.67    4:39.15        
                  31.78     1:06.34 (34.56)     1:42.03 (35.69)     2:17.89 (35.86)
        2:53.36 (35.47)     3:28.93 (35.57)     4:04.58 (35.65)     4:39.15 (34.57)
 29 Swatts, Chloe             15 Tide Swimming        4:36.53    4:39.27        
                  31.60     1:05.82 (34.22)     1:40.68 (34.86)     2:16.17 (35.49)
        2:51.81 (35.64)     3:28.16 (36.35)     4:04.05 (35.89)     4:39.27 (35.22)
 30 Hardart, Lucy             17 Naval Academy Aq     4:37.48    4:39.48        
                  32.25     1:07.03 (34.78)     1:42.36 (35.33)     2:17.76 (35.40)
        2:53.54 (35.78)     3:29.19 (35.65)     4:04.83 (35.64)     4:39.48 (34.65)
 31 Krucoff, Emily            15 Annapolis Swim C     5:08.10Y   4:40.13        
                  31.58     1:06.07 (34.49)     1:41.35 (35.28)     2:17.54 (36.19)
        2:53.06 (35.52)     3:29.27 (36.21)     4:05.13 (35.86)     4:40.13 (35.00)
 32 Budde, Erin               16 Eagle Swim Team      4:34.21    4:40.59        
                  32.54     1:08.08 (35.54)     1:43.70 (35.62)     2:19.19 (35.49)
        2:54.95 (35.76)     3:30.39 (35.44)     4:06.04 (35.65)     4:40.59 (34.55)
 33 Baca, Emma                16 Naval Academy Aq     4:47.01    4:40.76        
                  32.03     1:06.49 (34.46)     1:42.25 (35.76)     2:17.93 (35.68)
        2:53.97 (36.04)     3:29.97 (36.00)     4:06.14 (36.17)     4:40.76 (34.62)
 34 Brown, Laurel             18 Commonwealth Swi     4:34.35    4:41.17        
                  32.72     1:07.85 (35.13)     1:43.29 (35.44)     2:18.83 (35.54)
        2:54.57 (35.74)     3:30.29 (35.72)     4:06.12 (35.83)     4:41.17 (35.05)
 35 Tyler, Julianna           15 Cheshire Y Sea D     5:07.30Y   4:41.29        
                  32.04     1:06.50 (34.46)     1:42.60 (36.10)     2:18.05 (35.45)
        2:54.35 (36.30)     3:29.97 (35.62)     4:06.56 (36.59)     4:41.29 (34.73)
 36 Nwaeze, Zuilda            16 Eagle Swim Team      5:05.42Y   4:41.39        
                  31.65     1:06.70 (35.05)     1:42.60 (35.90)     2:18.35 (35.75)
        2:53.95 (35.60)     3:29.34 (35.39)     4:05.48 (36.14)     4:41.39 (35.91)
 37 Hinds, Clara              15 All Star Aquatic     5:06.65Y   4:41.66        
                  32.41     1:06.92 (34.51)     1:42.69 (35.77)     2:18.65 (35.96)
        2:54.97 (36.32)     3:31.01 (36.04)     4:07.45 (36.44)     4:41.66 (34.21)
 38 Spraul, Katelyn           14 Naval Academy Aq     4:43.83    4:41.78        
                  33.17     1:08.87 (35.70)     1:44.98 (36.11)     2:20.26 (35.28)
        2:55.20 (34.94)     3:30.89 (35.69)     4:06.86 (35.97)     4:41.78 (34.92)
 39 Lee, Lauren               14 Badger Swim Club     5:03.71Y   4:41.91        
                  32.29     1:07.52 (35.23)     1:42.60 (35.08)     2:18.49 (35.89)
        2:53.93 (35.44)     3:30.51 (36.58)     4:07.20 (36.69)     4:41.91 (34.71)
 40 Sheridan, Rory            15 Westchester Aqua     4:47.95    4:42.16        
                  32.52     1:07.86 (35.34)     1:43.30 (35.44)     2:19.68 (36.38)
        2:55.64 (35.96)     3:31.86 (36.22)     3:57.02 (25.16)     4:42.16 (45.14)
 41 Ceely, Kiera              17 Rockville Montgo     5:05.47Y   4:43.09        
                  32.78     1:08.14 (35.36)     1:43.42 (35.28)     2:19.90 (36.48)
        2:55.75 (35.85)     3:31.99 (36.24)     4:07.57 (35.58)     4:43.09 (35.52)
 42 Iimi, Rin                 16 Rockville Montgo     5:07.95Y   4:43.64        
                  32.61     1:08.40 (35.79)     1:43.84 (35.44)     2:20.12 (36.28)
        2:55.74 (35.62)     3:32.07 (36.33)     4:08.06 (35.99)     4:43.64 (35.58)
 43 Phillips, Reagan          15 Rockville Montgo     5:01.79    4:43.78        
                  32.52     1:08.94 (36.42)     1:44.85 (35.91)     2:21.30 (36.45)
        2:56.84 (35.54)     3:32.83 (35.99)     4:08.30 (35.47)     4:43.78 (35.48)
 44 Kulynych-Irvin, Storrie   16 Naval Academy Aq     4:37.65    4:44.44        
                  33.15     1:09.43 (36.28)     1:45.61 (36.18)     2:22.03 (36.42)
        2:58.16 (36.13)     3:34.54 (36.38)     4:09.87 (35.33)     4:44.44 (34.57)
 45 Siegel, Rebecca           16 Greenwood Swimmi     5:07.91Y   4:44.68        
                  32.34     1:07.08 (34.74)     1:42.95 (35.87)     2:18.95 (36.00)
        2:55.18 (36.23)     3:31.73 (36.55)     4:08.70 (36.97)     4:44.68 (35.98)
 46 Lazar, Penelope           14 Greenwich Ywca D     4:33.37    4:44.77        
                  31.88     1:06.53 (34.65)     1:42.26 (35.73)     2:18.60 (36.34)
        2:55.35 (36.75)     3:32.36 (37.01)     4:09.26 (36.90)     4:44.77 (35.51)
 47 Bowrin, Nia               17 Rockville Montgo     5:07.91Y   4:45.20        
                  32.22     1:07.74 (35.52)     1:43.64 (35.90)     2:20.30 (36.66)
        2:56.97 (36.67)     3:33.90 (36.93)     4:10.25 (36.35)     4:45.20 (34.95)
 48 Worth, Brooke             15 Occoquan Swimmin     4:48.67    4:45.42        
                  32.43     1:07.91 (35.48)     1:43.49 (35.58)     2:19.36 (35.87)
        2:56.34 (36.98)     3:33.35 (37.01)     4:10.42 (37.07)     4:45.42 (35.00)
 49 Archibald, Lily           14 Ridgefield Aquat     5:09.10Y   4:47.70        
                  32.35     1:08.04 (35.69)     1:45.01 (36.97)     2:22.27 (37.26)
        2:59.03 (36.76)     3:35.23 (36.20)     4:12.32 (37.09)     4:47.70 (35.38)
 50 McCue, Kylie              17 Cheshire Y Sea D     5:06.25Y   4:47.71        
                  32.93     1:08.25 (35.32)     1:44.53 (36.28)     2:20.91 (36.38)
        2:57.86 (36.95)     3:34.61 (36.75)     4:11.97 (37.36)     4:47.71 (35.74)
 51 Blake, Katherine          17 Rockville Montgo     4:55.49Y   4:48.47        
                  33.30     1:10.18 (36.88)     1:47.29 (37.11)     2:24.22 (36.93)
        3:00.16 (35.94)     3:36.69 (36.53)     4:12.96 (36.27)     4:48.47 (35.51)
 52 Fritz, Delia              16 Rockville Montgo     4:47.29    4:48.52        
                  32.97     1:08.84 (35.87)     1:45.56 (36.72)     2:22.43 (36.87)
        2:59.21 (36.78)     3:36.44 (37.23)     4:13.23 (36.79)     4:48.52 (35.29)
 53 Stahl, Kimberleagh        17 Occoquan Swimmin     4:48.54    4:48.95        
                  33.20     1:09.29 (36.09)     1:46.52 (37.23)     2:23.51 (36.99)
        3:00.62 (37.11)     3:37.45 (36.83)     4:15.06 (37.61)     4:48.95 (33.89)
 54 Cleal, Lilly              17 The Fish             4:31.30    4:49.57        
                  30.69     1:04.74 (34.05)     1:40.52 (35.78)     2:17.81 (37.29)
        2:56.38 (38.57)     3:33.96 (37.58)     4:12.38 (38.42)     4:49.57 (37.19)
 55 Driscoll, Kenzie          16 Commonwealth Swi     4:47.04    4:49.84        
                  33.13     1:09.05 (35.92)     1:45.25 (36.20)     2:22.01 (36.76)
        2:58.62 (36.61)     3:35.83 (37.21)     4:13.33 (37.50)     4:49.84 (36.51)
 56 Condon, Daniella          16 Westchester Aqua     5:10.91Y   4:50.60        
                  33.34     1:09.52 (36.18)     1:45.94 (36.42)     2:23.21 (37.27)
        3:00.34 (37.13)     3:37.34 (37.00)     4:14.84 (37.50)     4:50.60 (35.76)
 57 Schuman, Miranda          16 Potomac Marlins      5:21.22Y   4:51.74        
                  33.37     1:09.26 (35.89)     1:46.31 (37.05)     2:23.53 (37.22)
        3:01.10 (37.57)     3:38.40 (37.30)     4:15.50 (37.10)     4:51.74 (36.24)
 58 Brindle, Devin            16 All Star Aquatic     4:43.08    4:51.82        
                  31.49     1:06.45 (34.96)     1:42.83 (36.38)     2:19.92 (37.09)
        2:57.81 (37.89)     3:36.11 (38.30)     4:14.51 (38.40)     4:51.82 (37.31)
 59 Peterson, Daphne          17 Charter Oak Aqua     4:59.43Y   4:52.50        
                  32.97     1:09.73 (36.76)     1:47.34 (37.61)     2:24.87 (37.53)
        3:02.17 (37.30)     3:39.54 (37.37)     4:16.37 (36.83)     4:52.50 (36.13)
 60 Kupsky, April             19 Unattached           5:05.91Y   4:52.91        
                  33.50     1:10.41 (36.91)     1:47.82 (37.41)     2:25.31 (37.49)
        3:02.85 (37.54)     3:40.41 (37.56)     4:17.99 (37.58)     4:52.91 (34.92)
 61 Rosman, Lianna            17 All Star Aquatic     4:59.44    4:53.24        
                  32.93     1:08.42 (35.49)     1:45.41 (36.99)     2:22.88 (37.47)
        3:00.76 (37.88)     3:39.12 (38.36)     4:16.55 (37.43)     4:53.24 (36.69)
 -- Frick, Olivia             16 Naval Academy Aq     5:14.13        DFS        
      Declared false start
 -- Pettit, Grace             18 Cheshire Y Sea D     4:57.77        DFS        
      Declared false start
 -- Shimizu-Bowers, Hana      16 Badger Swim Club     4:17.44        DFS        
      Declared false start
 
Event 20  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:54.21  OTW2
              3:57.29  OTW1
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Dinunzio, Robert    16 Tide Swimming        4:02.24    4:00.77         20  
                  26.87       56.63 (29.76)     1:26.68 (30.05)     1:57.50 (30.82)
        2:28.81 (31.31)     2:59.95 (31.14)     3:30.79 (30.84)     4:00.77 (29.98)
  2 Wright, Jack        20 Univ of Virginia     3:57.28    4:00.94         17  
                  26.77       56.27 (29.50)     1:26.51 (30.24)     1:57.43 (30.92)
        2:28.55 (31.12)     2:59.86 (31.31)     3:31.43 (31.57)     4:00.94 (29.51)
  3 Walker, John        20 Univ of Virginia     4:01.98    4:01.54         16  
                  26.91       56.59 (29.68)     1:26.94 (30.35)     1:57.45 (30.51)
        2:28.56 (31.11)     2:59.85 (31.29)     3:30.95 (31.10)     4:01.54 (30.59)
  4 Huffman, Benjamin   17 Occoquan Swimmin     4:04.32    4:04.09         15  
                  28.05       58.17 (30.12)     1:29.23 (31.06)     2:00.64 (31.41)
        2:31.81 (31.17)     3:03.24 (31.43)     3:34.71 (31.47)     4:04.09 (29.38)
  5 Hering, Tanner      19 Univ of Virginia     4:07.50    4:04.10         14  
                  27.95       58.46 (30.51)     1:29.38 (30.92)     2:00.68 (31.30)
        2:32.03 (31.35)     3:03.76 (31.73)     3:34.61 (30.85)     4:04.10 (29.49)
  6 Corey, Luke         15 Naval Academy Aq     4:08.72    4:05.38         13  
                  28.48       59.05 (30.57)     1:30.18 (31.13)     2:01.39 (31.21)
        2:32.65 (31.26)     3:03.94 (31.29)     3:35.14 (31.20)     4:05.38 (30.24)
  7 Baker, James        22 Team Pittsburgh      4:05.93    4:06.60         12  
                  28.13       59.09 (30.96)     1:30.37 (31.28)     2:01.86 (31.49)
        2:33.51 (31.65)     3:05.11 (31.60)     3:36.36 (31.25)     4:06.60 (30.24)
  8 Santos, Sean        17 Rockville Montgo     4:08.42    4:07.73         11  
                  28.58       58.97 (30.39)     1:30.15 (31.18)     2:01.51 (31.36)
        2:33.07 (31.56)     3:04.95 (31.88)     3:36.72 (31.77)     4:07.73 (31.01)
Consolation Final
  9 Hardart, Max        17 Badger Swim Club     4:12.17    4:08.09          9  
                  28.87       59.83 (30.96)     1:31.43 (31.60)     2:03.12 (31.69)
        2:34.90 (31.78)     3:06.64 (31.74)     3:38.24 (31.60)     4:08.09 (29.85)
 10 Gilbert, Peter      16 Occoquan Swimmin     4:10.89    4:09.86          7  
                  27.93       58.21 (30.28)     1:29.02 (30.81)     2:01.00 (31.98)
        2:32.97 (31.97)     3:05.55 (32.58)     3:38.23 (32.68)     4:09.86 (31.63)
 11 Barnett, Toby       16 Rockville Montgo     4:10.69    4:10.30          6  
                  28.61       59.49 (30.88)     1:31.00 (31.51)     2:03.03 (32.03)
        2:34.88 (31.85)     3:07.21 (32.33)     3:39.23 (32.02)     4:10.30 (31.07)
 12 Kupsky, Eric        15 Unattached           4:13.42    4:13.24          5  
                  28.25       59.96 (31.71)     1:32.47 (32.51)     2:05.17 (32.70)
        2:37.86 (32.69)     3:10.80 (32.94)     3:42.40 (31.60)     4:13.24 (30.84)
 13 Mitchill, Andrew    18 Cheshire Y Sea D     4:14.49    4:13.33          4  
                  27.48       58.42 (30.94)     1:30.11 (31.69)     2:02.88 (32.77)
        2:35.48 (32.60)     3:09.17 (33.69)     3:42.88 (33.71)     4:13.33 (30.45)
 14 Kim, Daniel         17 UN-BA                4:14.80    4:13.54          3  
                  29.08     1:00.37 (31.29)     1:32.13 (31.76)     2:04.55 (32.42)
        2:36.92 (32.37)     3:09.47 (32.55)     3:41.97 (32.50)     4:13.54 (31.57)
 15 Clark, George       16 Charter Oak Aqua     4:12.60    4:14.56          2  
                  28.46       59.58 (31.12)     1:31.81 (32.23)     2:04.48 (32.67)
        2:37.35 (32.87)     3:10.43 (33.08)     3:43.63 (33.20)     4:14.56 (30.93)
 16 Oehler, Everett     17 Rockville Montgo     4:14.03    4:14.93          1  
                  28.55     1:00.46 (31.91)     1:32.92 (32.46)     2:05.59 (32.67)
        2:38.70 (33.11)     3:12.07 (33.37)     3:44.48 (32.41)     4:14.93 (30.45)
C - Final
 17 Mamaril, Colin      16 Tide Swimming        4:16.07    4:12.83        
                  28.96     1:00.08 (31.12)     1:31.45 (31.37)     2:03.24 (31.79)
        2:35.25 (32.01)     3:08.03 (32.78)     3:40.71 (32.68)     4:12.83 (32.12)
 18 Hansen, Levi        16 Cavalier Swim Cl     4:15.66    4:14.27        
                  29.34     1:01.28 (31.94)     1:33.45 (32.17)     2:06.00 (32.55)
        2:38.43 (32.43)     3:11.01 (32.58)     3:43.22 (32.21)     4:14.27 (31.05)
 19 Borjigin, Orluke    16 Rockville Montgo     4:15.57    4:14.38        
                  29.59     1:01.05 (31.46)     1:33.27 (32.22)     2:05.68 (32.41)
        2:38.35 (32.67)     3:10.97 (32.62)     3:43.44 (32.47)     4:14.38 (30.94)
 20 Begin, Brady        15 Rockville Montgo     4:15.33    4:15.17        
                  29.72     1:02.23 (32.51)     1:34.73 (32.50)     2:07.35 (32.62)
        2:39.80 (32.45)     3:12.37 (32.57)     3:44.59 (32.22)     4:15.17 (30.58)
 21 Saadeddin, Saadedd  15 Trident Aquatic      4:15.12    4:15.26        
                  28.86     1:00.56 (31.70)     1:32.61 (32.05)     2:05.25 (32.64)
        2:37.24 (31.99)     3:10.70 (33.46)     3:43.61 (32.91)     4:15.26 (31.65)
 22 Zornan Ferguson, Z  15 Racer X Aquatics     4:15.18    4:16.23        
                  29.59     1:00.66 (31.07)     1:32.46 (31.80)     2:04.75 (32.29)
        2:37.10 (32.35)     3:10.57 (33.47)     3:43.67 (33.10)     4:16.23 (32.56)
 23 Hu, Simon           17 Eagle Swim Team      4:16.52    4:18.24        
                  29.09     1:01.26 (32.17)     1:33.55 (32.29)     2:06.16 (32.61)
        2:38.91 (32.75)     3:12.16 (33.25)     3:45.46 (33.30)     4:18.24 (32.78)
 24 Thomas, Joshua      17 Potomac Marlins      4:16.49    4:18.39        
                  29.19     1:01.47 (32.28)     1:33.80 (32.33)     2:07.00 (33.20)
        2:40.00 (33.00)     3:13.39 (33.39)     3:46.29 (32.90)     4:18.39 (32.10)
 
Event 20  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:54.21  OTW2
              3:57.29  OTW1
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wright, Jack              20 Univ of Virginia     3:56.97    3:57.28 qOTW1  
                  26.84       56.19 (29.35)     1:26.40 (30.21)     1:56.86 (30.46)
        2:27.58 (30.72)     2:58.07 (30.49)     3:28.55 (30.48)     3:57.28 (28.73)
  2 Walker, John              20 Univ of Virginia     3:53.02    4:01.98 q      
                  27.67       57.93 (30.26)     1:28.56 (30.63)     1:59.75 (31.19)
        2:31.03 (31.28)     3:01.74 (30.71)     3:32.81 (31.07)     4:01.98 (29.17)
  3 Dinunzio, Robert          16 Tide Swimming        3:59.97    4:02.24 q      
                  27.18       57.27 (30.09)     1:27.95 (30.68)     1:58.85 (30.90)
        2:30.27 (31.42)     3:01.19 (30.92)     3:32.16 (30.97)     4:02.24 (30.08)
  4 O'Brien, Sam              18 The Fish             4:12.61    4:02.65 q      
                  28.00       58.49 (30.49)     1:29.29 (30.80)     2:00.02 (30.73)
        2:30.80 (30.78)     3:01.93 (31.13)     3:32.91 (30.98)     4:02.65 (29.74)
  5 Huffman, Benjamin         17 Occoquan Swimmin     4:13.99    4:04.32 q      
                  28.07       58.94 (30.87)     1:29.55 (30.61)     2:00.67 (31.12)
        2:32.05 (31.38)     3:03.60 (31.55)     3:34.81 (31.21)     4:04.32 (29.51)
  6 Baker, James              22 Team Pittsburgh      4:02.90    4:05.93 q      
                  27.96       58.21 (30.25)     1:29.05 (30.84)     2:00.03 (30.98)
        2:31.54 (31.51)     3:03.04 (31.50)     3:34.46 (31.42)     4:05.93 (31.47)
  7 Hering, Tanner            19 Univ of Virginia     4:03.02    4:07.50 q      
                  28.28       58.92 (30.64)     1:30.22 (31.30)     2:02.15 (31.93)
        2:33.93 (31.78)     3:06.11 (32.18)     3:37.52 (31.41)     4:07.50 (29.98)
  8 Santos, Sean              17 Rockville Montgo     4:11.43    4:08.42 q      
                  28.78       59.33 (30.55)     1:30.49 (31.16)     2:02.09 (31.60)
        2:33.51 (31.42)     3:05.38 (31.87)     3:37.19 (31.81)     4:08.42 (31.23)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Corey, Luke               15 Naval Academy Aq     4:34.45Y   4:08.72 q      
                  28.72       59.32 (30.60)     1:30.66 (31.34)     2:02.23 (31.57)
        2:34.23 (32.00)     3:05.99 (31.76)     3:37.61 (31.62)     4:08.72 (31.11)
 10 Kohm, Zachary             18 Plymouth Whitema     3:57.24    4:09.57 q      
                  27.99       58.39 (30.40)     1:29.70 (31.31)     2:01.37 (31.67)
        2:33.65 (32.28)     3:05.69 (32.04)     3:38.11 (32.42)     4:09.57 (31.46)
 11 Barnett, Toby             16 Rockville Montgo     4:28.51Y   4:10.69 q      
                  28.29       59.34 (31.05)     1:30.85 (31.51)     2:02.98 (32.13)
        2:34.99 (32.01)     3:06.95 (31.96)     3:38.89 (31.94)     4:10.69 (31.80)
 12 Gilbert, Peter            16 Occoquan Swimmin     4:38.07Y   4:10.89 q      
                  28.47       58.99 (30.52)     1:30.68 (31.69)     2:02.79 (32.11)
        2:35.34 (32.55)     3:07.30 (31.96)     3:39.74 (32.44)     4:10.89 (31.15)
 13 Hardart, Max              17 Badger Swim Club     4:14.82    4:12.17 q      
                  29.07     1:00.39 (31.32)     1:32.05 (31.66)     2:04.13 (32.08)
        2:36.16 (32.03)     3:08.51 (32.35)     3:40.82 (32.31)     4:12.17 (31.35)
 14 Clark, George             16 Charter Oak Aqua     4:16.40    4:12.60 q      
                  28.86     1:00.08 (31.22)     1:32.32 (32.24)     2:04.79 (32.47)
        2:37.10 (32.31)     3:09.29 (32.19)     3:41.39 (32.10)     4:12.60 (31.21)
 15 Poplawski, Richard        14 Scarlet Aquatics     4:15.11    4:12.84 q      
                                  59.15 ( )     1:31.16 (32.01)     2:03.10 (31.94)
        2:35.97 (32.87)     3:08.54 (32.57)     3:41.63 (33.09)     4:12.84 (31.21)
 16 Kupsky, Eric              15 Unattached           4:42.32Y   4:13.42 q      
                  28.35       59.79 (31.44)     1:32.08 (32.29)     2:04.81 (32.73)
        2:37.38 (32.57)     3:10.22 (32.84)     3:42.78 (32.56)     4:13.42 (30.64)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Oehler, Everett           17 Rockville Montgo     4:34.26    4:14.03 q      
                  29.05     1:01.44 (32.39)     1:34.19 (32.75)     2:06.93 (32.74)
        2:39.55 (32.62)     3:12.26 (32.71)     3:44.01 (31.75)     4:14.03 (30.02)
 18 Mitchill, Andrew          18 Cheshire Y Sea D     4:16.84    4:14.49 q      
                  27.85       58.70 (30.85)     1:30.32 (31.62)     2:02.58 (32.26)
        2:34.90 (32.32)     3:08.42 (33.52)     3:41.66 (33.24)     4:14.49 (32.83)
 19 Kim, Daniel               17 UN-BA                4:10.96    4:14.80 q      
                  28.89       59.95 (31.06)     1:31.66 (31.71)     2:03.99 (32.33)
        2:36.62 (32.63)     3:09.73 (33.11)     3:42.66 (32.93)     4:14.80 (32.14)
 20 Saadeddin, Saadeddin      15 Trident Aquatic      4:46.71Y   4:15.12 q      
                  28.42       59.57 (31.15)     1:31.72 (32.15)     2:04.77 (33.05)
        2:37.48 (32.71)     3:10.63 (33.15)     3:43.34 (32.71)     4:15.12 (31.78)
 21 Zornan Ferguson, Zachary  15 Racer X Aquatics     4:17.10    4:15.18 q      
                  28.42       59.38 (30.96)     1:30.88 (31.50)     2:03.06 (32.18)
        2:35.78 (32.72)     3:08.99 (33.21)     3:42.62 (33.63)     4:15.18 (32.56)
 22 Begin, Brady              15 Rockville Montgo     4:48.89    4:15.33 q      
                  29.47     1:01.77 (32.30)     1:34.51 (32.74)     2:07.33 (32.82)
        2:39.79 (32.46)     3:12.10 (32.31)     3:44.29 (32.19)     4:15.33 (31.04)
 23 Borjigin, Orluke          16 Rockville Montgo     4:43.42Y   4:15.57 q      
                  29.35     1:00.76 (31.41)     1:33.00 (32.24)     2:06.01 (33.01)
        2:38.56 (32.55)     3:11.38 (32.82)     3:43.89 (32.51)     4:15.57 (31.68)
 24 Hansen, Levi              16 Cavalier Swim Cl     4:40.54Y   4:15.66 q      
                  29.52     1:01.63 (32.11)     1:34.09 (32.46)     2:06.94 (32.85)
        2:39.45 (32.51)     3:12.19 (32.74)     3:44.37 (32.18)     4:15.66 (31.29)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Mamaril, Colin            16 Tide Swimming        4:16.88    4:16.07        
                  28.85     1:00.63 (31.78)     1:32.69 (32.06)     2:05.38 (32.69)
        2:38.14 (32.76)     3:10.94 (32.80)     3:44.11 (33.17)     4:16.07 (31.96)
 26 Thomas, Joshua            17 Potomac Marlins      4:39.69Y   4:16.49        
                  28.36       59.50 (31.14)     1:31.60 (32.10)     2:04.50 (32.90)
        2:37.62 (33.12)     3:11.11 (33.49)     3:44.42 (33.31)     4:16.49 (32.07)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Hu, Simon                 17 Eagle Swim Team      4:40.26Y   4:16.52        
                  29.09     1:01.13 (32.04)     1:33.45 (32.32)     2:06.01 (32.56)
        2:38.96 (32.95)     3:12.00 (33.04)     3:44.52 (32.52)     4:16.52 (32.00)
 28 Goodman, Jonah            17 Long Island Expr     4:46.24Y   4:17.81        
                  28.68     1:00.02 (31.34)     1:32.83 (32.81)     2:05.44 (32.61)
        2:38.51 (33.07)     3:11.67 (33.16)     3:45.22 (33.55)     4:17.81 (32.59)
 29 Davis, Sean               18 Rockville Montgo     4:39.89Y   4:18.35        
                  29.71     1:01.75 (32.04)     1:34.23 (32.48)     2:07.50 (33.27)
        2:39.74 (32.24)     3:12.99 (33.25)     3:46.19 (33.20)     4:18.35 (32.16)
 30 Gyenis, Daniel            20 Univ of Virginia     4:08.23    4:18.36        
                  28.55     1:00.48 (31.93)     1:33.18 (32.70)     2:06.19 (33.01)
        2:39.67 (33.48)     3:13.20 (33.53)     3:46.19 (32.99)     4:18.36 (32.17)
 31 Wilmore, Tyler            15 Delaware Swim Te     4:43.27Y   4:18.90        
                  28.03       58.52 (30.49)     1:30.22 (31.70)     2:03.21 (32.99)
        2:36.53 (33.32)     3:10.84 (34.31)     3:45.30 (34.46)     4:18.90 (33.60)
 32 Rohr, Bryce               14 Potomac Marlins      4:43.37Y   4:19.24        
                  28.00       59.14 (31.14)     1:31.97 (32.83)     2:04.77 (32.80)
        2:38.42 (33.65)     3:11.95 (33.53)     3:45.85 (33.90)     4:19.24 (33.39)
 33 Lewke, Kevin              18 Delaware Swim Te     4:10.30    4:19.46        
                  29.22     1:01.03 (31.81)     1:33.79 (32.76)     2:06.95 (33.16)
        2:40.27 (33.32)     3:13.94 (33.67)     3:47.28 (33.34)     4:19.46 (32.18)
 34 Finkel, Justin            17 Cheshire Y Sea D     4:39.77Y   4:19.53        
                  29.37     1:01.16 (31.79)     1:34.01 (32.85)     2:07.37 (33.36)
        2:40.30 (32.93)     3:13.87 (33.57)     3:46.87 (33.00)     4:19.53 (32.66)
 35 Nagel, Luke               18 RAD                  4:42.53Y   4:19.62        
                  28.32     1:00.33 (32.01)     1:33.30 (32.97)     2:07.23 (33.93)
        2:40.61 (33.38)     3:14.35 (33.74)     3:47.90 (33.55)     4:19.62 (31.72)
 36 Merke, Matthew            16 Annapolis Swim C     4:47.06Y   4:20.06        
                  29.27     1:00.45 (31.18)     1:33.16 (32.71)     2:06.42 (33.26)
        2:40.17 (33.75)     3:13.85 (33.68)     3:47.66 (33.81)     4:20.06 (32.40)
 37 Page, Connor              17 Annapolis Swim C     4:45.50Y   4:20.22        
                  27.48       58.89 (31.41)     1:32.02 (33.13)     2:05.80 (33.78)
        2:39.73 (33.93)     3:13.92 (34.19)     3:47.67 (33.75)     4:20.22 (32.55)
 38 Friel, Kole               17 Racer X Aquatics     4:45.71Y   4:20.36        
                  29.08     1:01.19 (32.11)     1:34.42 (33.23)     2:07.63 (33.21)
        2:41.60 (33.97)     3:14.92 (33.32)     3:48.76 (33.84)     4:20.36 (31.60)
 39 Hillery, Ryan             18 Tide Swimming        4:12.67    4:20.74        
                  29.49     1:01.86 (32.37)     1:35.19 (33.33)     2:08.69 (33.50)
        2:41.81 (33.12)     3:14.86 (33.05)     3:48.39 (33.53)     4:20.74 (32.35)
 40 Diano, Andrew             17 Long Island Expr     4:16.91    4:20.77        
                  29.48     1:01.98 (32.50)     1:34.92 (32.94)     2:08.31 (33.39)
        2:41.88 (33.57)     3:15.55 (33.67)     3:48.52 (32.97)     4:20.77 (32.25)
 41 Milligan, Fraser          18 Edge Swim Club       4:45.95Y   4:20.98        
                  28.61     1:00.11 (31.50)     1:33.44 (33.33)     2:06.97 (33.53)
        2:40.55 (33.58)     3:14.47 (33.92)     3:48.78 (34.31)     4:20.98 (32.20)
 42 Long, Noah                15 Racer X Aquatics     4:25.62    4:21.44        
                  30.11     1:02.52 (32.41)     1:35.76 (33.24)     2:09.57 (33.81)
        2:43.02 (33.45)     3:16.53 (33.51)     3:50.26 (33.73)     4:21.44 (31.18)
 43 Boehme, Matthew           16 Unattached           4:24.75    4:21.87        
                  28.94     1:01.04 (32.10)     1:34.10 (33.06)     2:07.80 (33.70)
        2:41.54 (33.74)     3:15.91 (34.37)     3:49.53 (33.62)     4:21.87 (32.34)
 44 Bremer, Grey              16 Potomac Marlins      4:41.53Y   4:21.96        
                  29.54     1:01.83 (32.29)     1:34.71 (32.88)     2:08.06 (33.35)
        2:41.59 (33.53)     3:15.65 (34.06)     3:49.38 (33.73)     4:21.96 (32.58)
 45 Gray, Joseph              16 Occoquan Swimmin     4:39.86Y   4:22.68        
                  29.65     1:02.38 (32.73)     1:35.73 (33.35)     2:08.75 (33.02)
        2:42.67 (33.92)     3:16.54 (33.87)     3:50.41 (33.87)     4:22.68 (32.27)
 46 McEnaney, Anderson        14 Edge Swim Club       5:28.50    4:23.52        
                  29.75     1:03.23 (33.48)     1:36.39 (33.16)     2:10.45 (34.06)
        2:44.72 (34.27)     3:19.30 (34.58)     3:53.19 (33.89)     4:23.52 (30.33)
 47 Rupp, William             16 Badger Swim Club     4:29.00    4:24.68        
                  30.30     1:03.35 (33.05)     1:36.87 (33.52)     2:10.63 (33.76)
        2:44.70 (34.07)     3:18.46 (33.76)     3:52.33 (33.87)     4:24.68 (32.35)
 48 Murphy, Timothy           14 Annapolis Swim C     4:45.79Y   4:25.68        
                  29.44     1:01.55 (32.11)     1:34.91 (33.36)     2:09.25 (34.34)
        2:44.39 (35.14)     3:19.67 (35.28)     3:53.31 (33.64)     4:25.68 (32.37)
 49 Cosgrove, Rhett           17 RAD                  4:36.43Y   4:26.14        
                  29.96     1:03.14 (33.18)     1:37.91 (34.77)     2:12.32 (34.41)
        2:45.45 (33.13)     3:18.67 (33.22)     3:52.45 (33.78)     4:26.14 (33.69)
 50 Vacula, Trent             16 Pine Richland Aq     4:43.23Y   4:26.48        
                  28.74     1:00.61 (31.87)     1:34.07 (33.46)     2:07.72 (33.65)
        2:42.73 (35.01)     3:17.50 (34.77)     3:52.49 (34.99)     4:26.48 (33.99)
 51 Adlianitski, Martin       17 Cheshire Y Sea D     4:46.07Y   4:26.69        
                  29.41     1:01.72 (32.31)     1:35.22 (33.50)     2:09.53 (34.31)
        2:44.44 (34.91)     3:19.33 (34.89)     3:53.94 (34.61)     4:26.69 (32.75)
 52 Hastings, Beck            15 Potomac Marlins      4:42.29Y   4:27.98        
                  28.43     1:00.32 (31.89)     1:34.61 (34.29)     2:09.55 (34.94)
        2:44.28 (34.73)     3:19.35 (35.07)     3:54.33 (34.98)     4:27.98 (33.65)
 53 McFall, Campbell          14 Indian Valley Fa     5:03.23    4:28.29        
                  29.81     1:02.50 (32.69)     1:36.41 (33.91)     2:11.12 (34.71)
        2:45.26 (34.14)     3:19.93 (34.67)     3:54.85 (34.92)     4:28.29 (33.44)
 54 Tierney, Brady            16 RAD                  4:28.25    4:28.86        
                  29.97     1:02.83 (32.86)     1:36.77 (33.94)     2:10.84 (34.07)
        2:45.47 (34.63)     3:20.12 (34.65)     3:54.84 (34.72)     4:28.86 (34.02)
 55 Romano, Mark              18 Occoquan Swimmin     4:50.11    4:34.31        
                  29.59     1:02.67 (33.08)     1:37.01 (34.34)     2:12.00 (34.99)
        2:47.37 (35.37)     3:23.26 (35.89)     3:59.10 (35.84)     4:34.31 (35.21)
 56 Jee, Ryan                 17 Greenwich Ywca D     4:44.56Y   4:35.89        
                  29.39     1:02.53 (33.14)     1:36.88 (34.35)     2:11.95 (35.07)
        2:48.34 (36.39)     3:24.09 (35.75)     4:01.17 (37.08)     4:35.89 (34.72)
 57 Campbell, Spencer         14 Poseidon Swimmin     4:31.18    4:36.28        
                  30.55     1:05.33 (34.78)     1:40.65 (35.32)     2:16.53 (35.88)
        2:51.59 (35.06)     3:27.20 (35.61)     4:02.20 (35.00)     4:36.28 (34.08)
 -- Fuchs, William            17 Una CS               4:39.04Y       DFS        
      Declared false start
 -- Korzenik, Benjamin        16 Badger Swim Club     4:36.35        DFS        
      Declared false start
 
Event 21  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:12.94  OTW2
              2:14.69  OTW1
              2:23.99  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Tyler, Alexandra    18 Cheshire Y Sea D     2:15.92    2:14.76 FUT     20  
                  31.69     1:05.89 (34.20)     1:40.31 (34.42)     2:14.76 (34.45)
  2 Foster, Payton      15 Greenwich Ywca D     2:16.57    2:15.69 FUT     17  
                  32.16     1:06.43 (34.27)     1:41.34 (34.91)     2:15.69 (34.35)
  3 Stephens, Alexis    15 Poseidon Swimmin     2:19.19    2:19.23 FUT     16  
                  32.61     1:07.55 (34.94)     1:43.33 (35.78)     2:19.23 (35.90)
  4 Culkin, Sarah       18 Rockville Montgo     2:21.98    2:20.83 FUT     15  
                  32.99     1:08.74 (35.75)     1:45.13 (36.39)     2:20.83 (35.70)
  5 Aylmer, Lauren      19 UN-GA                2:19.55    2:21.80 FUT     14  
                  32.77     1:08.14 (35.37)     1:44.28 (36.14)     2:21.80 (37.52)
  6 Stahl, Annaleagh    15 Occoquan Swimmin     2:20.69    2:22.16 FUT     13  
                  33.69     1:09.67 (35.98)     1:46.11 (36.44)     2:22.16 (36.05)
  7 Cox, Delaney        16 Coast Guard Blue     2:22.65    2:22.28 FUT     12  
                  33.45     1:09.84 (36.39)     1:46.17 (36.33)     2:22.28 (36.11)
  8 Deierlein, Brianna  14 Una Rac              2:23.04    2:23.38 FUT     11  
                  33.15     1:09.08 (35.93)     1:46.86 (37.78)     2:23.38 (36.52)
Consolation Final
  9 Nagatani, Rina      19 Unattached           2:25.39    2:21.44 FUT      9  
                  32.43     1:07.76 (35.33)     1:44.59 (36.83)     2:21.44 (36.85)
 10 Knepper, Sophie     18 Tide Swimming        2:23.50    2:21.81 FUT      7  
                  33.02     1:09.00 (35.98)     1:44.98 (35.98)     2:21.81 (36.83)
 11 Dunnigan, Megan     16 Charter Oak Aqua     2:24.18    2:22.67 FUT      6  
                  32.69     1:08.05 (35.36)     1:45.00 (36.95)     2:22.67 (37.67)
 12 Dopson, Mia         17 Eagle Swim Team      2:24.92    2:23.76 FUT      5  
                  33.30     1:09.81 (36.51)     1:47.44 (37.63)     2:23.76 (36.32)
 13 Brown, Laurel       18 Commonwealth Swi     2:23.95    2:24.01          4  
                  33.78     1:09.88 (36.10)     1:47.05 (37.17)     2:24.01 (36.96)
 14 Venditti, Livia     15 Rockville Montgo     2:24.91    2:24.44          3  
                  33.58     1:10.37 (36.79)     1:47.28 (36.91)     2:24.44 (37.16)
 15 Spelke, Cora        17 Long Reach Swim      2:25.37    2:25.61          2  
                  34.32     1:11.62 (37.30)     1:49.44 (37.82)     2:25.61 (36.17)
 16 Anschutz, Melina    17 Rockville Montgo     2:24.66    2:25.80          1  
                  33.82     1:10.21 (36.39)     1:48.01 (37.80)     2:25.80 (37.79)
C - Final
 17 Macmullan, Kira     17 Eagle Swim Team      2:25.54    2:23.14 FUT    
                  33.98     1:10.27 (36.29)     1:47.07 (36.80)     2:23.14 (36.07)
 18 Watts, Courtney     15 The Fish             2:26.35    2:23.67 FUT    
                  33.52     1:10.06 (36.54)     1:47.52 (37.46)     2:23.67 (36.15)
 19 Noll, Emily         17 All Star Aquatic     2:27.00    2:24.90        
                  33.57     1:10.33 (36.76)     1:47.75 (37.42)     2:24.90 (37.15)
 20 Li, Mia             17 Eagle Swim Team      2:26.93    2:26.36        
                  34.17     1:10.32 (36.15)     1:48.20 (37.88)     2:26.36 (38.16)
 21 Nesta, Elisabeth    17 Commonwealth Swi     2:26.19    2:26.48        
                  34.72     1:11.31 (36.59)     1:49.04 (37.73)     2:26.48 (37.44)
 22 Kuang, Gloria       13 Dragon Swim Team     2:25.79    2:28.08        
                  34.16     1:11.30 (37.14)     1:50.11 (38.81)     2:28.08 (37.97)
 23 Phelps, Sophia      14 Nantucket Swimmi     2:27.76    2:28.63        
                  34.02     1:11.96 (37.94)     1:50.67 (38.71)     2:28.63 (37.96)
 24 Condon, Daniella    16 Westchester Aqua     2:25.94    2:32.00        
                  35.74     1:13.18 (37.44)     1:52.76 (39.58)     2:32.00 (39.24)
 
Event 21  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:12.94  OTW2
              2:14.69  OTW1
              2:23.99  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tyler, Alexandra          18 Cheshire Y Sea D     2:21.03    2:15.92 qFUT   
                  32.09     1:05.71 (33.62)     1:40.67 (34.96)     2:15.92 (35.25)
  2 Foster, Payton            15 Greenwich Ywca D     2:15.86    2:16.57 qFUT   
                  32.49     1:06.83 (34.34)     1:41.97 (35.14)     2:16.57 (34.60)
  3 Shackley, Leah            14 Blair Regional Y     2:05.36Y   2:18.51 qFUT   
                  31.76     1:07.95 (36.19)     1:44.37 (36.42)     2:18.51 (34.14)
  4 Stephens, Alexis          15 Poseidon Swimmin     2:23.07    2:19.19 qFUT   
                  32.79     1:08.13 (35.34)     1:43.65 (35.52)     2:19.19 (35.54)
  5 Aylmer, Lauren            19 UN-GA                2:16.76    2:19.55 qFUT   
                  33.38     1:09.05 (35.67)     1:44.55 (35.50)     2:19.55 (35.00)
  6 Stahl, Annaleagh          15 Occoquan Swimmin     2:22.46    2:20.69 qFUT   
                  34.00     1:09.86 (35.86)     1:45.50 (35.64)     2:20.69 (35.19)
  7 Culkin, Sarah             18 Rockville Montgo     2:22.85    2:21.98 qFUT   
                  33.65     1:09.82 (36.17)     1:46.48 (36.66)     2:21.98 (35.50)
  8 Cox, Delaney              16 Coast Guard Blue     2:23.64    2:22.65 qFUT   
                  32.24     1:07.38 (35.14)     1:44.11 (36.73)     2:22.65 (38.54)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Deierlein, Brianna        14 Una Rac              2:24.09    2:23.04 qFUT   
                  33.61     1:09.42 (35.81)     1:46.01 (36.59)     2:23.04 (37.03)
 10 Carr, Abby                17 Rockville Montgo     2:21.10    2:23.23 qFUT   
                  34.88     1:11.06 (36.18)     1:47.26 (36.20)     2:23.23 (35.97)
 11 Knepper, Sophie           18 Tide Swimming        2:21.26    2:23.50 qFUT   
                  33.76     1:09.44 (35.68)     1:45.94 (36.50)     2:23.50 (37.56)
 12 Brown, Laurel             18 Commonwealth Swi     2:20.09    2:23.95 qFUT   
                  34.15     1:10.37 (36.22)     1:47.37 (37.00)     2:23.95 (36.58)
 13 Dunnigan, Megan           16 Charter Oak Aqua     2:23.77    2:24.18 q      
                  32.81     1:08.51 (35.70)     1:46.49 (37.98)     2:24.18 (37.69)
 14 Anschutz, Melina          17 Rockville Montgo     2:05.79Y   2:24.66 q      
                  34.12     1:10.66 (36.54)     1:47.47 (36.81)     2:24.66 (37.19)
 15 Venditti, Livia           15 Rockville Montgo     2:03.70Y   2:24.91 q      
                  33.86     1:11.28 (37.42)     1:48.23 (36.95)     2:24.91 (36.68)
 16 Dopson, Mia               17 Eagle Swim Team      2:23.63    2:24.92 q      
                  32.57     1:08.92 (36.35)     1:46.52 (37.60)     2:24.92 (38.40)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Murphy, Sophie            18 Cheshire Y Sea D     2:21.16    2:25.31 q      
                  33.19     1:09.81 (36.62)     1:47.41 (37.60)     2:25.31 (37.90)
 18 Spelke, Cora              17 Long Reach Swim      2:05.51Y   2:25.37 q      
                  34.56     1:12.05 (37.49)     1:49.40 (37.35)     2:25.37 (35.97)
 19 Nagatani, Rina            19 Unattached           2:19.32    2:25.39 q      
                  32.67     1:08.79 (36.12)     1:46.77 (37.98)     2:25.39 (38.62)
 20 Macmullan, Kira           17 Eagle Swim Team      2:24.08    2:25.54 q      
                  34.51     1:11.20 (36.69)     1:48.68 (37.48)     2:25.54 (36.86)
 21 Kuang, Gloria             13 Dragon Swim Team     2:06.40Y   2:25.79 q      
                  34.10     1:10.86 (36.76)     1:48.53 (37.67)     2:25.79 (37.26)
 22 Condon, Daniella          16 Westchester Aqua     2:07.63Y   2:25.94 q      
                  35.74     1:12.20 (36.46)     1:49.34 (37.14)     2:25.94 (36.60)
 23 Nesta, Elisabeth          17 Commonwealth Swi     2:04.31Y   2:26.19 q      
                  34.69     1:11.20 (36.51)     1:48.89 (37.69)     2:26.19 (37.30)
 24 Watts, Courtney           15 The Fish             2:24.81    2:26.35 q      
                  32.93     1:09.79 (36.86)     1:48.43 (38.64)     2:26.35 (37.92)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Li, Mia                   17 Eagle Swim Team      2:08.47Y   2:26.93        
                  34.36     1:10.66 (36.30)     1:48.35 (37.69)     2:26.93 (38.58)
 26 Noll, Emily               17 All Star Aquatic     2:25.39    2:27.00        
                  33.64     1:11.36 (37.72)     1:49.05 (37.69)     2:27.00 (37.95)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lee, Lauren               14 Badger Swim Club     2:05.00Y   2:27.29        
                  33.40     1:09.68 (36.28)     1:47.82 (38.14)     2:27.29 (39.47)
 28 Phelps, Sophia            14 Nantucket Swimmi     2:03.15Y   2:27.76        
                  33.74     1:11.15 (37.41)     1:49.90 (38.75)     2:27.76 (37.86)
 29 Pfeiffer, Alexandra       15 Westchester Aqua     2:07.15Y   2:28.02        
                  35.62     1:12.79 (37.17)     1:50.42 (37.63)     2:28.02 (37.60)
 30 Hinds, Virginia           13 All Star Aquatic     2:08.30Y   2:28.29        
                  34.18     1:12.01 (37.83)     1:51.00 (38.99)     2:28.29 (37.29)
 31 Elliott, Sophie           17 Rockville Montgo     2:05.36Y   2:28.62        
                  35.59     1:13.06 (37.47)     1:51.05 (37.99)     2:28.62 (37.57)
 32 Ozment, Alexa             15 Tide Swimming        2:05.64Y   2:28.69        
                  33.23     1:10.20 (36.97)     1:50.09 (39.89)     2:28.69 (38.60)
 33 Anderson, Jamie           16 Rockville Montgo     2:07.67Y   2:28.97        
                  36.10     1:13.96 (37.86)     1:51.88 (37.92)     2:28.97 (37.09)
 33 Connor, Ashley            14 Annapolis Swim C     2:07.34Y   2:28.97        
                  34.85     1:12.63 (37.78)     1:51.16 (38.53)     2:28.97 (37.81)
 35 Webb, Maria               13 Rockville Montgo     2:05.52Y   2:29.55        
                  35.66     1:13.44 (37.78)     1:52.10 (38.66)     2:29.55 (37.45)
 36 Siegel, Rebecca           16 Greenwood Swimmi     2:31.62    2:29.61        
                  36.54     1:14.20 (37.66)     1:52.23 (38.03)     2:29.61 (37.38)
 37 Barto, Julia              14 Cheshire Y Sea D     2:08.29Y   2:29.80        
                  35.60     1:13.59 (37.99)     1:52.26 (38.67)     2:29.80 (37.54)
 38 Keller, Sophia            17 Annapolis Swim C     2:07.52Y   2:30.05        
                  34.63     1:11.69 (37.06)     1:50.68 (38.99)     2:30.05 (39.37)
 39 Sherman, Nora             14 The Fish             2:05.82Y   2:30.36        
                  33.96     1:12.67 (38.71)     1:51.42 (38.75)     2:30.36 (38.94)
 40 Benzija, Samantha         16 Jersey Flyers Aq     2:14.62Y   2:30.37        
                  34.60     1:13.15 (38.55)     1:52.11 (38.96)     2:30.37 (38.26)
 41 Milhomens, Sophie         15 Cheshire Y Sea D     2:08.73Y   2:30.54        
                  35.12     1:13.78 (38.66)     1:52.07 (38.29)     2:30.54 (38.47)
 42 Dean, Selah               18 The Fish             2:06.96Y   2:30.56        
                  34.88     1:12.61 (37.73)     1:51.34 (38.73)     2:30.56 (39.22)
 43 Luetkenhaus, Katie        17 Occoquan Swimmin     2:08.51Y   2:30.75        
                  35.56     1:14.12 (38.56)     1:52.68 (38.56)     2:30.75 (38.07)
 44 Brooks, Ava               16 All Star Aquatic     2:08.77Y   2:30.92        
                  34.88     1:13.03 (38.15)     1:52.25 (39.22)     2:30.92 (38.67)
 45 Spraul, Katelyn           14 Naval Academy Aq     2:08.47Y   2:31.45        
                  35.43     1:13.72 (38.29)     1:52.65 (38.93)     2:31.45 (38.80)
 46 Svensson, Victoria        16 All Star Aquatic     2:25.63    2:31.62        
                  34.23     1:12.08 (37.85)     1:51.20 (39.12)     2:31.62 (40.42)
 47 McCardle, Grace           15 Atlantic Coast A     2:08.52Y   2:31.79        
                  34.88     1:12.64 (37.76)     1:52.23 (39.59)     2:31.79 (39.56)
 48 Zhang, Audrey             15 Commonwealth Swi     2:26.07    2:32.01        
                  35.54     1:14.58 (39.04)     1:52.75 (38.17)     2:32.01 (39.26)
 49 Zaidi, Alexia             16 Naval Academy Aq     2:02.23Y   2:33.00        
                  35.31     1:13.72 (38.41)     1:53.12 (39.40)     2:33.00 (39.88)
 50 Michaels, Giselle         13 Jersey Flyers Aq     2:08.50Y   2:33.02        
                  35.43     1:13.46 (38.03)     1:53.23 (39.77)     2:33.02 (39.79)
 51 Blake, Katherine          17 Rockville Montgo     2:04.98Y   2:33.05        
                  35.72     1:14.64 (38.92)     1:53.90 (39.26)     2:33.05 (39.15)
 52 Campbell, Maeve           17 Rockville Montgo     2:06.15Y   2:33.67        
                  36.29     1:15.39 (39.10)     1:54.44 (39.05)     2:33.67 (39.23)
 53 Madison, Kendall          14 Annapolis Swim C     2:08.26Y   2:34.08        
                  34.69     1:14.07 (39.38)     1:54.34 (40.27)     2:34.08 (39.74)
 54 Peterson, Amelia          15 Charter Oak Aqua     2:07.59Y   2:34.14        
                  36.59     1:15.22 (38.63)     1:54.75 (39.53)     2:34.14 (39.39)
 55 Colborn, Georgia          15 Delaware Swim Te     2:01.84Y   2:34.16        
                  34.88     1:12.95 (38.07)     1:53.89 (40.94)     2:34.16 (40.27)
 56 Wells, Maecy              14 Occoquan Swimmin     2:10.80Y   2:34.64        
                  36.46     1:15.37 (38.91)     1:55.74 (40.37)     2:34.64 (38.90)
 57 Chen, Sarah               18 Cheshire Y Sea D     2:06.99Y   2:35.08        
                  35.77     1:14.41 (38.64)     1:55.12 (40.71)     2:35.08 (39.96)
 58 Crupie, Jordan            17 Racer X Aquatics     2:12.13Y   2:35.43        
                  34.27     1:13.27 (39.00)     1:55.05 (41.78)     2:35.43 (40.38)
 59 Zoltick, Stephanie        17 Rockville Montgo     2:36.64    2:38.72        
                  37.14     1:17.40 (40.26)     1:58.47 (41.07)     2:38.72 (40.25)
 -- Soubier, Rachel           16 Rockville Montgo     2:25.52        DFS        
      Declared false start
 
Event 22  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:00.81  OTW2
              2:02.99  OTW1
              2:11.89  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Conway, Sean        20 Univ of Virginia     2:03.69    2:03.17 FUT     20  
                  28.90       59.39 (30.49)     1:31.30 (31.91)     2:03.17 (31.87)
  2 Brown, Samuel       16 Adirondack Bluef     2:07.29    2:03.43 FUT     17  
                  29.18     1:00.37 (31.19)     1:32.22 (31.85)     2:03.43 (31.21)
  3 Cole, William       19 Univ of Virginia     2:06.93    2:03.48 FUT     16  
                  28.47     1:00.09 (31.62)     1:32.47 (32.38)     2:03.48 (31.01)
  4 Ewing, James        16 The Fish             2:07.39    2:03.56 FUT     15  
                  28.96     1:00.09 (31.13)     1:32.24 (32.15)     2:03.56 (31.32)
  5 O'Brien, Sam        18 The Fish             2:04.86    2:05.19 FUT     14  
                  28.96       59.86 (30.90)     1:32.58 (32.72)     2:05.19 (32.61)
  6 Bitz, Colin         18 Eagle Swim Team      2:07.78    2:06.01 FUT     13  
                  29.59     1:01.49 (31.90)     1:34.21 (32.72)     2:06.01 (31.80)
  7 Poplawski, Richard  14 Scarlet Aquatics     2:06.12    2:07.78 FUT     12  
                  29.60     1:01.29 (31.69)     1:33.89 (32.60)     2:07.78 (33.89)
  8 Whetstine, Clayton  17 Coast Guard Blue     2:06.64    2:19.63         11  
                  27.79       57.84 (30.05)     1:40.72 (42.88)     2:19.63 (38.91)
Consolation Final
  9 Hayburn, Joe        17 Annapolis Swim C     2:07.78    2:06.84 FUT      9  
                  29.41     1:01.83 (32.42)     1:34.50 (32.67)     2:06.84 (32.34)
 10 Rouzie, Bryce       16 Coast Guard Blue     2:08.72    2:07.94 FUT      7  
                  30.01     1:02.38 (32.37)     1:35.13 (32.75)     2:07.94 (32.81)
 11 Bretz, Jason        17 All Star Aquatic     2:10.80    2:09.24 FUT      6  
                  29.62     1:02.28 (32.66)     1:35.78 (33.50)     2:09.24 (33.46)
 12 Gilbert, Stephen    18 Occoquan Swimmin     2:12.32    2:09.54 FUT      5  
                  30.59     1:03.51 (32.92)     1:37.50 (33.99)     2:09.54 (32.04)
 13 McDonough, Liam     17 Rockville Montgo     2:11.38    2:10.18 FUT      4  
                  30.26     1:02.67 (32.41)     1:36.02 (33.35)     2:10.18 (34.16)
 14 Natsvlishvili, Nik  16 Rockville Montgo     2:12.66    2:12.05          3  
                  31.02     1:03.76 (32.74)     1:37.95 (34.19)     2:12.05 (34.10)
 15 Colson, Sean        16 Rockville Montgo     2:12.58    2:12.64          2  
                  30.77     1:03.79 (33.02)     1:37.99 (34.20)     2:12.64 (34.65)
 16 Case, James         15 Rockville Montgo     2:13.98    2:15.28          1  
                  31.88     1:05.70 (33.82)     1:40.51 (34.81)     2:15.28 (34.77)
C - Final
 17 Decker, Nathan      15 Naval Academy Aq     2:14.33    2:09.15 FUT    
                  29.98     1:02.03 (32.05)     1:35.70 (33.67)     2:09.15 (33.45)
 18 Davis, Sean         18 Rockville Montgo     2:15.10    2:13.15        
                  31.37     1:04.93 (33.56)     1:39.31 (34.38)     2:13.15 (33.84)
 19 Murphy, Timothy     14 Annapolis Swim C     2:14.88    2:13.32        
                  31.29     1:04.62 (33.33)     1:39.22 (34.60)     2:13.32 (34.10)
 20 Bonebrake, Davis    17 Commonwealth Swi     2:16.09    2:14.14        
                  31.75     1:05.99 (34.24)     1:40.62 (34.63)     2:14.14 (33.52)
 21 Ossi, John          16 Rockville Montgo     2:15.23    2:14.31        
                  31.69     1:05.27 (33.58)     1:39.79 (34.52)     2:14.31 (34.52)
 22 Connor, William     14 Annapolis Swim C     2:15.52    2:15.77        
                  30.60     1:05.08 (34.48)     1:40.41 (35.33)     2:15.77 (35.36)
 23 Spragg, Benjamin    17 Eagle Swim Team      2:17.33    2:16.28        
                  32.26     1:06.53 (34.27)     1:41.50 (34.97)     2:16.28 (34.78)
 24 Dietrich, Theodore  16 All Star Aquatic     2:16.10    2:16.80        
                  31.61     1:05.54 (33.93)     1:40.95 (35.41)     2:16.80 (35.85)
 
Event 22  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:00.81  OTW2
              2:02.99  OTW1
              2:11.89  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Conway, Sean              20 Univ of Virginia     2:01.86    2:03.69 qFUT   
                  29.33     1:00.82 (31.49)     1:32.60 (31.78)     2:03.69 (31.09)
  2 O'Brien, Sam              18 The Fish             2:04.72    2:04.86 qFUT   
                  28.85     1:00.26 (31.41)     1:32.39 (32.13)     2:04.86 (32.47)
  3 Poplawski, Richard        14 Scarlet Aquatics     2:07.32    2:06.12 qFUT   
                  29.49     1:01.42 (31.93)     1:34.25 (32.83)     2:06.12 (31.87)
  4 Whetstine, Clayton        17 Coast Guard Blue     2:07.57    2:06.64 qFUT   
                  29.27     1:01.29 (32.02)     1:34.07 (32.78)     2:06.64 (32.57)
  5 Cole, William             19 Univ of Virginia     2:09.30    2:06.93 qFUT   
                  29.04     1:01.65 (32.61)     1:34.77 (33.12)     2:06.93 (32.16)
  6 Brown, Samuel             16 Adirondack Bluef     2:05.02    2:07.29 qFUT   
                  29.90     1:01.55 (31.65)     1:34.77 (33.22)     2:07.29 (32.52)
  7 Ewing, James              16 The Fish             2:02.82    2:07.39 qFUT   
                  29.32     1:01.40 (32.08)     1:34.64 (33.24)     2:07.39 (32.75)
  8 Bitz, Colin               18 Eagle Swim Team      2:03.96    2:07.78 qFUT   
                  29.61     1:02.15 (32.54)     1:35.61 (33.46)     2:07.78 (32.17)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hayburn, Joe              17 Annapolis Swim C     2:05.41   J2:07.78 qFUT   
                  30.05     1:02.67 (32.62)     1:36.18 (33.51)     2:07.78 (31.60)
 10 Planells, Preston         20 Quest Swimming       2:07.15    2:07.91 qFUT   
                  29.77     1:02.11 (32.34)     1:35.20 (33.09)     2:07.91 (32.71)
 11 Rouzie, Bryce             16 Coast Guard Blue     2:09.08    2:08.72 qFUT   
                  29.94     1:02.31 (32.37)     1:35.87 (33.56)     2:08.72 (32.85)
 12 Fuchs, William            17 Una CS               2:09.41    2:10.37 qFUT   
                  30.68     1:03.88 (33.20)     1:37.25 (33.37)     2:10.37 (33.12)
 13 Wynne, Shane              17 Cheshire Y Sea D     1:54.27Y   2:10.76 qFUT   
                  30.31     1:03.11 (32.80)     1:37.61 (34.50)     2:10.76 (33.15)
 14 Bretz, Jason              17 All Star Aquatic     1:47.29Y   2:10.80 qFUT   
                  29.45     1:02.17 (32.72)     1:36.42 (34.25)     2:10.80 (34.38)
 15 McDonough, Liam           17 Rockville Montgo     1:53.15Y   2:11.38 qFUT   
                  30.54     1:03.32 (32.78)     1:37.03 (33.71)     2:11.38 (34.35)
 16 Nunez, Ryan               16 Long Island Expr     2:12.33    2:11.90 q      
                  30.90     1:03.97 (33.07)     1:38.05 (34.08)     2:11.90 (33.85)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kupsky, Eric              15 Unattached           1:54.27Y   2:12.18 q      
                  31.35     1:04.44 (33.09)     1:38.44 (34.00)     2:12.18 (33.74)
 18 Gilbert, Stephen          18 Occoquan Swimmin     2:07.84    2:12.32 q      
                  30.91     1:04.14 (33.23)     1:38.36 (34.22)     2:12.32 (33.96)
 19 Colson, Sean              16 Rockville Montgo     1:52.20Y   2:12.58 q      
                  30.35     1:03.46 (33.11)     1:37.91 (34.45)     2:12.58 (34.67)
 20 Natsvlishvili, Nikolos    16 Rockville Montgo     1:51.71Y   2:12.66 q      
                  31.61     1:04.84 (33.23)     1:39.09 (34.25)     2:12.66 (33.57)
 21 Arioti, Adriano           14 Rockville Montgo     1:50.23Y   2:12.78 q      
                  31.26     1:04.68 (33.42)     1:38.50 (33.82)     2:12.78 (34.28)
 22 Lee, Christian            16 Badger Swim Club     2:12.30    2:12.99 q      
                  31.08     1:04.60 (33.52)     1:38.32 (33.72)     2:12.99 (34.67)
 23 Case, James               15 Rockville Montgo     1:49.49Y   2:13.98 q      
                  31.07     1:05.81 (34.74)     1:40.71 (34.90)     2:13.98 (33.27)
 24 Kidchob, Andrew           16 Eagle Aquatic CL     1:57.90Y   2:14.31 q      
                  30.98     1:05.22 (34.24)     1:40.09 (34.87)     2:14.31 (34.22)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Decker, Nathan            15 Naval Academy Aq     1:50.97Y   2:14.33        
                  32.21     1:06.51 (34.30)     1:40.80 (34.29)     2:14.33 (33.53)
 26 Hoban, Owen               15 Occoquan Swimmin     1:52.96Y   2:14.63        
                  30.52     1:03.89 (33.37)     1:38.99 (35.10)     2:14.63 (35.64)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Murphy, Timothy           14 Annapolis Swim C     1:54.98Y   2:14.88        
                  31.52     1:04.60 (33.08)     1:39.97 (35.37)     2:14.88 (34.91)
 28 Davis, Sean               18 Rockville Montgo     1:52.38Y   2:15.10        
                  31.74     1:05.81 (34.07)     1:40.03 (34.22)     2:15.10 (35.07)
 29 Ossi, John                16 Rockville Montgo     1:53.50Y   2:15.23        
                  31.98     1:05.51 (33.53)     1:40.36 (34.85)     2:15.23 (34.87)
 30 Connor, William           14 Annapolis Swim C     1:57.42Y   2:15.52        
                  31.17     1:06.29 (35.12)     1:42.38 (36.09)     2:15.52 (33.14)
 31 Jones, Roman              16 Jersey Flyers Aq     1:50.63Y   2:15.82        
                  31.41     1:05.09 (33.68)     1:40.24 (35.15)     2:15.82 (35.58)
 32 Bonebrake, Davis          17 Commonwealth Swi     1:54.42Y   2:16.09        
                  31.92     1:05.97 (34.05)   2:16.09 (1:10.12)                    
 33 Dietrich, Theodore        16 All Star Aquatic     1:56.62Y   2:16.10        
                  32.52     1:06.77 (34.25)     1:41.67 (34.90)     2:16.10 (34.43)
 34 Lee, Aidan                15 Westchester Aqua     1:55.68Y   2:17.07        
                  32.12     1:07.42 (35.30)     1:42.85 (35.43)     2:17.07 (34.22)
 35 Rhodes, Nicholas          15 Long Island Expr     1:53.95Y   2:17.10        
                  31.60     1:05.91 (34.31)     1:41.69 (35.78)     2:17.10 (35.41)
 36 Graham, Evan              15 Annapolis Swim C     1:56.39Y   2:17.24        
                  32.22     1:07.01 (34.79)     1:43.16 (36.15)     2:17.24 (34.08)
 37 Spragg, Benjamin          17 Eagle Swim Team      1:56.35Y   2:17.33        
                  32.25     1:07.01 (34.76)     1:42.26 (35.25)     2:17.33 (35.07)
 38 Veru, Theodore            17 Badger Swim Club     2:19.60    2:17.35        
                  32.42     1:07.45 (35.03)     1:43.20 (35.75)     2:17.35 (34.15)
 39 Gilbert, Peter            16 Occoquan Swimmin     1:55.83Y   2:17.50        
                  32.35     1:07.14 (34.79)     1:42.55 (35.41)     2:17.50 (34.95)
 40 Willertz, Evan            18 Long Reach Swim      1:57.52Y   2:17.72        
                  31.42     1:06.24 (34.82)     1:41.39 (35.15)     2:17.72 (36.33)
 41 Gurri, Niccolo            15 Annapolis Swim C     1:53.01Y   2:17.80        
                  31.38     1:05.50 (34.12)     1:41.18 (35.68)     2:17.80 (36.62)
 42 Cattaneo, Matthew         14 Naval Academy Aq     1:54.60Y   2:17.81        
                  31.89     1:05.89 (34.00)     1:41.36 (35.47)     2:17.81 (36.45)
 43 Rich, Andrew              16 Naval Academy Aq     1:51.79Y   2:18.26        
                  31.53     1:05.83 (34.30)     1:42.42 (36.59)     2:18.26 (35.84)
 44 Garner, James             16 Rockville Montgo     1:56.44Y   2:18.42        
                  32.64     1:08.00 (35.36)     1:43.53 (35.53)     2:18.42 (34.89)
 45 Maron, Jack               15 Unattached           2:33.93    2:18.84        
                  30.95     1:05.37 (34.42)     1:42.28 (36.91)     2:18.84 (36.56)
 46 Bautz, Fletcher           16 Rockville Montgo     1:53.66Y   2:18.87        
                  32.34     1:07.16 (34.82)     1:43.52 (36.36)     2:18.87 (35.35)
 47 Lara, Austin              16 Badger Swim Club     2:13.50    2:19.38        
                  32.80     1:07.53 (34.73)     1:43.47 (35.94)     2:19.38 (35.91)
 48 Hansen, Levi              16 Cavalier Swim Cl     1:54.74Y   2:19.41        
                  33.13     1:08.58 (35.45)     1:44.15 (35.57)     2:19.41 (35.26)
 49 Bityutskiy, Nikita        17 Rockville Montgo     2:21.21    2:19.67        
                  33.14     1:08.80 (35.66)     1:44.90 (36.10)     2:19.67 (34.77)
 50 Baltaytis, Aaron          15 Jersey Flyers Aq     2:14.50    2:19.70        
                  32.32     1:07.26 (34.94)     1:43.45 (36.19)     2:19.70 (36.25)
 51 Muir, Andrew              18 The Fish             1:55.43Y   2:20.31        
                  32.72     1:07.61 (34.89)     1:44.09 (36.48)     2:20.31 (36.22)
 52 Goodman, Jonah            17 Long Island Expr     1:58.02Y   2:20.86        
                  32.68     1:08.65 (35.97)     1:45.32 (36.67)     2:20.86 (35.54)
 53 Karahalis, Alexander      15 Delaware Swim Te     1:57.35Y   2:21.43        
                  30.82     1:06.34 (35.52)     1:43.67 (37.33)     2:21.43 (37.76)
 54 Warnagiris, Paul          16 Winchester Swim      1:55.80Y   2:21.51        
                  32.25     1:08.01 (35.76)     1:45.25 (37.24)     2:21.51 (36.26)
 55 Hernandez, Joshua         17 Rockville Montgo     1:58.11Y   2:21.62        
                  33.14     1:09.12 (35.98)     1:44.99 (35.87)     2:21.62 (36.63)
 56 Jackson, Christopher      16 Jersey Flyers Aq     1:53.55Y   2:22.82        
                  30.52     1:05.96 (35.44)     1:43.53 (37.57)     2:22.82 (39.29)
 57 Brown, Carter             16 Occoquan Swimmin     1:58.23Y   2:23.10        
                  32.79     1:08.98 (36.19)     1:46.23 (37.25)     2:23.10 (36.87)
 58 Puccio, Michael           16 Trident Aquatic      1:54.15Y   2:24.06        
                  34.62     1:10.86 (36.24)     1:46.71 (35.85)     2:24.06 (37.35)
 59 Lagamao, Jerick Luke      15 Cheshire Y Sea D     2:31.74    2:25.18        
                  33.62     1:10.77 (37.15)     1:48.08 (37.31)     2:25.18 (37.10)
 60 Rieger, John-joseph       18 The Fish             2:31.33    2:26.30        
                  33.44     1:10.16 (36.72)     1:48.92 (38.76)     2:26.30 (37.38)
 61 Arioti, Alessandro        18 Rockville Montgo     2:29.63    2:26.39        
                  33.63     1:10.73 (37.10)     1:48.87 (38.14)     2:26.39 (37.52)
 62 Pearson, Boden            15 Occoquan Swimmin     2:37.44    2:27.35        
                  33.06     1:09.62 (36.56)     1:49.85 (40.23)     2:27.35 (37.50)
 63 Jia, Aaron                13 Dragon Swim Team     2:33.82    2:28.45        
                  34.89     1:12.35 (37.46)     1:50.74 (38.39)     2:28.45 (37.71)
 64 Brown, Daniel             15 Occoquan Swimmin     2:04.79Y   2:28.81        
                  35.03     1:12.78 (37.75)     1:51.70 (38.92)     2:28.81 (37.11)
 -- Fowler, Aaron             16 Commonwealth Swi     1:57.54Y       DFS        
      Declared false start
 
Event 23  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.65  OTW2
                25.99  OTW1
                27.39  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Venema, Nicole      20 Tide Swimming          26.32      26.16 FUT     20  
  2 Tyler, Alexandra    18 Cheshire Y Sea D       26.20      26.18 FUT     17  
  3 McDonald, Juliana   25 Long Reach Swim        26.39      26.27 FUT     16  
  4 Claesson, Emily     16 Tide Swimming          26.74      26.41 FUT     15  
  5 Skirboll, Zoe       16 Racer X Aquatics       26.26      26.43 FUT     14  
  6 Allen, Nina         16 Rockville Montgo       26.76      26.56 FUT     13  
  7 Murphy, Sophie      18 Cheshire Y Sea D       26.85      27.07 FUT     12  
  8 Weinstein, Claire   14 Westchester Aqua       26.84      27.12 FUT     11  
Consolation Final
  9 Hanson, Wyllo       16 Coast Guard Blue       27.05      26.63 FUT      9  
 10 West, Lauren        16 All Star Aquatic       27.19      26.75 FUT      7  
 11 McKee, Marin        16 Tide Swimming          27.33      26.83 FUT      6  
 12 Volk, Alexandra     17 Eagle Swim Team        27.19      27.02 FUT      5  
 13 Cornwell, Jamie     16 Occoquan Swimmin       27.34      27.06 FUT      4  
 14 Sebring, Carly      16 Rockville Montgo       27.19      27.22 FUT      2.5
 14 Duffy, Kayleigh     15 Tide Swimming          27.16      27.22 FUT      2.5
 16 Dopson, Mia         17 Eagle Swim Team        27.34      27.46          1  
C - Final
 17 Deierlein, Brianna  14 Una Rac                27.40      27.20 FUT    
 18 Stephens, Alexis    15 Poseidon Swimmin       27.41      27.50        
 19 Seward, Hannah      17 Ridgefield Aquat       27.92      27.65        
 20 Watts, Courtney     15 The Fish               27.66      27.66        
 21 Golovina, Julia     16 Morris County Sw       27.65      27.69        
 22 Bezanson, Maya      14 Westchester Aqua       28.07      27.87        
 23 Haugen, Emily       17 Occoquan Swimmin       27.67      27.93        
 24 Conzemius, Ethena   17 Racer X Aquatics       27.74      27.95        
 
Event 23  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.65  OTW2
                25.99  OTW1
                27.39  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tyler, Alexandra          18 Cheshire Y Sea D       27.20      26.20 qFUT   
  2 Skirboll, Zoe             16 Racer X Aquatics       25.94      26.26 qFUT   
  3 Venema, Nicole            20 Tide Swimming          25.99      26.32 qFUT   
  4 McDonald, Juliana         25 Long Reach Swim        26.06      26.39 qFUT   
  5 Claesson, Emily           16 Tide Swimming          26.62      26.74 qFUT   
  6 Allen, Nina               16 Rockville Montgo       26.75      26.76 qFUT   
  7 Weinstein, Claire         14 Westchester Aqua       28.28      26.84 qFUT   
  8 Murphy, Sophie            18 Cheshire Y Sea D       26.79      26.85 qFUT   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cuomo, Alexa              20 Univ of Virginia       25.97      26.93 qFUT   
 10 Hanson, Wyllo             16 Coast Guard Blue       26.39      27.05 qFUT   
 11 Duffy, Kayleigh           15 Tide Swimming          27.27      27.16 qFUT   
 12 West, Lauren              16 All Star Aquatic       27.66      27.19 qFUT   
 12 Sebring, Carly            16 Rockville Montgo       26.80      27.19 qFUT   
 12 Volk, Alexandra           17 Eagle Swim Team        27.29      27.19 qFUT   
 15 Schnell, Jordyn           21 UN-GA                  23.27Y     27.24 qFUT   
 16 McKee, Marin              16 Tide Swimming          26.67      27.33 qFUT   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dopson, Mia               17 Eagle Swim Team        27.37      27.34 qFUT   
 17 Cornwell, Jamie           16 Occoquan Swimmin       28.08      27.34 qFUT   
 19 Deierlein, Brianna        14 Una Rac                24.12Y     27.40 q      
 20 Stephens, Alexis          15 Poseidon Swimmin       27.47      27.41 q      
 21 Cronin, Kaitlyn           20 Univ of Virginia       27.07      27.42 q      
 22 Lynch, Meghan             17 Greenwich Ywca D       26.86      27.48 q      
 23 Shackley, Leah            14 Blair Regional Y       29.51      27.52 q      
 24 Golovina, Julia           16 Morris County Sw       27.55      27.65 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Watts, Courtney           15 The Fish               27.22      27.66        
 26 Haugen, Emily             17 Occoquan Swimmin       24.13Y     27.67        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Conzemius, Ethena         17 Racer X Aquatics       28.19      27.74        
 28 Trojbom, Olivia           18 Vermont Aquatic        26.98      27.76        
 29 Yang, Georgia             16 All Star Aquatic       27.78      27.81        
 30 Seward, Hannah            17 Ridgefield Aquat       26.89      27.92        
 31 Archibald, Lily           14 Ridgefield Aquat       24.33Y     27.98        
 32 Lee, Lauren               14 Badger Swim Club       28.23      28.05        
 33 Bezanson, Maya            14 Westchester Aqua       27.31      28.07        
 34 Rothrock, Jessica         17 Annapolis Swim C       24.74Y     28.08        
 35 Prima, Marija             19 Shark Tank Racin       24.06Y     28.10        
 35 Culkin, Sarah             18 Rockville Montgo       27.96      28.10        
 37 Phelps, Sophia            14 Nantucket Swimmi       24.65Y     28.11        
 38 Allen, Delaney            16 Racer X Aquatics       24.47Y     28.13        
 38 Woo, Ashley               16 Rockville Montgo       24.38Y     28.13        
 38 Callahan, Anne-mari       16 Commonwealth Swi       24.48Y     28.13        
 41 Madison, Kendall          14 Annapolis Swim C       24.70Y     28.23        
 42 Taylor, Jaelynn           15 Badger Swim Club       28.20      28.26        
 43 Venditti, Livia           15 Rockville Montgo       24.68Y     28.27        
 44 Lazar, Penelope           14 Greenwich Ywca D       24.68Y     28.28        
 45 McCardle, Grace           15 Atlantic Coast A       29.99      28.36        
 46 Fitzgerald, Katelyn       16 Delaware Swim Te       24.06Y     28.37        
 47 Masters, Lauren           16 Winchester Swim        27.91      28.38        
 48 Li, Mia                   17 Eagle Swim Team        27.97      28.40        
 49 Witkus, Amanda            16 Greenwood Swimmi       24.60Y     28.42        
 49 Bowrin, Nia               17 Rockville Montgo       27.74      28.42        
 51 Potyrala, Avery           16 Cheshire Y Sea D       28.28      28.43        
 51 Snow, Julia               16 Cheshire Y Sea D       30.15      28.43        
 53 Harper, Haily             19 Long Reach Swim        29.77      28.47        
 54 Wilson, Taylor            16 Eagle Swim Team        24.39Y     28.60        
 55 Tsang, Elizabeth          16 Morris County Sw       24.42Y     28.61        
 56 Rosman, Lianna            17 All Star Aquatic       24.61Y     28.70        
 57 Hannam, Emma              16 Occoquan Swimmin       29.26      28.85        
 58 Chen, Sarah               18 Cheshire Y Sea D       29.28      28.86        
 58 Ozment, Alexa             15 Tide Swimming          24.41Y     28.86        
 60 Woodson, Cassandra        18 Edge Swim Club         25.91Y     28.88        
 61 Martz, Emma               17 Racer X Aquatics       24.65Y     28.98        
 62 Svensson, Victoria        16 All Star Aquatic       24.76Y     29.09        
 63 Dvorak, Mia               17 Eagle Swim Team        24.75Y     29.10        
 64 Modder, Kathleen          16 The Fish               28.85      29.14        
 65 Colborn, Georgia          15 Delaware Swim Te       23.96Y     29.26        
 66 Shaffer, Elizabeth        15 Pine Richland Aq       29.64      29.29        
 67 King, Abigail             13 Westchester Aqua       31.55      29.41        
 68 Hinds, Virginia           13 All Star Aquatic       33.12      29.52        
 69 Haas, Emma                15 Islanders Aquati       31.92      29.57        
 70 Desalvo, Ella             17 Jersey Flyers Aq       29.70      29.64        
 70 Jordan, Noelle            16 Islanders Aquati       25.45Y     29.64        
 72 Newton, Tori              19 Cheshire Y Sea D       29.26      29.67        
 73 Vollbrecht, Sarah         14 Shark Tank Racin       31.05      30.07        
 74 Michaels, Giselle         13 Jersey Flyers Aq       31.63      30.22        
 75 Bleil, Abigayle           15 Greenwich Ywca D       30.09      30.23        
 75 Lantry, Emma              14 Rockville Montgo       30.35      30.23        
 77 Fulga, Ayanna             16 Commonwealth Swi       29.84      30.40        
 78 Sayasithsena, Madeline    17 The Fish               28.75      30.45        
 79 Stahl, Annaleagh          15 Occoquan Swimmin       28.13      30.75        
 80 Golembiewski, Sienna      15 Occoquan Swimmin       24.05Y     31.78        
 81 Zhang, Luna               18 Rockville Montgo       32.63      32.15        
 -- Morgan, Healey            15 All Star Aquatic       28.28         DQ        
      False start
 -- Martin, Amber             16 Naval Academy Aq       24.25Y       DFS        
      Declared false start
 -- Jee, Sydney               14 Greenwich Ywca D       26.42Y       DFS        
      Declared false start
 
Event 24  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                22.71  OTW2
                23.19  OTW1
                24.89  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Johnson, Brandon    20 Long Reach Swim        23.27      23.22 FUT     20  
  2 Davidson, Matthew   20 Liberty Aquatics       23.79      23.54 FUT     16.5
  2 Do, Aiken           17 The Fish               23.98      23.54 FUT     16.5
  4 Wells, James        29 Long Reach Swim        23.84      23.72 FUT     15  
  5 Schutte, Henry      20 Univ of Virginia       24.08      24.01 FUT     14  
  6 Laurencelle, Adrie  20 Univ of Virginia       24.09      24.04 FUT     13  
  7 Franklin, Alexande  18 Coast Guard Blue       23.98      24.19 FUT     12  
  8 Wright, Jack        20 Univ of Virginia       24.10      24.31 FUT     11  
Consolation Final
  9 Jones, Roman        16 Jersey Flyers Aq       24.50      23.82 FUT      9  
 10 Linseisen, Erik     17 Edge Swim Club         24.11      24.08 FUT      7  
 11 Folger, Samuel      18 Greenwood Swimmi       24.29      24.12 FUT      6  
 12 Hayburn, Joe        17 Annapolis Swim C       24.59      24.48 FUT      5  
 13 Greene, Andrew      16 Eagle Swim Team        24.62      24.50 FUT      4  
 14 Oehler, Everett     17 Rockville Montgo       24.64      24.52 FUT      3  
 15 McEnaney, Anderson  14 Edge Swim Club         24.47      24.62 FUT      2  
 16 Zornan Ferguson, Z  15 Racer X Aquatics       24.57      24.66 FUT      1  
C - Final
 17 Cherches, Alan      16 Eagle Swim Team        24.76      24.40 FUT    
 18 Huffman, Benjamin   17 Occoquan Swimmin       24.69      24.45 FUT    
 19 Beebe, Grant        18 Nantucket Swimmi       24.80      24.50 FUT    
 20 Gwyer, Henry        17 Poseidon Swimmin       24.70      24.54 FUT    
 21 Zellner, Joseph     18 Cheshire Y Sea D       24.80      24.81 FUT    
 22 Fowler, Aaron       16 Commonwealth Swi       25.07      24.94        
 23 Fisher, Joshua      15 Poseidon Swimmin       25.01      25.04        
 -- Sabovic, Adell      18 Asphalt Green Un       24.76         DQ        
      False start
 
Event 24  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                22.71  OTW2
                23.19  OTW1
                24.89  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Brandon          20 Long Reach Swim        24.24      23.27 qFUT   
  2 Davidson, Matthew         20 Liberty Aquatics       24.55      23.79 qFUT   
  3 Wells, James              29 Long Reach Swim        23.33      23.84 qFUT   
  4 Do, Aiken                 17 The Fish               23.67      23.98 qFUT   
  4 Franklin, Alexander       18 Coast Guard Blue       24.31      23.98 qFUT   
  6 Schutte, Henry            20 Univ of Virginia       22.99      24.08 qFUT   
  7 Laurencelle, Adrien       20 Univ of Virginia       22.95      24.09 qFUT   
  8 Wright, Jack              20 Univ of Virginia       23.10      24.10 qFUT   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Linseisen, Erik           17 Edge Swim Club         24.38      24.11 qFUT   
 10 Folger, Samuel            18 Greenwood Swimmi       24.53      24.29 qFUT   
 11 Hazlett, Alexander        17 Greenwich Ywca D       23.76      24.34 qFUT   
 12 McEnaney, Anderson        14 Edge Swim Club         21.44Y     24.47 qFUT   
 13 Jones, Roman              16 Jersey Flyers Aq       20.57Y     24.50 qFUT   
 14 Zornan Ferguson, Zachary  15 Racer X Aquatics       24.68      24.57 qFUT   
 15 Hayburn, Joe              17 Annapolis Swim C       24.90      24.59 qFUT   
 16 Greene, Andrew            16 Eagle Swim Team        24.73      24.62 qFUT   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Oehler, Everett           17 Rockville Montgo       21.76Y     24.64 qFUT   
 18 Huffman, Benjamin         17 Occoquan Swimmin       21.46Y     24.69 qFUT   
 19 Gwyer, Henry              17 Poseidon Swimmin       25.25      24.70 qFUT   
 20 Sabovic, Adell            18 Asphalt Green Un       23.91      24.76 qFUT   
 20 Cherches, Alan            16 Eagle Swim Team        24.33      24.76 qFUT   
 22 Zellner, Joseph           18 Cheshire Y Sea D       25.30      24.80 qFUT   
 22 Beebe, Grant              18 Nantucket Swimmi       24.86      24.80 qFUT   
 24 Hayburn, Patrick          19 Annapolis Swim C       25.04      24.99 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Fisher, Joshua            15 Poseidon Swimmin       25.17      25.01        
 26 Colalillo, Anthony        32 Unattached             25.11      25.05        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Fowler, Aaron             16 Commonwealth Swi       25.04      25.07        
 28 Benton, Taj               17 Eagle Swim Team        25.01     J25.07        
 29 Czartoryjski, Damian      14 Cheshire Y Sea D       21.99Y     25.10        
 30 Mitchill, Andrew          18 Cheshire Y Sea D       25.19      25.13        
 31 Reice, Noah               16 Delaware Swim Te       21.92Y     25.19        
 32 Isbell, Matvei            16 Tide Swimming          24.91      25.21        
 33 Baltaytis, Aaron          15 Jersey Flyers Aq       25.36      25.26        
 34 Amos, Preston             16 Commonwealth Swi       22.10Y     25.27        
 35 Jee, Ryan                 17 Greenwich Ywca D       21.38Y     25.34        
 36 Odim, Emmanuel            17 Rockville Montgo       21.71Y     25.38        
 36 Oppenheim, Nathaniel      15 Ridgefield Aquat       24.67S     25.38        
 38 Chiappinelli, Jason       16 Karishim Swim Cl       22.31Y     25.42        
 39 Gurri, Niccolo            15 Annapolis Swim C       22.13Y     25.45        
 40 Oey, Daevin               16 Unattached             25.30      25.46        
 41 Bautz, Fletcher           16 Rockville Montgo       21.63Y     25.52        
 42 Webster, Jordan           17 Rockville Montgo       23.00Y     25.54        
 43 Colson, Sean              16 Rockville Montgo       21.79Y     25.58        
 44 Koenig, Parker            16 Rockville Montgo       23.01Y     25.62        
 44 Gurri, Antonio            16 Annapolis Swim C       21.95Y     25.62        
 44 Firtag, Benjamin          17 Occoquan Swimmin       21.93Y     25.62        
 44 Wynne, Shane              17 Cheshire Y Sea D       21.85Y     25.62        
 48 Finkel, Justin            17 Cheshire Y Sea D       21.46Y     25.65        
 49 Lipka, Sam                17 Greenwood Swimmi       26.87      25.66        
 50 Cunningham, Joshua        17 Naval Academy Aq       22.15Y     25.67        
 51 Benoit, Jenebi            18 Grenfin Aquatics       22.40Y     25.71        
 52 Jiang, Kevin              15 Westchester Aqua       22.11Y     25.72        
 53 Hodges, Joshua            14 Atlantic Coast A       29.13      25.78        
 54 Elmore, Lance             14 Atlantic Coast A       21.90Y     25.79        
 55 Gauthier, Peter           16 Cheshire Y Sea D       26.41      25.83        
 56 Watkins, Owen             15 Rockville Montgo       22.17Y     25.84        
 57 Nagel, Luke               18 RAD                    22.27Y     25.88        
 58 Ludwig, Santiago          18 All Star Aquatic       22.16Y     25.90        
 59 Kazzi, Dominic            17 Annapolis Swim C       22.12Y     25.94        
 59 Louis-Charles, Frantz     17 Badger Swim Club       26.20      25.94        
 59 Adlianitski, Martin       17 Cheshire Y Sea D       22.32Y     25.94        
 62 Kaminski, William         17 Jersey Flyers Aq       28.40      25.96        
 63 Quach, Harrison           15 Rockville Montgo       27.90      26.01        
 64 Rich, Andrew              16 Naval Academy Aq       22.25Y     26.03        
 65 Ching, Ian                16 The Fish               26.31      26.04        
 66 Beukema, Nathan           17 All Star Aquatic       22.29Y     26.05        
 66 Hansen, Levi              16 Cavalier Swim Cl       22.29Y     26.05        
 68 Frost, Joshua             18 Rockville Montgo       22.28Y     26.10        
 69 Keane, Logan              15 Panther Aquatic        27.70      26.14        
 70 Boukarroum, Jude          15 Ridgefield Aquat       27.32      26.25        
 71 Manheimer, Bryan          15 Badger Swim Club       30.70      26.40        
 71 Kimwon, Alvin             17 Rockville Montgo       22.89Y     26.40        
 73 Veru, Theodore            17 Badger Swim Club       23.68Y     26.47        
 74 Brown, Carter             16 Occoquan Swimmin       27.88      26.51        
 75 Grendysz, Aiden           14 Occoquan Swimmin       27.60      26.53        
 76 Gluzman, Joshua           15 Trident Aquatic        25.85      26.65        
 77 McFall, Campbell          14 Indian Valley Fa       31.84      26.80        
 78 Roychoudhury, Devayan     17 Una West               28.68      26.94        
 79 Harada, Jack              16 Naval Academy Aq       30.33      26.98        
 80 Wang, Silas               16 Cheshire Y Sea D       26.50      27.04        
 81 Yi, Jason                 17 Jersey Flyers Aq       28.26      27.35        
 82 Newland, Bennett          16 Occoquan Swimmin       23.78Y     27.37        
 -- Bremer, Grey              16 Potomac Marlins        28.88         DQ        
      False start
 -- Meretta, Casey            17 All Star Aquatic       22.27Y       DFS        
      Declared false start
 
Event 25  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:30.49  OTW2
              2:33.29  OTW1
              2:43.39  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Blanchard, Molly    16 Poseidon Swimmin     2:36.74    2:35.14 FUT     20  
                  35.04     1:13.68 (38.64)     1:53.83 (40.15)     2:35.14 (41.31)
  2 Lynch, Meghan       17 Greenwich Ywca D     2:38.56    2:37.71 FUT     17  
                  35.44     1:14.63 (39.19)     1:55.39 (40.76)     2:37.71 (42.32)
  3 Hofmann, Caitlin    16 All Star Aquatic     2:41.47    2:38.91 FUT     16  
                  35.68     1:16.29 (40.61)     1:56.75 (40.46)     2:38.91 (42.16)
  4 Bartholomew, Isla   14 Rockville Montgo     2:43.24    2:39.05 FUT     15  
                  36.23     1:17.02 (40.79)     1:58.26 (41.24)     2:39.05 (40.79)
  5 Heilen, Sophia      17 Occoquan Swimmin     2:40.25    2:40.47 FUT     14  
                  36.87     1:17.07 (40.20)     1:59.02 (41.95)     2:40.47 (41.45)
  6 Karp, Sienna        16 All Star Aquatic     2:42.02    2:41.90 FUT     13  
                  36.84     1:17.56 (40.72)     2:00.10 (42.54)     2:41.90 (41.80)
  7 Bingley, Hanna      17 Rockville Montgo     2:43.25    2:42.45 FUT     12  
                  36.81     1:17.08 (40.27)     1:59.37 (42.29)     2:42.45 (43.08)
  8 House, Cameron      14 All Star Aquatic     2:43.93    2:44.47         11  
                  36.95     1:18.58 (41.63)     2:00.95 (42.37)     2:44.47 (43.52)
Consolation Final
  9 Haines, Erin        15 Rockville Montgo     2:45.35    2:41.84 FUT      9  
                  37.04     1:18.15 (41.11)     2:00.40 (42.25)     2:41.84 (41.44)
 10 Wu, Joyce           16 Rockville Montgo     2:44.11    2:42.05 FUT      7  
                  37.08     1:17.06 (39.98)     1:59.61 (42.55)     2:42.05 (42.44)
 11 Clark, Brooke-lynn  17 Coast Guard Blue     2:45.93    2:43.15 FUT      6  
                  37.45     1:18.51 (41.06)     2:00.69 (42.18)     2:43.15 (42.46)
 12 King, Abigail       13 Westchester Aqua     2:47.07    2:47.08          5  
                  37.59     1:20.68 (43.09)     2:04.65 (43.97)     2:47.08 (42.43)
 13 Yeagle, Carly       16 Eagle Swim Team      2:47.12    2:47.64          4  
                  37.94     1:20.45 (42.51)     2:04.07 (43.62)     2:47.64 (43.57)
 14 Vega, Isabella      14 Westchester Aqua     2:45.78    2:47.74          3  
                  37.66     1:18.88 (41.22)     2:03.91 (45.03)     2:47.74 (43.83)
 15 Bleil, Abigayle     15 Greenwich Ywca D     2:46.29    2:48.19          2  
                  38.15     1:21.19 (43.04)     2:04.31 (43.12)     2:48.19 (43.88)
 16 Little, Anna        16 Norwin Aqua Club     2:46.47    2:50.40          1  
                  38.07     1:20.42 (42.35)     2:05.06 (44.64)     2:50.40 (45.34)
C - Final
 17 Redman, Emma        14 The Fish             2:47.77    2:44.29        
                  37.96     1:19.19 (41.23)     2:01.87 (42.68)     2:44.29 (42.42)
 18 Witkus, Amanda      16 Greenwood Swimmi     2:48.63    2:44.57        
                  37.85     1:19.48 (41.63)     2:02.00 (42.52)     2:44.57 (42.57)
 19 Rothrock, Jessica   17 Annapolis Swim C     2:47.58    2:45.66        
                  37.47     1:19.43 (41.96)     2:02.18 (42.75)     2:45.66 (43.48)
 20 Diaz, Natalia       16 Eagle Swim Team      2:48.28    2:45.77        
                  38.10     1:20.68 (42.58)     2:03.13 (42.45)     2:45.77 (42.64)
 20 Zhang, Audrey       15 Commonwealth Swi     2:47.50    2:45.77        
                  38.88     1:20.92 (42.04)     2:02.51 (41.59)     2:45.77 (43.26)
 22 Wade, Katherine     17 Rockville Montgo     2:47.81    2:45.99        
                  37.86     1:19.71 (41.85)     2:02.33 (42.62)     2:45.99 (43.66)
 23 Haugen, Emily       17 Occoquan Swimmin     2:49.11    2:49.83        
                  37.64     1:21.65 (44.01)     2:04.68 (43.03)     2:49.83 (45.15)
 24 Wang, Cindy         15 Westchester Aqua     2:48.87    2:51.31        
                  38.36     1:21.65 (43.29)     2:06.18 (44.53)     2:51.31 (45.13)
 
Event 25  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:30.49  OTW2
              2:33.29  OTW1
              2:43.39  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Blanchard, Molly          16 Poseidon Swimmin     2:37.55    2:36.74 qFUT   
                  35.45     1:14.63 (39.18)     1:55.18 (40.55)     2:36.74 (41.56)
  2 Lynch, Meghan             17 Greenwich Ywca D     2:33.45    2:38.56 qFUT   
                  36.01     1:15.90 (39.89)     1:56.67 (40.77)     2:38.56 (41.89)
  3 Heilen, Sophia            17 Occoquan Swimmin     2:45.32    2:40.25 qFUT   
                  36.19     1:17.12 (40.93)     1:59.59 (42.47)     2:40.25 (40.66)
  4 Hofmann, Caitlin          16 All Star Aquatic     2:46.78    2:41.47 qFUT   
                  36.88     1:18.19 (41.31)     1:59.35 (41.16)     2:41.47 (42.12)
  5 Karp, Sienna              16 All Star Aquatic     2:18.15Y   2:42.02 qFUT   
                  36.79     1:18.41 (41.62)     2:00.76 (42.35)     2:42.02 (41.26)
  6 Bartholomew, Isla         14 Rockville Montgo     2:49.17    2:43.24 qFUT   
                  37.24     1:19.07 (41.83)     2:00.32 (41.25)     2:43.24 (42.92)
  7 Bingley, Hanna            17 Rockville Montgo     2:18.54Y   2:43.25 qFUT   
                  37.60     1:18.86 (41.26)     2:00.58 (41.72)     2:43.25 (42.67)
  8 House, Cameron            14 All Star Aquatic     2:23.82Y   2:43.93 q      
                  37.04     1:19.51 (42.47)     2:01.02 (41.51)     2:43.93 (42.91)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wu, Joyce                 16 Rockville Montgo     2:40.08    2:44.11 q      
                  36.79     1:18.31 (41.52)     2:01.00 (42.69)     2:44.11 (43.11)
 10 Severini, Sydney          16 Jersey Flyers Aq     2:21.21Y   2:44.70 q      
                  35.85     1:17.39 (41.54)     1:59.93 (42.54)     2:44.70 (44.77)
 11 Haines, Erin              15 Rockville Montgo     2:19.22Y   2:45.35 q      
                  37.18     1:19.57 (42.39)     2:01.82 (42.25)     2:45.35 (43.53)
 12 Vega, Isabella            14 Westchester Aqua     2:44.59    2:45.78 q      
                  37.53     1:18.61 (41.08)     2:02.07 (43.46)     2:45.78 (43.71)
 13 Clark, Brooke-lynn        17 Coast Guard Blue     2:42.21    2:45.93 q      
                  37.79     1:20.54 (42.75)     2:03.19 (42.65)     2:45.93 (42.74)
 14 Bleil, Abigayle           15 Greenwich Ywca D     2:45.78    2:46.29 q      
                  37.47     1:20.13 (42.66)     2:03.29 (43.16)     2:46.29 (43.00)
 15 Little, Anna              16 Norwin Aqua Club     2:22.54Y   2:46.47 q      
                  37.74     1:20.00 (42.26)     2:04.04 (44.04)     2:46.47 (42.43)
 16 King, Abigail             13 Westchester Aqua     2:27.75Y   2:47.07 q      
                  38.20     1:20.88 (42.68)     2:04.87 (43.99)     2:47.07 (42.20)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yeagle, Carly             16 Eagle Swim Team      2:45.55    2:47.12 q      
                  37.70     1:20.05 (42.35)     2:03.81 (43.76)     2:47.12 (43.31)
 18 Zhang, Audrey             15 Commonwealth Swi     2:43.60    2:47.50 q      
                  38.69     1:21.13 (42.44)     2:03.29 (42.16)     2:47.50 (44.21)
 19 Rothrock, Jessica         17 Annapolis Swim C     2:21.54Y   2:47.58 q      
                  38.54     1:20.53 (41.99)     2:04.01 (43.48)     2:47.58 (43.57)
 20 Redman, Emma              14 The Fish             2:47.30    2:47.77 q      
                  37.53     1:20.22 (42.69)     2:03.48 (43.26)     2:47.77 (44.29)
 21 Wade, Katherine           17 Rockville Montgo     2:24.17Y   2:47.81 q      
                  38.49     1:20.97 (42.48)     2:02.79 (41.82)     2:47.81 (45.02)
 22 Diaz, Natalia             16 Eagle Swim Team      2:24.05Y   2:48.28 q      
                  38.56     1:20.84 (42.28)     2:04.83 (43.99)     2:48.28 (43.45)
 23 Witkus, Amanda            16 Greenwood Swimmi     2:24.50Y   2:48.63 q      
                  38.40     1:20.54 (42.14)     2:03.90 (43.36)     2:48.63 (44.73)
 24 Wang, Cindy               15 Westchester Aqua     2:21.36Y   2:48.87 q      
                  38.14     1:20.97 (42.83)     2:04.32 (43.35)     2:48.87 (44.55)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Madison, Kendall          14 Annapolis Swim C     2:24.86Y   2:48.97        
                  37.68     1:21.14 (43.46)     2:06.24 (45.10)     2:48.97 (42.73)
 26 Prima, Marija             19 Shark Tank Racin     2:22.96Y   2:49.06        
                  37.22     1:19.25 (42.03)     2:03.85 (44.60)     2:49.06 (45.21)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Haugen, Emily             17 Occoquan Swimmin     2:25.24Y   2:49.11        
                  38.18     1:22.09 (43.91)     2:05.40 (43.31)     2:49.11 (43.71)
 28 Tiernan, Meghan           16 Cheshire Y Sea D     2:22.04Y   2:49.21        
                  37.92     1:20.30 (42.38)     2:04.61 (44.31)     2:49.21 (44.60)
 29 Barto, Mary               17 Cheshire Y Sea D     2:25.11Y   2:49.22        
                  38.32     1:21.38 (43.06)     2:04.87 (43.49)     2:49.22 (44.35)
 30 Furman, Naomi             16 RAD                  2:22.97Y   2:50.92        
                  37.31     1:21.78 (44.47)     2:07.18 (45.40)     2:50.92 (43.74)
 31 Byrne, Kelly              15 Westchester Aqua     2:25.43Y   2:51.15        
                  39.26     1:22.94 (43.68)     2:08.69 (45.75)     2:51.15 (42.46)
 32 Iimi, Rin                 16 Rockville Montgo     2:22.77Y   2:51.30        
                  39.43     1:23.43 (44.00)     2:07.02 (43.59)     2:51.30 (44.28)
 33 Cuneo, Esther             16 Edge Swim Club       3:03.55    2:51.41        
                  37.46     1:20.51 (43.05)     2:05.57 (45.06)     2:51.41 (45.84)
 34 Phillips, Reagan          15 Rockville Montgo     2:27.49Y   2:51.43        
                  40.71     1:24.54 (43.83)     2:07.27 (42.73)     2:51.43 (44.16)
 35 Kupsky, April             19 Unattached           2:28.80Y   2:51.45        
                  39.07     1:22.63 (43.56)     2:06.67 (44.04)     2:51.45 (44.78)
 36 Simko, Paige              17 Winchester Swim      2:27.15Y   2:51.49        
                  39.27     1:23.01 (43.74)     2:07.99 (44.98)     2:51.49 (43.50)
 37 Villani, Savina           16 Greenwood Swimmi     2:23.82Y   2:51.75        
                  37.16     1:21.48 (44.32)     2:06.36 (44.88)     2:51.75 (45.39)
 38 Shaffer, Elizabeth        15 Pine Richland Aq     2:28.77Y   2:52.73        
                  40.53     1:25.55 (45.02)     2:08.94 (43.39)     2:52.73 (43.79)
 39 Harper, Haily             19 Long Reach Swim      3:02.07    2:52.77        
                  40.54     1:25.45 (44.91)     2:10.21 (44.76)     2:52.77 (42.56)
 40 Davis, Rachel             16 Indian Valley Fa     2:28.06Y   2:53.23        
                  39.08     1:23.08 (44.00)     2:07.57 (44.49)     2:53.23 (45.66)
 41 Tejeda, Gabriella         18 Cheshire Y Sea D     2:48.76    2:53.58        
                  39.45     1:24.00 (44.55)     2:08.15 (44.15)     2:53.58 (45.43)
 42 Blake, Katherine          17 Rockville Montgo     2:44.82    2:53.76        
                  39.67     1:24.30 (44.63)     2:08.97 (44.67)     2:53.76 (44.79)
 43 Baca, Emma                16 Naval Academy Aq     2:29.36Y   2:53.83        
                  39.54     1:22.46 (42.92)     2:08.22 (45.76)     2:53.83 (45.61)
 44 Desalvo, Ella             17 Jersey Flyers Aq     2:28.34Y   2:54.49        
                  39.34     1:23.68 (44.34)     2:09.74 (46.06)     2:54.49 (44.75)
 45 Stipe, Heather            15 Annapolis Swim C     2:28.16Y   2:54.69        
                  38.62     1:21.82 (43.20)     2:07.88 (46.06)     2:54.69 (46.81)
 46 Jackson, Elizabeth        15 All Star Aquatic     2:26.38Y   2:54.72        
                  39.47     1:23.76 (44.29)     2:08.62 (44.86)     2:54.72 (46.10)
 47 Burnett, Sydney           14 Westchester Aqua     2:52.28    2:54.90        
                  41.79     1:26.04 (44.25)     2:11.07 (45.03)     2:54.90 (43.83)
 48 Bondikov, Sophia          14 Badger Swim Club     2:26.64Y   2:55.66        
                  39.66     1:23.85 (44.19)     2:09.25 (45.40)     2:55.66 (46.41)
 49 Macmullan, Kira           17 Eagle Swim Team      2:27.32Y   2:55.76        
                  39.12     1:23.78 (44.66)     2:10.17 (46.39)     2:55.76 (45.59)
 50 Newton, Tori              19 Cheshire Y Sea D     2:29.33Y   2:56.58        
                  38.60     1:23.35 (44.75)     2:10.97 (47.62)     2:56.58 (45.61)
 51 Schuman, Miranda          16 Potomac Marlins      2:27.26Y   2:57.94        
                  40.81     1:25.62 (44.81)     2:11.38 (45.76)     2:57.94 (46.56)
 52 Whittaker, Colleen        18 Commonwealth Swi     2:45.87    2:58.02        
                  38.94     1:23.70 (44.76)     2:09.73 (46.03)     2:58.02 (48.29)
 53 Zhang, Luna               18 Rockville Montgo     2:53.31    2:58.56        
                  40.06     1:25.04 (44.98)     2:11.30 (46.26)     2:58.56 (47.26)
 54 Carpentieri, Jordan       16 Islanders Aquati     3:03.70    2:59.20        
                  38.76     1:24.14 (45.38)     2:10.80 (46.66)     2:59.20 (48.40)
 55 Tyler, Julianna           15 Cheshire Y Sea D     2:28.71Y   3:01.32        
                  41.44     1:26.64 (45.20)     2:14.22 (47.58)     3:01.32 (47.10)
 56 Dorsey, Emma              17 Rockville Montgo     2:27.38Y   3:02.08        
                  41.02     1:26.84 (45.82)     2:14.37 (47.53)     3:02.08 (47.71)
 57 Zhang, Clara Ann          16 Rockville Montgo     2:28.41Y   3:02.17        
                  40.96     1:27.13 (46.17)     2:14.52 (47.39)     3:02.17 (47.65)
 58 Vollbrecht, Sarah         14 Shark Tank Racin     3:01.05    3:03.35        
                  40.02     1:26.92 (46.90)     2:14.93 (48.01)     3:03.35 (48.42)
 59 Lantry, Emma              14 Rockville Montgo     3:05.67    3:05.85        
                  40.89     1:28.06 (47.17)     2:15.76 (47.70)     3:05.85 (50.09)
 -- Wojdylo, Helen            23 Asphalt Green Un     2:34.02         DQ        
      Did not finish
                  34.40     1:14.10 (39.70)          DQ (46.09)                    
 -- Modder, Kathleen          16 The Fish             2:33.58Y       DFS        
      Declared false start
 -- Jee, Sydney               14 Greenwich Ywca D     2:34.98Y       DFS        
      Declared false start
 -- Zaidi, Alexia             16 Naval Academy Aq     2:25.03Y       DFS        
      Declared false start
 -- Phelps, Sophia            14 Nantucket Swimmi     2:25.82Y       DFS        
      Declared false start
 
Event 26  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:15.28  OTW2
              2:17.89  OTW1
              2:29.09  FUT Futures LCM
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Kimwon, Alvin       17 Rockville Montgo     2:24.67    2:19.94 FUT     20  
                  31.40     1:07.26 (35.86)     1:43.77 (36.51)     2:19.94 (36.17)
  2 Ioselevich, Arie    16 Trident Aquatic      2:23.35    2:20.59 FUT     17  
                  32.06     1:08.16 (36.10)     1:44.05 (35.89)     2:20.59 (36.54)
  3 Barnett, Toby       16 Rockville Montgo     2:24.17    2:21.75 FUT     16  
                  32.20     1:07.78 (35.58)     1:44.59 (36.81)     2:21.75 (37.16)
  4 Garner, James       16 Rockville Montgo     2:24.98    2:21.80 FUT     15  
                  32.31     1:08.42 (36.11)     1:44.84 (36.42)     2:21.80 (36.96)
  5 Whittaker, Raymond  16 Commonwealth Swi     2:25.40    2:23.76 FUT     14  
                  33.04     1:10.12 (37.08)     1:47.08 (36.96)     2:23.76 (36.68)
  6 Wolfson, Joshua     17 The Fish             2:28.13    2:25.20 FUT     13  
                  33.11     1:09.22 (36.11)     1:46.63 (37.41)     2:25.20 (38.57)
  7 Spain, Noah         18 Tide Swimming        2:27.79    2:29.08 FUT     12  
                  33.01     1:10.28 (37.27)     1:48.77 (38.49)     2:29.08 (40.31)
 -- Rhee, Dylan         19 Asphalt Green Un     2:20.13         DQ        
      False start
                  31.47     1:06.48 (35.01)     1:41.26 (34.78)          DQ (35.66)
Consolation Final
  9 Linseisen, Erik     17 Edge Swim Club       2:28.24    2:24.64 FUT      9  
                  32.05     1:08.57 (36.52)     1:46.70 (38.13)     2:24.64 (37.94)
 10 Mitchill, Andrew    18 Cheshire Y Sea D     2:28.85    2:25.09 FUT      7  
                  31.39     1:08.12 (36.73)     1:45.70 (37.58)     2:25.09 (39.39)
 11 Assalone, Francesc  16 Badger Swim Club     2:30.43    2:27.11 FUT      6  
                  33.99     1:11.23 (37.24)     1:49.44 (38.21)     2:27.11 (37.67)
 12 Jackson, William    17 All Star Aquatic     2:30.36    2:27.73 FUT      5  
                  33.40     1:10.61 (37.21)     1:48.75 (38.14)     2:27.73 (38.98)
 13 Zhu, Stuart         16 Eagle Swim Team      2:31.18    2:29.72          4  
                  32.84     1:10.36 (37.52)     1:49.31 (38.95)     2:29.72 (40.41)
 14 Feng, Ethan         17 Whitewaters Swim     2:30.32    2:30.32          3  
                  32.94     1:10.36 (37.42)     1:49.67 (39.31)     2:30.32 (40.65)
 15 Santos, Sean        17 Rockville Montgo     2:29.81    2:30.75          2  
                  33.65     1:12.89 (39.24)     1:51.16 (38.27)     2:30.75 (39.59)
 16 Stankiewicz, Chris  23 Shark Tank Racin     2:28.18    2:44.07          1  
                  29.80     1:05.56 (35.76)     1:57.31 (51.75)     2:44.07 (46.76)
C - Final
 17 Cherches, Alan      16 Eagle Swim Team      2:34.75    2:30.42        
                  34.25     1:12.86 (38.61)     1:53.47 (40.61)     2:30.42 (36.95)
 18 Bowers, Caiden      15 Eagle Swim Team      2:32.86    2:30.56        
                  34.20     1:12.14 (37.94)     1:51.25 (39.11)     2:30.56 (39.31)
 19 Poplawski, Richard  14 Scarlet Aquatics     2:32.18    2:31.25        
                  35.43     1:14.26 (38.83)     1:52.66 (38.40)     2:31.25 (38.59)
 20 Vacula, Trent       16 Pine Richland Aq     2:32.07    2:31.34        
                  35.43     1:13.61 (38.18)     1:52.50 (38.89)     2:31.34 (38.84)
 21 Milligan, Fraser    18 Edge Swim Club       2:32.53    2:31.97        
                  34.53     1:13.90 (39.37)     1:54.47 (40.57)     2:31.97 (37.50)
 22 Spragg, Benjamin    17 Eagle Swim Team      2:32.54    2:32.54        
                  34.64     1:14.13 (39.49)     1:53.12 (38.99)     2:32.54 (39.42)
 23 Cannistra, Jake     15 All Star Aquatic     2:34.44    2:34.45        
                  34.06     1:13.03 (38.97)     1:53.25 (40.22)     2:34.45 (41.20)
 24 Rawcliffe, Randall  16 Charter Oak Aqua     2:35.32    2:35.75        
                  33.90     1:12.24 (38.34)     1:53.01 (40.77)     2:35.75 (42.74)
 
Event 26  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:15.28  OTW2
              2:17.89  OTW1
              2:29.09  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rhee, Dylan               19 Asphalt Green Un     2:13.45    2:20.13 qFUT   
                  33.29     1:09.05 (35.76)     1:45.45 (36.40)     2:20.13 (34.68)
  2 Ioselevich, Arie          16 Trident Aquatic      2:24.63    2:23.35 qFUT   
                  34.16     1:10.96 (36.80)     1:47.66 (36.70)     2:23.35 (35.69)
  3 Barnett, Toby             16 Rockville Montgo     2:23.57    2:24.17 qFUT   
                  33.14     1:09.63 (36.49)     1:46.81 (37.18)     2:24.17 (37.36)
  4 Kimwon, Alvin             17 Rockville Montgo     2:25.49    2:24.67 qFUT   
                  32.61     1:09.97 (37.36)     1:48.33 (38.36)     2:24.67 (36.34)
  5 Garner, James             16 Rockville Montgo     2:02.12Y   2:24.98 qFUT   
                  33.54     1:10.65 (37.11)     1:48.31 (37.66)     2:24.98 (36.67)
  6 Whittaker, Raymond        16 Commonwealth Swi     2:28.51    2:25.40 qFUT   
                  32.88     1:09.30 (36.42)     1:46.92 (37.62)     2:25.40 (38.48)
  7 Spain, Noah               18 Tide Swimming        2:32.44    2:27.79 qFUT   
                  33.25     1:10.62 (37.37)     1:48.76 (38.14)     2:27.79 (39.03)
  8 Wolfson, Joshua           17 The Fish             2:25.85    2:28.13 qFUT   
                  33.53     1:10.58 (37.05)     1:49.21 (38.63)     2:28.13 (38.92)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stankiewicz, Christopher  23 Shark Tank Racin     2:01.76Y   2:28.18 qFUT   
                  32.25     1:09.31 (37.06)     1:47.97 (38.66)     2:28.18 (40.21)
 10 Linseisen, Erik           17 Edge Swim Club       2:30.90    2:28.24 qFUT   
                  33.72     1:11.59 (37.87)     1:50.35 (38.76)     2:28.24 (37.89)
 11 Chen, Edward              17 Cheshire Y Sea D     2:04.54Y   2:28.72 qFUT   
                  33.56     1:11.14 (37.58)     1:50.19 (39.05)     2:28.72 (38.53)
 12 Mitchill, Andrew          18 Cheshire Y Sea D     2:27.35    2:28.85 qFUT   
                  32.49     1:09.82 (37.33)     1:48.53 (38.71)     2:28.85 (40.32)
 13 Santos, Sean              17 Rockville Montgo     2:27.90    2:29.81 q      
                  34.60     1:12.66 (38.06)     1:51.46 (38.80)     2:29.81 (38.35)
 14 Ball, Jacob               23 Shark Tank Racin     2:26.91    2:30.27 q      
                  32.51     1:10.99 (38.48)     1:50.37 (39.38)     2:30.27 (39.90)
 15 Feng, Ethan               17 Whitewaters Swim     2:06.95Y   2:30.32 q      
                  33.63     1:10.66 (37.03)     1:50.20 (39.54)     2:30.32 (40.12)
 16 Jackson, William          17 All Star Aquatic     2:31.48    2:30.36 q      
                  34.68     1:12.25 (37.57)     1:50.76 (38.51)     2:30.36 (39.60)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Assalone, Francesco       16 Badger Swim Club     2:05.30Y   2:30.43 q      
                  34.38     1:13.35 (38.97)     1:52.47 (39.12)     2:30.43 (37.96)
 18 Cunningham, Joshua        17 Naval Academy Aq     2:28.91    2:31.16 q      
                  32.71     1:11.48 (38.77)     1:51.13 (39.65)     2:31.16 (40.03)
 19 Zhu, Stuart               16 Eagle Swim Team      2:28.31    2:31.18 q      
                  34.21     1:12.06 (37.85)     1:50.98 (38.92)     2:31.18 (40.20)
 20 Nichols, Noah             19 Univ of Virginia     2:17.22    2:31.48 q      
                  33.40     1:11.98 (38.58)     1:51.23 (39.25)     2:31.48 (40.25)
 21 Thomas, Joshua            17 Potomac Marlins      2:07.79Y   2:31.50 q      
                  33.94     1:13.34 (39.40)     1:52.31 (38.97)     2:31.50 (39.19)
 22 Vacula, Trent             16 Pine Richland Aq     2:14.91Y   2:32.07 q      
                  35.09     1:13.51 (38.42)     1:53.31 (39.80)     2:32.07 (38.76)
 23 Poplawski, Richard        14 Scarlet Aquatics     2:31.03    2:32.18 q      
                  34.98     1:13.10 (38.12)     1:52.44 (39.34)     2:32.18 (39.74)
 24 Milligan, Fraser          18 Edge Swim Club       2:14.72Y   2:32.53 q      
                  35.05     1:13.34 (38.29)     1:54.01 (40.67)     2:32.53 (38.52)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Spragg, Benjamin          17 Eagle Swim Team      2:07.17Y   2:32.54        
                  35.05     1:13.58 (38.53)     1:52.57 (38.99)     2:32.54 (39.97)
 26 Bowers, Caiden            15 Eagle Swim Team      2:06.69Y   2:32.86        
                  34.42     1:12.77 (38.35)     1:52.90 (40.13)     2:32.86 (39.96)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Quach, Harrison           15 Rockville Montgo     2:09.83Y   2:33.93        
                  34.51     1:13.86 (39.35)     1:53.49 (39.63)     2:33.93 (40.44)
 28 Velasquez, Angel          16 Eagle Aquatic CL     2:14.88Y   2:34.10        
                  34.16     1:14.37 (40.21)     1:55.05 (40.68)     2:34.10 (39.05)
 29 Cannistra, Jake           15 All Star Aquatic     2:11.80Y   2:34.44        
                  34.90     1:13.16 (38.26)     1:53.55 (40.39)     2:34.44 (40.89)
 30 Cherches, Alan            16 Eagle Swim Team      2:07.12Y   2:34.75        
                  33.72     1:13.68 (39.96)     1:55.85 (42.17)     2:34.75 (38.90)
 31 Lee, Aidan                15 Westchester Aqua     2:14.91Y   2:34.92        
                  36.84     1:16.11 (39.27)     1:56.08 (39.97)     2:34.92 (38.84)
 32 Rawcliffe, Randall        16 Charter Oak Aqua     2:13.71Y   2:35.32        
                  34.28     1:14.17 (39.89)     1:53.47 (39.30)     2:35.32 (41.85)
 33 Helsby, Carter            20 Liberty Aquatics     2:14.51Y   2:35.38        
                  35.05     1:14.53 (39.48)     1:54.70 (40.17)     2:35.38 (40.68)
 34 Heath, Michael            18 Rockville Montgo     2:12.72Y   2:35.40        
                  35.12     1:14.30 (39.18)     1:54.19 (39.89)     2:35.40 (41.21)
 35 Gray, Matthew             18 RAD                  2:30.65    2:35.60        
                  35.34     1:14.77 (39.43)     1:55.64 (40.87)     2:35.60 (39.96)
 36 Jia, Aaron                13 Dragon Swim Team     2:10.76Y   2:35.87        
                  35.07     1:14.99 (39.92)     1:56.17 (41.18)     2:35.87 (39.70)
 37 Oppenheim, Nathaniel      15 Ridgefield Aquat     2:13.56Y   2:35.97        
                  35.48     1:15.35 (39.87)     1:56.51 (41.16)     2:35.97 (39.46)
 38 Decatur, Connor           18 Rockville Montgo     2:12.36Y   2:36.11        
                  36.66     1:15.63 (38.97)     1:55.70 (40.07)     2:36.11 (40.41)
 39 Hu, Simon                 17 Eagle Swim Team      2:09.96Y   2:36.30        
                  35.55     1:15.16 (39.61)     1:55.59 (40.43)     2:36.30 (40.71)
 40 Kaminski, William         17 Jersey Flyers Aq     2:13.69Y   2:36.71        
                  36.62     1:17.99 (41.37)     1:57.25 (39.26)     2:36.71 (39.46)
 41 Merke, Matthew            16 Annapolis Swim C     2:11.68Y   2:36.84        
                  34.60     1:14.72 (40.12)     1:55.04 (40.32)     2:36.84 (41.80)
 42 Newland, Bennett          16 Occoquan Swimmin     2:09.58Y   2:36.87        
                  34.43     1:15.24 (40.81)     1:55.64 (40.40)     2:36.87 (41.23)
 43 Karahalis, Alexander      15 Delaware Swim Te     2:07.93Y   2:36.94        
                  35.62     1:15.90 (40.28)     1:57.62 (41.72)     2:36.94 (39.32)
 44 Jiang, Kevin              15 Westchester Aqua     2:10.81Y   2:36.96        
                  35.11     1:15.91 (40.80)     1:56.33 (40.42)     2:36.96 (40.63)
 45 Gluzman, Joshua           15 Trident Aquatic      2:13.12Y   2:37.13        
                  34.99     1:15.80 (40.81)     1:55.82 (40.02)     2:37.13 (41.31)
 46 Cho, Young                16 Rockville Montgo     2:11.79Y   2:37.53        
                  35.84     1:16.88 (41.04)     1:57.77 (40.89)     2:37.53 (39.76)
 47 McKenzie, Collin          17 The Fish             2:28.43    2:37.75        
                  34.79     1:14.49 (39.70)     1:55.94 (41.45)     2:37.75 (41.81)
 48 Fouts, Gabriel            17 Rockville Montgo     2:07.48Y   2:37.81        
                  34.28     1:13.77 (39.49)     1:55.68 (41.91)     2:37.81 (42.13)
 49 Zeineddin, Pierre         18 Rockville Montgo     2:13.16Y   2:37.88        
                  36.02     1:16.17 (40.15)     1:56.89 (40.72)     2:37.88 (40.99)
 50 Kazzi, Dominic            17 Annapolis Swim C     2:11.77Y   2:38.13        
                  35.76     1:16.37 (40.61)     1:57.66 (41.29)     2:38.13 (40.47)
 51 Yi, Jason                 17 Jersey Flyers Aq     2:13.34Y   2:38.15        
                  34.01     1:14.67 (40.66)     1:56.69 (42.02)     2:38.15 (41.46)
 52 Warnagiris, Paul          16 Winchester Swim      2:12.03Y   2:38.18        
                  35.04     1:14.72 (39.68)     1:56.34 (41.62)     2:38.18 (41.84)
 52 Arioti, Alessandro        18 Rockville Montgo     2:10.88Y   2:38.18        
                  35.63     1:15.97 (40.34)     1:57.46 (41.49)     2:38.18 (40.72)
 54 Hannam, Emmett            18 Occoquan Swimmin     2:31.93    2:38.23        
                  35.33     1:15.48 (40.15)     1:56.54 (41.06)     2:38.23 (41.69)
 55 Gauthier, Peter           16 Cheshire Y Sea D     2:12.76Y   2:38.44        
                  36.30     1:16.65 (40.35)     1:58.05 (41.40)     2:38.44 (40.39)
 56 Bitz, Kyle                16 Eagle Swim Team      2:10.53Y   2:38.79        
                  34.89     1:15.42 (40.53)     1:56.97 (41.55)     2:38.79 (41.82)
 57 Harada, Jack              16 Naval Academy Aq     2:14.66Y   2:39.10        
                  36.53     1:19.02 (42.49)     1:58.29 (39.27)     2:39.10 (40.81)
 58 Friel, Kole               17 Racer X Aquatics     2:11.69Y   2:39.13        
                  35.40     1:16.01 (40.61)     1:57.55 (41.54)     2:39.13 (41.58)
 59 Hodges, Joshua            14 Atlantic Coast A     2:13.05Y   2:39.55        
                  34.88     1:15.80 (40.92)     1:57.90 (42.10)     2:39.55 (41.65)
 60 Murphy, Timothy           14 Annapolis Swim C     2:14.27Y   2:39.67        
                  36.68     1:17.46 (40.78)     1:59.22 (41.76)     2:39.67 (40.45)
 61 Wang, Silas               16 Cheshire Y Sea D     2:46.06    2:39.80        
                  35.83     1:16.50 (40.67)     1:58.29 (41.79)     2:39.80 (41.51)
 62 Carper, Matt              16 Pine Richland Aq     2:56.31    2:40.33        
                  37.19     1:19.00 (41.81)     2:01.22 (42.22)     2:40.33 (39.11)
 63 Garufi, Christian         30 Nantucket Swimmi     2:10.82Y   2:40.37        
                  36.52     1:16.68 (40.16)     1:58.28 (41.60)     2:40.37 (42.09)
 64 Doan, Jason               16 Rockville Montgo     2:48.76    2:40.75        
                  35.27     1:16.73 (41.46)     1:58.39 (41.66)     2:40.75 (42.36)
 65 Lee, Andrew               15 Una Jfac             2:12.36Y   2:41.49        
                  35.93     1:16.16 (40.23)     1:58.55 (42.39)     2:41.49 (42.94)
 66 Mercer, Cooper            16 Occoquan Swimmin     2:50.16    2:42.80        
                  36.18     1:17.02 (40.84)     2:00.25 (43.23)     2:42.80 (42.55)
 67 Pearson, Boden            15 Occoquan Swimmin     3:03.01    2:43.44        
                  36.94     1:19.03 (42.09)     2:01.89 (42.86)     2:43.44 (41.55)
 68 Reice, Noah               16 Delaware Swim Te     2:11.11Y   2:44.44        
                  36.08     1:17.40 (41.32)     2:00.58 (43.18)     2:44.44 (43.86)
 69 Frost, Joshua             18 Rockville Montgo     2:47.96    2:45.59        
                  37.27     1:18.47 (41.20)     2:02.53 (44.06)     2:45.59 (43.06)
 70 Arquillano, Melson Jayve  15 Unattached           2:51.08    2:49.94        
                  35.83     1:17.69 (41.86)     2:03.47 (45.78)     2:49.94 (46.47)
 71 Roychoudhury, Devayan     17 Una West             2:50.38    2:51.99        
                  38.55     1:22.25 (43.70)     2:07.51 (45.26)     2:51.99 (44.48)
 72 Elmore, Lance             14 Atlantic Coast A     2:22.32Y   2:56.35        
                  40.09     1:24.65 (44.56)     2:10.14 (45.49)     2:56.35 (46.21)
 -- Kim, Hunter               18 Badger Swim Club     2:23.46        DFS        
      Declared false start
 
Event 27  Women 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             16:44.60  OTW2
             16:49.19  OTW1
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weinstein, Claire   14 Westchester Aqua    16:59.04   16:45.42 OTW1    20  
                  30.77     1:03.81 (33.04)     1:37.12 (33.31)     2:10.85 (33.73)
        2:44.36 (33.51)     3:18.05 (33.69)     3:51.45 (33.40)     4:25.18 (33.73)
        4:58.73 (33.55)     5:32.64 (33.91)     6:06.03 (33.39)     6:40.09 (34.06)
        7:13.79 (33.70)     7:47.63 (33.84)     8:21.08 (33.45)     8:55.05 (33.97)
        9:28.60 (33.55)    10:02.50 (33.90)    10:36.16 (33.66)    11:09.86 (33.70)
       11:43.40 (33.54)    12:17.39 (33.99)    12:51.16 (33.77)    13:25.20 (34.04)
       13:58.75 (33.55)    14:32.23 (33.48)    15:05.61 (33.38)    15:39.49 (33.88)
       16:12.70 (33.21)    16:45.42 (32.72)                                        
  2 Cornish, Kristin    17 Badger Swim Club    16:51.35   16:49.43         17  
                  30.77     1:03.77 (33.00)     1:37.17 (33.40)     2:10.89 (33.72)
        2:44.59 (33.70)     3:18.27 (33.68)     3:51.87 (33.60)     4:25.44 (33.57)
        4:59.14 (33.70)     5:32.72 (33.58)     6:06.42 (33.70)     6:40.32 (33.90)
        7:13.94 (33.62)     7:47.47 (33.53)     8:10.58 (23.11)     8:55.09 (44.51)
        9:20.83 (25.74)                             9:28.86 ( )  11:10.03 (1:41.17)
       11:43.85 (33.82)    12:17.69 (33.84)    12:45.45 (27.76)    13:26.00 (40.55)
       14:00.12 (34.12)    14:34.13 (34.01)    15:08.24 (34.11)    15:42.36 (34.12)
       16:16.47 (34.11)    16:49.43 (32.96)                                        
  3 McKenna, Mary       15 Long Island Expr    16:56.65   17:07.25         16  
                  31.53     1:05.00 (33.47)     1:38.93 (33.93)     2:13.02 (34.09)
        2:47.06 (34.04)     3:20.99 (33.93)     3:55.18 (34.19)     4:29.08 (33.90)
        5:03.48 (34.40)     5:37.67 (34.19)     6:12.14 (34.47)     6:46.22 (34.08)
        7:20.84 (34.62)     7:54.97 (34.13)     8:29.65 (34.68)     9:04.17 (34.52)
        9:38.83 (34.66)    10:13.26 (34.43)    10:48.01 (34.75)    11:22.43 (34.42)
       11:57.25 (34.82)    12:31.82 (34.57)    13:06.79 (34.97)    13:41.40 (34.61)
       14:16.17 (34.77)    14:50.59 (34.42)    15:25.36 (34.77)    15:59.79 (34.43)
       16:34.48 (34.69)    17:07.25 (32.77)                                        
  4 Smith, Madison      15 Rockville Montgo    18:14.44   17:19.68         15  
                  29.21     1:05.59 (36.38)     1:40.92 (35.33)     2:16.01 (35.09)
        2:51.50 (35.49)     3:26.35 (34.85)     4:01.55 (35.20)     4:36.17 (34.62)
        5:11.35 (35.18)     5:46.04 (34.69)     6:21.05 (35.01)     6:55.16 (34.11)
        7:19.49 (24.33)                             7:30.06 ( )     8:04.58 (34.52)
        8:40.01 (35.43)  10:24.68 (1:44.67)    10:48.14 (23.46)    11:34.95 (46.81)
       12:10.19 (35.24)    12:44.82 (34.63)    13:20.16 (35.34)    13:55.32 (35.16)
       14:30.76 (35.44)    15:05.43 (34.67)    15:40.17 (34.74)    16:14.41 (34.24)
       16:48.22 (33.81)    17:19.68 (31.46)                                        
  5 Anderson, Kate      15 Westchester Aqua    18:03.88   17:36.40         14  
                  30.78     1:04.06 (33.28)     1:38.17 (34.11)     2:13.27 (35.10)
        2:48.31 (35.04)     3:23.63 (35.32)     3:59.06 (35.43)     4:34.38 (35.32)
        5:09.77 (35.39)     5:45.52 (35.75)     6:20.83 (35.31)     6:56.93 (36.10)
        7:32.38 (35.45)     8:08.18 (35.80)     8:43.69 (35.51)     9:19.36 (35.67)
        9:55.05 (35.69)    10:30.87 (35.82)    11:06.51 (35.64)    11:42.24 (35.73)
       12:17.83 (35.59)    12:53.08 (35.25)    13:28.45 (35.37)    14:04.15 (35.70)
       14:39.69 (35.54)    15:15.62 (35.93)    15:51.04 (35.42)    16:26.66 (35.62)
       17:02.05 (35.39)    17:36.40 (34.35)                                        
  6 Martel, Alyssa      15 Occoquan Swimmin    17:50.15   17:38.19         13  
                  32.66     1:07.34 (34.68)     1:42.57 (35.23)     2:18.31 (35.74)
        2:54.19 (35.88)     3:30.05 (35.86)     4:05.63 (35.58)     4:41.05 (35.42)
        5:08.52 (27.47)     5:51.98 (43.46)     6:18.40 (26.42)     7:02.83 (44.43)
        7:38.64 (35.81)     8:13.76 (35.12)     8:49.22 (35.46)     9:24.36 (35.14)
        9:59.80 (35.44)    10:34.97 (35.17)    11:10.45 (35.48)    11:45.15 (34.70)
       12:20.62 (35.47)    12:55.94 (35.32)    13:31.50 (35.56)    14:06.70 (35.20)
       14:42.41 (35.71)    15:17.83 (35.42)    15:53.56 (35.73)    16:28.65 (35.09)
       17:00.49 (31.84)    17:38.19 (37.70)                                        
  7 Vega, Isabella      14 Westchester Aqua    17:47.72   17:46.33         12  
                  31.61     1:06.40 (34.79)     1:41.46 (35.06)     2:17.08 (35.62)
        2:52.52 (35.44)     3:28.77 (36.25)     4:04.86 (36.09)     4:40.77 (35.91)
        5:16.68 (35.91)     5:52.43 (35.75)     6:28.14 (35.71)     7:04.68 (36.54)
        7:40.13 (35.45)     8:16.45 (36.32)     8:52.19 (35.74)     9:28.01 (35.82)
       10:03.74 (35.73)    10:39.47 (35.73)    11:14.88 (35.41)    11:51.08 (36.20)
       12:26.55 (35.47)    13:02.11 (35.56)    13:37.60 (35.49)    14:13.43 (35.83)
       14:49.40 (35.97)    15:25.58 (36.18)    16:01.55 (35.97)    16:37.45 (35.90)
       17:12.68 (35.23)    17:46.33 (33.65)                                        
  8 Phillips, Courtney  16 Poseidon Swimmin    17:59.35   17:47.13         11  
                  33.10     1:08.59 (35.49)     1:44.11 (35.52)     2:19.51 (35.40)
        2:55.31 (35.80)     3:30.56 (35.25)     4:05.86 (35.30)     4:41.30 (35.44)
        5:16.75 (35.45)     5:51.83 (35.08)     6:27.15 (35.32)     7:01.98 (34.83)
        7:37.28 (35.30)     8:12.63 (35.35)     8:47.98 (35.35)     9:23.81 (35.83)
        9:59.44 (35.63)    10:34.96 (35.52)    11:10.75 (35.79)    11:46.34 (35.59)
       12:22.23 (35.89)    12:57.93 (35.70)    13:34.39 (36.46)    14:10.38 (35.99)
       14:46.69 (36.31)    15:23.42 (36.73)    15:59.73 (36.31)    16:35.71 (35.98)
       17:03.03 (27.32)    17:47.13 (44.10)                                        
  9 Bezanson, Maya      14 Westchester Aqua    17:56.05   17:53.60          9  
                  31.59     1:06.37 (34.78)     1:41.26 (34.89)     2:16.59 (35.33)
        2:51.37 (34.78)     3:26.96 (35.59)     4:02.35 (35.39)     4:38.02 (35.67)
        5:13.45 (35.43)     5:49.13 (35.68)     6:24.77 (35.64)     7:01.01 (36.24)
        7:36.99 (35.98)     8:13.24 (36.25)     8:49.34 (36.10)     9:25.96 (36.62)
       10:01.61 (35.65)    10:37.77 (36.16)    11:13.35 (35.58)    11:49.65 (36.30)
       12:25.50 (35.85)    13:01.92 (36.42)    13:37.98 (36.06)    14:14.52 (36.54)
       14:51.14 (36.62)    15:28.65 (37.51)    16:05.31 (36.66)    16:42.34 (37.03)
       17:18.53 (36.19)    17:53.60 (35.07)                                        
 10 Baca, Emma          16 Naval Academy Aq    17:31.43Y  18:05.76          7  
                  31.16     1:07.96 (36.80)     1:43.49 (35.53)     2:19.43 (35.94)
        2:55.26 (35.83)     3:31.56 (36.30)     4:07.67 (36.11)     4:43.96 (36.29)
        5:20.35 (36.39)     5:56.61 (36.26)     6:32.91 (36.30)     7:09.39 (36.48)
        7:45.96 (36.57)     8:22.49 (36.53)     8:59.40 (36.91)     9:36.12 (36.72)
       10:12.68 (36.56)    10:49.21 (36.53)    11:25.77 (36.56)    12:02.27 (36.50)
       12:39.15 (36.88)    13:15.38 (36.23)    13:52.07 (36.69)    14:28.79 (36.72)
       15:05.56 (36.77)    15:42.16 (36.60)    16:18.50 (36.34)    16:54.89 (36.39)
       17:30.89 (36.00)    18:05.76 (34.87)                                        
 11 Arnold, Lauren      17 Badger Swim Club    17:14.08Y  18:06.53          6  
                  32.42     1:07.03 (34.61)     1:42.73 (35.70)     2:18.31 (35.58)
        2:54.61 (36.30)     3:30.50 (35.89)     4:07.16 (36.66)     4:43.41 (36.25)
        5:20.06 (36.65)     5:56.36 (36.30)     6:33.02 (36.66)     7:09.37 (36.35)
        7:45.98 (36.61)     8:22.21 (36.23)     8:53.22 (31.01)     9:35.17 (41.95)
       10:12.07 (36.90)    10:48.54 (36.47)    11:25.51 (36.97)    12:01.95 (36.44)
       12:38.86 (36.91)    13:15.59 (36.73)    13:52.39 (36.80)    14:28.90 (36.51)
       15:05.63 (36.73)    15:42.28 (36.65)    16:19.35 (37.07)    16:55.99 (36.64)
       17:28.78 (32.79)    18:06.53 (37.75)                                        
 12 Morgan, Grace       15 Winchester Swim     18:03.22   18:06.57          5  
                  31.24     1:05.84 (34.60)     1:40.94 (35.10)     2:16.34 (35.40)
        2:52.24 (35.90)     3:28.16 (35.92)     4:03.90 (35.74)     4:40.14 (36.24)
        5:16.32 (36.18)     5:52.69 (36.37)     6:28.76 (36.07)     7:05.51 (36.75)
        7:41.79 (36.28)     8:18.63 (36.84)     8:55.29 (36.66)     9:32.28 (36.99)
       10:08.83 (36.55)    10:45.83 (37.00)    11:22.39 (36.56)    11:59.80 (37.41)
       12:36.43 (36.63)    13:13.70 (37.27)    13:50.27 (36.57)    14:27.75 (37.48)
       15:04.62 (36.87)    15:41.98 (37.36)    16:19.00 (37.02)    16:55.37 (36.37)
       17:32.07 (36.70)    18:06.57 (34.50)                                        
 13 Swatts, Chloe       15 Tide Swimming       17:49.40Y  18:07.26          4  
                  31.55     1:06.46 (34.91)     1:41.67 (35.21)     2:17.92 (36.25)
        2:53.88 (35.96)     3:30.37 (36.49)     4:06.10 (35.73)     4:42.52 (36.42)
        5:18.77 (36.25)     5:55.45 (36.68)     6:31.65 (36.20)     7:08.46 (36.81)
        7:45.24 (36.78)     8:21.60 (36.36)     8:58.59 (36.99)     9:35.36 (36.77)
       10:12.14 (36.78)    10:49.10 (36.96)    11:24.61 (35.51)    12:02.57 (37.96)
       12:39.69 (37.12)    13:16.28 (36.59)    13:53.11 (36.83)    14:29.85 (36.74)
       15:06.64 (36.79)    15:43.42 (36.78)    16:19.91 (36.49)    16:56.50 (36.59)
       17:32.84 (36.34)    18:07.26 (34.42)                                        
 14 Klein, Neala        13 Westchester Aqua    17:31.30Y  18:12.00          3  
                  33.09     1:09.21 (36.12)     1:45.62 (36.41)     2:22.50 (36.88)
        2:58.83 (36.33)     3:35.60 (36.77)     4:12.29 (36.69)     4:49.18 (36.89)
        5:25.57 (36.39)     6:02.12 (36.55)     6:38.43 (36.31)     7:14.89 (36.46)
        7:51.37 (36.48)     8:27.86 (36.49)     9:04.43 (36.57)     9:40.95 (36.52)
       10:17.52 (36.57)    10:54.10 (36.58)    11:30.80 (36.70)    12:07.64 (36.84)
       12:44.32 (36.68)    13:20.78 (36.46)    13:57.40 (36.62)    14:34.00 (36.60)
       15:10.62 (36.62)    15:47.05 (36.43)    16:23.50 (36.45)    16:59.95 (36.45)
       17:36.35 (36.40)    18:12.00 (35.65)                                        
 15 Caponiti, Adrianna  14 Rockville Montgo    17:37.80Y  18:15.37          2  
                  32.33     1:07.62 (35.29)     1:43.70 (36.08)     2:19.77 (36.07)
        2:56.32 (36.55)     3:33.04 (36.72)     4:10.03 (36.99)     4:46.82 (36.79)
        5:24.09 (37.27)     6:00.69 (36.60)     6:37.88 (37.19)     7:14.70 (36.82)
        7:51.89 (37.19)     8:28.52 (36.63)     9:05.30 (36.78)     9:41.97 (36.67)
       10:18.98 (37.01)    10:55.84 (36.86)    11:32.85 (37.01)    12:09.92 (37.07)
       12:46.73 (36.81)    13:23.60 (36.87)    14:00.87 (37.27)    14:37.67 (36.80)
       15:14.64 (36.97)    15:51.71 (37.07)    16:28.01 (36.30)    17:04.71 (36.70)
       17:40.83 (36.12)    18:15.37 (34.54)                                        
 16 Dean, Selah         18 The Fish            17:33.82Y  18:16.52          1  
                  34.20     1:10.36 (36.16)     1:46.66 (36.30)     2:23.09 (36.43)
        2:59.57 (36.48)     3:36.20 (36.63)     4:12.64 (36.44)     4:49.29 (36.65)
        5:25.87 (36.58)     6:02.30 (36.43)     6:38.34 (36.04)     7:14.69 (36.35)
        7:50.95 (36.26)     8:27.87 (36.92)     9:04.52 (36.65)     9:41.08 (36.56)
       10:17.76 (36.68)    10:54.63 (36.87)    11:31.34 (36.71)    12:08.24 (36.90)
       12:44.60 (36.36)    13:21.83 (37.23)    13:58.13 (36.30)    14:35.25 (37.12)
       15:12.12 (36.87)    15:49.75 (37.63)    16:26.73 (36.98)    17:04.12 (37.39)
       17:30.86 (26.74)    18:16.52 (45.66)                                        
 17 Giles, Rylie        17 Ridgefield Aquat    17:43.83   18:21.48        
                  31.78     1:06.65 (34.87)     1:42.20 (35.55)     2:18.22 (36.02)
        2:43.31 (25.09)     3:30.90 (47.59)     4:07.72 (36.82)     4:44.47 (36.75)
        5:21.37 (36.90)     5:58.25 (36.88)     6:35.33 (37.08)     7:12.16 (36.83)
        7:49.49 (37.33)     8:26.55 (37.06)     9:04.09 (37.54)     9:41.51 (37.42)
       10:19.11 (37.60)    10:56.22 (37.11)    11:33.79 (37.57)    12:10.99 (37.20)
       12:48.60 (37.61)    13:25.63 (37.03)    14:03.40 (37.77)    14:40.29 (36.89)
       15:18.08 (37.79)    15:55.22 (37.14)    16:32.97 (37.75)    17:09.57 (36.60)
       17:46.11 (36.54)    18:21.48 (35.37)                                        
 18 Furman, Naomi       16 RAD                 18:04.35   18:29.97        
                  31.65     1:06.49 (34.84)     1:42.33 (35.84)     2:18.58 (36.25)
        2:54.85 (36.27)     3:31.08 (36.23)     4:07.87 (36.79)     4:44.40 (36.53)
        5:21.30 (36.90)     5:58.13 (36.83)     6:35.50 (37.37)     7:12.39 (36.89)
        7:49.88 (37.49)     8:27.01 (37.13)     9:04.69 (37.68)     9:41.80 (37.11)
       10:19.38 (37.58)    10:56.94 (37.56)    11:35.19 (38.25)    12:13.13 (37.94)
       12:51.97 (38.84)    13:30.11 (38.14)    14:08.45 (38.34)    14:46.76 (38.31)
       15:25.01 (38.25)    16:03.16 (38.15)    16:41.54 (38.38)    17:17.15 (35.61)
       17:53.91 (36.76)    18:29.97 (36.06)                                        
 19 Sheridan, Rory      15 Westchester Aqua    17:49.40Y  18:31.92        
                  33.06     1:08.82 (35.76)     1:45.75 (36.93)     2:22.50 (36.75)
        2:59.83 (37.33)     3:36.68 (36.85)     4:13.79 (37.11)     4:50.98 (37.19)
        5:28.32 (37.34)     6:05.76 (37.44)     6:42.88 (37.12)     7:20.16 (37.28)
        7:57.48 (37.32)     8:35.29 (37.81)     9:12.54 (37.25)     9:49.92 (37.38)
       10:27.53 (37.61)    11:05.26 (37.73)    11:42.65 (37.39)    12:20.39 (37.74)
       12:57.94 (37.55)    13:35.26 (37.32)    14:13.03 (37.77)    14:50.35 (37.32)
       15:27.54 (37.19)    16:04.95 (37.41)    16:42.07 (37.12)    17:19.32 (37.25)
       17:47.47 (28.15)    18:31.92 (44.45)                                        
 20 Ossi, Luciana       14 Rockville Montgo    17:48.80Y  18:35.54        
                  33.02     1:09.70 (36.68)     1:46.89 (37.19)     2:24.48 (37.59)
        3:01.55 (37.07)     3:39.23 (37.68)     4:16.65 (37.42)     4:55.11 (38.46)
        5:32.48 (37.37)     6:10.32 (37.84)     6:47.81 (37.49)     7:25.10 (37.29)
        8:02.19 (37.09)     8:39.81 (37.62)     9:17.44 (37.63)     9:54.37 (36.93)
       10:31.83 (37.46)    11:09.46 (37.63)    11:47.44 (37.98)    12:25.08 (37.64)
       13:02.60 (37.52)    13:40.85 (38.25)    14:18.91 (38.06)    14:55.35 (36.44)
       15:32.31 (36.96)    16:09.34 (37.03)    16:46.14 (36.80)    17:23.14 (37.00)
       17:57.40 (34.26)    18:35.54 (38.14)                                        
 21 Stahl, Kimberleagh  17 Occoquan Swimmin    18:14.75   18:48.88        
                  32.36     1:08.95 (36.59)     1:45.24 (36.29)     2:22.36 (37.12)
        2:59.13 (36.77)     3:36.44 (37.31)     4:13.29 (36.85)     4:50.50 (37.21)
        5:27.87 (37.37)     6:05.04 (37.17)     6:43.74 (38.70)     7:21.33 (37.59)
        7:59.29 (37.96)     8:37.50 (38.21)     9:16.23 (38.73)     9:54.38 (38.15)
       10:32.43 (38.05)    11:10.38 (37.95)    11:49.26 (38.88)    12:27.44 (38.18)
       13:05.48 (38.04)    13:43.71 (38.23)    14:21.97 (38.26)    15:00.83 (38.86)
       15:39.19 (38.36)    16:17.10 (37.91)    16:55.90 (38.80)    17:33.49 (37.59)
       18:07.57 (34.08)    18:48.88 (41.31)                                        
 22 Worth, Brooke       15 Occoquan Swimmin    17:44.57Y  18:49.40        
                  32.42     1:08.19 (35.77)     1:44.57 (36.38)     2:21.52 (36.95)
        2:58.83 (37.31)     3:36.35 (37.52)     4:13.85 (37.50)     4:51.77 (37.92)
        5:29.53 (37.76)     6:07.62 (38.09)     6:45.68 (38.06)     7:23.73 (38.05)
        8:02.13 (38.40)     8:39.89 (37.76)     9:18.43 (38.54)     9:56.92 (38.49)
       10:35.58 (38.66)    11:14.18 (38.60)    11:52.75 (38.57)    12:31.20 (38.45)
       13:08.48 (37.28)    13:48.07 (39.59)    14:26.62 (38.55)    15:05.04 (38.42)
       15:43.46 (38.42)    16:21.94 (38.48)    16:59.81 (37.87)    17:37.94 (38.13)
       18:14.33 (36.39)    18:49.40 (35.07)                                        
 23 Driscoll, Kenzie    16 Commonwealth Swi    17:46.61Y  18:49.85        
                  33.43     1:09.78 (36.35)     1:46.69 (36.91)     2:23.94 (37.25)
        3:01.44 (37.50)     3:38.81 (37.37)     4:16.24 (37.43)     4:53.81 (37.57)
        5:31.39 (37.58)     6:09.06 (37.67)     6:47.52 (38.46)     7:25.47 (37.95)
        8:03.91 (38.44)     8:42.03 (38.12)     9:20.28 (38.25)     9:58.00 (37.72)
       10:36.46 (38.46)    11:14.61 (38.15)    11:53.08 (38.47)    12:31.00 (37.92)
       13:09.54 (38.54)    13:47.56 (38.02)    14:26.05 (38.49)    15:04.08 (38.03)
       15:32.35 (28.27)    16:19.66 (47.31)    16:57.63 (37.97)    17:35.19 (37.56)
       18:13.53 (38.34)    18:49.85 (36.32)                                        
 24 Cleal, Lilly        17 The Fish            17:52.84   19:10.63        
                  30.92     1:05.69 (34.77)     1:42.51 (36.82)     2:20.20 (37.69)
        2:58.60 (38.40)     3:36.40 (37.80)     4:14.30 (37.90)     4:53.67 (39.37)
        5:32.43 (38.76)     6:10.97 (38.54)     6:48.93 (37.96)     7:27.85 (38.92)
        8:06.14 (38.29)     8:44.91 (38.77)     9:23.67 (38.76)    10:01.68 (38.01)
       10:39.76 (38.08)    11:18.62 (38.86)    11:58.08 (39.46)    12:38.06 (39.98)
       13:16.62 (38.56)    13:55.97 (39.35)    14:35.10 (39.13)    15:14.26 (39.16)
       15:53.73 (39.47)    16:32.44 (38.71)    17:11.86 (39.42)    17:51.62 (39.76)
       18:31.05 (39.43)    19:10.63 (39.58)                                        
 25 Sprincis, Kayla     17 Winchester Swim     18:04.92   19:12.53        
                  32.82     1:09.03 (36.21)     1:45.62 (36.59)     2:23.15 (37.53)
        3:00.40 (37.25)     3:38.77 (38.37)     4:16.76 (37.99)     4:55.29 (38.53)
        5:33.11 (37.82)     6:11.80 (38.69)     6:49.94 (38.14)     7:28.51 (38.57)
        8:06.73 (38.22)     8:45.68 (38.95)     9:23.91 (38.23)    10:03.13 (39.22)
       10:42.26 (39.13)    11:21.74 (39.48)    12:00.34 (38.60)    12:39.64 (39.30)
       13:18.33 (38.69)    13:57.54 (39.21)    14:36.97 (39.43)    15:16.63 (39.66)
       15:55.62 (38.99)    16:35.16 (39.54)    17:14.65 (39.49)    17:54.26 (39.61)
       18:33.86 (39.60)    19:12.53 (38.67)                                        
 -- Peterson, Daphne    17 Charter Oak Aqua    18:08.63        DFS        
      Declared false start
 
Event 28  Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:08.95  OTW2
              8:12.99  OTW1
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dinunzio, Robert    16 Tide Swimming        8:25.24    8:19.51         20  
                  27.53       57.79 (30.26)     1:27.89 (30.10)     2:00.20 (32.31)
        2:31.85 (31.65)     3:03.64 (31.79)     3:35.50 (31.86)     4:07.20 (31.70)
        4:38.91 (31.71)     5:10.76 (31.85)     5:42.90 (32.14)     6:14.74 (31.84)
        6:46.49 (31.75)     7:18.29 (31.80)     7:46.50 (28.21)     8:19.51 (33.01)
  2 Huffman, Benjamin   17 Occoquan Swimmin     8:49.81    8:30.04         17  
                  28.58     1:00.65 (32.07)     1:32.56 (31.91)     2:04.84 (32.28)
        2:37.35 (32.51)     3:09.95 (32.60)     3:42.13 (32.18)     4:14.50 (32.37)
        4:47.30 (32.80)     5:19.95 (32.65)     5:52.53 (32.58)     6:25.09 (32.56)
        6:57.54 (32.45)     7:29.71 (32.17)     8:01.12 (31.41)     8:30.04 (28.92)
  3 Baker, James        22 Team Pittsburgh      8:25.56    8:30.18         16  
                  28.74       59.96 (31.22)     1:32.10 (32.14)     2:04.27 (32.17)
        2:36.91 (32.64)     3:09.48 (32.57)     3:42.32 (32.84)     4:14.89 (32.57)
        4:47.50 (32.61)     5:19.86 (32.36)     5:52.47 (32.61)     6:24.68 (32.21)
        6:57.31 (32.63)     7:29.66 (32.35)     8:00.59 (30.93)     8:30.18 (29.59)
  4 Corey, Luke         15 Naval Academy Aq     9:19.75Y   8:32.40         15  
                  29.08     1:00.77 (31.69)     1:31.99 (31.22)     2:05.55 (33.56)
        2:33.77 (28.22)     3:10.61 (36.84)     3:38.57 (27.96)     4:15.51 (36.94)
        4:45.49 (29.98)     5:20.11 (34.62)     5:52.35 (32.24)     6:24.82 (32.47)
        6:56.96 (32.14)     7:29.24 (32.28)     8:01.56 (32.32)     8:32.40 (30.84)
  5 Hering, Tanner      19 Univ of Virginia     8:29.45    8:33.53         14  
                  29.23     1:00.71 (31.48)     1:32.78 (32.07)     2:04.97 (32.19)
        2:37.46 (32.49)     3:10.26 (32.80)     3:43.29 (33.03)     4:16.13 (32.84)
        4:49.03 (32.90)     5:22.05 (33.02)     5:54.95 (32.90)     6:27.75 (32.80)
        7:00.07 (32.32)     7:32.37 (32.30)     8:03.74 (31.37)     8:33.53 (29.79)
  6 Walker, John        20 Univ of Virginia     9:16.70Y   8:36.79         13  
                  28.74     1:00.17 (31.43)     1:32.77 (32.60)     2:05.15 (32.38)
        2:38.03 (32.88)     3:10.41 (32.38)     3:43.89 (33.48)     4:17.07 (33.18)
        4:48.40 (31.33)     5:23.53 (35.13)     5:56.63 (33.10)     6:29.46 (32.83)
        6:57.80 (28.34)     7:34.14 (36.34)     8:05.64 (31.50)     8:36.79 (31.15)
  7 Gilbert, Peter      16 Occoquan Swimmin     9:43.70Y   8:38.93         12  
                  28.47       59.30 (30.83)     1:31.54 (32.24)     2:03.78 (32.24)
        2:36.87 (33.09)     3:09.57 (32.70)     3:42.72 (33.15)     4:15.73 (33.01)
        4:49.48 (33.75)     5:22.97 (33.49)     5:55.73 (32.76)     6:28.75 (33.02)
        7:02.19 (33.44)     7:34.52 (32.33)     8:07.46 (32.94)     8:38.93 (31.47)
  8 Kupsky, Eric        15 Unattached           9:45.45Y   8:42.68         11  
                  28.66     1:00.80 (32.14)     1:33.27 (32.47)     2:06.44 (33.17)
        2:39.49 (33.05)     3:12.99 (33.50)     3:46.03 (33.04)     4:19.55 (33.52)
        4:52.86 (33.31)     5:26.25 (33.39)     5:59.53 (33.28)     6:32.68 (33.15)
        7:05.76 (33.08)     7:38.94 (33.18)     8:11.92 (32.98)     8:42.68 (30.76)
  9 Begin, Brady        15 Rockville Montgo     9:49.83Y   8:45.26          9  
                  29.78     1:02.25 (32.47)     1:35.63 (33.38)     2:09.02 (33.39)
        2:42.65 (33.63)     3:15.94 (33.29)     3:49.72 (33.78)     4:23.18 (33.46)
        4:56.62 (33.44)     5:29.66 (33.04)     6:02.97 (33.31)     6:35.81 (32.84)
        7:09.28 (33.47)     7:41.66 (32.38)     8:11.85 (30.19)     8:45.26 (33.41)
 10 Hardart, Max        17 Badger Swim Club     8:55.04    8:46.63          7  
                  29.82     1:02.30 (32.48)     1:35.32 (33.02)     2:08.24 (32.92)
        2:41.44 (33.20)     3:14.55 (33.11)     3:47.73 (33.18)     4:20.82 (33.09)
        4:54.47 (33.65)     5:27.79 (33.32)     6:01.50 (33.71)     6:34.85 (33.35)
        7:08.34 (33.49)     7:41.67 (33.33)     8:14.85 (33.18)     8:46.63 (31.78)
 11 Kim, Daniel         17 UN-BA                8:30.45    8:47.54          6  
                  29.90     1:02.31 (32.41)     1:35.27 (32.96)     2:08.68 (33.41)
        2:42.08 (33.40)     3:15.48 (33.40)     3:49.46 (33.98)     4:23.24 (33.78)
        4:56.95 (33.71)     5:30.84 (33.89)     6:04.81 (33.97)     6:38.61 (33.80)
        7:12.41 (33.80)     7:45.26 (32.85)     8:17.39 (32.13)     8:47.54 (30.15)
 12 Clark, George       16 Charter Oak Aqua     8:53.35    8:48.10          5  
                  29.11     1:00.56 (31.45)     1:33.34 (32.78)     2:06.04 (32.70)
        2:39.40 (33.36)     3:12.58 (33.18)     3:46.45 (33.87)     4:20.13 (33.68)
        4:54.25 (34.12)     5:28.04 (33.79)     6:02.05 (34.01)     6:35.94 (33.89)
        7:09.71 (33.77)     7:42.72 (33.01)     8:16.00 (33.28)     8:48.10 (32.10)
 13 Rohr, Bryce         14 Potomac Marlins      9:46.75Y   8:49.51          4  
                  28.14       59.78 (31.64)     1:32.48 (32.70)     2:05.60 (33.12)
        2:38.51 (32.91)     3:12.19 (33.68)     3:45.78 (33.59)     4:19.70 (33.92)
        4:52.93 (33.23)     5:26.83 (33.90)     6:00.71 (33.88)     6:35.22 (34.51)
        7:09.17 (33.95)     7:43.25 (34.08)     8:13.75 (30.50)     8:49.51 (35.76)
 14 Borjigin, Orluke    16 Rockville Montgo     9:44.33Y   8:49.83          3  
                  29.82     1:01.92 (32.10)     1:35.08 (33.16)     2:08.14 (33.06)
        2:41.54 (33.40)     3:15.22 (33.68)     3:48.83 (33.61)     4:22.38 (33.55)
        4:56.22 (33.84)     5:29.85 (33.63)     6:03.55 (33.70)     6:37.29 (33.74)
        7:10.67 (33.38)     7:43.99 (33.32)     8:17.47 (33.48)     8:49.83 (32.36)
 15 Saadeddin, Saadedd  15 Trident Aquatic      9:59.50Y   8:51.82          2  
                  29.34     1:02.16 (32.82)     1:35.05 (32.89)     2:08.64 (33.59)
        2:41.64 (33.00)     3:15.66 (34.02)     3:48.98 (33.32)     4:23.09 (34.11)
        4:56.80 (33.71)     5:30.88 (34.08)     6:04.72 (33.84)     6:38.90 (34.18)
        7:12.92 (34.02)     7:46.69 (33.77)     8:20.00 (33.31)     8:51.82 (31.82)
 16 Hansen, Levi        16 Cavalier Swim Cl     9:57.63Y   8:52.49          1  
                  29.26     1:00.93 (31.67)     1:33.56 (32.63)     2:06.77 (33.21)
        2:40.56 (33.79)     3:14.19 (33.63)     3:48.50 (34.31)     4:22.55 (34.05)
        4:56.89 (34.34)     5:30.96 (34.07)     6:05.18 (34.22)     6:39.12 (33.94)
        7:13.66 (34.54)     7:47.40 (33.74)     8:21.02 (33.62)     8:52.49 (31.47)
 17 Finkel, Justin      17 Cheshire Y Sea D     9:56.83Y   8:55.04        
                  29.78     1:02.40 (32.62)     1:35.71 (33.31)     2:09.16 (33.45)
        2:42.91 (33.75)     3:16.73 (33.82)     3:51.01 (34.28)     4:24.70 (33.69)
        4:58.68 (33.98)     5:32.66 (33.98)     6:06.46 (33.80)     6:40.68 (34.22)
        7:14.60 (33.92)     7:48.33 (33.73)     8:22.19 (33.86)     8:55.04 (32.85)
 18 Diano, Andrew       17 Long Island Expr     8:56.51    8:58.45        
                  29.86     1:03.32 (33.46)     1:36.44 (33.12)     2:10.55 (34.11)
        2:34.11 (23.56)     3:18.80 (44.69)     3:52.93 (34.13)     4:27.52 (34.59)
        5:01.47 (33.95)     5:35.63 (34.16)     6:09.55 (33.92)     6:43.89 (34.34)
        7:17.63 (33.74)     7:51.97 (34.34)     8:25.44 (33.47)     8:58.45 (33.01)
 19 Merke, Matthew      16 Annapolis Swim C     9:55.86Y   8:58.82        
                  29.69     1:02.19 (32.50)                             2:09.32 ( )
        2:43.42 (34.10)     3:17.52 (34.10)     3:52.04 (34.52)     4:26.40 (34.36)
        5:00.93 (34.53)     5:35.24 (34.31)     6:09.66 (34.42)     6:43.65 (33.99)
        7:18.24 (34.59)     7:52.00 (33.76)     8:26.26 (34.26)     8:58.82 (32.56)
 20 Long, Noah          15 Racer X Aquatics     9:59.50Y   9:00.66        
                  30.22     1:03.35 (33.13)     1:36.33 (32.98)     2:10.42 (34.09)
        2:44.19 (33.77)     3:18.45 (34.26)     3:52.48 (34.03)     4:27.35 (34.87)
        5:01.09 (33.74)     5:36.04 (34.95)     6:10.60 (34.56)     6:46.04 (35.44)
        7:19.43 (33.39)     7:54.49 (35.06)     8:27.43 (32.94)     9:00.66 (33.23)
 21 Gray, Joseph        16 Occoquan Swimmin     9:38.65Y   9:00.83        
                  29.95     1:02.84 (32.89)     1:28.24 (25.40)     2:09.96 (41.72)
        2:43.51 (33.55)     3:17.63 (34.12)     3:51.32 (33.69)     4:25.69 (34.37)
        4:59.80 (34.11)     5:34.41 (34.61)     6:08.48 (34.07)     6:43.10 (34.62)
        7:17.75 (34.65)     7:52.39 (34.64)     8:27.10 (34.71)     9:00.83 (33.73)
 22 Page, Connor        17 Annapolis Swim C     9:53.12Y   9:01.03        
                  29.03     1:01.35 (32.32)     1:35.07 (33.72)     2:09.05 (33.98)
        2:43.36 (34.31)     3:17.89 (34.53)     3:52.75 (34.86)     4:27.58 (34.83)
        5:02.50 (34.92)     5:37.12 (34.62)     6:12.00 (34.88)     6:46.19 (34.19)
        7:20.37 (34.18)     7:53.68 (33.31)     8:28.11 (34.43)     9:01.03 (32.92)
 23 Bremer, Grey        16 Potomac Marlins      9:57.50Y   9:03.12        
                  30.11     1:02.69 (32.58)     1:35.79 (33.10)     2:09.26 (33.47)
        2:43.05 (33.79)     3:17.11 (34.06)     3:51.44 (34.33)     4:26.03 (34.59)
        5:00.85 (34.82)     5:35.55 (34.70)     6:10.40 (34.85)     6:45.11 (34.71)
        7:20.13 (35.02)     7:55.23 (35.10)     8:30.06 (34.83)     9:03.12 (33.06)
 24 Goodman, Jonah      17 Long Island Expr     9:51.22Y   9:03.17        
                  29.19     1:01.40 (32.21)     1:34.72 (33.32)     2:08.69 (33.97)
        2:42.37 (33.68)     3:17.12 (34.75)     3:51.41 (34.29)     4:26.24 (34.83)
        5:00.76 (34.52)     5:35.78 (35.02)     6:10.26 (34.48)     6:45.44 (35.18)
        7:20.03 (34.59)     7:55.17 (35.14)     8:29.72 (34.55)     9:03.17 (33.45)
 25 Thomas, Joshua      17 Potomac Marlins      8:57.40    9:04.25        
                  29.78     1:02.55 (32.77)     1:36.31 (33.76)     2:10.34 (34.03)
        2:45.27 (34.93)     3:20.26 (34.99)     3:54.90 (34.64)     4:29.57 (34.67)
        5:04.31 (34.74)     5:39.20 (34.89)     6:13.90 (34.70)     6:48.37 (34.47)
        7:23.31 (34.94)     7:57.66 (34.35)     8:28.58 (30.92)     9:04.25 (35.67)
 26 Boehme, Matthew     16 Unattached           9:58.00Y   9:04.93        
                  28.89     1:01.41 (32.52)     1:34.98 (33.57)     2:09.51 (34.53)
        2:44.21 (34.70)     3:18.87 (34.66)     3:53.77 (34.90)     4:28.48 (34.71)
        5:03.25 (34.77)     5:38.48 (35.23)     6:13.52 (35.04)     6:48.72 (35.20)
        7:23.21 (34.49)     7:57.78 (34.57)     8:32.06 (34.28)     9:04.93 (32.87)
 27 Hastings, Beck      15 Potomac Marlins      9:45.51Y   9:05.88        
                  28.34     1:00.64 (32.30)     1:34.80 (34.16)     2:09.37 (34.57)
        2:43.85 (34.48)     3:18.51 (34.66)     3:53.68 (35.17)     4:28.66 (34.98)
        5:03.77 (35.11)     5:38.72 (34.95)     6:13.76 (35.04)     6:48.98 (35.22)
        7:23.85 (34.87)     7:58.81 (34.96)     8:25.18 (26.37)     9:05.88 (40.70)
 28 Lara, Austin        16 Badger Swim Club     8:49.87    9:07.08        
                  30.28     1:03.35 (33.07)     1:36.71 (33.36)     2:10.65 (33.94)
        2:44.68 (34.03)     3:19.10 (34.42)     3:53.24 (34.14)     4:27.70 (34.46)
        5:02.11 (34.41)     5:36.22 (34.11)     6:10.65 (34.43)     6:46.16 (35.51)
        7:21.51 (35.35)     7:56.84 (35.33)     8:32.35 (35.51)     9:07.08 (34.73)
 29 Vacula, Trent       16 Pine Richland Aq     9:57.54Y   9:07.19        
                  30.12     1:02.97 (32.85)     1:36.33 (33.36)     2:10.36 (34.03)
        2:44.33 (33.97)     3:19.24 (34.91)     3:53.89 (34.65)     4:28.62 (34.73)
        5:03.19 (34.57)     5:38.52 (35.33)     6:13.48 (34.96)     6:48.70 (35.22)
        7:23.80 (35.10)     7:58.90 (35.10)     8:33.38 (34.48)     9:07.19 (33.81)
 30 Zornan Ferguson, Z  15 Racer X Aquatics     8:57.62    9:14.60        
                  30.80     1:04.23 (33.43)     1:38.20 (33.97)     2:12.49 (34.29)
        2:47.05 (34.56)     3:22.16 (35.11)     3:57.76 (35.60)     4:32.85 (35.09)
        5:08.36 (35.51)     5:43.49 (35.13)     6:18.88 (35.39)     6:54.10 (35.22)
        7:29.80 (35.70)     8:05.02 (35.22)     8:40.37 (35.35)     9:14.60 (34.23)
 31 Tierney, Brady      16 RAD                  9:59.50Y   9:24.87        
                  30.67     1:04.49 (33.82)     1:39.20 (34.71)     2:14.27 (35.07)
        2:49.86 (35.59)     3:25.62 (35.76)     4:01.92 (36.30)     4:37.63 (35.71)
        5:14.04 (36.41)     5:50.08 (36.04)     6:26.26 (36.18)     7:02.18 (35.92)
        7:38.44 (36.26)     8:14.20 (35.76)     8:47.25 (33.05)     9:24.87 (37.62)
 
Event 102  Men 200 LC Meter IM Swim-off
===============================================================================
              2:03.02  OTW2
              2:04.09  OTW1
              2:12.79  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Vacula, Trent             16 Pine Richland Aq     2:14.69    2:14.18        
                  28.18     1:02.77 (34.59)     1:42.48 (39.71)     2:14.18 (31.70)
  2 Garner, James             16 Rockville Montgo     2:14.69    2:16.17        
                  29.24     1:04.28 (35.04)     1:43.00 (38.72)     2:16.17 (33.17)
 
Event 103  Women 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                55.56  OTW2
                56.29  OTW1
                59.39  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartley, Madison          17 Tide Swimming        1:00.43      59.44        
  2 Dopson, Mia               17 Eagle Swim Team      1:00.43      59.78        
 
Event 109  Women 200 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
              2:00.24  OTW2
              2:01.69  OTW1
              2:07.79  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Grace             15 Winchester Swim      2:10.85    2:10.04        
                1:02.56   2:10.04 (1:07.48)                                        
  2 Archibald, Lily           14 Ridgefield Aquat     2:10.85    2:13.55        
                1:03.01   2:13.55 (1:10.54)                                        
 
Event 118  Mixed 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whetstine, Clayton        17 Coast Guard Blue          NT      57.84        
 
Event 124  Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                22.71  OTW2
                23.19  OTW1
                24.89  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colalillo, Anthony        32 Unattached                NT      25.04        
 
Event 204  Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colalillo, Anthony        32 Unattached                NT      24.86        
 
Event 220  Mixed 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rohr, Bryce               14 Potomac Marlins           NT    4:17.77        
 
Event 224  Men 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                22.71  OTW2
                23.19  OTW1
                24.89  FUT Futures LCM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Fowler, Aaron             16 Commonwealth Swi       25.07      24.76 FUT    
  2 Benton, Taj               17 Eagle Swim Team        25.07      24.79 FUT    
 
Event 226  Mixed 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stankiewicz, Christopher  23 Shark Tank Racin          NT    1:05.56        
  2 Barnett, Toby             16 Rockville Montgo          NT    1:07.78        
  3 Haines, Erin              15 Rockville Montgo          NT    1:18.15        
 
Event 228  Mixed 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rohr, Bryce               14 Potomac Marlins           NT    8:45.76